Veebikeskkonnad

Sõnapilve moodustamine WordArt-iga

WordArt on tasuta veebikeskkond, kus saab moodustada erinevatest sõnadest sõnapilvi ja neid enda soovi järgi kujundada.

Vaata ka lühikest videoõpetust (autor: Geithy Plakk): https://www.youtube.com/watch?v=Mfred84btdc

Koomiksi tegemine MakeBeliefsComix

MakeBeliefsComix on vahva veebirakendus, millega saab luua koomikseid.

Eestikeelne juhend asub SIIN

Loo plakateid Canva-ga

Canva keskkonnas on võimalik kiiresti ja lihtsalt kujundada plakateid, kutseid, visiitkaarte jms. Keskkonda saab kasutada Google’i konto, Facebook’i konto või siis e-posti aadressiga kasutajaks registreerudes.

Keskkond pakub hulgaliselt valmis kujundusi, taustasid ja pilte, võimalik on üles laadida ka oma fotosid. Tasuta kasutatavate lisade juures on sõna FREE (osad elemendid on tasulised (hinnaga 1$) ja raha küsitakse siis, kui soovid valmis tööd avalikustada). Loodud tööd saab veebikeskkonnas lingiga jagada (enne tuleb see aga avalikuks (public) muuta) või siis oma arvutisse pildina (jpg või png) või pdf-failina alla laadida.

Ingrid Maadvere on loonud Canva kohta videoõpetuse.

Kiirkirjutamise harjutamiseks

Kui soovid ise harjutada või tahad pakkuda oma õpilastele võimalust kiirelt teksti sisestada, siis soovitan kasutada rakendusi Typing Test ingliskeelse teksti trükkimiseks või 10 Fast Fingers eestikeelse teksti sisestamiseks. Uuri järele, kui nobedad Sinu näpud on!

Lihvi keeleoskust Lyrics Training-uga

LyricsTraining on keskkond, mis kasutab YouTube’i videosid ning pakub mängulist võimalust lihvida oma keeleoskust. Mängu eesmärk on kuulata muusikavideot ja kirja panna antud laulu sõnad (rida haaval). See aitab eelkõige parandada kuulamis- ja õigekirjaoskust. Võimalik on valida erinevate keelte, muusikastiilide ja raskusastmete vahel. Mängimiseks kontot looma ei pea, kuid kui soovid oma tulemusi salvestada ja teistega võistelda, siis tasub selle peale mõelda.

Loo ja lahenda erinevaid harjutusi LearningApps-iga

Learningapps on interaktiivsete harjutuste koostamise ja lahendamise keskkond.

Detailse kasutusjuhendi (mille autoriks on Mari Tõnisson) leiad SIIT

Õpi sõnu ja mõisted Quizlet-iga

Quizlet on veebipõhine keskkond sõnade ja mõistete õppimiseks ning kinnistamiseks mistahes õppeaines. Kasutatav ka nutiseadmetes.

Koosta ristsõnu Crossword Labs-iga

Crossword Labs on veebikeskkond, kus on võimalik kiirelt luua ristsõnu, neid salvestada, teistega jagada ja lahendada. Loodud ristsõnu on võimalik salvestada oma seadmesse PDF-ina või Wordi failina. Ristsõna saab jagada ka sotsiaalmeedias või e-posti teel. Sel juhul genereerib keskkond lingi ning ristsõna saab lahendada otse Crossword Labs’i keskkonnas.

Juhend asub SIIN

Loo mõistekaarte Mindomo-ga

Mindomo on üks paljudest mõistekaardi loomise vahenditest. Keskkonnas saab luua ühiseid mõistekaarte või täiendada neid. Sisse saab logida Google kontoga ja tasuta on võimalik luua 4 mõistekaarti.

Mindomo kasutamiseks on olemas eestikeelne videojuhend

Loo teste ja viktoriine Kahoot-i või Quizizz-iga

Kahoot! ja Quizizz on mänguliste testide ja viktoriinide koostamise keskkonnad. Kahoot! võimaldab läbi viia valikvastustega teste reaalajas (õpetaja eestvedamisel), Quizizz aga pakub lisaks kodutööde režiimi ning selles keskkonnas loodud teste lahendavad õpilased oma tempos. Loodud teste saavad õpilased lahendada veebilehtedel kahoot.it ja join.quizizz.com sisestades õpetaja poolt jagatud mängu koodi (game code). Kahoot! on saadaval Google Play poest ka Android rakendusena.

Ingrid Maadvere on loonud Kahoot-i videojuhendi ja Mare Hallop videojuhend Quizizz-ise kohta.

Quizizze juhend SIIN

Loo veebitahvel Padlet-iga

Padlet on keskkond, mis võimaldab luua ja kasutada veebitahvlit. Õpilased saavad kirjutada ja manuseid lisada loodud tahvlile jooksvalt - vastuseid, küsimusi, arvamusi, ideid, mõtteid, pilte, linke, faile. Virtuaalne sein uuendab end ise ja kõik näevad kõike. See on mugav vahend, kui on vaja teha rühmatööd või teha õpitust kokkuvõtet, saada tagasisidet.

Padleti videojuhendi (mille autoriks on Airi Aavik) leiad kõrvalt.

Küsi tagasisidet Mentimeter-iga või Poll Everywhere-iga

Mentimeter on keskkond, mis sobib eelkõige kiire tagasiside saamiseks. Tasuta saab teha valikvastustega ning avatud vastustega küsimusi (maksimaalselt 2 küsimust ühe sündmuse kohta), millele õpilased vastavad mobiilsete seadmetega (minnes veebilehele www.menti.com ja sisestades õpetaja poolt jagatud PIN koodi). Liia Lees on oma veebilehele välja pannud järgmise õpetuse, mis asub SIIN

Poll Everywhere on lihtne lühianketide tagasiside vahend, eraldi laiendus Google keskkonnas kasutamiseks, näiteks saab panna Google slides esitlusesse ja kohe ka tulemuste analüüsi näha. Olemas ka inglise keelne videojuhend.

Tee GPS-kunsti Endomondoga

Tasuta sportlikku liikumist jälgiv mobiilirakendus, mis võimaldab salvestada GPS asukoha määramise abil sportliku liikumise kaardil. Geograafia, kehalise kasvatuse, matemaatika, infotehnoloogia jne integratsioon, GPS-kunst.

www.endomondo.com

Juhend, kuidas Endomondo äppi kasutades teha GPS-kunsti.

Loo teste Socrative-iga

Keskkond võimaldab tasuta teha küsitlusi või teste, millele saab vastata ka mobiilsete vahenditega. Korraga saab ühte testi teha kuni 50 vastajat.

Socrative-le on loonud videojuhendi Ingrid Maadvere.

Vii ajurünnakut läbi Tricider-iga

Tricider on veebikeskkond, kus on võimalik läbi viia ajurünnakuid / küsitlusi. Pakutud ideede poolt on võimalik ka hääletada.

Ingrid Maadvere on koostanud Tricideri kohta järgmise videoõpetuse.

Koosta tore e-raamat Cliptomize -ga

Cliptomize on keskkond, kus saab luua e-raamatuid. Raamatule saab lisaks tekstile lisada ka pilte ja videot ning selle saab alla laadida PDF-failina.

​Vaata Tuuli Koitjärve videojuhendit.

Loo esitlusi Haiku Deck-iga

Haiku Deck on veebikeskkond, mille abil saab luua atraktiivseid esitlusi (saadaval ka äpina iOS seadmetele). Tasuta kontoga on võimalik luua kokku 3 esitlust.

Vaata Ingrid Maadvere loodud videojuhendit.

Muuda fotosid ja videosid ThingLink -iga

ThingLink on saadaval nii veebirakenduse kui äpina ning võimaldab pildile ja videole lisada mitmesugust infot.

Ingrid Maadvere on loonud videojuhendi selle kohta, kuidas pildile infot lisada.

Loo plakateid ja videoklippe Adobe Spark -iga

Adobe Spark on veebikeskkond, kus on võimalik luua lihtsaid plakateid, videoklippe või veebilehti. Eelnevalt tuleb luua konto, kuid ligi pääseb ka Google’i ning Facebook’i kontoga.

Plakati ja video tegemise juhend (autor: Aimi Jõesalu):

Loo graafilist disaini Gravit Designer-iga

Gravit Designer on lihtne programm luua graafilist disaini.

Lisatud on ka eestikeelne videojuhend

Planeeri kohtumisi Doodle-ga

Doodle on lihtne keskkond, kus saab korraldada koosolekuid või kokkusaamisi. Doodle kohta loe SIIT

Loo küsimustike ja teste Google Forms-iga

Google Form on üks enamlevinumaid keskkondi küsimustike ja testide loomiseks. Olemas on ka videojuhend (koostanud Teet Uuemõis)

Jaga klass gruppideks Random Team Generator-iga

Random Team Generatoriga saad klassi jagada rühmadeks vastavalt rühma suurusele ja lisada ka rühma nime ( valida loomade, planeetide, värvide jms hulgast).

Koosta kaardirakendus ArcGIS-i või Google My Maps-iga

ArcGIS on kogum omavahel integreeritud GIS tarkvaratooteid, millest on võimalik komplekteerida vastavalt lihtsamatele või keerukamatele vajadustele ning töö iseloomule sobilik geoinfosüsteem.

Google My Maps pakub laialdasi võimalusi, näiteks saab kohandatavust, päringuid ja teekondi salvestada. Samuti saab lisada asukoha markereid süsteemigaleriist ning pilte arvutist. Rakendus võimaldab kuvada soovituslikku vahemaa läbimist jalgsi, auto või ühistranspordiga, kusjuures Eesti ühistranspordi peatused ja sõidugraafikud on süsteemis korrektsed. Kaardirakendus on avatav ka mobiilseadmetel. Google My Mapsi leiab, kui minna Google Drive ja valida uus -> Rohkem valikud -> Google My Maps.

Loo lahe kuldvillak JeopardyLabs-iga

Jeopardy Labs on huvitav ja lihtne veebikeskkond ühe meie lemmikmängu kuldvillaku loomiseks. Lisasin ka inglise keelse videojuhendi ja eestikeelse juhendi (koostaja Andreas Preisfreund) leiad SIIT

Küsitle õpilasi Plickers-iga või mängi bingot Bingo Baker-iga

Plickers koosneb kahest osast: veebibrauseri kaudu hallatavast rakendusest ja AppStore’st või Goolge Play’st allalaaditavast äpist. Lisaks on vaja õpilastele printida koodikaardid, mille abil vastatakse. Eestikeelne juhend asub SIIN

Bingo Baker on lihtne ja huvitav keskkonda, kus saab ise luua arvubingot kui sõnabingot (5 x 5 ruudustikuga) ja tasuta välja printida kuni 8 erinevat mänguvälja. Keskkond võimaldab bingot mängida ka arvutis või nutiseadmetes.

Eestikeelne videojuhend on kõrval (koostaja Tuuli Koitjärv).


Mängi matemaatikamänge Mathplayground keskkonnas

Anna oma ajule treeningut! on veebilehe hüüdlause. Leht on inglise keelne ja pakub erinevaid veebipõhiseid mänge alates 1-6+ klassini. Osasi mänge saab mängida ka mitmekesi. Veebikeskkonnas on erinevad arvutus, loogika ja geomeetrilised ülesanded.

Loo lahedaid töölehti oma tundi Worksheet Works-is

www.worksheetworks.com/ on hea keskkond, kus on võimalik genereerida erinevaid töölehti.

  • Ei nõua sisselogimist

  • Töölehed genereeritakse kiirelt

  • Ise saad valida väärtuste/argumentide vahemikud

Lisatud ka tutvustav videojuhend.

Loo õppevideosid Screencast-O-Maticu-ga

Screencast-O-Matic on hea ja lihtne rakendus oma arvuti ekraanil toimuva salvestamisel. Lisatud ka videojuhend (aastast 2012) ja kirjalik eestikeelne juhend:

https://docs.google.com/document/d/1F-ze8Cxg41QbaP1RkcjHahIF-yPSaExCFaVLTbF55rQ/edit

Tee videokoosolekuid Zoom-iga

Zoom on hea ja lihtne abivahend videokoosolekute ja -tundide läbiviimiseks. Tasuta kontoga saab kuni 40 minutit videosilda teha. Lisasin ka Ingrid Maadvere videojuhendi.

Speaksmart OÜ on välja andnud ka eestikeelse juhendi:


Tee videokõnesid Google Meet-iga

Google Meet on samuti hea lihtne programm videokõnede läbiviimiseks, saab tasuta kasutada kui kool on liitunud GSuitiga. Lisasin juurde ka värske videojuhendid Ingrid Maadvere-lt.

Videokonverents 8x8.vc-ga

8x8.vc on lihtne ja tasuta rakendus, millel puudub ajapiirang videokõne läbiviimiseks. Võrreldes teiste rakendustega on 8x8.vc-l link koguaeg aktiivne.

Lisasin inglisekeelse lühijuhendi.

Tee toredaid esitlusi Nearpod-iga

Nearpod võimaldab teha interaktiivsed esitlusi ning lisaks Nearpodile kasutasin videosillana Google Meeti.

Plussid:

  • Tasuta kontoga saab ühineda kuni 40 õpilast.

  • Lisada saab juba valmis esitlus (MS Powerpoint, Google Slides).

  • Lisaks slaididele saab lisada teste, polle, lünkteksti, simulatsioon, joonistusülesannet jne.

  • Õpilaste aktiivsust saab väga hästi jälgida. Kui ta läheb teisele lehele, siis muutub tema nimi punaseks.

  • Esitlust saab õpilane läbida õpetaja tempos või enda tempos.

  • Tulemused on väga visuaalsed ning mitmekülgsed.

Vahva esitlus Genially-ga

Genially on lihtsalt kasutatav veebikeskkond, mille abil saab luua interaktiivseid esitlusi, postreid, maakaarte jms.

Eesti keelse juhendi on koostanud Anne Krull.


Järelvaadatavad veebiseminarid õpetajale ja koolijuhile

Leiad need siit:

https://www.facebook.com/notes/kodu%C3%B5pe-tehnoloogia-abil/j%C3%A4relevaadatavad-veebiseminarid/285600792424925/

Loo veebitahvel Google Jamboardiga

Google Jamboard on lihtne ja lõbus veebitahvel. Lisatud on ka eestikeelne videojuhend (koostaja Ingrid Maadvere)

Classroomscreen

Lahe veebitahvel Classroomscreen-iga

Classroomscreen’i abil on õpetajal võimalus kiiresti ekraanile kuvada mitmeid tunni läbiviimiseks vajalikke digividinaid:

  • taimerit,

  • tekstirida,

  • joonistusvahendit,

  • nimevalijat,

  • klassirahu sümbolit,

  • QR koodi,

  • valgusfoori jpm.

Veebisein on võimalik seadistada eestikeelseks.