Електричне коло та його елементи

Електричне коло

Будь-який електричний пристрій — мобільний телефон, планшет, ноутбук, ліхтарик, цифровий фотоапарат, калькулятор та ін. — має певний набір обов’язкових елементів. Щоб виділити ці обов’язкові елементи та зрозуміти їхнє призначення, створимо модель найпростішого електричного пристрою — кишенькового ліхтарика.

Щоб електричний пристрій працював, передусім необхідне джерело струму. У поданій моделі джерелом струму є батарея гальванічних елементів (1). Виводи (полюси) батареї позначені знаками «+» і «-».

Другий обов’язковий елемент — споживач електричної енергії. У поданій моделі — це електрична лампа (2). Будь-який споживач теж має два виводи (у лампі вони розташовані на цоколі — металевому циліндрі з нарізкою, що з’єднаний зі скляним балоном).

Джерело струму та споживач з’єднані за допомогою з'єднувальних елементівпроводів (3). Для кріплення проводів використовують спеціальні пристрої, паяння або зварювання.

І, нарешті, останній елемент. Щоб було зручно вмикати й вимикати споживачі, використовують різноманітні замикальні (роз-микальні) пристрої: ключ, рубильник, вимикач, кнопку або розетку. У моделі, що розглядається, таким пристроєм є ключ (4).

З'єднані провідниками в певному порядку джерело струму, споживачі, замикальні (розмикальні) пристрої складають електричне коло.

Електричне коло — це сукупність пристроїв і об'єктів, які утворюють шлях електричного струму.

Окремий пристрій, що входить до складу елек­тричного кола і виконує в ньому певну функцію, називається елементом електричного кола.

Електричне коло ділиться на внутрішню і зовнішню частини. До внутрішньої частини електричного кола відноситься саме джерело електричної енергії. У зовнішню частину кола входять з`єднувальні дроти, споживачі, рубильники, вимикачі, прилади електровимірювань, тобто все те, що приєднане до затискачів джерела електричної енергії.

Знайомимося з електричними схемами

Щоб показати, які саме електричні пристрої необхідні для одержання певного електричного кола і як їх потрібно з’єднувати, використовують електричні схеми (або просто схеми).

Електрична схема — це креслення, на якому умовними позначеннями показано, з яких елементів складається електричне коло і в який спосіб ці елементи з'єднані між собою.

Умовні позначення деяких елементів електричного кола наведено в таблиці. Зверніть увагу на позначення джерел струму (гальванічного елемента або акумулятора та батареї гальванічних елементів або акумуляторів): прийнято, що довга риска позначає позитивний полюс джерела струму, а коротка — негативний.

Напрямок струму показують на схемах стрілкою.

Умовні позначення, які застосовують на схемах

1 — гальванічний елемент або акумулятор;

2 — батарея елементів та акумуляторів;

3 — з’єднання проводів;

4 — перетин проводів без з’єднання;

5 — затискачі для під’єднання якого-небудь приладу;

6 — ключ;

7 — електрична лампа;

8 — електричний дзвінок;

9 — провідник, що має певний опір (резистор);

10 — плавкий запобіжник;

11 — нагрівальний елемент;

12 — змінний опір.

Спробуй свої сили