ЗА МИР В УКРАЇНІ!

Шановні колеги, педагоги Запорізької області!

Дистанційне навчання на курсах підвищення кваліфікації вихователів закладів дошкільної освіти, розпочате 21.02.2022, переведено в режим самостійної роботи, за можливістю педагогів. Платформа освтнього середовища працює в штатному режимі. Викладачі находяться на постійному зв'язку зі слухачами у вайбер-чатах у режимі 24х7 і забезпечують навчальний процес та психологічну підтримку. Всі об’єднані одним настроєм: зберігаємо спокій, піклуємося про безпечність своєї родини і молимося за всіх, хто боронить нашу рідну землю. Інформацію, яка може Вам допомогти, ми дублюємо з офіційних каналів (Країна_інфо, Блискавка, Запорожье_Здесь) і розміщуємо на цій сторінці.

З повагою і вірою в перемогу України кафедра дошкільної освіти.

Щодо роботи Інституту

Ректорат Інституту відповідно до Указу Президента України від 24 лютого 2022 року №64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», який запроваджено з 05:30 24 лютого 2022 року, інформує про таке. В умовах правового режиму воєнного стану освітній процес в Інституті призупиняється на підставі останніх рекомендацій МОН до додаткового розпорядження. Дистанційна платформа для проведення курсів підвищення кваліфікації продовжує свою роботу в штатному режимі. Слухачі КПК за можливістю можуть виконувати завдання в самостійному режимі.

Щодо роботи Інтитуту у межах правового режиму воєнного стану

Про рекомендації для працівників ЗДО на період дії воєнного стану в Україні

Лист МОНУ "Про методичні рекомендації щодо проведення просвітницької роботи з учасниками освітнього процесу в закладах дошкільної освіти".

Додаток. Методичні рекомендації щодо проведення просвітницької роботи з учасниками освітнього процесу в закладах дошкільної освіти з питань уникнення враження мінами, вибухонебезпечними предметами та ознайомлення з правилами поводження в надзвичайних ситуаціях.

Лист МОНУ «Про рекомендації для працівників закладів дошкільної освіти на період дії воєнного стану в Україні»

Додаток 1. Методичні рекомендації щодо здійснення освітньої діяльності з питань дошкільної освіти на період дії правового режиму воєнного стану

Додаток 2. Щодо здійснення заходів захисту вихованців під час освітнього процесу в умовах воєнного стану та надзвичайних ситуацій

План реагування на надзвичайні ситуації вихователя закладу дошкільної освіти

Листи МОН щодо діяльності ЗДО під час дії правового режиму воєнного стану

Діти переживають війну

Найбільш уразливою категорією населення під час війни є діти. Найважливіша і найпрекрасніша частина людського життя - дитинство - зруйнована російською агресією. Кожна дитина з 24 лютого 2022 року переживає жахіття війни, незалежно від того, знаходиться вона під окупацією чи евакуйована за кордон. Майже дві третини українських дітей залишили домівки за шість тижнів війни Росії проти України, такими є останні данні агенції ООН із захисту дітей UNICEF. Просимо Вас взяти участь у дослідженні переживання війни дітьми 2-8 років, яке проводить кафедра дошкільної освіти Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Будемо вдячні, якщо Ви долучите батьків до опитування. Аналіз результатів опитування та виставка малюнків, які можуть завантажити батьки, будуть висвітлені на сайті https://mkkdo.jimdofree.com/. Дякуємо за співпрацю. Охороняйте дитинство своїх дітей! ВСЕ БУДЕ УКРАЇНА!

ОПИТУВАЛЬНИК ДЛЯ БАТЬКІВ ДІТЕЙ 2-8 років

Як підготуватись до можливого ядерного удару

Росія регулярно погрожує ядерною зброєю, тож актуальними стають поради з приводу виживання у випадку ядерного вибуху. Ділимося інструкцією: як зібрати тривожну валізу та як діяти, щоб зменшити шкоду від ядерної зброї.

Як підготуватися?

Знайдіть укриття поблизу свого дому, місця роботи, навчання тощо. Укриттям може бути як підвал, так і приміщення всередині будівлі з міцного матеріалу: цегла, цемент, земля краще зупиняють радіацію, ніж дерево, гіпсокартон чи тонкий листовий метал.

У якості укриття всередині будівлі краще обирати туалет, ванну чи комору, що розташовані далі від зовнішніх стін та даху. Бо на зовнішні стіни та дах осідають радіоактивні матеріали. У багатоповерховій будівлі з цегли чи бетону найбільш безпечними є закриті приміщення на середніх поверхах.

Найнадійнішим укриттям є підвал. Підземні укриття можуть захистити не лише від радіації, а й від уламків та вибухової хвилі.

Підготуйте тривожну валізу. Бажано, аби їх було декілька у місцях, де ви перебуваєте найчастіше: вдома, на роботі. У них має бути змінний одяг, вода у закритих пляшках, герметично запаковані продукти тривалого зберігання.

Додатково слід придбати:

• респіратори FFP2 чи FFP3

• міцні поліетиленові пакети,

• плівку/поліетиленові дощовики

• скотч (краще армований)

• господарські гумові рукавиці

• окуляри для захисту очей

• рідина для зняття лаку або чистий ацетон

• карта та компас.

• дозиметр

• калію йодид

• радіоприймач.

Радіо може залишиться єдиним джерелом інформації, якщо вибухом будуть пошкоджені інші комунікаційні мережі.

Зверніть увагу! Вживати йодид калію "для профілактики" не можна. Препарат діє лише короткий проміжок часу. Якщо його вживати просто так, він може спричинити порушення функції щитоподібної залози. Препарат буде ефективний за 6 годин до можливого ураження радіоактивним йодом та через 8 годин після такого ураження.

У МОЗ розповіли, як правильно приймати йодид калію у разi потреби:

• дітям до 1 місяця — 16 мг;

• дітям від 1 місяця до 3 років — 32 мг;

• дітям від 3 до 12 років — 62,5 мг;

• підліткам 13-18 років, дорослим до 40 років, вагітним та матерям, які годують груддю — 125 мг.

Дорослим після 40 років МОЗ не рекомендує вживати йодид калію, оскільки у цьому віці щитоподібна залоза майже не накопичує радіоактивний йод. Проте, якщо жінка у віці 40 років вагітна або годує дитину грудьми — їй варто прийняти дозу йоду, аби захистити себе і дитину. Бо під час вагітності та лактації щитоподібна залоза жінок активніша і може поглинати більше радіоактивного йоду.

Що робити під час удару?

У випадку ядерного удару діяти треба швидко. У разі сповіщення про ядерну загрозу – негайно пройдіть у найближче укриття і візьміть з собою свою тривожну валізу.

Якщо ви не у підземному укритті – не підходьте до вікон, будьте якомога далі від зовнішніх стін та даху.

Вижити неподалік епіцентру вибуху можливо, лише якщо перебувати в укритті.

Якщо ви опинилися на вулиці під час вибуху потрібно негайно знайти укриття, або сховатись у заглибленні чи за будь-яким міцним об'єктом, що може захистити. Краще лягти обличчям донизу, закритися одягом, прикрити голову капюшоном або руками.

Якщо під час вибуху ви перебуваєте у транспорті, необхідно зупинитись і пригнутися всередині автівки.

У безпечному положенні треба перебувати, поки не минуть дві ударні хвилі, які за звуком нагадуватимуть грім. Після цього у вас є 10 хвилин, щоб зайти в найближче укриття перед початком радіоактивних опадів.

Що робити потім?

Як тільки ви опинилися в укритті, треба зняти брудний одяг та скласти його у поліетиленовий пакет. Якщо є змога – вимийте з милом відкриті ділянки тіла та волосся, якщо води немає – протріть вологими серветками чи вологою тканиною. Одягніть чистий одяг, без потреби не торкайтеся очей, носа та рота. Органи дихання треба закривати респіратором та НЕ ВМИКАТИ вентиляцію.

Перебуваючи в укритті, можна їсти їжу та пити воду лише із герметичного пакування.

Скільки перебувати в укритті?

Мінімум — 24 години. Чим довше ви будете залишатися в укритті, то меншу дозу радіації ви отримаєте. Але якщо ви перебуваєте в поганому укритті, а поряд є краще – перейдіть у нього щонайменше через годину після атаки.

Рівень загрози ззовні також залежить від відстані до епіцентру вибуху, напряму вітру, потужності бомби. Якщо у вас є дозиметр, ви можете самостійно виміряти рівень радіації поза укриттям. Безпечним вважається показник до 30 мікрорентгенів на годину (0,3 мікрозиверта на годину).

Як і коли можна виходити на вулицю?

Перш ніж вийти назовні, потрібно одягнути респіратор, рукавиці, дощовик, окуляри та бахіли, покласти речі у пакет. Для кращого захисту можна обмотати скотчем місця, які погано прилягають до тіла.

Респіратор треба змінювати раз на три години, дощовик – раз на 8-10 годин. Знімати їх треба у безпечних приміщеннях, а краще – у підвалах.

Якщо ви забруднили руки чи обличчя – протирайте їх паперовими серветками, змоченими у рідину для змивання лаку. Якщо починається дощ – негайно ховайтеся в укриття.

Бережіть себе!

https://visitukraine.today/uk/blog/948/a-nuclear-explosion-how-to-prepare-to-survive-and-how-to-act-after

Психологічна допомога дитині у гострому та постравматичному стресовому стані

Виступ кандидата психологічних наук, доцента, завідувачки кафедри дошкільної освіти КЗ "ЗОІППО" ЗОР Ольги Миколаївни Байєр https://www.youtube.com/watch?v=MDKXr3-nyCw&t=451s

Моя країна — Україна: хрестоматія для дошкільнят з національно-патріотичного виховання

Моя країна — Україна: хрестоматія для дошкільнят з національно-патріотичного виховання / автори і укладачі — Наталя Гавриш, Ольга Косенчук. — Харків: Ранок, 2022. — 96 с.

ЗАВАНТАЖИТИ

ІДЕЇ ІГРОВИХ ОНЛАЙН-ЗУСТРІЧЕЙ З ДІТЬМИ

Шановні педагоги, продовжуємо ділитися з вами ідеями ігрових онлайн-зустрічей та запрошуємо далі досліджувати і шукати весну разом з дітьми у світі навколо.

Ігрову онлайн-взаємодію «Іграшкові супер-пригоди» ви зможете знайти за покликанням:

https://drive.google.com/file/d/13vpcn--VlpnZyEJ2wGkEGw7EYi7u_1Aa/view

Ми пропонуємо вам орієнтир для проведення ігрової взаємодії, який може бути використаний під час онлайн-комунікації з дітьми і батьками. Усі запропоновані вправи ви можете адаптувати, розширити, поглибити на власний розсуд. Не обов’язково цілісно використовувати запропоновану розробку – ви можете обрати ті частини, які будуть актуальними і цікавими для дітей.

ПРИСЛУХАЙТЕСЬ до ПОРАД дитячих кризових психологів

Зрозуміло, що всі хочуть допомагати, але... Діти - це наше майбутнє, і тому, 4 ТАБУ:

1. Діти пережили страшну трагедію, вони бачили те, що на завжди запам'ятає їх тіло, психіка, і це вже відбиток на покоління

Тому не треба їх питати, розпитувати, як Вони себе почувають, який їх емоційний стан, чи було їм страшно і т.д....

ЗАПАМ'ЯТАЙТЕ - ці питання - ТАБУ

Бути поруч, і слухати те, що дитина сама захоче розповісти!

2. ОБІЙМИ ТА ФОТО - обіймати дитину, цілувати дитину, навіть якщо ви дуже співчуваєте їм, то все одно - ТАБУ

Все що ви можете зробити, спитати, чи можу я бути поруч, і якщо тобі потрібна моя підтримка, то ось моя рука.

Якщо дитина потребує тепла, то вона сама дасть про це знать.

ФОТО ВИСТАВЛЯЄМО ТІЛЬКИ З ЗГОДИ БАТЬКІВ, або закриваємо обличчя.

3. ПОДАРУНКИ😕

😱ПОВІТРЯНІ КУЛЬКИ - ТАБУ, NO

Вони вибухають, і діти падають від звуку на підлогу. Ви їх травмуєте тими кульками.

😱Туди йдуть і феєрверки, про які з 2014 року йдуть розмови. Це не радість життя, це травма при кожному вибуху.

😱Іграшки, які розмовляють, гудять, стріляють, сирени і т.д. - ТАБУ

4. Слова - бідненький, як мені тебе шкода, - ТАБУ

Вони не бідненькі, вони діти - які побачили війну. І це про мужність, а не про немічність. Не треба робити з них психологічних "інвалідів"

ПРИСЛУХОВУЙТЕСЬ! Роздуми та пункти, виникли в ході роботи з дітьми, які зазнали війну

РЕСУРСИ ДЛЯ ДІТОК, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ В УКРИТТІ

❗️Українські діти сьогодні стали свідками страшної реальності. Їхнє дитинство проходить в укриттях, і це великий стрес не лише для дітей, а і для батьків. Ділимось корисними ресурсами, що допоможуть відволікти діток під час перебування в укритті ⬇️


🔹 Видавництво Ранок БЕЗКОШТОВНО надає дитячі книги в електронному форматі👉 https://bit.ly/35pwNKw


🔹 У Telegram-каналі Павлуша і Ява можна завантажити аудіоказки, які також будуть доступні без Інтернету👉 https://t.me/pavlushaiyava


🔹 Ще один Telegram-канал з аудіоказаками українською👉 https://t.me/kazky_ukr Усі аудіоказки можна завантажити і слухати без зв’язку.


🔹 Yakaboo відкрили безкоштовний доступ до аудіо- та електронних книжок в мобільному додатку👉 https://bit.ly/3CcZG92


🔹 Нова Українська Школа організувала серію пізнавальних онлайн-зустрічей із вчителями👉 https://bit.ly/3sDR87P


🔹 MEGOGO відкрили безкоштовний доступ до мультиків, фільмів та аудіоказок👉 https://bit.ly/35KLwjg


🔹 Матеріали для розвитку дітей у Телеграм-каналі 👉 https://t.me/krainamovlennya

#ІНСТРУКЦІЯ: ЯК ПОВОДИТИСЯ ПІД ЧАС ОБСТРІЛУ

Зважаючи на події в усіх українських містах, просимо уважно прочитати про дії, які можуть врятувати ваші життя під час обстрілів з різного типу зброї:

📎 МІНА. Звучить довгим та протяжним свистом. Відразу лягайте на землю, а ще краще, якщо є виступ (навіть тротуар), канава, або поглиблення в землі. Головне правило - НЕ БІГТИ, озирнутися і ВПАСТИ в першу-ліпшу "ямку". У тебе є 2-5 секунд.

📎 Гаубичний снаряд. Звучить як і міна, але часу ще менше. Одразу падай де стоїш.

📎 Град. Чутно заздалегіть. Звучить як шурхіт… шшш. Є 14 секунд на пошук укриття. Град не може пробивати що-небудь на виліт, врятувати здатне будь-яке поглиблення.

📎 Танк. Постріл танка чутно разом із влученням. До наступного пострілу є 4 секунди. Треба терміново ховатися! Танк в радіусі 7 метрів рве все, тому вибір не великий або лежати або рвати в укриття.

📎 Смерч. Звук наче підлітає винищувач. Відкривається в 10-20 метрах над землею та вистрілює касетними зверху вниз. Єдине, що можна зробити, - спробувати відбігти на в укриття і лежати.

⚠️ Важливо ⚠️ Після обстрілу є снаряди, що не розірвалися. НЕ ЧІПАЙТЕ у жодному разі! Сапери самі розберуться. І ще - після обстрілу озирнись, може поряд поранений, крикни "всі живі?!" Почуєш відгук - підійди глянь, чи все гаразд. Пам'ятай! Сьогодні врятуєш ТИ, а завтра ТЕБЕ.

Все буде Україна!

Платформа «РОЗКАЖИ МЕНІ» для отримання безкоштовної психологічної допомоги

Платформа «Розкажи мені», де кожен українець може отримати безкоштовну психологічну допомогу:


🟡 Приєдналися 120 волонтерів психологів і психотерапевтів. Ще 60 заявок в обробці. Дякуємо!

🟡 Надали допомогу більше, ніж 700 українцям. Стоїмо на варті психологічного здоров’я!

🟡 Найчастіші звернення: тривожні розлади, панічні атаки, депресія.


🔵 Щоб отримати допомогу, потрібно лише коротко описати свій запит і залишити заявку на сайті tellme.com.ua

🔵 Далі за вашим запитом модератори платформи підберуть спеціаліста і він якнайшвидше зв'яжеться з вами.

🔵 Консультації проводяться конфіденційно та безплатно у режимі онлайн.

🔵 Підписуйтеся на нашу офіційну спільноту "Психологічна підтримка" https://cutt.ly/uAyNkSv

ІНФОРМАЦІЙНА КАМПАНІЯ "ПЕРША ДОПОМОГА"

Товариство Червоного Хреста України, за сприяння Міністерства внутрішніх справ України, розпочинає інформаційну кампанію «ПЕРША ДОПОМОГА».

Трансляція розпочнється сьогодні 1 березня 2022 року о 18:00 на YouTube-каналі за посиланням

https://www.youtube.com/c/RedCrossUkraine

Ви дізнаєтесь про зупинку кровотечі, рани, невідкладні стани, профілактика загострення хронічних захворювань. Долучайтесь! Поширюйте!

Для ДІТЕЙ В УКРИТТІ

Для батьків, які перебувають з малятами в укриттях, небайдужі українці створили канал із казками, які можна завантажити та прослухати офлайн: https://t.me/pavlushaiyava

МЕДИЧНІ КОНСУЛЬТАЦІЇ

Вчера были созданы группы на Фейсбуке, одна - врачи, вторая - акушеры, со всего мира, консультируют по любым вопросам.

https://www.facebook.com/100010176888338/posts/1587575931591621/

ІНСУЛІН В АПТЕКАХ

☝️Міністерство охорони здоров'я України публікує список аптек, де на сьогодні є інсулін.

📎Список буде оновлюватися та поповнюватися. Його можна знайти за посиланням — https://bit.ly/apteky_insul

📌Перед тим як звернутись до найближчої до вас аптеки, варто зателефонувати до неї, щоб дізнатися години її роботи та уточнити наявність інсуліну.

📌Також нагадуємо, що працює гаряча лінія МОЗ 0 800 60 20 19. Оператор зафіксує вашу заявку та опрацює її. Інсулін знайдуть або в аптеці, або, за можливості, доставлять волонтерами.

ПЕРША ДОПОМОГА ПРИ КРОВОТЕЧІ

Перша допомога при кровотечі. Що робити? Розповідає лікар Валерій Ославський

У час війни швидка допомога може їхати до пораненого довго, а крововтрата є дуже небезпечною для життя. У випадку тяжкого поранення важливо вміти зупинити її хоча б на певний час до приїзду лікарів, адже це може врятувати людині життя.

Як правильно надати першу допомогу при кровотечах - розповідає ортопед-травматолог, лікар ФРМ Валерій Ославський.

Якщо окупанти ЗАБРАЛИ ТЕЛЕФОН і SIM-карту

️Що потрібно робити, якщо окупанти забрали телефон і SIM-карту⤵️

https://t.me/mintsyfra/2667

БАЗОВА АПТЕЧКА

🚑Що необхідно мати у базовій аптечці? Розповідає Валерій Ославський

Аптечка – чи не найважливіша складова тривожної валізи. У час війни вкрай важливо мати необхідний мінімум медикаментів, аби вчасно допомогти тому, хто постраждав. Також потрібно бути готовими до довгого перебування у сховищі і враховувати, що можуть знадобитися ліки від грипу, знеболюючі, антигістамінні таблетки тощо. Список базових медикаментів для аптечки від ортопеда-травматолога, лікаря ФРМ Валерія Ославського.

*Важливо! Окрім цих ліків, не забудьте взяти з собою ті, що регулярно приймаєте.

ШКОЛА ВИЖИВАННЯ


ПАНІЧНА АТАКА: ЯК ЗАСПОКОЇТИСЯ

Панічна атака. Як заспокоїтися якомога швидше?

Панічна атака – це раптовий напад неконтрольованого страху, який супроводжується погіршенням самопочуття.

🔹 Панічні атаки є наслідком тривалого стресу та нервової напруги, отже в умовах війни можуть траплятися частіше.

🔹Найскладніше тим, у кого така атака трапляється вперше – через незнання що робити й страх за своє життя.

🔹Від панічних атак не помирають. Головне – знати, як діяти, аби не травмуватися.

🔹Панічна атака розвивається за кілька секунд і може тривати близько 20 хвилин.

🔹Головна задача – відволіктися від страху й перенести свою увагу на будь-що інше: дихання, оточуючий світ, своє тіло.

Упоравшись з атакою, необхідно звернутися за психологічною допомогою, якщо це можливо, щоб виключити ймовірність рецидиву.


ПСИХОЛОГІЧНА ДОПОМОГА ЦІЛОДОБОВО

Українці можуть отримати психологічну допомогу безкоштовно й цілодобово

Однією із головних задач на сьогодні – зберегти своє ментальне здоров'я, щоб мати можливість чинити опір і допомагати тим, хто потребує.

Приєднуйтеся до каналу Психологічна підтримка (https://cutt.ly/cP2j9Rp) від Інституту когнітивного моделювання.

Тут ви знайдете:

🔹 конкретні дієві поради як поводитися у критичних ситуаціях

🔹інструменти збереження психологічного здоров'я від практикуючих психологів і психотерапевтів

🔹цілодобову безкоштовну психологічну допомогу на https://tellme.com.ua

ПРАЦЮЮЧІ АПТЕКИ

Зараз в Україні подекуди проблематично купити ліки. Але ось є документ з інформацією про аптеки, які працюють.

*Дані оновлюються.

Посилання: https://cutt.ly/SP65FgR

ПОЛОГИ У БОМБОСХОВИЩІ

🤰🏻Пологи у бомбосховищі. Як діяти? Поради Людмили Шупенюк

У перші дні війни в Україні, в екстремальних умовах, народилося вже кілька малюків. Жінки, що знаходяться на останньому терміні вагітності, зараз переживають максимальний стрес. Адже в небезпеці не тільки їхнє життя, але і малечі, що має народитися.

Однак акушер-гінеколог Людмила Шупенюк запевняє: пологи - це фізіологічний процес, тому, навіть якщо жінка нічого про них не знає - народить, адже є велика біологічна і природна сила, яка підкаже їй, як дихати та себе поводити. Найголовніше - не розгубитися та не боятися, адже страх - це основна проблема під час пологів. Деталі - на інфографіці.

“Якщо ж потрібна додаткова допомога (наприклад, зробити кесарів розтин), - на жаль, зараз більшість пологових будинків працює в екстремальних умовах та роблять кесарів розтин у бомбосховищах, але вони вже адаптувались та готові допомогти нашим жінкам, - каже Людмила. - Мої колеги проходять апробацію, намагаються зробити все, щоб надати допомогу породіллі та сприяти появленню здорової дитини на світ. Слава Україні! Перемога буде за наи і ми будемо народжувати там, де ми маємо народжувати”. ⤵️


ЯК ЗАСПОКОЇТИ ДІТЕЙ ПІД ЧАС ВІЙНИ

👧Дитяча психіка - найвразливіша. Діти добре відчувають будь-які зміни в поведінці своїх батьків, навіть якщо ті вдають, що нічого не відбувається.

Як правильно пояснити дитині про те, що зараз - йде війна, що тривожна сирена, вибухи та постріли - це знак йти до укриття, а головне - як заспокоїти?

Ні в якому разі не приховуйте правди, будьте відвертими, не вигадуйте свої варіанти подій, а головне - запевніть їх у тому, що зробите все, аби їх захистити.