2017 NHD-SD Winners

San Diego County History Day Winners 2017

Competition was held on Saturday, February 26, 2017 at SDCOE.

Awards were announced on Sunday, February 27 at DePortola Middle School.

Winners will represent San Diego in the NHD-CA competition at William Jessop University on May 6-7, 2017.

North County winners were also covered in the North County edition of the Union Tribune. Click here for a link to the story.

Elementary Individual Posters Winner:

§ Krish Mandadi - Nelson Mandela - Warring on Apartheid

Elementary Group Posters Honorable Mention:

§ Eric Ryu, Melinda Chang, Akshaj Bharadwaj - Jonas Salk: The 20th Century’s Medicinal Crusader

Elementary Group Posters Winners:

§ Graham Balas, Joshua Cisneros - Dorothea Dix: Crusader

§ Claire Kang, Vivian Ye - Elizabeth Blackwell: Taking a Stand in Women’s Education Rights

§ Kaeley Lopez, Allison Edwards - Jackie Mitchell

Junior Historical Paper Honorable Mention:

§ Lily Fowler - Peron’s Failed Stand

Junior Historical Paper Winners:

§ Aadam Awad - Anwar Sadat: The Solitude of Peace

§ Benjamin LaBelle - The Age of McCarthyism

§ Zachary Partnoy - Theodor Herzl and the Early Zionist Movement

Senior Historical Paper Honorable Mention:

§ Alex Tchang - Tiananmen Square

§ Pallavi Murthy - Margaret Fuller: Standing up for Women's Rights in the Nineteenth Century

Senior Historical Paper Winners:

§ Zachary Braner - The Stand that Shattered Russia: Vladimir Lenin, Power, and the Failure of the Russian Revolution

§ Crystal Sung - Herbert Brownell’s Civil Rights Fight: An Attorney General’s Relentless Pursuit for Equality

§ Elmer Libed - Jose Rizal: National Hero of the Philippines

Junior Individual Documentary Honorable Mention:

§ Kiera Howell - Chicano Park: Expressing Culture with Paint

Junior Individual Documentary Winners:

§ Jayna Wadhwa - A Loud Silence

§ Jefferson Smith - Stokely Carmichael: The Quest for Pan-Africanism and the Words that Struck the Nation

§ Liam Brownlie - Taking a Stand at Wounded Knee: Negotiations at Gunpoint

Senior Individual Documentary Winners:

§ Emily Vargas - We Are The Same

§ Julia Anderson - William Wilberforce: The Man Who Changed Humanity

Junior Group Documentary Winners:

§ Liam Norcross, Max Unger - Nat Turner: A Stand Against Injustice

§ Gage Mowrey, Mackenzie Mulick, Sara Lyle - Queen Lili’uokalani’s Fight Against Hawai’ian Annexation

§ Amanda Edwards, Corey Lyles, Evan Garnett - Walking with Nature

Senior Group Documentary Winners:

§ Eleanor Hansen, Amanda Wasserman - From Selma to Saigon: The Civil Rights Movement’s Shifting Stand on the Vietnam War

§ Cameron Gelvezon, Gabriel Scheidel, Dylan Thomas - Taking a Stand to Unite Japan

§ Ben Clark, Adam Nussbaum - Lawrence v. Texas: Tipping the Scale

Junior Individual Performance Honorable Mention:

§ Mikaela Norum - Penelope Barker: First Women's Rights Activist

§ Mariposa Rodarte-Iman - Anne Bradstreet: First American Poet

§ Rachel Guevara - Eli Whitney, Designing the Future

Junior Individual Performance Winners:

§ Jack Gardner - The Man Who Survived Thermopylae

§ Michael Pilger - Thomas Paine: A Royal Paine

§ Nyla Hekier - Molly Pitcher: Hero of Monmouth

Senior Individual Performance Winner:

§ Aadi Miglani - Gandhi: Inventing a New Way to Take a Stand

§ Garret Hoff - Above All: George Wallace

§ Oran Fine - The Kent State Massacre

Junior Group Performance Winners:

§ Savanna Sterck, Hannah Torres, Alexa Davis - Harriet Tubman - Taking a Stand for Freedom

Junior Individual Website Honorable Mention:

§ Anna Sohn - A Second Mother: Irena Sendler

Junior Individual Website Winners:

· Zoe Yamamoto - Fred Korematsu: Standing Up For Civil Rights

· Rishika Garg - For the Love of Gorillas: Dian Fossey's Battle Against the Decimation of Mankind's Second Closest Relative

· Nicholas Pai - Standing for Reform: 1989 Tiananmen Square Protests

Junior Group Website Honorable Mention:

· Lauren Montano, Lelana Brinkworth, Natasha Clarke - Susan B. Anthony: Taking a Stand for Women’s Rights

Junior Group Website Winners:

· Ilan Jinich, Aryo Kharrati - Edward Murrow and McCarthyism: Taking a Stand for Free Speech and Freedom of the Press

· Jordan Alstad, Mika Peck - Candace Lightner - Taking a Stand Against Drunk Driving

· Marc Berger, Jack Bolger - Elie Wiesel: A Stand Against Fascism and Discrimination

Senior Individual Honorable Mention:

· Avalon Smith - Taking A Stand: The Stonewall Riots

· Jeyan Kirtay - The British Suffrage Movement During World War One

Senior Individual Website Winners:

· Luke Tchang - South Africa's Rise from Apartheid: A Multi-Partisan Stand

· Sabrina Soffer - Elie Wiesel: Taking a Stand Against Oppression

· Sahana Kumar - Taking a Stand for Constitutional Rights: Muhammad Ali's Refusal of the Vietnam Draft

Senior Group Website Winners:

· Elias Jinich, Gabriel Jinich, Neusha Kharrati, Aviva Waldman - The Congo Reform Association: History's First Modern Humanitarian Movement

· Nicolas Del Rio, Umit Suri, Henry Gray - The Singing Revolution in Estonia: Taking a Stand for Independence

Junior Individual Exhibit Honorable Mention:

· Gael Fitzmaurice - Plessy v. Ferguson: "Separate But Equal"

· Jocelyn Mi - Taking a Stand in History: The Girrmann Group and their Impact on the Berlin Wall

Junior Individual Exhibit Winners:

· Sarina Oshiro - Ralph Carr: The Lone Politician and the Fight for Japanese American Rights

· Serena Ingram - We Can Do It! Rosie Riveter: More than a Symbolic Icon

· Lillian Gong - Oskar Schindler: Ambitious Protector of Jewish Victims from the Iniquitous Nazi Regime

Junior Group Exhibit Honorable Mention:

· Luca Parra, Tommy Wells - Standing Strong for Manzanar

· Elsa Baumgartner, Erin Keith - Marian Anderson: Taking a Stand Through Song

Junior Group Exhibit Winners:

· Samantha Yokoyama , Andrew Tsai, Aron Einbinder - Vietnam War Protests: Minority Voices Resisting the Power Structure

· Taegan Murphy, Ty Hunt, Ethan Schwarz - Japanese Internment Camps: Korematsu v. United States

· Ian Lillie, Adelyn Phillips - Sit-in to Stand Up: A Victory for 504

Senior Individual Exhibit Honorable Mention:

· Jacob Brittain - Jane Elliot: The Brown Eye and Blue Eye

· Erik Baranski - The Battle of Thermopylae

Senior Individual Exhibit Winners:

· Cate Hasler - Dorothea Lange: Changing Perspective Through Photography

· Emily Park - "Fly On 'till Our Mission is Done": the WASPs Take a Stand for Equal Status

· Vicky Comunale - The Berlin Wall: A Symbol of Two Opposing Stands

Senior Group Exhibit Honorable Mention:

· Daniela Ibarra, Daisy Jimenez - Sor Juana Ines de la Cruz

Senior Group Exhibit Winners:

§ Fabiola Ruiz, Kharylle Rosario - Rizal: A Literary Revolution

§ Abbey Frame, Lindsey Lewis, Ashley Knapp - Betty Friedan: Taking a Stand for Women's Rights

§ Maya Chu, Sonali Chu - Through the Lens: Taking a Stand for the Working Class

Special Award Winners

USS Midway Living Symbol of Freedom Award:

§ Matthew Mason - Jr. Ind. Exhibit - Louis Zamperini

§ Jacob Catanzaro - Jr. Ind. Exhibit - 20th Maine Makes Monumental Stand on Little Roundtop

§ Zachary Burton - Jr. Ind. Exhibit - The Coral Sea

§ Cheyenne Laurance - Sr. Ind. Exhibit - Custer’s Last Stand from Crazy Horse’s Perspective

Air & Space History Award, sponsored by the Air & Space Museum:

· Catherine Huber, Delainy Reinard, Virginia Lowe - Sr. Group Exhibit - Rise and Fall of Galileo

· Chase Carter, Diego Ruiz - Elem. Group Poster - Chennault and the Flying Tigers, 1941-1942

· Elisabeth Lee - Jr. Ind. Exhibit - Sally Ride: Sky’s NOT the Limit

All-American Sports Award, sponsored by Jim Dowling:

· Frida Alvarez-Paez, Marki Delia - Jr. Group Exhibit - A Olympic Stand: Jesse Owens Leaves Hitler in the Dust

Best Use of Primary Sources Award, sponsored by San Diego History Center:

§ Jacob Brittain - Sr. Ind. Exhibit - Jane Elliot: The Brown Eye and Blue Eye

§ Cate Hasler - Sr. Ind. Exhibit - Dorothea Lange: Changing Perspective Through Photography

§ Zach Knudsen, Natalie Lopez - Jr. Group Exhibit - Slavery and the Civil War

§ Jayna Wadhwa - Jr. Ind. Documentary - A Loud Silence

§ Aadam Awad - Jr. Historical Paper - Anwar Sadat: The Solitude of Peace

§ Crystal Sung - Sr. Historical Paper - Herbert Brownell’s Civil Rights Fight: An Attorney General’s Relentless Pursuit for Equality

§ Jordan Alstad, Mika Peck - Jr. Group Website - Candace Lightner - Taking a Stand Against Drunk Driving

§ Aine Sismondo - Jr. Ind. Website - A Stand for Reconciliation: Robert E. Lee's Transformation From Confederate General to Advocate for Reunification

A People's History Award, sponsored by Los Monos Baseball Club of San Diego:

· Mayrin Rodriguez - Jr. Ind. Exhibit - Chicanos Take a Stand in History

Bringing History Alive! Award, sponsored by Teachers' Curriculum Institute:

· Danielle Otero - Jr. Ind. Exhibit - Harriet Tubman and Her Stand for Freedom

· Ivana Banuelos Carreno - Jr. Ind. Exhibit - Alice Paul: Taking a Stand Women's Suffrage

· James Cockerham - Jr. Ind. Exhibit - Milton Friedman: Using Media to Influence the Politics Fueling Both Capitalism and Freedom

California History Award, sponsored by USD History Department in honor of Professor Iris Engstrand

· Ava Guerra, Talia Potter, Lacey Potter - Jr. Group Exhibit - John Muir: Savior of the Forests

Economics Award, sponsored by San Diego EconEd Foundation and Fusenot Foundation:

SDCEE website link

· James Cockerham - Jr. Ind. Exhibit - Milton Friedman: Using Media to Influence the Politics Fueling Both Capitalism and Freedom

· Elias Jinich, Gabriel Jinich, Neusha Kharrati, Aviva Waldman - Sr. Group Website - The Congo Reform Association: History's First Modern Humanitarian Movement

· Eleanor Hansen, Amanda Wasserman - Sr. Group Documentary - From Selma to Saigon: The Civil Rights Movement’s Shifting Stand on the Vietnam War

· Ian Lillie, Adelyn Phillips - Jr. Group Exhibit - Sit-in to Stand Up: A Victory for 504

First Timer's Award, sponsored by Francis Parker History Day Club:

· Caitlyn Eckert - Sr. Ind. Exhibit - Nancy Wake: Gestapo’s Most Wanted, “The White Mouse”

· Andreas Marouf - Jr. Ind. Exhibit - Containing Communism

· Morgan Condren, Mariaha Rivera - Jr. Group Exhibit - John F. Kennedy and the Fight for Civil Rights

Geography Award, sponsored by the California Geography Alliance and SDSU Geography Department:

· Erik Baranski - Sr. Ind. Exhibit - The Battle of Thermopylae

· Jack Dubé - Jr. Ind. Exhibit - Chief Sitting Bull: American Legend, Tragic Sioux Hero

· Rishika Garg - Jr. Ind. Website - For the Love of Gorillas: Dian Fossey's Battle Against the Decimation of Mankind's Second Closest Relative

Impact on Local History Award, sponsored by Friends of Carrillo Ranch:

· Matthew McNamara - Jr. Ind. Website - National Park Service: Yesterday, Today and Tomorrow

Judges' Choice Award, sponsored by National History Day in San Diego Advisory Committee:

· Vishnu Subhash - Jr. Ind. Exhibit - The Little Newspaper That Could

· Lily Fowler - Jr. Historical Paper - Peron’s Failed Stand

Minority Group Accomplishments Through Diversity Award In Honor of Valerie Grayson, sponsored by Black American Political Association of California:

· Gael Fitzmaurice - Jr. Ind. Exhibit - Plessy vs. Ferguson: “Separate But Equal”

· Jahzara Wilson - Jr. Ind. Exhibit - A Cultural Awakening: Blacks Allowed

Most Creative Interpretation of the Theme, sponsored by the Greater San Diego Council for the Social Studies:

· Anna Klestinec - Jr. Ind. Exhibit - Jane Goodall: “The Woman Who Redefined Man”

· Shaw McKenzie-Heck - Sr. Ind. Exhibit - None But The Brave Can Eat The Fare

Outstanding Achievement in Historical Writing by Spanish Language Speakers Award, sponsored by USD History Department in honor of Professor Iris Engstrand:

· Ivana Banuelos Carreno - Jr. Ind. Exhibit - Alice Paul: Taking a Stand for Women’s Suffrage

· Daniela Ibarra, Daisy Jimenez - Sr. Group Exhibit - Sor Juana Ines de la Cruz

Outstanding American Achievement Award, sponsored by Colonial Dames of the 17th Century, Crown Colony Chapter:

· Isabela Vega - Jr. Ind. Exhibit - Clara Barton: A Female Nurse Icon

· Raneisha Wright - Jr. Ind. Performance - Phyllis Wheatley, African-American Poet

Outstanding Historical Performance in Honor of Cassandra Davis, sponsored by Nicole Carnation Grolman:

· Savanna Sterck, Hannah Torres, Alexa Davis - Jr Group Performance - Harriet Tubman - Taking a Stand for Freedom

Outstanding Use of Academic English by English Language Learners Award, sponsored by National History Day San Diego:

· Alan Nedellec, Jordan Heller, Matthew Ortega, Dominic Ziegler - Jr Group Exhibit - Thurgood Marshall’s Stand Against Segregation in Schools

Past, Present, and Future Award, sponsored by the Daughters of American Colonists, Torrey Pines Chapter:

· Neel Narayanan - Jr Ind. Exhibit - Thomas Jefferson

· Travis Eccher, Andrew Smith - Jr. Group Exhibit - The Sons of Liberty Take a Stand

Research and Presentation of Americans Award, sponsored by the Daughters of Founders and Patriots of America, King's Highway Chapter:

· Abigail Chou, Ellin Qiao, Sierra Huang - Elementary Group Poster - Susan B. Anthony: Taking a Stand for Women's Voting Rights

Research and Writing of History Award, sponsored by SDSU History Department:

· Benjamin LaBelle - Jr. Historical Paper - The Age of McCarthyism

· Crystal Sung - Sr. Historical Paper - Herbert Brownell’s Civil Rights Fight: An Attorney General’s Relentless Pursuit for Equality

San Diego County Libraries' Research Award:

· Avalon Smith - Sr. Ind. Website - Taking A Stand: The Stonewall Riots

· Liam Brownlie - Jr. Ind. Documentary - Taking a Stand at Wounded Knee: Negotiations at Gunpoint

· Erik Baranski - Sr. Ind. Exhibit - The Battle of Thermopylae

· Caitlyn Eckert - Sr. Ind. Exhibit - Nancy Wake: Gestapo’s Most Wanted, “The White Mouse”

· Melos Ambaye - Jr. Ind. Exhibit - Sophie Scholl: The Courageous Women Who Revealed Hitler's Genocidal Intentions

· Jordan Choate - Jr. Ind. Exhibit - ROSA PARKS: The Woman Who Took A Stand By Sitting Down

Science and Medicine in History Award, sponsored by Mel/Ghosh/Behling/Hansen Group:

· Eric Ryu, Melinda Chang, Akshaj Bharadwaj - Elementary Group Poster - Jonas Salk: The 20th Century's Medicinal Crusader

Taking a Stand in the Classical World, sponsored by the Friends of the Classics:

· Jack Gardner - Jr. Ind. Performance - The Man Who Survived Thermopylae

· Erik Baranski - Sr. Ind. Exhibit - The Battle of Thermopylae

· Daniel Bertschy, Erick Montejo - Sr. Group Exhibit - Ptolemy and the Library of Alexandria

Women of Character Award, sponsored by San Diego Women's Museum:

· Angelica Callejas, Emily Ramirez - Sr. Group Exhibit - Malala Yousafzai: Taking a Stand for Girls Education

· Elisabeth Lee - Jr. Ind. Exhibit - Sally Ride: Sky's NOT the Limit

Women in American History Award, sponsored by the Daughters of the American Revolution, De Anza Chapter:

· Kaitlin Rocca - Jr. Ind. Exhibit - The Boston Tea Party