Nature is my Culture

PLAN PROJEKTU

PARTNERZY PROJEKTU

PREZENTACJA PARTNERÓW - KOMIKS

ZADANIA PROJEKTOWE

ZADANIE: GDYBYM BYŁ PRZEDMIOTEM, ZWIERZĘCIEM ....

Zapoznanie się partnerów

Gdybym był przedmiotem/zwierzęciem ...

W tym zadaniu uczniowie próbują wyobrazić sobie siebie, jako dowolnie wybrany przedmiot nieożywiony lub zwierzę, w które zostali zamienieni przez czarodzieja. Uczniowie próbują wyjaśnić swój wybór i zilustrować go za pomocą kredek lub w aplikacji (np. Paint). Nauczyciel tworzy galerię składającą się z prac uczniów w przestrzeni TwinSpace oraz pozwala uczniom komentować prace kolegów (na tablicy Padlet, która jest wspólna dla wszystkich partnerów w projekcie). Następnie wszyscy tworzymy kalendarz.

ZADANIE: NATURA OD A DO Z

Natura od A do Z

Uczniowie odkrywają dźwięk i kształt pierwszej litery swojego imienia. Tworzą grupy lub pary łączące uczniów z tą samą literą. W aktywności przeprowadzonej na świeżym powietrzu, uczniowie próbują wykorzystać swoje ciało i każdy element przyrody lub kształt widoczny w krajobrazie, aby uformować pierwsza literę swojego imienia. Aktywność jest udokumentowana zdjęciami. Nauczyciel przekształca zdjęcia w puzzle i publikuje w przestrzeni TwinSpace, aby umożliwić uczniom ich ułożenie.


ZADANIE: NATURALNY JA

Naturalny ja ...

Uczniowie pracują na zewnątrz i zbierają przedmioty takie jak patyczki, liście, szyszki, trawa itp. Następnie proszeni są o wykonanie autoportretu z przedmiotów, które udało im się zebrać. Uczniowie robią zdjęcia swoich autoportretów, które następnie wrzucamy na padlet. Komentujemy zdjęcia.


TUTAJ DORASTAM

Tutaj dorastam

Na początku tego działania uczniowie przypominają sobie miejsca na zewnątrz, w których lubią się bawić i spędzać czas lub które ostatnio odwiedzili. Uczniowie przedstawiają swój wybór za pomocą rysunków i wyjaśniają, jakie miejsce wskazali i dlaczego. Wybrane miejsca stają się punktem wyjścia do dyskusji o przestrzeniach, w których uczniowie dorastają i rozwijają się każdego dnia. Zorganizowana jest wystawa prac dzieci w szkołach partnerskich, jak i wirtualnie w przestrzeniach, w których uczniowie dorastają i rozwijają się każdego dnia. Zorganizowana jest wystawa prac dzieci w szkołach partnerskich, jak i wirtualnie w przestrzeni TwinSpace, w formie mapy myśli. Mapa myśli podzielona jest na strefy według sugestii uczniów (dom, przedszkole, ogrody i parki, miejsca kultury itp.). Mapa zawiera rysunki i opisy stworzone przez uczniów ze wszystkich krajów partnerskich.

ZADANIE: BEZLUDNA WYSPA

Bezludna wyspa

Uczniowie są proszeni o wyobrażenie sobie, że będą mieszkać na bezludnej wyspie – na kawałku lądu ze skałami i piaskiem, gdzieś pośrodku oceanu. Ich zadaniem jest wybrać od trzech do pięciu rzeczy, które uważają za wystarczająco ważne, aby zabrać je ze sobą na wyspę. Nie ma żadnych obostrzeń, co do rodzaju lub wielkości przedmiotów, które uczniowie mogą wybrać. Następnie uczniowie rysują swoje wyspy z przedmiotami, które wezmą. Po zebraniu rysunków oraz odpowiedzi dzieci (pytanych osobno, aby uniknąć sugestii innych uczniów oraz powtórzeń) nauczyciel rozpoczyna dyskusję w klasie. Uczniowie badają różnorodność przedstawianych pomysłów i zastanawiają się nad powodami, dla których pewne obiekty pojawiają się wiele razy. Pomysły uczniów można przedstawić za pomocą chmury wyrazowej lub mapy myśli w przestrzeni TwinSpace. Celem jest ustalenie, co można uzyskać dzięki różnorodności i zróżnicowaniu – jaki będzie efekt, jeśli dzieci pojechałyby razem na wyspę i wspólnie skorzystały z zebranych rzeczy.

ZADANIE: GRA TYPU SCAVENGER HUNT

Gra typu scavenger hunt

Uczniowie wybierają się na spacer obserwacyjny, wyposażeni w sokoli wzrok i jeśli to możliwe, w lupy i lornetki. Zadaniem jest znalezienie i nazwanie wszystkich zwierząt, które zdołają zauważyć w szkole i wokół niej. Uczniowie powinni także grupować je według miejsca, w którym były widziane: w powietrzu, chodzące po ziemi lub pełzające. Uczniów można podzielić na trzy grupy, z których każda odpowiada za wyszukanie jednej z wybranych grup zwierząt. Lista zwierząt odkrytych przez dzieci jest następnie udostępniana partnerom projektu pod postacią chmury wyrazowej. Zebrane nazwy zwierząt mogą być dobrym punktem wyjścia dla działań związanych z rozwijaniem umiejętności czytania i pisania, takich jak budowanie słownictwa, słowotwórstwo i pisownia, a także rozbudzanie chęci poznania konkretnych gatunków. Opcjonalnie: Lista zwierząt znalezionych przez wszystkich partnerów może zostać przekształcona w grę typu scavenger hunt, podczas której uczniowie wyszukują w ich własnym otoczeniu zapisane na liście zwierzęta i odhaczają te znalezione.

ZADANIE: MAŁA TAJEMNICA

Mała tajemnica

Uczniowie badają teren w pobliżu szkoły lub przedszkola i wybierają obiekt, który chcą wykorzystać jako „tajemniczy” dla swoich partnerów projektowych. Następnie uczniowie wykonują zdjęcie części obiektu lub jego zbliżenie za pomocą cyfrowego aparatu fotograficznego lub mikroskopu cyfrowego. Nauczyciele zamieszczają zdjęcia na wspólnej tablicy w przestrzeni TwinSpace (np. na tablicy Padlet). Następnie uczniowie próbują odgadnąć, co znajduje się na umieszczonych zdjęciach, komentując posty. Kiedy wszystkie tajemnice zostaną odkryte, partnerzy projektowi dzielą się informacjami dotyczącymi sfotografowanych obiektów, zamieszczając kilka interesujących faktów na ich temat.

ZADANIE: Sport? Naturalnie!

Sport? Naturalnie!

W tym działaniu uczniowie próbują odkryć, w jaki sposób mogą tworzyć aktywności sportowe z wykorzystaniem przedmiotów, które znajdą na zewnątrz. Inspirując się terenem wokół szkoły, zadaniem jest stworzenie filmu, na którym pokazane będzie jak uczniowie, używając znalezionych przedmiotów, wykonują różnorodne aktywności fizyczne. Zachęcaj swoich uczniów do biegania, skakania, schylania się, rzucania, wspinania się, chodzenia, raczkowania i wykorzystywania swojej wyobraźni do tworzenia nowych gier lub aktywności sportowych. Filmy mogą być następnie opublikowane w przestrzeni TwinSpace, obejrzane przez partnerów projektowych, a pomysły wykorzystane do realizacji na placach zabaw w szkołach partnerskich.

ZADANIE: Zbadać lub zniszczyć? Jak się zachować?

Zbadać lub zniszczyć? Jak się zachować?

Uczniowie zastanawiają się jak należy zachowywać się obcując z przyrodą. Dyskutują o tym, jak zachowywać się wobec roślin, w bezpośrednim kontakcie ze zwierzętami (tymi, które latają, chodzą i pełzają). Czy istnieją jakieś zasady, których absolutnie nie należy łamać? Uczniowie są proszeni o narysowanie wypracowanych zasad. Zasady te publikowane są następnie w e-booku umieszczonym w przestrzeni TwinSpace.

STORYJUMPER

ZADANIE: Muzyka z ogrodu

Muzyka z ogrodu

Na początku działania projektowego, uczniowie proszeni są o skonstruowanie instrumentów muzycznych z przedmiotów znalezionych na zewnątrz. Drugim krokiem jest nauczenie się własnej wersji językowej piosenki “Are you sleeping brother John?” („Panie Janie”), a następnie wyćwiczenie gry trzech dźwięków występujących w piosence do słów "Ding ding dong" („Bim, bam, bom”) na nowo utworzonych instrumentach muzycznych. Nauczyciele nagrywają filmy, aby uczniowie mogli zaśpiewać piosenkę we własnej wersji językowej i zagrać na własnych instrumentach dla uczniów ze szkół partnerskich.


ZADANIE: Kolorowe poszukiwanie skarbów

ZADANIE: Kolorowe poszukiwanie skarbów

Uczniowie wcielają się w poszukiwaczy skarbów, skarby to kolorowe elementy występujące w przyrodzie - kwiaty, pióra, kamienie, robaki, motyle, rośliny itp. Uczniowie używają aparatu cyfrowego do robienia zdjęć kolorowych obiektów w swoim otoczeniu. Wspólnym efektem projektu jest wirtualna wystawa fotografowanych obiektów.

ZADANIE: Twinningowy amulet: „Dream Catcher – Łapacz Snów”

Aby przygotować się do zadania, uczniowie/dzieci podają trzy różne materiały, które można wykorzystać do zrobienia łapacza snów. Nazwy materiałów podają w answergarden https://answergarden.ch/1900096. Podane przez dzieci materiały umieszczone zostaną na kole fortuny Za pomocą koła fortuny dzieci wylosują trzy elementy, które obowiązkowo muszą znaleźć się w amulecie.

link do koła fortuny https://wordwall.net/pl/resource/14541676

Następnie uczniowie pracują na zewnątrz i zbierają przedmioty wylosowane przez uczniów oraz dodatkowe elementy takie jak patyki, liście, pióra, szyszki, kamienie i inne.

W kolejnym kroku uczniowie tworzą międzynarodowe, eTwinningowe amulety: „Dream Catchers – Łapacze Snów” i prezentują swoje amulety:


ZADANIA DODATKOWE

Dbajmy o zwierzęta. Gra Nearpood

Dzieci kochają wszystkie zwierzęta i wiedzą, że o każde z nich trzeba dbać. Jeżeli nie będziemy chronić zwierząt, nawet tych najmniejszych, grozi im wyginiecie. Nauczyciel wspólnie z dziećmi wybiera jedno, ulubione zwierzę i zbiera na jego temat informacje oraz zdjęcia. Następnie wykonujemy wraz z dziećmi pracę plastyczną - portret wybranego zwierzęcia - dowolnie wybraną techniką. W dokumencie google umieszczamy zdjęcie znalezione w internecie (pamiętamy o prawach autorskich) oraz zdjęcie pracy plastycznej. Pod obrazkiem umieszczamy informację o wybranym zwierzęciu, która zdaniem dzieci jest najważniejsza. Gdy prezentacja bedzie gotowa powstanie z niej film do wpsólnego oglądania i gra Nearpood, podsumowujaca zdobyte wiadomości.

CHALLENGE domek dla owadów

QUIZY

TABLICA Jamboard - wspólna zabawa podczas zajęć online

Wiadomości pożegnalne - PADLET

Wiadomości pożegnalne

Na zakończenie projektu uczniowie przygotowują komunikat „do widzenia” we własnym języku. Budują wyraz/zdanie z naturalnych materiałów i umieszczają jego zdjęcie w przestrzeni TwinSpace wraz z nagraniem dźwiękowym. Można to zrobić za pomocą narzędzia takiego jak Padlet. Inną opcją jest nagranie i przesłanie krótkiego filmu z komunikatem „do widzenia” do szkół partnerskich.

EWALUACJA I POŻEGNANIE