Інформатика 6 клас (вівторок)

28/05 Підсумковий урок

Повторення

Комп'ютерні зображення

Електронні таблиці

Таблиця (лат. tabula –  дошка)  – структурована  сукупність  даних, розміщених по рядках і стовпцях. Складається  таблиця  зі стовпців і рядків,  на  перетині  яких  містяться клітинки. Кожний рядок – це опис одного з об’єктів за всіма властивостями.

Кожний  стовпець  –  це  опис  однієї властивості для всіх об’єктів, зазвичай має назву, що відображає назву цієї властивості. У клітинці вказується значення властивості. У них можуть розміщуватися текст, числа, малюнки, формули і навіть інші таблиці.

Електронна таблиця – таблиця в електронній книзі, клітинки якої міс¬тять структуровані по рядках і стовпцях дані про об’єкти.

Табличний процесор – це прикладна програма, призначена для створення і опрацювання даних, поданих в електронних таблицях.

До основних можливостей цих програм належать обчислення за введеними формулами та побудова діаграм за наведеними даними.

Один з найпопулярніших табличних процесорів Microsoft Office Excel.

Документ електронної таблиці називається робочою книгою. У кожному документі може розміщуватися від 1 до 255 таблиць – робочих аркушів. Документ Excel зберігається у файлі з будь-яким ім’ям і розширенням . xlsх

Кожна клітинка електронної таблиці має адресу. Адреса клітинки складається з номера стовпця та номера рядка, на перетині яких вона розташована, наприклад A1, C3, D17, AA26.

Електронна таблиця табличного процесора Excel містить 1 048 576 рядків, 16 384 ствопці (від A до XFD) та 17 179 569 184 клітинки.

Сукупність клітинок аркуша електронної таблиці утворює діапазон клітинок. Діапазон клітинок, як і окрема клітинка, має адресу. Адреса діапазону клітинок задається адресами двох клітинок, розміщених у його протилежних кутах, що розділені двокрапкою. Наприклад, діапазони клітинок A3:A7.

У клітинках електронної таблиці можуть зберігатися числа, тексти та формули. На аркуші, крім електронної таблиці, можуть розміщуватися й інші об’єкти: діаграми, малюнки тощо.

21/05 Виконання проєктів

Пропоную виконати завдання проєкту "Штучний інтелект"

Мета проєкту:

Виконання проєкту

Штучний інтелект

14/05 Практична робота №14. Складання програми для обчислення чисел Фібоначчі.

Виконайте завданян практичної роботи 

Завдання практичної роботи ст. 266-268

07/05 Практична робота №11. Розрахунок відсотків по депозиту засобами табличного процесора.

Виконайте завданян практичної роботи 

Завдання практичної роботи ст. 258 - 261

30/04 Практична робота №10. Створення і опрацювання таблиць у текстовому редакторі

Виконайте завданян практичної роботи 

Завдання практичної роботи ст. 253 - 257

23/04 Практична робота №8. Створення шаблону розкладу уроків засобами графічного редактора

Перейдіть за посиланням, виконайте завдання практичної роботи

Завдання практичної роботи ст. 245 - 247

09/04 Практична робота №7. Складання та виконання алгоритмів із повтореннями. Узагальнення та систематизація знань

Завдання

Практична робота 7 до уроку 23.docx

26/03 Алгоритми з розгалуженнями, вкладеними в цикл

Вивчаємо
Команди розгалуження та повторення можуть слідувати одна за одною, а можуть міститися одна в одній: розгалуження можуть бути вкладені як у цикл з параметром (лічильником), так і в цикл із передумовою.

Розгалуження, вкладене в цикл, може бути повним і неповним.

Завдання

Розгляньте подані фрагменти коду, визначте який результат виконання буде у кожному з поданих фрагментів. Спробуйте сформулювати призначення поданих фрагментів.

Приклад

У першому прикладі цикл перебирає усі літери у слові "абракадабра", якщо літера 'a' - значення змінної k збільшується на 1. Таким чиному у першому прикладі ми визначимо кількість літер 'a' у слові. У першому прикладі змінна k набуде значення 5. 

19/03 Алгоритми з повтореннями. Цикл із умовою

Повторення

Цикл while (поки) повторюватиметься, поки виконується задана умова. Ця умова називається умовою циклу і повертає True або False.

Синтаксис оператора:
whіle <умова>:
<оператор>


Тут <умова> — логічний вираз, що є умовою виконання циклу; <оператор> — простий або складений оператор, який виконується під час кожної ітерації. Виконання оператора циклу while починається з обчислення значення логічного виразу — умови повторення циклу.

Якщо умова істинна, то виконуються оператори тіла циклу і керування повертається на перевірку умови. Якщо умова хибна, то виконується оператор, що є наступним після оператора while. Якщо під час першої перевірки умова виявиться хибною, тіло циклу не виконається жодного разу.

Завдання

Виконайте вправу 33 ст. 216 - 217

12/03 Задачі додавання

Вивчаємо

Для обчислення суми n членів послідовності:
1) задається початкове значення суми членів послідовності (S = 0);
2) визначається послідовність чисел, суму яких потрібно знайти за умовою задачі;
3) у тілі циклу повторюються дії: обчислюється значення наступного доданка А; значення А додається до суми S.

Якщо значення чисел залежать від їх порядкового номера в послідовності, то наступний доданок можна обчислювати за формулою, що виражає цю залежність.


Спочатку можна вказати перший (або кілька перших) член послідовності, а потім — формулу, за якою можна визначити будь-який член послідовності за попереднім. Такий спосіб задавання послідовності називають рекурентним.
Обчислення суми чисел можна реалізовувати не лише в циклі з параметром, а й у циклі з умовою.

Розгляньте приклад

Завдання

05/03 Алгоритми з повтореннями.  Цикл з параметром

Вивчаємо

Перегляньте відео

Ознайомтесь з синтаксисом циклу у мові програмування Python

Цикл з параметром (синтаксис)

for i in <діапазон>:

<команда>

Величина параметра циклу, його початкового та кінцевого значень можуть бути цілими числами або належати до деякого списку. Крок зміни циклу завжди однаковий і дорівнює інтервалу між двома найближчими значеннями типу параметра. Для визначення діапазону значень параметра у програмах мовою програмування Python можна скористатись функцією range.

Приклад

Обчислення 3 в степені 2.

st=1

a=3

for i in range(2):

    st*=a

print(st)

Завдання

Опрацювати § 31, ст. 201 - 203, виконати вправу 31 у середовищі за посиланням

27/02 Множинне розгалуження

Поліваріантне розгалуження - це розгалуження яке дозволяє вибрати один із декількох операторів залежно від значення селектора.

Селектор — змінна або вираз порядкового типу (цілого, символьного тощо).

У багатьох випадках, коли доводиться використовувати декілька вказівок розгалуження, вкладених одна в одну, краще скористатися оператором вибору. Для розв'язування задач зовсім не обов'язково використання якогось певного виду розгалуження, оскільки кожен з них може замінити інший, але зручшніше буде використовувати спеціалізований оператор.

Рисунок 1. Вкладені розгалуження

Під час розв’язування багатьох задач виникає необхідність при виконанні (або невиконанні) деякої умови знову робити вибір. У такій ситуації застосовують так звані вкладені розгалуження.

Рисунок 2. Поліваріантне розгалуження

Під час розв'язання задач може знадобитись перевірити кілька умов незалежно одна від одної,  в такому випадку зручніше скористатись поліваріантним розгалуженням.


Оператор вибору в мові програмування Python

В мові програмування Python не має прямої реалізації опаратору поліваріантного розгалуження switch - case,  але він може бути реалізований іншими методами, наприклад це словники або оператор розгалуження elif який ми розглянули на попередньому уроці. Як було зазаначено раніше не обов'язково використовувати спеціалізований оператор, оскільки його можна замінити іншими, більш загальними конструкціями мови програмування.

Пригадай

У мові програмування Python є додатковий оператор для алгоритмічної структури розгалуження:  elif <логічний вираз 2> : який є комбінацією команд else та if та призначений для перевірки другої умови якщо перша виявилась хибною.

Завдання

Створити проект для розв’язання задачі. Касир продає квитки на автобус, який курсує за маршрутом від міста а до міста в. ціна квитка залежить від відстані, на яку потрібно їхати пасажиру:

Скільки коштуватимуть N квитків до населеного пункту, відстань * до якого вводиться з клавіатури? 

Рисунок 3. Залежність вартості квитка від відстані

Результат виконання надіслати на електронну адресу вчителя m.roman.kravchuk@gmail.com , у зручному для вас вигляді (файл вихідного коду, код програми, скріншот)

20/02 Складання алгоритмів і програм з розгалуженнями

Опрацюйте поданий матеріал

Оператор іf призначено для виконання деякої послідовності дій у випадку, якщо зазначена умова є істинною, і відповідає алгоритмічній конструкції «неповне розгалуження».

Блок-схема алгоритму з неповним розгалуженням

Умова — це логічний вираз, значенням якого є True або False.

Проста умова (простий логічний вираз) — умова, що утворюється за допомогою логічних операцій порівняння, складена умова — кілька простих умов, з’єднаних логічними операціями (AND, OR, NOT).

Оператор if...else призначено для виконання однієї дії у випадку, якщо деяка умова є істинною, та іншої дії, якщо ця умова є хибною, і відповідає алгоритмічній конструкції «повне розгалуження».

Блок-схема алгоритму з повним розгалуженням

Завдання

Опрацюйте § 28, ст. 185 - 188, виконайте вправу 28

13/02 Узагальнення та систематизація знань

Виконайте завдання

06/02 Пристрої зберігання. Пристрої зв’язку

Опрацюйте матеріал, виконайте тестове завдання

Перегляньте відеоматеріал (увімкніть субтитри)

30/01 Пристрої введення графічної інформації

Опрацюйте матеріал, виконайте тестове завдання

23/01 Принципи роботи цифрових пристроїв

Вивчаємо

Аналогові пристрої — пристрої, в яких числа подають за допомогою величин, які можуть набувати будь-яких значень (об’єм, довжина тощо).

Цифрові пристрої — пристрої, в яких числа подають за допомогою величин, які можуть набувати тільки деяких цілком певних (ще кажуть — дискретних) значень.

Для введення інформації зазвичай використовують клавіатуру і мишу, а також датчики та сенсори.

Перегляньте відео (увімкніть субтитри)

Завдання

Об'єднайтесь у групи та проведіть власне дослідження щодо цифрових пристроїв які використовуються в обраній сфері та дайте відповіді на питання в кінці завдання

Дослідження

Виконайте тестові завдання та надішліть скріншот з виконаними завданнями вчителю

17/01 Моделі та моделювання

Вивчення нового матеріалу

Опрацюйте матеріал, виконайте тестові завдання

Завдання

2. Виконайте завдання

09/01 Формули в електронних таблицях

Вивчення нового матеріалу

Опрацюйте поданий матеріал, виконайте інтерактивні вправи

26/12 Узагальнення та систематизація знань за І семестр

Правила безпечного Інтернету

Повторення

Повторіть основи роботи з табличними даними, текстовим редактором та презентаціями на платформі izzi

19/12 Робота з табличними даними

Повторіть правила безпеки в Інтернеті

Джерело https://informatik.pp.ua

Вивчаємо

Опрацюйте матеріал на платформі izzi

Фізкультхвилинка

Відео поширено з youtube-каналу iLearn

Завдання

Виконайте Вправу 18, та надішліть вчителю

12/12 Середовище табличного процесора

Табличний процесор – це прикладна програма, яка призначена для опрацювання даних, поданих в електронних таблицях.

Головна перевага ЕТ – можливість миттєвого перерахунку усіх даних, пов’язаних формульними залежностями, при зміні значення будь-якого компоненту таблиці.

Опрацюйте матеріал, виконайте завдання

05/12 Формати текстових документів. 3-D – моделі у текстовому документі

Правила безпечного Інтернету

Повторіть правила безпеки в Інтернеті

Джерело https://informatik.pp.ua

Вітаю! На попередніх уроках ми вже навчились додавати список, таблицю та зображення до текстового документу. Сьогодні ми поглибимо свої знання та дізнаємось як додати 3D - моделі. А також ми дізнаємось про те які формати використовуються для зберігання текстових даних.

Опрацюйте матеріали з платформи izzi

Перегляньте відео

Перегляньте відео за посиланням, та ознайомтесь з роботою з тривимірними об'єктами у середовищі текстового процесора https://www.loom.com/share/63ce5c5e29ad4250a504bb0fa3b3d413?sid=f02ec298-3220-4d48-8e11-7aaa5118e52c 

Руханка

Відео взято з каналу iLearn

Підбиваємо підсумки

Давайте перевіримо що нам вдалось запам'ятати. Виконайте завдання.

28/11 Зображення в текстовому документі

Вивчаємо

Психологічна хвилинка

Опрацюйте матеріали підручника

Опрацюйте § 15, ст. 90 - 101

Виконайте вправу 15

21/11 Списки в текстовому документі

Вивчаємо

 2. Опрацюйте матеріали на платформі izzi

 3. Виконайте тестове завдання та зробіть скріншот

4. Опрацюйте § 13, ст. 80 - 84, виконайте вправу 13 на сторінці 82

14/11 Практична робота №2. Проектування та розроблення власної презентації

Опрацюйте відео

Виконання практичної роботи

2. А зараз час розім'ятися та зняти нупругу з м'язів, повторюйте руху на відео

3. Виконайте інтерактивну вправи, в кінці тесту зробіть скріншот набраних балів

Форма здачі практичної роботи

Заповніть форму, додавши скріншот тестування та створену презентацію

07/11 Мультимедійний вміст у презентаціях

Вивчаємо

Опрацюйте матеріали підручника ст. 58 - 65

Виконайте завдання за вказівками

Копіювання файлу на власний google-диск

Завантаження файлу на комп'ютер

3. Користуючись інструментом "Текст", підпишіть фото визначних місць України: "Острів Хортиця", "Свірзький замок", "Батурин", "Асканія-Нова"

Інструмент "Додавання тексту"

4. Встановіть такі параметри тексту:

5. Надішліть файл практичної роботи або надайте доступ за електронною адресою вчителя m.roman.kravchuk@gmail.com.

Кожен успішно виконаний крок практичної роботи оцінюється у 2 бали, четвертий крок оцінюється у 4 бали.

Кнопка "Поділитись" використовується для надання доступу до зображення

23/10 Анімаційні ефекти

Опрацюйте матеріал, занотуйте алгоритм додавання анімації

Анімаційна ефекти

Анімація - це спеціальний відео- або аудіоефект, який можна додати до тексту або до певного об'єкту (зображення, фотографії). Наприклад, можна створити такий ефект при якому кожне слово в списку буде "вилітати" на слайд або можна додати звук оплесків, які прозвучать при появі малюнку.

Анімація на слайдах додається з метою підкреслити ті чи інші моменти на слайді, подати матеріал в різному вигляді, зробити презентацію цікавою та інтерактивною. 

Додавання анімаційних ефектів

Розглянемо процес додавання анімації для об'єктів

Крок 1. Виділити потрібний об'єкт

Крок 2. Перейти до вказівки "Вставити" > "Анімація"

Крок 3. В лівій частині екрану оберіть ефект анімації

Якщо необхідно додати ефект зміни слайдів, його можна обрати у цьому ж вікні, за необхідності його можна застосувати до всіх слайдів презентації

17/10 Практична робота №1. Створення простих векторних зображень.

Виконайте завдання практичної роботи

Практична робота № 1

Зразок зображення

10/10 Текстові об’єкти

Додаємо текст у середовищі векторного графічного редактора

Для додавання текстових об'єктів використовується інструмент "Текстове вікно" який ви можете бачити на малюнку

Інструмент "Текстове вікно"

Після вибору інструменту "Текстове вікно" потрібно виділити область для тексту та ввести текст

Область введення тексту

Для тексту доступні наступні налаштування:

та інші...

Панель форматування тексту

Відформатований текст

Завдання для самостійного опрацювання

Опрацювати ст. 31-33, виконати завдання практичної роботи № 2, результат виконання надіслати на електронну адресу вчителя m.roman.kravchuk@gmail.com або у месенджері Viber

28/09 Криві

Вивчаємо:

Найменшим елементом векторного зображення є лінія особливого виду — крива Безьє. Її форма залежить від розташування 4 точок: початкової і кінцевої (вузлів) і двох керувальних (маркерів). Якщо одну керувальну точку сумістити з початковою, а іншу — з кінцевою, то крива Безьє набуде вигляду відрізка.

Крива — об’єкт, в якому є можливість вільно змінювати форму, пересуваючи вузли та керувальні точки.

Узагальнюємо:

Перегляньте відео з каналу UkrArtDesign з прикладом малювання контурів з використанням інструменту "Криві Безьє"

21/09 Векторна графіка. Графічний редактор Inkscape

Вивчаємо

Ознайомтесь з новим графічним редактором Inkscape переглянувши перезентацію за посиланням

Перегляньте презентацію

6 клас Урок 5.pptx

Зверніть увагу (альтернатива редактору inkscape для мобільних пристроїв)

Графічний редактор Google Drawings - це програмне забезпечення, яке дозволяє створювати прості векторні зображення. Для доступу до програми необхідно мати акаунт google. Редактор доступний за посиланням https://docs.google.com/drawings .

Завдання

Створити у векторному графічному редакторі пікторграму соціальної мережі facebook за зразком та надішліть вчителю

14/09 Багатошарові растрові зображення

Вікно графічного редактора

Шари - у комп'ютерній графіці, це рівні зобарження, на яких можуть розміщуватись об'єкти.

Шари дозволяють розміщувати об'єкти на різних рівнях зображення. Таким чином можна перемістити об'єкти на передній план (верхній шар) та задній план (ніжній шар). Кількість шарів не обмежена.

Autodesk Sketchbook - растровий графічний редактор, який дозволяє працювати з шарами і доступний на будь-якому пристрої.

Для виконання практичного завдання, вам необхідно завантажити цю програму на телефон з Playmarket або на комп'ютер.

Перегляньте відео щодо виконання практичного завдання

Надішліть зображення створене у графічному редакторі.

Домашнє завдання

Прочитати та опрацювати стор. 17 - 22 підручника

07/09 Растрова графіка. Графічний редактор GIMP

Вивчаємо

Комп'ютерна графіка - це розділ інформатики, у якому вивчаються методи створення й опрацювання зображень за допомогою комп'ютера.

Види комп'ютерної графіки:

Растрова графіка

Векторна графіка

Фрактальна графіка

Тривимірна графіка

Сфери застосування комп'ютерної графіки:

Растровим, або точковим, називають зображення, подане як набір пікселів (від англ. Рicture Еlement — елемент малюнка). Піксель є найменшим елементом растрового зображення.

Величину, що показує, скільки пікселів розміщується на одиниці довжини зображення, називають його роздільною здатністю, або роздільністю, і найчастіше вимірюють у «точках на дюйм» (англ. dpidots per inch)

Види програм для роботи з комп'ютерною графікою:

Програми перегляду зображень

Графічні редактори

Програми розпізнавання зображень

Пригадай назви програм для роботи з комп'ютерною графікою які тобі вже відомі. До якого виду програм вони відосяться?

Завдання

Прочитати §1 у підручнику, розгляньте графічний інтерфейс графічного редактора GIMP