Конспект заняття за освітньою лінією «Дитина в природному довкіллі»

Тема: " Традиції вирощування хліба"


Конспект заняття за освітньою лінією

«Дитина в природному довкіллі»

Вікова категорія: 6 рік життя (старша група)

Автор: Любов Петрівна Мироняк, Вихователь

Заклад: ЗДО №297 (ясла-садок) комбінованого типу ЗМР «Здоров’ячок»

Тема: Традиції вирощування хліба

Тип заняття: групове

Вид заняття: інтегроване

Мета: Систематизувати і закріпити знання дітей про вирощування та використання хліба, звертаючи увагу на послідовність його появи: зерно, колос, мука, тісто, хліб; розширювати знання про працю хліборобів; розвивати патріотичні почуття, бережливе ставлення до хліба; виховувати повагу до людської праці, повагу до традицій українського народу, почуття національної гідності за українську націю.

Обладнання: «Міні музей хліба», в якому: колосся житні, пшеничні, керамічний посуд, рушники, жито, пшениця, мука житня, пшенична, пиріжки, булки, хліб, батон, бублики, макарони, вареники та інші види хлібобулочних виробів, млин, піч мішечки з зерном; картинки та картки «Від зернини до хлібини», пластиковий прямокутний контейнер з ґрунтом, грабельки, палички, лійки, зерна пшениці, відеоролик – «Робота трактора в полі», «Робота комбайна», «Зерносховище», «Хлібозавод», тісто для вареників, начинка для вареників, дощечки для ліплення, серветки.

Хід заняття:

Діти, ви розумні та кмітливі? Якщо я вам загадаю загадку, ви відгадаєте? Тоді слухайте:

В полі ріс я, колосився

На стеблині уродився.

А тепер мене ви ріжте,

На здоров’я смачно їжте.

(Хліб)

- Отже, сьогодні ми з вами будемо говорити про хліб. Тому що хліб – це народна святиня. Недарма в народі говорять хліб - всьому голова. Він став символом миру і праці.

- Щоб хліб прийшов до нас на стіл потрібно прикласти багато зусиль. Це важка праця хліборобів, тому український народ дуже цінує і шанує їх працю. Кожного року хлібороби орють землю та сіють зерно. Пшеницю сіють два рази на рік: восени – озиму, навесні – яру. Ще сіють жито. Потім, коли колоски дозріють, їх косять. Починаються жнива. Косять комбайном. В полі працює техніка – комбайни, трактори, вантажівки. Потім зерно везуть в зерносховище, де воно лежить до весни, до посівної. А частину везуть до млина, де мелють з нього борошно. Потім борошно везуть на хлібозавод, де і печуть хліб.

- Зараз ви все побачите.

(Діти сідають на стільці навпроти мультимедійному екрані вихователь показує та коментує відеоролики: «Робота трактора в полі», «Робота комбайна», «Зерносховище», «Хлібозавод»)

- А зараз, я перевірю як ви все запам’ятали.

Гра «Від зернини до хлібини».

(Діти сідають за столи, у кожного є набір карток. Вихователь показує картинку кожного етапу вирощування хліба, діти повинні викласти послідовний ряд)

– А тепер я вам пропоную стати справжніми хліборобами. Підходьте, будь ласка до стола. Ми будемо садити зернятка, щоб виростити пшеницю.

- Але спочатку я вам розповім легенду.

- Колись, у давнину, сіяли люди пшеницю. І росла вона не така, як зараз, а з великим колоском від самої землі. Тому й мали люди добрий врожай, мали з чого пекти хліб і пироги. Прийшов час і люди перестали цінувати даний їм богом скарб, стали викидати хліб. Бог розгнівався і вирішив забрати у людей хліб назавжди. Але прийшли до бога звірі і попросили залишити їм хоч один колосок. Бог змилувався і вирішив, щоб люди не кидались хлібом, тож нехай заробляють його важкою працею.

А пшеничний колосок з того часу росте маленький.

- Отже, треба постаратися, щоб наші колоски стали високими.

– Щоб посадити зернятка, треба підготувати ґрунт. Візьміть, будь ласка, грабельки і зрихліть ґрунт. Щоб земля стала м’якою, пухкою, наповнилася киснем, тоді зернятку буде комфортно рости.

– Тепер ми зробимо борозенки паличками.

– Що треба далі зробити? (Так, полити). Діти поливають із лійки по черзі.

– Покладемо в борозенки зерно.

– А тепер візьміть грабельки і акуратно пригорніть зерна ґрунтом.

– Тепер будемо чекати поки вони проростуть.

(Діти витирають руки вологими серветками).

- Діти, ми з вами говорили про хліб та тяжку працю хліборобів, а які ви знаєте вироби із борошна та зерна, окрім хліба? (Називають)

- Давайте підемо зараз до міні-музею хліба та подивимось скільки ж всього можна виготовити з борошна.

Робота в музею хліба. (Вихователь звертає увагу на житні та пшеничні колосся, показує відмінність муки та зерна. Показує який в старину був млин, в якої печі випікався хліб, зазначаючи, що піч тримали завжди в чистоті, а спечений хліб клали на чистий рушник, коли починали їсти, хліб хрестили. Показує розмаїття хлібо - булочних виробів: різновиди хліба, батон, булки, пиріжки, печиво; вареники, макаронні вироби та інше.)

- Все це завдяки праці хліборобів. Ось тому народ завжди ставився з повагою до хліборобів та хліба. Хліб завжди першим на стіл ставлять, хлібом - сіллю гідних людей зустрічають. Про хліб люди склали багато прислів'їв і приказок:

Слава рукам, що пахнуть хлібом.

Хліб кидати - втрачати силу.

Нема хліба, так немає і обіду.

Добре працювати - хліб уродиться.

Не великий шматок пирога, а стоїть багато праці.

І обід - не обід, коли хліба немає.

Легкого хліба не буває.

Хліб батюшка - вода матінка.

- Я хочу перевірити, як ви ставитесь до хліба.

Дидактична гра «Я почну, а ти закінчи».

- Де починається хліб? (У тісті)

- Де починається тісто? (У борошні)

- Де починається борошно? (У зерні)

- Де починається зерно? (У землі)

- Де починається земля? (У працьовитих руках хліборобів)

- Не можна хлібом ……. (Гратися)

- Не бери зайвого …… (Хліба)

- Хліб потрібно ……. (Доїдати)

- Не залишай крихти …… (На столі)

- Черствий хліб віддай ……. (Птахам)

– А зараз, я пропоную вам стати українськими кухарями і приготувати дуже смачну українську страву. А що це за страва, ви відгадайте:

Місили, місили,

Ліпили, ліпили,

А тоді – хіп !

Та в окріп!

А вже на останку

В масло та сметанку! (Вареники).

– Я вже замісила тісто і хочу показати вам як ліпити вареники: спочатку тісто треба розім’яти, потім треба зробити довгу ковбаску, поділити на одинакові частини; кожну частину розплющити пальчиками або долонею на варениці; в середину кожної варениці я покладу начинку (картоплю), згинаю вареницю навпіл і міцно защипую краї. Вийшов вареник.

(Самостійна робота дітей під музичний супровід (звучать українські пісні про вареники).

Є вареники у хаті -

В Україні все гаразд:

Всі щасливі і багаті,

Щедре сонце світить в нас!

Слава хаті українській,

Слава нашій всій землі,

І вареникам у мисці,

Що на нашому столі!

– Діти, що вам найбільше запам’яталося на занятті? Що було цікаво? Що нового ви взнали?

– Ви сьогодні дуже гарно попрацювали. Молодці! Ви справжні українці!