Музичне мистецтво 5 клас

Вітаю ВАС, мої любі п'ятикласники та батьки! Запрошую до навчання. Для вас багато цікавої інформації, відео, караоке. Виконуйте завдання та отримуйте задоволення. Бажаю успіхів у активній співпраці!!!!

З повагою, Наталія Володимирівна!!!!

Музика - це розум, втіленний у прекрасних звуках

Музика малює образи художні,

А картини чують музику епох…

Пензлі, фарби, ноти , трошечки натхнення,

Й на картині грає створений урок.

А кіно – мистецтво сьогодення!

А театр – на сцені ожива…

Наш урок – це творчість і натхнення

Наш урок – це магія й краса!


Тема 1. СИМФОНІЧНА МУЗИКА. Оркестр.

Симфонічною називають інструментальну музику, призначену для виконання симфонічним оркестром. Для нього створено багато музики різних жанрів і форм. Оркестрові твори — симфонії, увертюри, концерти тощо — писали композитори минулого і сучасності.

Фізкультхвилинка

Вольфганг Амадей Моцарт — великий композитор-симфоніст, який подарував світові класичний (зразковий) тип симфонії.

Перегляньте уривок фільму про В.А. Моцарта


Музична скарбниця казок і легенд

Про казкову таємницю маленького Моцарта ми можемо дізнатися з казки Г. Циферова «Таємниця запічного цвіркуна».


Домашнє завдання

Інтерактивна гра Життя і творчість Амадея Моцарта за QR кодом

Склади пазли Портрет В. Моцарта за QR кодом

Інтерактивна гра Професійна музика

Дякую та бажаю успіхів!!!

Тема 2. ВЕЛИКЕ УКРАЇНСЬКЕ СІМЕЙСТВО

Цікаві завдання!!! Спробуйте.......

Домашнє завдання

Молодці!!!! Ви добре попрацювали!!!! Залишилось дати відповіді на запитання тесту в рубриці "Тести" з теми "Професійна музика. Симфонічна музика".

Бажаю гарних результатів!!!!

Тема 3. Світ вокальної музики

Найдивовижніший інструмент на світі - голос людини.

Григорій Сковорода

Світ вокальної музики надзвичайно

різноманітний і безмежний. Якщо зібрати всі

авторські пісні, романси, хори та додати

пісні, створені кожним народом за всю

історію свого існування, то вийде, мабуть,

нескінченна мелодія.

Вокальні твори виконують по-різному:

Народні пісні співають у народній манері невимушено, розлого і гучно під супровід народних інструментів або без супроводу (а капела).

Без музичного супроводу a capella

З музичним супроводом

В оперному театрі, концертному залі та філармонії звучить академічна музика, якій притаманна академічна манера співу.

Сучасна популярна пісня зазвичай звучить під фонограму. Це — естрадна манера виконання, основною рисою якої є легкість і доступність у сприйнятті слухачами.

Ви вже знаєте, що вокалістів розрізняють не тільки залежно від типу музики, яку вони виконують. Вам легко впізнати (навіть із заплющеними очима) голос мами або тата,голос найкращого друга. Отже, голос людини, як і музичний інструмент, має власний неповторний тембр.

Рафае́ль Са́нті — італійський живописець, графік і архітектор умбрийской, а потім римської, школи. Один з найяскравіших представників мистецтва епохи Високого Відродження, або римського класицизму початку XVI століття. За своє недовге життя він став одним з найславетніших і багатих художників Італії.

«Сікстинська Мадонна» − чи не найвідоміше полотно Рафаеля, який прожив коротке, але насичене і плодовите, з огляду на залишену по собі спадщину, життя. Величезне за розмірами (256 x 196 см) полотно було створено Рафаелем для вівтаря церкви монастиря Святого Сікста в П’яченці (звідси і її назва).

Ця картина звучить світло й піднесено. Вона промовляє чудовим і неповторним голосом матері, яка несе та оберігає свою дитину. Це також молитва матері за свою дитину, прохання до Діви Марії про заступництво.

Джуліо Каччіні «Аѵе Maria»

Джуліо Каччіні — італійський композитор і співак XVII століття, теоретик вокального мистецтва. Композитор став автором однієї зперших опер «Еврідіка» (1602) і вважається одним із творців італійського співу бельканто.

Франц Шуберт «Аѵе Maria»

Франц Петер Шуберт — австрійський композитор XVIII століття, один з основоположників романтизму в музиці, автор понад тисячі музичних творів, серед яких більш ніж 600 пісень, дев'ять симфоній, велика кількість творів камерної та літургійної музики.

  • Про що розповіла вам музика?

  • Розкажіть про ваші враження.

  • Чи допомогла вам картина зрозуміти музику?

Візьміть фарби або олівці. Спробуйте плямами або штрихами зобразити в кольорі настрій що виникли у вас під час слухання музики.

Тема 4. Звучить хор

Здадаймо?!?

  • Яка музика називається вокальною?

  • Кого називають солістом?

  • Які ви знаєте манери виконання пісень?

  • На які типи поділяють співацькі голоси?

  • Розкажіть про них.

  • Який тембр голосу маєте ви?

У Стародавній Греції музика звучала в театральних виставах, декламація змінювалася співом хору. Голоси співаків розрізняли за висотою звучання —регістрами.

За часів Середньовіччя в кожній церкві були співочі хори. Відомо, що до епохи Відродження професійне хорове виконавство було пов’язане тільки з церквою.

До XIV нот взагалі не було. Зараз в наших церквах є різні хори: є професійні, а є співаки без музичної освіти, вони співають на слух.

У ранній хоровій церковній музиці був поширений «знаменний розспів» (замість нот вокальні хорові твори записували знаками — «знаменами» або «крюками»).

У XIV—XV ст. почав активно розвиватися багатоголосний спів.

Хор великий колектив співаків, створений для спільного виконання зазвичай багатоголосних вокальних творів з інструментальним супроводом або без нього.

ЗА КІЛЬКІСТЮ ВИКОНАВЦІВ

МАЛИЙ ХОР (12-20 ОСІБ)

СЕРЕДНІЙ ХОР (25-35 ОСІБ)

ВЕЛИКИЙ ХОР (50-60 І БІЛЬШЕ ОСІБ)

ЗВЕДЕНИЙ ХОР (КІЛЬКА СОТЕНЬ ОСІБ)

ЗА МАНЕРОЮ ВИКОНАННЯ:

АКАДЕМІЧНИЙ ХОР

НАРОДНИЙ ХОР

СЛУХАЄМО МУЗИКУ

Розкажіть про своє враження після прослуховування музичних творів.

В якій манері було виконано кожен твір: народній, академічній чи естрадній?

Охарактеризуйте засоби виразності у кожному творі.

Які типи співацьких голосів вам вдалося розпізнати у цих творах?

Який із цих творів виконує більша кількість виконавців? Чому ви так вважаєте?



Виконайте тестування в рубриці "Тести" з теми "Світ вокальної музики.Звучить хор"


Бажаю успіхів!!!!

Взаємозв'язок музики з іншими видами мистецтва

Тема 5. Музика та інші види мистецтва

Музика--це мистецтво створення звуків, які відкривають нам безмежний світ людських переживань, настроїв і почуттів. Вона проникає у усі сфери людської діяльності і полонить кожного з нас, незалежно від національності, способу життя та рівня інтелекту.

Ви вже зрозуміли, що форми взаємозв'язку мистецтв бувають надзвичайно різні. Співдружність музики, поетичного сло­ва, танцювальних рухів, театралізованої дії виникла здавна у народних обрядах. У професійному мистецтві — в опері та балеті, у театрі і кіно — му­зика стала невід'ємним компонентом мистецької взаємодії

Багато спільного є між музикою та образотворчим мистецтвом, хоча їхні художні мови дуже відрізняються, особливо способом сприймання. Музика належить до часових мистецтв і сприймається слухом, а живопис, графіка, скульптура, архітектура - це просторові мистецтва, які ми сприймаємо зором. Тому їх взаємодія досить складна і розвивається у різних напрямах.

Перегляньте відео «Як зародилось мистецтво»

Віддавна вона «товаришує» з літературою, бо без поезії не було б пісень. Вірним другом музики є також образотворче мистецтво: кожен штрих чи мазок на полотні — це застигла музика, а візерунок — майстерно втілений ритм. Без музики неможливо уявити жодного спектаклю, кінофільму чи мультиплікаційної стрічки. Неменш важливу роль відіграє музика і в цирковому мистецтві — без неї не було б неповторного відчуття свята, радості й очікування дива, яка дарує нам цирк.

Клеман Філібер Лео Деліб — французький композитор, автор балетів, опер, оперет.

Визнання композитору принесли кантата «Alger», балети «Струмок», «Коппелія» і «Сільвія», великі опери — «Так сказав король», «Жан де Нівель», «Лакме». Балети Деліба «Коппелія» (1870) і «Сільвія» (1876) вважаються першими симфонізованими балетами.

Слухаємо

Л . Деліб. «Навшпиньки» з балету

«Сільвія» (піцикато)

Піцикато композитора з балету «Сільвія» написане для виконання з балетом у супроводі оркестру. В балетах він утвердив художній принцип безперервності й гнучкості розвитку музично-танцювальних форм, намітив їхній зв’язок зі співучою та змістовною музикою пантомімних сцен.

Піцикато (у перекладі з італійської —«щипати») — спосіб гри на смичкових музичних інструментах, коли звук видобувають не смичком, а щипком, торкаючи струни пальцями. Звук стає уривчастим і тихішим.

Домашнє завдання

ВИКОНАННЯ ТВОРЧОГО ЗАВДАННЯ

"МАЛЮЄМО ПІСНЮ"

ПОЯСНЕННЯ:

Візьміть фарби або олівці. Зобразіть настрій цієї пісні в кольорі штрихами або плямами. Сфотографуйте свою роботу та опубликуйте на спільній дошці PADLET.

НАТИСНІТЬ НА ПОКЛИКАННЯ та на сторінці "МАЛЮЄМО ПІСНЮ" НАТИСНУТИ на "+" у нижньому правому куті. ПРИКРІПИТИ СВОЄ ФОТО З МАЛЮНКОМ ДО ПІСНІ "ШКОЛЯРІ-ШКОЛЯРИКИ". РОБОТУ ПІДПИСАТИ - ПРІЗВИЩЕ, ІМ'Я ТА КЛАС. МОЖНА КОМЕНТУВАТИ РОБОТИ ІНШИХ (не забувайте, що дошку бачите не тільки ви). СТАВИМО ПОЗИТИВНІ ОЦІНКИ ОДИН ОДНОМУ.

БАЖАЮ УСПІХУ!

Тема 6. Музика і слово

У сиву давнину музика й література становили єдине ціле. Період їх виникнення як окремих видів мистецтва визначити важко, однак протягом останніх тисячоліть музика та література розвиваються у тісному взаємозв’язку. Найяскравіше це простежується у вокальних жанрах: пісня (народна або професійна), романс, кантата, ораторія та ін. Тут важливого значення набуває характер взаємодії поетичної та музичної інтонацій, поетичний метр (тобто розмір вірша) і му­зичний ритм.

Літературні сюжети або персонажі часто надихають композиторів на створення програмної музики. Прикладом взаємозв’язку музики й літератури також вважають прозаїчні та поетичні твори, в яких розповідається про реальну або уявну музику чи розкривається зміст конкретного музичного твору і його вплив на слухача.

Романсами у середньовічній Іспанії називали світські пісні, які, на відміну від релігійних гімнів, виконували іспанською мовою, а не латинською.

Розквіт романсу як синтетичного музично-поетичного жанру припадає на другу половину XVIII ст. у Німеччині, Франції та Росії. В українській ліриці романс поширився на межі ХІХ-ХХ ст.

За формою романс подібний до пісні, але й має певні відмінно­сті. У романсі допускаються відступи від основної мелодії, а приспів переважно відсутній. Пісня за характером може бути будь-якою, а романс — тільки ліричний.

Цікаво знати, що за допомогою слова ми пізнаємо зміст пісні, романсу, оди. А в поєднанні з іншими мистецтвами література та музика утворюють нові складні жанри, у створенні яких беруть участь декілька мистецтв; опера, оперета, мюзикл, балет та інші.

Бажаю успіхів!!!

Тема:7 МУЗИКА ТА ВІЗУАЛЬНІ ВИДИ МИСТЕЦТВА

Любі друзі! Сьогодні я хочу запросити вас на виставку. Ми відвідаємо три зали і в кожній ознайомимося з певним видом образотворчого мистецтва та особливостями його взаємозв’язку з музикою.

Перша зала - ЖИВОПИС

Живопис, як і музика, був і залишається незмінним

супутником духовного життя людини. Музичні та

живописні твори насамперед впливають на емоції,

пробуджують спогади і почуття, розвивають уяву.

Образ, створений художником на полотні, хвилює і

захоплює, як акорд у музиці. І картина починає

«звучати»...

М. Мусоргський. П'єса "Богатирські ворота" з

фортепіанної сюїти "Картинки з виставки"


Модест Петрович Мусоргський — російський

композитор XIX століття. Автор 5 опер, творів для

оркестру, фортепіано, хорів, численних романсів. У

своїй творчості часто звертався до російського

фольклору та національних сюжетів.

Яка музика звучала — вокальна чи

  • інструментальна? Програмна чи непрограмна?

  • Про що розповіла вам музика?

Розгляньте картину В. Гартмана. Чим вона схожа із

  • твором М. Мусоргського?

Як ви вважаєте: чи вдалося композитору передати

  • зміст картини за допомогою музичних звуків?


Фортепіанна сюїта М. Мусоргського «Картинки з виставки» була створена 1874 року і присвячена пам’яті друга композитора — художника й архітектора Віктора Гартмана. Це програмний твір, що складається з 10 п’єс, пов’язаних між собою темою-інтермедією «Прогулянка». Поштовхом для створення п’єси «Богатирські ворота» став ескіз В. Гартмана до його архітектурного проекту міських воріт, виконаного в давньоруському стилі.

Друга зала - СКУЛЬПТУРА

Художня мова скульптури — виразна, чітка об’ємно-

пластична форма, через яку митець розкриває зміст

твору, доносить до глядача свій задум. Скульптури

виготовляють із бронзи, глини, каменю, дерева, і

кожен матеріал допомагає втілити певний образ,

передати рух або стан спокою. Отже, скульптурним

зображенням можуть бути властиві динаміка, ритм,

гармонія, що, безсумнівно, поєднує скульптуру з

музикою.

Л. Боккеріні. "Менует"


Луїджі Боккеріні — італійський композитор XVIII

століття, віолончеліст, один із творців

інструментального камерного ансамблю. Написав 28

симфоній, 7 концертів, близько 100 струнних

квартетів, 125 квінтетів, 60 тріо та багато інших творів.

Яка музика звучала — вокальна чи

  • інструментальна?

Які картини виникали у вашій уяві під час слухання

  • твору?

Розгляньте скульптуру - пам'ятник героям комедії

"За двома зайцями", яка знаходиться в м. Київ.

Поміркуйте, чи можна "оживити" її за допомогою

  • музики Боккеріні?


Третя зала - ДЕКОРАТИВНО - ПРИКЛАДНЕ

МИСТЕЦТВО

У цій залі розташовані твори декоративно-прикладного мистецтва: вишиті рушники, вироби з бісеру, глиняний посуд, килими, оздоблені різьбою дерев’яні вироби та багато іншого. Розгляньте малюнки і самостійно доберіть до зображених творів відповідну музику.

Отже, музика та візуальні види мистецтва мають багато спільного. Зокрема, їх поєднують засоби виразності: ритм, темп, динаміка, гармонія, відтінки, нюанси та ін.

Дайте відповіді на Тест 3 Музика та інші види мистецтва

Я бажаю вам здоров'я!

До зустрічі!

МУЗИКА В ТЕАТРІ

СЬОГОДНІ МИ ВИРУШАЄМО ДО ТЕАТРУ!

Театр — вид мистецтва, що відображає життя у сценічній дії, яку виконують актори перед глядачами. У театральному мистецтві поєднані література, музика, образотворче мистецтво, хореографія та інші види мистецтва.

Театральне мистецтво виникло у Стародавній Греції з містерій — ритуальних святкувань на честь богів — покровителів землеробства.

В усі часи театр був мистецтвом колективним. У

сучасному театрі в створенні спектаклю беруть

участь режисери, актори, художник-сценограф,

композитор, хореограф, а також бутафори,

костюмери, гримери, освітлювачі та робітники

сцени.

...СУЧАСНІ ТЕАТРИ МАЮТЬ ДЕКІЛЬКА РІЗНОВИДІВ?

Зараз існують драматичні театри, опери і

балету, театри ляльок, театри тіней та багато

інших. Також театр здавна пов’язаний з

музикою. Без музики не відбувається жодна

вистава.

Слухаємо!!!

П. Чайковський Вальс із балету

«Спляча красуня»

Розкажіть про свої враження від прослуханої музики.

Звучання яких музичних інструментів тобі вдалося розпізнати?

Чи допомогла вам музика уявити «сплячу красуню»?

Чи може музика розповісти про дію, казку чи танець?


«Спляча красуня» — балет П. Чайковського за

сюжетом однойменної казки Шарля Перро;

складається з трьох дій, прологу й апофеозу —

урочистої сцени в кінці спектаклю.

Балет «Спляча красуня» став видатним явищем в історії світової хореографії XIX ст. Прем’єра відбулася на сцені петербурзького Марійського театру в 1890 р. Протягом XX ст. балет неодноразово ставили на багатьох сценах.

Балет — синтетичний вид сценічного мистецтва, в якому зміст вистави розкривається переважно засобами танцю, міміки і музики. Джерелами виникнення балетного жанру є народні ігри, хороводи, сюжетні танці.

Дайте відповіді на Тест 4 Музика в театрі в рубриці "ТЕСТИ"

Дякую!!! Бажаю гарних результатів!!!!

Дорогі друзі! Сьогодні я хочу запросити вас до кінотеатру.

З-поміж усіх видів мистецтва кіно є наймолодшим. Його історія, порівняно з тисячолітньою історією музики, живопису чи театру, коротка. Проте мільйони глядачів щодня заповнюютть зали кінотеатрів, ще більше людей дивляться кінофільми по телебаченню. Що ж це замистецтво?

У кіно є те, чого немає в жодному виді мистецтва: фотографічна зйомка кінозображення, анімація та монтаж.

Мистецтво кіно поєднує в собі елементи ЛІТЕРАТУРИ (мовлення дійових осіб, текст від автора), ЖИВОПИСУ (композиція, колорит, світлотінь), ТЕАТРУ (гра акторів) і, звичайно ж, МУЗИКИ, яка супроводжує події, що розгортаються на екрані.

Сьогодні ви познайомитеся з творчістю композитора, який написав дуже багато музики до різних кінострічок. Це Євген Крилатов.

Євген Крилатов - російський композитор, автор музики

до більш, ніж 140 художніх та мультиплікаційних

кінострічок. Найвідоміші - "ЧАРОДІЇ", "ОХ УЖЕ ЦЯ

НАСТЯ", "ГОСТЯ З МАЙБУТНЬОГО", "ПРИГОДИ

ЕЛЕКТРОНІКА", "ПРОСТОКВАШИНО", "РУСАЛОНЬКА" та інші.

Є. КРИЛАТОВ. МУЗИКА ДО КІНОФІЛЬМУ

"ГОСТЯ З МАЙБУТНЬОГО"

  • Визначте характер кожної композиції.

  • Яких героїв супроводжує музика?

Як ви гадаєте, чи допомагає музика охарактеризувати

  • героїв фільму? Якщо так, то яким чином?


Музика Є Крилатова. Пісня "Крилата гойдалка" із фільму

"Пригоди Електроніка"

Друзі, уявіть себе на знімальному майданчику. Зараз ви спробуєте пройти кастинг на виконання ролі в дитячому кінофільмі.

Спробуйте виконати вправу "Стоп-кадр" під музику з кінофільму "Пригоди Електроніка" і дізнатися, чи зможете ви зніматися в кіно.

  • Як пов’язані музика та кіномистецтво?

Хто пише музику до фільмів та створює до них

  • звуковий супровід?

  • Назвіть свої улюблені пісні з кінострічок.

  • Яку роль вам би хотілося зіграти в кіно?


19 травня

УРОК ВЕБ-КВЕСТ

Натискаємо на слово "мистецький квест"....

БАЖАЮ УСПІХІВ!!!

Добрий день! Сьогодні ми з вами поговоримо про українські народні музичні інструменти. Ми живемо в час, коли відроджуються національні традиції, а побудова суверенної України неможлива без виховання національної гідності, любові до народних святинь. Ви маєте можливість не тільки почути розповідь про музичні інструменти, а й побачити їх і познайомитися з їх мелодійними звуками.