Методика розв'язування задач з фізики


Статті по методиці розв'язування задач з фізики (автор Мельник Т.С.)

В даній статті описується поняття стану системи та процесу, що є причиною змін цього стану. В такому сенсі, фізичні величини розглядаються як параметри стану. Наголошується на обов'язковому використанні індексації, яка повинна чітко вказувати на стани та їх хронологію. Далі в статті описується метод "фотографій", що дозволяє послідовно зобразити всі фізичні явища як послідовність станів та процесів. Даний метод дозволяє природньо пов'язати всі фізичні величинами основними рівняннями, та, застосовуючи метод "порівняння" (тобто, поділу одного рівняння стану на інше), швидко розв'язувати задачі.

Дана стаття описує алгоритм розв'язування задач на ІІ закон Ньютона в яких використовуються багать векторів. Наголошується на нюансах зображення цих векторів, що полегшують розуміння фізичного сенсу задачі. Автор пропонує мнемонічний метод проектування векторного рівняння за допомогою ліній, що відповідають за свої осі. Даний метод дозволить не помилятись при складанні скалярних рівнянь під час проектування.

Дається опис методу організації запису характеристик опорів у схемі з мішаним з'єднанням. Для цього використовується таблиця в якій порядок рядків відповідає мнемонічному запису закона Ома для ділянки кола. Спочатку, треба на схемі кожну простішу зв'язку опорів обвести та замінити її результуючим опором. Використовуючи окремо виписані правила паралельного та послідовного з'єднання та попередньо обчислені або дані показники можна послідовно обчислити всі інші. При цьому кожний проміжний результат вписується до відповідної клітинки таблиці. Таким чином громіздка задача перетворюється на цікаву головоломку.