MASTERPLAST Csoport visszaélés-bejelentési rendszere

1. A belső visszaélés-bejelentési rendszer létrehozásának kötelezettsége:

A MASTERPLAST Csoportba tartozó vállalatok mint foglalkoztatók (továbbiakban: „Masterplast Csoport”) a jogszerű működés biztosítása érdekében belső visszaélés-bejelentési rendszert közösen működteti az uniós jog megsértését bejelentő személyek védelméről és a panaszokról szóló az Európai Parlament és a Tanács (EU) 2019/1937 irányelve, a panaszokról, a közérdekű bejelentésekről, valamint a visszaélések bejelentésével összefüggő szabályokról szóló 2023. évi XXV. törvény (a továbbiakban: Panasztörvény), valamint a MASTERPLAST Csoport visszaélés-bejelentés működtetéséről szóló szabályzat alapján. A visszaélés-bejelentési rendszer célja, a jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményekkel vagy mulasztásokkal, illetve egyéb visszaélésekkel kapcsolatos bejelentett információk kivizsgálása a vonatkozó jogszabályokban foglalt követelményeknek megfelelően.

Belső visszaélés-bejelentési rendszer működtetője: A Masterplast Csoport

2. Mire vonatkozhat a bejelentés?

A vonatkozó jogszabályi rendelkezések szerint a belső visszaélés-bejelentési rendszerben jogellenes vagy jogellenesnek feltételezett cselekményre vagy mulasztásra, illetve egyéb visszaélésre vonatkozó információt lehet bejelenteni.

A bejelentő részéről elvárás, hogy bejelentését a jóhiszeműség és tisztességesség követelmények betartásával tegye meg. Amennyiben a bejelentés kivizsgálása során nyilvánvalóvá válik, hogy bejelentő rosszhiszeműen, valótlan adatot vagy információt közölt, a bejelentés további kivizsgálása mellőzhető, illetve további szankciókat vonhat maga után.

A jogsértésre vonatkozó információt bejelentő személyt maximális védelem illeti és jóhiszemű bejelentése következményeként semmilyen retorzió vagy indokolatlan hátrány nem érheti.

3. Ki tehet bejelentést?

A belső visszaélés-bejelentési rendszerben bejelentést tehet:

a) a foglalkoztató által foglalkoztatott,

b) az a foglalkoztatott, akinek a foglalkoztatónál fennálló foglalkoztatásra irányuló jogviszonya megszűnt, és

c) a foglalkoztatóval foglalkoztatásra irányuló jogviszonyt létesíteni kívánó olyan személy, aki esetében e jogviszony létesítésére vonatkozó eljárás megkezdődött,

d) az egyéni vállalkozó, az egyéni cég, ha a foglalkoztatóval szerződéses kapcsolatban áll,

e) a foglalkoztató tekintetében tulajdonosi részesedéssel rendelkező személy, valamint a foglalkoztató ügyviteli, ügyvezető, illetve felügyelő testületéhez tartozó személy, ideértve a nem ügyvezető tagot is,

f) a foglalkoztatóval szerződéses kapcsolat létesítésére vonatkozó eljárást megkezdett, szerződéses kapcsolatban álló vagy szerződéses kapcsolatban állt vállalkozó, alvállalkozó, beszállító, illetve megbízott felügyelete és irányítása alatt álló személy,

g) a foglalkoztatónál tevékenységet végző gyakornok és önkéntes,

h) a foglalkoztatóval az d), e) vagy f pont szerinti jogviszonyt vagy szerződéses kapcsolatot létesíteni kívánó olyan személy, aki esetében e jogviszony vagy szerződéses kapcsolat létesítésére vonatkozó eljárás megkezdődött, és

i) az a személy, akinek az d), e) vagy f) pont szerinti jogviszonya vagy szerződéses kapcsolata a foglalkoztatóval megszűnt. f) az a személy, akinek az a), b) vagy d) pont szerinti jogviszonya vagy szerződéses kapcsolata a foglalkoztatóval megszűnt.

4. Bejelentés módja

A bejelentés szóban vagy írásban szóban tehető meg a Masterplast Csoport erre kijelölt felületein:

- bejelentő választása szerint szóban az erre a célra biztosított +36 21/333 2052 telefonszámon, amely hangüzenetküldésre és hangjuknak rögzítésre is alkalmas,

- postai úton a 8143 Sárszentmihály, Árpád u. 1/A. szám alatti címén,

- a Masterplast Csoport által erre a célra kialakított űrlapon a www.masterplastgroup.com internetes felületen, amelyet választása szerint személyes elérhetőségeinek megadását követően vagy anonim módon is megtehet.

5. Bejelentés vizsgálatának mellőzése

A bejelentés kivizsgálása a következő esetekben mellőzhető a jogszabály vonatkozó rendelkezése szerint:

-      a bejelentést azonosíthatatlan (anonim) bejelentő személy tette meg;

-      a bejelentést nem az erre jogosult személy tette meg;

-      a bejelentés ugyanazon bejelentő által tett ismételt, a korábbi bejelentéssel azonos tartalmú bejelentés, illetve

-       a közérdek vagy a nyomós magánérdek sérelme a bejelentésben érintett természetes személy, illetve jogi személy (a továbbiakban együtt: bejelentésben érintett személy) jogainak a bejelentés kivizsgálásából eredő korlátozásával nem állna arányban.

A Masterplast Csoport az érintett vállalatok esetén az anonim panaszokat is fogadja, azonban ebben az esetben a bejelentőnek szükséges figyelembe vennie, hogy a kapcsolattartási adatok megadása hiányában amennyiben a bejelentésben megadott információk nem elegendőek vagy megfelelőek a bejelentés kivizsgálásához, illetve a vizsgálat megindításához vagy eredményes lefolytatásához elengedhetetlenül szükséges információ egyébként bármely okból nem beszerezhető, úgy a vizsgálat eredmény nélkül kerülhet lezárásra. Emellett a bejelentő számára a rendszer tájékoztatást nem tud küldeni.

6. Kivizsgálás:

A visszaélés-bejelentési rendszeren keresztül érkezett és visszaigazolt bejelentést és abban foglaltakat a Bizottság ésszerű időn belül, de legfeljebb a bejelentés beérkezését követő 30 (harminc) napon belül kivizsgálja. A kivizsgálásra rendelkezésre álló határidő csak különösen indokolt esetben hosszabbítható meg és ebben az esetben a bejelentőt a kivizsgálás várható időpontjáról és a kivizsgálás meghosszabbítható indokairól tájékoztatni szükséges. A kivizsgálás időtartama ebben az esetben sem haladhatja meg meg a 3 (három) hónap időtartamot.

A visszaélés-bejelentések nyomon követése és kivizsgálása, a vizsgálatok eredményének megállapítása és a bejelentés alapján esetlegesen további intézkedések megtétele a Visszaélés-bejelentéseket kivizsgáló bizottság (a továbbiakban: Bizottság) feladat- és hatáskörébe tartozik.

A Bizottság – amennyiben ennek lehetőségei a kapcsolattartás módjára tekintettel fennállnak – kapcsolatot tart a visszaélés-bejelentési rendszeren keresztül a bejelentővel, ennek során a bejelentés kiegészítésére, pontosítására, a tényállás tisztázására, valamint további információk rendelkezésre bocsátására hívhatja fel a bejelentőt.

A bejelentőt – amennyiben ennek lehetőségei a kapcsolattartás módjára tekintettel fennállnak – a Bizottság írásban tájékoztatja a kivizsgálásáról vagy annak mellőzéséről és a mellőzés indokáról, a vizsgálat eredményéről és az esetlegesen megtett vagy tervezetett intézkedésekről. Az írásbeli tájékoztatás mellőzhető, ha a Bizottság tagja a fentiekről a bejelentőt szóban tájékoztatta, aki a tájékoztatást tudomásul vette.

7. Bejelentéssel kapcsolatos intézkedés

A Bizottság értékeli a bejelentésben foglaltak helytállóságát, valamint a kivizsgálás eredményeként megállapítja, hogy történt-e jogsértés vagy visszaélés. Amennyiben a kivizsgálás során megállapításra kerül, hogy jogsértés vagy visszaélés történt, haladéktalanul intézkedik a szükséges intézkedések megtételéről és javaslatot készít az illetékes osztály és/ vagy vezető számára, amelyek alkalmasak a visszaélések orvoslására. Ennek keretében, ha a bejelentés alapján büntetőeljárás kezdeményezése indokolt, akkor a Bizottság intézkedik a feljelentés megtételéről.