Фольклористика

Календарно - обрядова творчість

Наші предки раніше пов'язували явища природи, зміни пір року і зі своєю творчістю: обрядові пісні мають тісний зв'язок із календарними змінами. Тому ми знаємо три цикли календарно - обрядових пісень: весняний, літній і зимовий. Якщо зимовий цикл пісень - це яскравий приклад симбіозу язичницьких та християнських традицій, то пісні літнього циклу, а саме русальні - це фєнтезійна ілюстрація українських народних вірувань і легенд. Пропоную вам переглянути фільм "Лісова пісня" за мотивами драми - феєрії Лесі Українки і звернути увагу на те, як вдало драматургиня використали елементи українського фольклору.

Перевіримо свої знання

Вітаю, мої любі! Пропоную вам перевірити свої знання усної народної творчості і підготуватись до ЗНО з цієї теми- тест за посиланням https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=5140621 . Бажаю успіху!

Зв’язок жанрів родинно-обрядової творчості з художньою літературою

Українська література (як класична, так і сучасна) часто мала тісний зв'язок з фольклором. Багато письмнників, таких, як Нечуй - Левицький, Котляревський, Квітка - Основ'яненко, Українка, Коцюбинський єднали поетику своїх художніх текстів і деякі, часом дикі традиції українців. Творці таких колоритних творів, як "Маруся", "Сватання на Гончарівці", "Наталка Полтавка" та "Тіні забутих предків" намагались передати яскраві та нестримні обряди наших предків. До сьогоднішнього дня українські митці звертаються до фольку у своїй творчості, відкриваючи світу наші запальні звичаї.

Пропоную вашій увазі захопливий фільм Сергій Параджанова "Тіні забутих предків", яскравий приклад візуалізації західноукраїнських родинно - обрядових традицій. Також можете переглянути документальний фільм "Спалах" про сучасних українських виконавців, які звертаються за натхненням до національного фольку та насолодіться гарною, українською музикою.


фольклор.pptx

Український фольклор як складова української культури

Ми всі знаємо, що таке фольклор, не раз слухали мелодійну українську пісню, дивувались мудрості народних легенд та прислів'їв, зачитувались фантастичними українськими міфами та казками... Але усна народна творчість - це не лише розважальні тексти з давніх часів. Це наш невидимий зв'язок з предками, з нашою архаїчною культурою, з тим вільним і диким первородним началом, яке було притаманне лише українцям, лише нашій національній манері та ментальності. Відчути в повній мірі свою спорідненість та доторкнутися до світу прародичів ми можемо, занурившись у світ українського фольклору.

Ознайомтесь, будь ласка, із теорією фольклору у презентації та відео 1.

Перегляньте відео 2 та поміркуйте, чи актуальний у сучасному мистецтві та культурі зараз фольклор. Ваші думки обговоримо після карантину. До нових зустрічей!

Автор відео 1 : Наталія Гиренко.

https://www.youtube.com/channel/UClC8TSjM_ROoBeRa4dW2wUg

Відео 2: група Navka, джерело відео https://www.youtube.com/channel/UCat3OSxzNRYtDv8XG5MG_SQ