GREEN FUTURE

Čuvajući prirodu učimo čuvati sebe

Heal the forest heal yourself

Malaga, samoodrživi grad

U okviru projekta "Čuvajući prirodu učimo čuvati sebe, jedna od aktivnosti bila je i mobilnost učitelja na tečajeve i usavršavanja. Na tečaju Green future, u Malagi sudjelovala je pedagoginja Škole Iva Kovačević.

Na samom tečaju sudionici su učili o utjecaju klimatskih promjena na život ljudi na Zemlji i upoznavali se sa zakonskom regulativom te Europskim propisima o borbi protiv klimatskih promjene - Agenda2030.  U suradnji sa učiteljima iz drugih zemalja osmišljeni su projekti za učenike koji će se provoditi u školskoj godini, kao i ostvarene iznimno vrijedne suradnje za potencijalno nove projekte.

Na tečaju Green future sudjelovali su učitelji iz Njemačke, Poljske, Hrvatske i Latvije. Učitelji su kroz 5 dana razmjenjivali iskustva i prakse iz svojih ustanova, učili o klimatskim promjenama i europskoj dimenziji obrazovanja. Veliki naglasak se stavio i na aktivno građanstvo te na uključivanje u demokratske procese EU. Upoznavali smo zajedno obilježja samo održivog grada po primjeru Malage u kojoj smo se nalazili. Zajedno smo planirali i prezentirali projekte koje ćemo provoditi u našim školama a koji uključuju ekološki način razmišljanja i djelovanja.

Važan dio mobilnosti bilo je i stvaranje socijalnih kontakata kako bismo se umrežili i bili podrška jedni drugima u stvaranju novih projekata. 

Dijelimo znanje sa učiteljima

Po povratku sa tečaja, pedagoginja je održala implementaciju naučenog kroz predaganje za Učiteljsko Vijeće na kojem je detaljno upoznala učitelje sa ciljevima Agende 2030 te specifičnim aktivnostima koje su sudionici provodili na samom tečaju.

GREEN FUTURE - diseminacija.pptx

Dijelimo znanje i sa učenicima

Za učenike 3. razreda Osnovne škole Slavka Kolara, organizirana je izvan učionička nastava na kojoj su učili o utjecaju klimatskih promjena na život oko nas. Poseban naglasak bio je stavljen na važnost pčela za naš eko sustav. Proučavalo se kako čovjek svojim ponašanjem i načinom života negativno utječe na pčele i njihova staništa, te kako im možemo pomoći. Učenici su razgovarali sa pčelarom, razgledavali apisarij, pčelarsku opremu i kušali različite vrste meda. 

Diseminacija

Diseminacijske aktivnosti odrađene su na Županijskom aktivu pedagoga, gdje je pedagoginja predstavila projekt "Čuvajući prirodu učimo čuvati sebe", educirala kolege o odredbama Agende2030 te o važnosti razvijanja ekološke svijesti kod djece i odraslih te je dala uvid u stvaranje Erasmus+ projekta

Stvaranje i provođenje Erasmus+ projekta.pptx