U 20022. obilježavamo Europsku godinu mladih, u kojoj želimo ukazati na važnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelenije, uključivije i digitalnije budućnosti. Europska godina mladih pruža brojne prilike za učenje, dijeljenje vizije i susrete s drugima te sudjelovanje u aktivnostima u cijeloj Europi.

#EYY2022 #EuropeanYearOfYouth #EuropskaGodinaMladih

U projektu "Mladost je radost" sudjeluju:

OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška

OŠ Bratoljuba Klaića, Bizovac

OŠ "Šećerana"

OŠ J.J. Strossmayera, Trnava

Colegio Diosecano Obispo San Patricio, Malaga, Španjolska




EUROPSKA GODINA MLADIH U OŠ IVANE BRLIĆ MAŽURANIĆ, KOŠKA

Razigrana mladost - OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška

Učenici 2.razreda i učiteljica Andrea Floreani održali su radionicu za učenike i njihove roditelje. Djeca su uvijek razigrana pa smo odlučili razigrati i u mladost vratiti roditelje. Oni su se rado odazvali pozivu i s nama podijelili svoje znanje i vještine. Mame su se prisjetile igara koje su one igrale u djetinjstvu i mladosti. Bili smo vrlo, vrlo razigrani i uživali u brojnim igrama. Neke od igara su: Care, gospodare koliko je sati?, Sandokan, Kipovi, Gumi – gumi. Drugi dan je red došao na tate. Oni su se u mladost vratili izrađujući praćke. Praćke su bile dio djetinjstva svakog dječaka, a i nekih djevojčica pa su tate ovoj vještini i nas poučili. Nakon izrade velike (osnova je drvo) i male (osnova je deblja žica) praćke, slijedila je naravno i uporaba. Na školskom igralištu isprobali smo naše nove praćke i pokušali kamenčić izbaciti što dalje.

#EYY2022 #EuropeanYearOfYouth #EuropskaGodinaMladih







Djevojčica i sreća - OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška

Biblioterapijska radionica na predlošku slikovnice "Djevojčica i sreća" za učenike od 1. - 4. razreda

Knjižničarka OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška, Dubravka Payerl je sa čarobnom svjetiljkom povela na zanimljivo putovanje učenike 1, 2, 3. i četvrtog razreda OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška i učenike u PŠ Niza. Glazbenu pozadinu je činila opuštajuća glazba "Flowers in October" (Tim Janis). Vođenom čitanju priče prethodile su vježbe istezanja, disanja i vizualizacije.

Nakon čitanja se odvijao dijaloški proces putem igre i djeca su iznosila svoje refleksije. Zaključili su da ni obična djevojčia, niti kraljica nisu bile sretne. Razloge su otkrivali kroz igru “Vrući stolac”, postavljajući im pitanja. Kraljica i djevojčica jednako su tragale za srećom, pronašle ju u sebi i podijelile ju zajedničkim plesom. sreća je u nama samima, veća je kad ju dijelimo i mladi smo sve dok se igramo.

Evaluacija , provedena emometrom je pokazala da je priča pozitivno djelovala na osjećaje učenika i popravila im raspoloženje.

#EYY2022 #EuropeanYearOfYouth #EuropskaGodinaMladih

http://os-ibmazuranic-koska.skole.hr/

https://www.facebook.com/profile.php?id=100078026685149


EUROPSKA GODINA MLADIH U OSNOVNOJ ŠKOLI BRATOLJUBA KLAIĆA, BIZOVAC


Neka se i vaš glas čuje! Tema je ovogodišnje Europske godine mladih u kojoj se želi ukazati na bitnu ulogu mladih u izgradnji bolje, zelenije, uključivije i digitalnije budućnosti. Školska knjižničarka Katarina Antolašić s učenicima od prvog do četvrtog razreda uključila se u ovaj projekt te će tijekom nastavnih sati organizirati radionice u kojima će dominirati teme vezane za planetu Zemlju te one kojima se danas mladi najviše bave. Tijekom radionica školska će knjižničarka provoditi art terapiju, dramsku pedagogiju te forum kazalište.

U rujna je školska knjižničarka s učenicima četvrtog razreda, mladim knjižničarima te petim razredom održala radionice s temom planeta Zemlja. Naziv prve radionice bila je Evo nas, tu smo, u kojoj je u središtu bila istoimena slikovnica autora Olivera Jeffersa. Inače, spomenutu je slikovnicu autor posvetio svojem sinu u kojemu u slikovnici pripovijeda o Zemlji. Na početku sata, školska je knjižničarka napisala na ploču misao Evo nas, tu smo. Razgovarali smo o tome kakav je osjećaj biti tu, na ovome satu, kako se učenici osjećaju zbog činjenice što su se vratili u školu, što su manje kod kuće, što su među prijateljima. Na kraju ih je školska knjižničarka upitala čemu se nadaju ove školske godine. Nakon razgovora učenici su proučavali ilustracije u slikovnici. Upitala ih koja ih je ilustracija najviše privukla, kako se osjećaju zbog te ilustracije, podsjeća li ih poneka ilustracija na nekakav događaj iz života. Budući da se književnik obraća svome sinu u slikovnici, učenici su se i sami prisjetili događaja kada su još bili mlađi. Nakon toga školska je knjižničarka rekla učenicima da zamisle mjesto na kojem bi u ovom trenutku željeli biti. Upitala ih je da zamisle boje koje prevladavaju na tom mjestu te kakvu emociju pobuđuje slika koju su zamislili. Učenici su zamišljena mjesta nacrtala te na temelju crteža napisali poeziju koju smo postavili na plavu podlogu koja je činila planetu Zemlja. Razgovarali smo o tome koliko smo svi značajni na ovom svijetu.


Pri kraju sata svaki je učenik izabrao njemu bitnu osobu te mu je napisao pismo.

Drugu je radionicu školska knjižničarka održala u petom razredu. Zvala se Naša kuća gori prema istoimenoj slikovnici autorice Jeanette Winter . Učenici su na početku sata napisali asocijacije na klimatske promjene. Zatim smo razgovarali o Greti Thunberg. Nakon čega je školska knjižničarka pročitala slikovnicu Naša kuća gori. Učenici su zatim poslušali Gretin govor postavljan na TED talku te su se podijelili u grupe u kojima su morali napisati govor o klimatskim promjenama. Pri kraju sata razgovarali smo o prosvjedima te su učenici na kraju sami morali napraviti svoje transparente u kojima su u središtu bile, naravno, klimatske promjene.


Sljedeću radionicu školska knjižničarka provela je s učenicima drugog razreda, zvala se Cvjetić, nastala prema istoimenoj slikovnici autorice Anne Walker. Kao motivaciju za sat, školska knjižničarka donijela je kaktus te smo razgovarali o važnosti i utjecaju biljaka. Nakon toga, školska je knjižničarka provela interaktivno čitanje slikovnice Cvjetić koja govori o djevojčici koja se iz sela preselila u grad te za sobom ostavila prekrasan vrt. Učenici su razgovarali o pročitanom, a budući da je djevojčica Maša koja se spominje u slikovnici korististila čarobnu staklenku u koju je držala sva bogatstva koja je pronašla u prirodi, učenici su imali zadatak: nacrtati svoju staklenku i u nju sve ono što njima predstavlja bogatstvo.

Učenici su zatim sa svojom učiteljicom Valerijom na satu prirode, prikupljali u pravu staklenku sva bogatstva prirode.

#EYY2022 #EuropeanYearOfYouth #EuropskaGodinaMladih

https://www.facebook.com/profile.php?id=100083156531226





EUROPSKA GODINA MLADIH U OŠ JOSIPA JURJA STROSSMAYERA, TRNAVA


FOTO-NATJEČAJ I IZLOŽBA UČENIČKIH FOTOGRAFIJA NA TEMU "MLADOST JE RADOST"

Kako bismo obilježili Europsku godinu mladih, tijekom Mjeseca hrvatske knjige, proveden je foto-natječaj koji nosi ime projekta „Mladost je radost“. Natječaj je bio namijenjen učenicima predmetne nastave.

Zadatak je bio uzeti mobitel i zabilježiti trenutak sreće u svom razredu, ili sa svojim prijateljima, ili možda promatrajući druge učenike/prijatelje/obitelj dok rade nešto što ih čini sretnima. Bitno je uhvatiti trenutak sreće.

Učenici su sudjelovali s jednom, ili više fotografija. Natječaj je bio otvoren 10 dana, odnosno od 17. listopada do 27. listopada 2022.

Najbolji radovi su nagrađeni prigodnim poklonom, a sve pristigle fotografije, koje obuhvaćaju temu, izložene su u školskom holu. Učenicima su podijeljene i zahvalnice za sudjelovanje.

#EYY2022 #EuropeanYearOfYouth #EuropskaGodinaMladi





Pljesni rukama i pomladit ćeš se odmah!“ - radionica OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška


Učenici četvrtog razreda OŠ Ivane Brlić Mažuranić, Koška dobili su zanimljiv lektirni zadatak od učiteljice Valentine Prister, prikazati lektiru u papirnoj vrećici.

Na taj način su prikazivali lektire Šuma Striborova i Regoč, naše spisateljice Ivane Brlić Mažuranić po kojoj je i naša škola dobila ime.

Učenicima najzanimljiviji dio bio je unutarnji sadržaj vrećice u koji su stavili pet predmeta koje povezuju sa knjigom. Tako su se u vrećicama našle šume, biseri, Kosjenka, Regoč, zmije, kamenje, slatkiši... Tijekom prezentacije rada učenici su iz vrećice izvlačili predmete i objašnjavali razlog zbog kojeg baš taj predmet zaslužuje svoje mjesto u njihovoj priči i povezan je s pročitanom knjigom.

Drugačiji pristup interpretaciji lektirnog djela kod učenika je pobudio znatiželju, a na kraju su izrazili želju da još koji put obrade lektiru na ovaj način i da prazne stranice i dno vrećice ispune svojim crtežima, tekstom i nekim novim predmetima.

Osim same znatiželje ovakav način interpretacije lektire u učenicima je pobudio maštu, upornost, inovativnost i ljubav prema čitanju.

#EYY2022 #EuropeanYearOfYouth #EuropskaGodinaMladi




Radionica Posve Norman - Osnovna škola Bratoljuba Klaića, Bizovac

Povodom Međunarodnog dana tolerancije (16. studenog) školska je knjižničarka održala s mladim knjižničarima radionicu Posve Norman, autora Toma Percivala.

Slikovnica Posve Norman govori o dječaku Normanu kojeg su jednog dana iznenadila krila.

Iako silno zbunjen, odlučio ih je iskušati i pri tome se silno zabavljao.

Mamin poziv na večeru prekinuo je njegovo uživanje u letenju i pobudio mnoga pitanja; što će roditelji pomisliti o njegovim neuobičajenim krilima, hoće li ga voljeti kao i prije, što će prijatelji reći… pa je odlučio da bi bilo najsigurnije zatajiti i skriti ih pod debelu jaknu.

Ova slikovnica govori o tome koliko je bitno prihvatiti sebe bez obzira na sve.

Svaki je učenik izvukao ime drugog učenika te mu uputio lijepu riječ ukazujući na njegovu/njezinu posebnost:).

Na vratima školske knjižnice učenica Lea Š. napravila je krila baš kao što ih je imao i Norman:).

Školska knjižnica Osnovne škole Bratoljuba Klaića, Bizovac