ЗНО
8 листопада Верховна Рада України підтримала законопроєкт № 10092 «Про внесення змін до деяких законів України щодо державної підсумкової атестації та вступної кампанії 2024 року». Про особливості НМТ та модель його проведення читайте нижче.
НМТ у 2024 році складатимуть лише ті, хто планує вступати до ЗВО. Тестування відбуватиметься у комп'ютерній формі. Вступники складатимуть іспит із чотирьох предметів. Обов'язковими будуть:
українська мова (без літератури);
історія України;
математика;
ще один предмет на вибір.
На вибір можна буде обрати предмет:
українську літературу;
англійську мову;
іспанську мову;
німецьку мову;
французьку мову;
біологію;
географію;
фізику;
хімію.
Український центр оцінювання якості освіти підготував демонстраційний варіант НМТ, щоб учасники змогли ознайомитися з форматом тестування заздалегідь. Також пропонуємо учасникам потренуватися виконувати завдання демонстраційного варіанта тесту в спеціальному онлайн-середовищі Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти. Зауважте, що інтерфейс запропонованого тестувальника відрізняється від того, який буде на реальному НМТ, однак за структурою, типами завдань, тривалістю їх виконання демонстраційний варіант аналогічний до вступного тесту.
У травні потрібно підтвердити участь у мультипредметному тестуванні
З 1 лютого до 19 квітня усі вступники 2022 року для участі в ЗНО заповнювали реєстраційні форми на сайті УЦОЯО. За цей період потенційні учасники вступної кампанії створили 492 204 картки, з них унікальних ー402 527. 346 768 комплектів реєстраційних документів надійшло до РЦОЯО і їх було опрацьовано.
Особи, які створили реєстраційні картки, ще не є учасниками НМТ. Для участі в тестуванні вони в травні обов’язково мають підтвердити своє бажання проходити НМТ на своїх інформаційних сторінках. А ще повідомити організаторів про те, у якому регіоні вони перебуватимуть у липні. Інформаційна сторінка ー спеціальний сервіс на сайті УЦОЯО, вхід у який здійснюється за номером і PIN-кодом. Ті учасники, які встигли отримати Сертифікат учасника ЗНО, мають доступ до своєї сторінки уже зараз. Багато учасників отримали інформацію про логін і PIN-код для доступу від керівників закладів освіти, де вони навчаються. Інші ж зареєстровані особи невдовзі отримають на вказаний під час реєстрації номер мобільного телефону SMS із даними для входу на інформаційну сторінку. Якщо ж учасники не отримають цих відомостей, то з 12 до 19 травня працюватиме спеціальна гаряча лінія, де можна буде дізнатися номер і PIN-код для доступу до інформаційної сторінки.
Зазначимо, що особи, які не зареєструвалися (тобто не сформували реєстраційну картку) упродовж 1 лютогоー19 квітня, зможуть це зробити в червні, коли відбуватиметься додатковий період формування реєстраційних карток. Такі особи зможуть взяти участь в додатковій сесії НМТ.
Нагадаємо, Український центр оцінювання якості освіти підготував демонстраційний варіант НМТ, щоб учасники змогли ознайомитися з форматом тестування заздалегідь. Також пропонуємо учасникам потренуватися виконувати завдання демонстраційного варіанта тесту в спеціальному онлайн-середовищі Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти. Зауважте, що інтерфейс запропонованого тестувальника відрізняється від того, який буде на реальному НМТ, однак за структурою, типами завдань, тривалістю їх виконання демонстраційний варіант аналогічний до вступного тесту.
Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з історії
Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з математики
Зміст, структура й оцінювання блоку мультипредметного тестування з української мови
НМТ: ПРОЙДИ ДЕМОНСТРАЦІЙНИЙ ВАРІАНТ ОНЛАЙН
Національне мультипредметне тестування відбуватиметься в комп’ютерному форматі. Сьогодні пропонуємо вам потренуватися виконувати завдання демонстраційного варіанта тесту в спеціальному онлайн-середовищі Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти.
Зауважте, що інтерфейс запропонованого тестувальника відрізняється від того, який буде на реальному НМТ, однак за структурою, типами завдань, тривалістю їх виконання демонстраційний варіант аналогічний до вступного тесту.
Ви матимете 90 хвилин, упродовж яких потрібно буде виконати 60 завдань із трьох навчальних предметів:
української мови (завдання 1–20);
математики (завдання 21–40);
історії України (завдання 41–60).
Як під час виконання демонстраційного тесту, так і під час реального тестування ви зможете вибирати послідовність виконання завдань, за потреби повертатися до того чи того завдання, змінювати варіант відповіді, а після завершення роботи над тестом отримаєте результати тестування за кожен блок завдань НМТ.
Перед початком виконання завдань просимо вас правдиво відповісти на 4 запитання про себе, адже ці відповіді допоможуть зібрати важливу для нас статистичну інформацію. Нині багато потенційних учасників одночасно використовують тестувальник, тому можуть мати місце певні затримки із його роботою, не хвилюйтеся: упродовж реального тестування такого не буде, адже кількість одночасних користувачів організатори будуть обмежувати. Якщо ви не змогли відкрити тестувальник, спробуйте скористатися іншим браузером, а також перевірте налаштування систем безпеки на вашому комп’ютері.
Під час реального тестування у вас буде змога використовувати довідкові матеріали з математики, тож і тепер рекомендуємо працювати над завданням з опертям на них.
Якщо у вас наразі повільний інтернет або немає можливості працювати протягом 90 хвилин за комп’ютером – завантажте файл із демонстраційним варіантом НМТ, виконайте завдання і звірте свої відповіді з правильними.
Шановні вступники!
Для всіх, хто зареєструвався на національний мультипредметний тест (або раніше – на ЗНО), необхідно у травні 2022 р. обов’язково підтвердити своє бажання проходити це тестування, а також повідомити, в якому регіоні ви плануєте складати НМТ у липні. Це можна зробити на своїй інформаційній сторінці на сайті Українського центру оцінювання якості освіти: https://zno.testportal.com.ua/info/login
Якщо ви вже маєте сертифікат учасника ЗНО, то можете заходити на свою Інформаційну сторінку (номер і PIN-код для входу розміщено на сертифікаті), щоб отримати всю актуальну інформацію щодо ваших подальших дій.
Якщо ви не маєте сертифіката – стежте за новинами на сайті Українського центру оцінювання якості освіти: https://testportal.gov.ua, де найближчим часом буде повідомлено, як дізнатися номер і PIN-код для входу на вашу Інформаційну сторінку з актуальною для вас інформацією.
Бажаємо всім успішного складання вступних випробувань!
Як написати мотиваційний лист для вступу: покрокова інструкція
Цього року абітурієнти повинні написати мотиваційний лист для вступу. Вперше він відіграватиме таку важливу, подекуди вирішальну, роль під час вступної кампанії 2022. Університети почали ділитися інформацією про свої вимоги. «Освіторія» підготувала покрокову інструкцію.
Що таке мотиваційний лист?
Мотиваційний лист — це діловий документ, який пише та подає під час вступу абітурієнт. Перше враження про нього приймальна комісія складає саме за цим листом. Він двічі пов’язаний із мотивацією. По-перше, демонструє бажання людини навчатися саме певної професії та саме у цьому закладі вищої освіти. По-друге, має вмотивувати університет зарахувати саме цього абітурієнта як найкращого кандидата у студенти.
У закордонних університетах оцінювати мотиваційні листи — давня практика. В Україні ж лише третя вступна кампанія, коли діє така новація. Вона була введена з січня 2020 року Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо вдосконалення освітньої діяльності у сфері вищої освіти»
Чому це настільки важливо саме нині?
Оскільки замість результатів трьох тестів ЗНО будуть лише результати мультипредметного тесту, зросте кількість абітурієнтів із однаковим конкурсним балом. Ось тоді вирішальну роль відіграватиме мотиваційний лист.
На творчі спеціальності цього року мультипредметний тест не потрібен. Якщо ж успіхи у творчому конкурсі в абітурієнтів однакові, зважатимуть на мотиваційні листи.
Але найбільше він важитиме, якщо людина вступає на контракт: зараховуватимуть за одним лише мотиваційним листом. Утім, це лише на спеціальності, які не мають найбільшого попиту.
А на які саме спеціальності?
Доведеться складати мультипредметний тест, якщо вас цікавить напрямок: філологія (окрім української та кримськотатарської мов), економіка, політологія, психологія, соціологія, журналістика, облік та оподаткування, фінанси та банківська справа, маркетинг, менеджмент, підприємництво, право, медичні спеціальності, туризм, готельно-ресторанна справа, публічне управління та адміністрування, міжнародні відносини, міжнародні економічні відносини, міжнародне право.
То залишаються лише технічні напрямки?
Ні. На контракт лише за мотиваційним листом можна вступати на, скажімо, такі цікаві спеціальності: біотехнології, IT, філософія, культурологія, дизайн інтер’єру, харчові технології, перукар-модельєр. Інші спеціальності та деталі дивіться тут.
Коли подавати мотиваційний лист?
Одночасно з поданням документів.
Які вимоги до оформлення?
Обсяг 1,5-3 сторінки, документ Word, класичний для ділового стилю 14 кегль Times New Roman з 1,5 інтервалом. Текст варто розбити на абзаци.
Торік деякі університети вимагали електронний підпис або ж надсилати написаний, а не надрукований лист із підписом. Нині процедура має бути спрощеною: розглядають можливість подавати мотиваційні листи через систему ЄДЕБО.
Вимоги конкретного університету шукайте на відповідному сайті: за місяць до подання цих документів має бути оприлюднена вся інформація.
Завіряти чи ставити печатки у школі не треба.
Невеликий обсяг вимагає лаконічності: пишіть про найважливіше, щоб показати ваша зацікавленість та підготовчу роботу.
Що потрібно зробити ще до написання?
проаналізувати досягнення та особисті якості;
зібрати максимум інформації про університет та обрану спеціальність
Для вступу до закладів освіти у 2022 році необхідно скласти національний мультипредметний тест (НМТ), який складатиметься з трьох блоків завдань з мовних тем з української мови, всіх тем з алгебри та геометрії, а також завдань з історії України, які були складниками ДПА.
Зміст завдань блоку НМТ з української мови охоплюватиме bit.ly/37laKp4 мовні теми, вивчення яких передбачено у шкільному курсі української мови.
Зміст завдань блоку НМТ із математики відповідатиме чинній програмі ЗНО, яка охоплює bit.ly/3jmBWXn всі теми з алгебри й геометрії зі шкільного курсу.
Зміст завдань блоку НМТ з історії України відповідатиме чинній програмі ЗНО з історії України. Ця частина охоплює bit.ly/36gCo6q теми, що передбачені у шкільному курсі цієї дисципліни.
Докладніше: bit.ly/3MgUwwo
НАЦІОНАЛЬНИЙ МУЛЬТИПРЕДМЕТНИЙ ТЕСТ
УКРАЇНСЬКА МОВА
Як підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з української мови?
Передусім, безперечно, варто продовжувати ретельно працювати над шкільною програмою з української мови, відвідуючи онлайн або офлайн уроки, які проводять ваші вчителі, або уроки Всеукраїнської школи онлайн. А для самостійного тренування доречно використовувати:
тести минулих років, розміщені в розділі «Підготовка. Тести минулих років», де обирайте закладки «Українська мова і література» та «Українська мова»;
відеороз’яснення до завдань ЗНО минулих років: Пробне ЗНО-2020; Пробне ЗНО-2021 (відео №2, відео №3); Підготовка до ЗНО-2021;
короткі тематичні тести в онлайн-тестувальнику з української мови на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти;
ІСТОРІЯ УКРАЇНИ
Як підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з історії України?
Передусім, безперечно, варто продовжувати ретельно працювати над шкільною програмою з історії України, відвідуючи онлайн або офлайн уроки, які проводять ваші вчителі, або уроки Всеукраїнської школи онлайн. А для самостійного тренування доречно використовувати:
тести минулих років, розміщені в розділі «Підготовка. Тести минулих років», де обирайте закладку «Історія України»;
відеороз’яснення до завдань ЗНО минулих років: Пробне ЗНО-2020; Пробне ЗНО-2021 (відео №1, відео №2, відео №3, відео №4, відео №5); Підготовка до ЗНО-2022;
короткі тематичні тести в онлайн-тестувальнику з історії України на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти;
тренажер з історії України на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти допоможе учасникам краще запам’ятати дати історичних подій, попрацювати онлайн із зображеннями пам’яток із історії України та з тестовими завданнями, що містять зображення історичних персоналій;
телеграм-бот, що допоможе організувати онлайн навчання відповідно до всеукраїнського розкладу;
інші ресурси, які допоможуть повторити певні теми, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників.
МАТЕМАТИКА
Як підготуватися до виконання завдань блоку НМТ з математики?
Передусім, безперечно, варто продовжувати ретельно працювати над шкільною програмою з математики, відвідуючи онлайн або офлайн уроки, які проводять ваші вчителі, або уроки Всеукраїнської школи онлайн. А для самостійного тренування доречно використовувати:
тести минулих років, розміщені в розділі «Підготовка. Тести минулих років», де обирайте закладки «Математика» та «Математика (завдання рівня стандарту»;
відеороз’яснення до завдань ЗНО минулих років: Пробне ЗНО-2020; Пробне ЗНО-2021(відео №1; відео №2; відео №3; відео №4); Підготовка до ЗНО-2021; Підготовка до ЗНО-2022;
короткі тематичні тести в онлайн-тестувальнику з математики на сайті Львівського регіонального центру оцінювання якості освіти;
шкільні підручники, посібники для підготовки до ЗНО;
інші ресурси, які допоможуть повторити математичні теми, а також призвичаїтися до роботи в середовищі онлайн-тестувальників.
ЯК ЗАРЕЄСТРУВАТИСЯ ДЛЯ УЧАСТІ В ЗНО-2022
Український центр оцінювання якості освіти підготував для всіх охочих зареєструватися для участі в ЗНО відеоінструкцію , з якої Ви дізнаєтеся про те, на що варто зважати до, а також під час реєстрації.