Millet İttifakı'nın cumhurbaşkanı adayı kim olacak?

Bir tarafta ana muhalefet partisinin lideri, diğer tarafta İstanbul ve Ankara'da iktidarı yıllar sonra mağlup eden iki isim... Gelecek seçimlerde Millet İttifakı'nın hangi partilerden oluşacağı, iktidarda olan Cumhur İttifakı'nın nasıl bir strateji izleyeceği, ittifakların ve partilerin ülkede her geçen gün büyüyen sorunlara ne gibi çözümler sunulacağı gibi sorular; mevcut cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın karşısına çıkacak kişinin kim olması gerektiğine ilişkin tartışmalarda birleşmiş durumda.

Millet İttifakı'nın seçmeni olsun olmasın tüm vatandaşların dört gözle takip ettiği bu sürece ilişkin 2022 yılında yaşananları ve konuşulanları KRT ekibi olarak bir araya getirdik. Kişisel tercihlerinize göre bu site üzerinden yapacağınız seçimler, gerçekte nelerin olup bittiğine dair daha net izlenimler edinmenize yardımcı olacak. Projemizden yararlanan herkes, kendi seçimleri doğrultusunda alternatif hikayelerle yüzleşecek.

Devam etmek için yukarıdaki soruya butonlardan birine tıklayarak yanıt verebilir veya aşağıda yer alan anket grafiklerini inceleyebilirsiniz. Her bir grafikte, öne çıkan isimlere ait sonuçlara tıklayarak anketin yapıldığı tarih aralığına kadar söz konusu öne çıkan kişi hakkındaki haberlere göz atabilirsiniz (Örneğin; Grafik 1'de Kemal Kılıçdaroğlu'na ait sonuca tıkladığınızda, anketin gerçekleştirildiği tarih aralığına kadar Kılıçdaroğlu'nun konu olduğu haberlere ulaşabilirsiniz).

"Canlı" Grafikler:
Anketlerin Perde Arkası

Grafik 1: Avrasya Araştırma'nın 26 ilde, kent-kır dağılımına uygun olarak 1860 kişi ile telefonda mülakat yöntemi ile gerçekleştirdiği anket çalışması (24-31 Ocak).

Grafik 2: Avrasya Araştırma'nın 26 ilde, kent-kır dağılımına uygun olarak 2460 kişi ile yüz yüze mülakat yöntemiyle gerçekleştirdiği anket çalışması (24-29 Mart).

Grafik 3: Avrasya Araştırma'nın 26 ilde, kent-kır dağılımına uygun olarak 2460 kişi ile yüz yüze mülakat yöntemiyle gerçekleştirdiği anket çalışması (27 Nisan-3 Mayıs).