4 PROSTORNA OGLEDA

Slika gore predstavlja sveobuhvatni 3D prikaz shema ključnih tačaka i sekvenci kretanja u procesu kreiranja događaja u prostoru koji je bio okvir projekta

4 PROSTORNA OGLEDA U PROSTORU ZAJEDNIŠTVA.

proces projekta

Projekat „4 ogleda o prostoru zajedništva, multimedijalna prezentacija” odvijao se u dve faze:

Prva faza je obuhvatala proces pripreme i realizacije četiri ogleda u Centru za zemljanju arhitekturu u Mošorinu za vreme 4 izdanja Lala Earthland festivala 2020. i 2021. godine. Cilj prvog dela projekta bio je i istraživanje procesa transformacije privatnog prostora u prostor zajedništva i to primenom interaktivnih i performativnih prostornih instalacija, u kojima se koriste ekološki prirodni materijali.


Druga faza realizovana tokom avgusta i septemba 2021. godine podrazumevala je kreiranje multimedijalne prezentacije tj. interaktivne platformske vizuelizacije čitavog procesa i njegovog ishoda. Cilj prezentacije je da se korišćenjem savremenih tehnologija omogući vizuelno upoznavanje sa nekoliko značajnih ravni projekta.


KAKO ČITATI SHEME ?

LJUBIČASTI MARKERI PREDSTAVLJAJU POZICIJE UMETNIČKIH INSTALACIJA I INTERAKCIJA NASTALIH U TOKU OGLEDA: DISTANCIRANJE: POTREBA ZA BLIZINOM

TO SU POZICIJE KA KOJIMA SU UČESNICI GRAVITIRALI I PREPOZNALI NJIHOV KVALITET U VIDU PROSTORNOG AMIBIJENTA ZA STVARALAČKU DELATNOST I KOMUNIKACIJU.

NARANDŽASTA PUTANJA ILUSTRUJE FLUIDNI RASPORED "RUKAVACA" ILI "OAZA", TAČAKA U KOJIMA SU KREIRANI NOVI AMBIJENTI SVETLOSNIH UMETNIČKIH INSTALACIJA NASTALIH U TOKU OGLEDA: : VEČERNJA SCENA: TOPLINA ZAJEDNIŠTVA

PROSTOR JE TVIZUELNO TRANSFORMISAN U DOŽIVLJAJNO DRUGAČIJE AMBIJENTE DANJU I NOĆU, NAGLAŠAVAJUĆI DUALNU PRIRODU STVARALAČKIH I DRUŠTVENIH MEDIJA . KONEKCIJA ILI DISKONEKCIJA IZMEĐU LIČNOG I DRUŠTVENOG, SPOLJAŠNJEG I UNUTRAŠNJEG PROCESA U STVARALAŠTVU I NJEGOVE VIZUELNE PREDSTAVE.

ŽUTE PUTANJE PREDTAVLJAJU KRETANJE GRUPE UČESNIKA PRILIKOM OGLEDA: POTRAGA ZA MOREM

U OVOM SLUČAJU OBELEŽEN JE DINAMIČKI ASPEKT STVARANJA PERFORMATIVNIH PROSTORNIH INSTALACIJA I INTERREAGOVANJA UČESNIKA FESTIVALA U TOKU KREIRANJA DEŠAVANJA SOPSTVENIM KRETANJEM U SVETLOSNIM KOSTIMIMA U TOKU TRAJANJA OGLEDA. NAJFREKVENTNIJI PRAVCI SU MARKIRANI ŽUTOM BOJOM

TIRKIZNI MARKERI PREDSTAVLJAJU POZICIJE UMETNIČKIH INSTALACIJA I INTERAKCIJA NASTALIH U TOKU OGLEDA:

KADAR

TO SU SCENSKE SLIKE KOJE SU UČENICI UOČILI KAO ATRAKTIVNE I PREDSTAVILI U VIDU „ISEČAKA“ IZ CELOKUPNOG PROSTORNOG AMBIJENTA.


AMBIJENTI

PREPOZNATI U RAZLIČITIM UMETNIČKIM OGLEDIMA

Tokom realizacije ogleda, učesnici su birali različite lokacije u okviru dvorišnog prostora za svoje umetničke instalacije. Analizirajući rezultat celog projekta sa aspekta pozicije tj. mesta realizacije pojedinačnih umetničkih instalacija, izdvojile su se četiri ambijentalne celine u kojima su radovi bili grupisani. Prva, ulaz i trem, upućuje na obeležavanje prvog susreta sa prostorom. Druga, drveće u centru, viđena je kao središnje mesto okupljanja, ali i kao mesto tačaka osame visoko u krošnjama. Treća, dnevna soba na otvorenom, izdvojila se kao blago zaklonjen i opušteniji prostor zajedništva, ali i osame, a kroz ovaj projekat i vlasnici prostora otkrili su novu primenu do tada zanemarenog ćoška. Četvrta, bašta, je ambijentalna celina čiji potencijal je ovaj projekat tek počeo da otkriva.