Vítejte!

INFOBOX

Ehm, tak tohle je nový web. Stále na tom pracuju, a tak je možné, že některé stránky a sekce nejsou ještě zcela tak, jak byste asi čekali. Omlouvám se za to, ale web jsme spustili trošičku dřív, než jsem čekal...

Michal Rada

Vítejte na mém skromném a stručném webu. Jsem tak trochu hračička, a tak když jsem se dostal k novým Google sites a zjistil jsem, že je to překvapivě hodně přístupné, tak jsem si řekl, že půjdu příkladem a udělám svůj web na téhle technologii.

Aktualitky

Budeme se brát

pondělí, 27. března 2017

Už se to nějaký ten den ví. Takže to chceme oficiálně potvrdit. Zrovna v den Dášenčiných narozenin jsme oznámili, že se budeme brát. Termín je v červenci, tedy nejvyšší čas. A kromě tradičních sociálních sítí samozřejmě budou informace i tady. A pokud chcete, můžete nám něco napsat do naší svatební knihy.

Speciální stránka Svatba...

Vyšel velký přehled služeb Google a pár tipů pro přístupnost

pondělí, 13. března 2017

blind-android.cz / Michal Rada a Dáša Hornychová zpracovali pro server blind-android.cz ucelený přehled všech přístupných služeb amerického Google i se shodnocením jejich přístupnosti a pár triky a radami. U každé služby jsou uvedeny i odkazy na její webovou verzi i na aplikace pro tyto služby.

Čtěte o službách Google a jejich přístupnosti na blind-android.cz...

Moje mobilní aplikace

neděle, 12. března 2017

Posledních několik hodin jsem se trochu pustil do tvorby mobilních aplikací. Zatím se vším začínám a učím se zvolenou technologii, no už mám v hlavě pár dalších nápadů. První várka obsahuje kromě oficiální mé aplikace třeba i mobilního klienta hry RockStar, nebo mobilní aplikaci pro Blind Android či slePaření.

Informace o mých aplikací a možnost stažení jsou na snadno zapamatovatelném odkazu:

http://bit.ly/michalovyappky

Pokud si stáhnete a nainstalujete APK balíček aplikace michalrada.cz tak v této aplikaci na kartě Moje appky budete mít vždy informace o mých aplikacích doslova v dlani.

Helpnet.cz: Vláda se bude věnovat governance accessibility

úterý, 7. března 2017

Pro server helpnet.cz jsem včera napsal poměrně obsáhlý článek o zřízení naší odborné skupiny pro governance accessibility a co přinese a čím se bude zabývat...

Čtěte článek na Helpnet.cz...

Česká republika bude mít samostatný zákon o přístupnosti

pátek, 24. února 2017

Michal Rada: "Mám velkou radost, že mohu potvrdit, že budeme mít nový samostatný zákon o přístupnosti".

Rozhodli jsme se transponovat Směrnici EU o přístupnosti webových stránek a mobilních aplikací subjektů veřejného sektoru, jež byla i díky aktivitě ČR schválena koncem loňského roku, jinak než jsme původně očekávali. Vzhledem k významu celé problematiky přístupnosti a vzhledem k rozsahu směrnice, ale i jako potenciál do budoucna, jsme zahájili práce na zcela novém zákoně o přístupnosti.. V první fázi budeme tímto zákonem transponovat směrnici WMAA, ale v budoucnu nám samostatný zákon otevře dveře i k rozšiřování legislativního rámce pro přístupnost a tedy mimo jiné i pro lepší transpozici dalších harmonizačních směrnic. Zákon chceme koncipovat jako jednoduchý a srozumitelný. Pracovní verzi chceme mít hotovou v dubnu, do meziresortního připomínkového řízení by měl návrh zákona jít v červnu. Směrnici musíme do právního řádu transponovat nejpozději do září 2018.

Spustili jsme slePaření - slepecké paření

pondělí, 20. února 2017

Moje aktivity

A hraní dnes ještě jednou. Spustili jsme nový web slePaření - slepecké paření a jak sám název napovídá, jedná se o komunitní web věnovaný počítačovému hraní nás nevidomých. Kromě her co hrajeme tam budou i zajímavosti, návody a spousta komunitního obsahu. Je to čerstvé, ale spousta lidí mi slíbila aktivní pomoc.

Mrkněte se na web slePaření...

Zajímá vás co hraju? A co můžeme pařit my nevidomí?

neděle, 19. února 2017

Občas se mě lidé ptají, jestli můžu jako nevidomý hrát i nějaké hry a jestli vůbec hry pro nás uzpůsobené jsou. No a sem tam postnu na sociální sítě něco ve stylu "tak sem vožralej jel ve dvě ráno po obchoďáku na kole s mečem vruce a rozflákal jsem si kolo ze schodů". Abych předešel dalším dotazům novinářů lačných po skandálech, ale především abyste viděli, že i her máme dost a dost a abych vás seznámil s těmi co sám rád hraju, přibyla na mém webu nová stránka Moje paření

Poprvé se sešla odborná pracovní skupina pro governance accessibility pod vládním výborem pro zdravotně postižené

čtvrtek, 16. února 2017

Mám z toho opravdu radost: Dnes se poprvé na Úřadu vlády sešla Odborná skupina pro přístupnost veřejné správy a veřejných služeb, již mám tu čest řídit, a která je zřízena pod Vládním výborem pro zdravotně postižené občany. V této skupině jsou zastoupeny jednotlivé resorty a odborníci za jednotlivé sektory, kterých se governance accessibility dotýká, a také jsou zde zástupci organizací sdružujících zdravotně postižené.

První jednání bylo spíše obecné, kromě prezentace celé problematiky jsme probírali zejména způsob další práce. Nyní budou následovat schůze, jež se budou věnovat jednotlivým tématům. Jako první se bude na příštím jednání v březnu řešit projednávání směrnice European accessibility act.

Více o skupině OSGA...

Dnes Valentýnskej stand-up

úterý, 14. února 2017

Dnes je Valentýn (což jste si předpokládám všimli). No já si z práce večer odskočil do Troníčku, abych obohatil valentýnskej speciál 99nightu. A měl jsem to drsný. Od plesnivýho salámu v lednici, přes slepecké balení, až po to, proč kupovat holkám burgery. No brzy se záznam (jeho část) určitě dostane ven, sledujte můj podcast.

Novej web

pondělí, 13. února 2017

Tak jsem si udělal nový web. S pomocí nových Sites od Google. Celé je to překvapivě funkční a přístupné a rychle použitelné. I tady si Google dává na přístupnosti záležet.

Tak jsem společenský stmelovač pro Piráty, působivé, že?

pondělí, 6. února 2017

Včera jsem se od svého oblíbeného hospodského ve své oblíbené ryze pivní putice Dno pytle dozvěděl, že v sobotu tam seděli dva Piráti a celej večer chlastali na téma “Rada je hajzl”. Sice mě to zrovna od Pirátů mrzí, zcela upřímně, patřím k jedněm z mála politiků, co sdílí s Piráty většinu názorů, ale zase mám skvělej pocit, že jsem pro ně společenský stmelovač. Takže ve výsledku dobrý.