روانکارهای صنعتی و مواد شیمیایی ویژه


اگر نیاز دارید تا در زمینه شناخت پارامترهای روغن لاستیک بیشتر اطلاعات داشته باشید با ما در این پرسش و پاسخ مختصر همراه باشید.

ترکیبات چند حلقه ای آروماتیک (از پارامترهای روغن لاستیک) چیست؟

میزان PCA در روغن فرایند لاستیک بایستی زیر 3 درصد باشد. در کشورهای غربی به خاطر فرار از خطر سمیت در این مواد، حمل و نگهداری روغن های معدنی با pca بیش از 3 درصد محدود شده است و همین مورد برای روغن های فرایند نیز مد نظر قرار گرفته است. به همین خاطر تصادفاً این مقادیر توسط موسسات مسئول در قلمرو اتحادیه اروپا تحت آزمایش قرار می گیرد.

روغن های لاستیک شرکت مهرتاش سپاهان

گرانروی سینماتیک (کینماتیک) در روغن های لاستیک به چه چیزی اشاره دارد؟

مهم ترین و حیاتی ترین فاکتور در تشخیص کیفیت و نوع روغن لاستیک همان گرانروی کینماتیک است که در 100 درجه سانتیگراد اندازه گیری می شود. این فاکتور می تواند بصورت متغیر و متوسط بین 10 تا حدود 70 بوده و بهترین حالت آن بین 30 و 60 می با شد. زمانیکه این عدد به زیر 10 برسد، مشخصات اولیه و ابتدایی لاستیک سخت شده با گوگرد، کاهش می یابد. حال آنکه اگر این مقدار بالاتر از 70 باشد، به قیمت از دست رفتن پایداری در فرایند و قابلیت انجام عملیات با لاستیک، تمام می شود. بطور خاص، در مورد لاستیک سخت شده آروماتیک، زمانیکه روغن لاستیک در این گستره مجاز باشد، به بهترین شکل استفاده شده و با توجه به خواص لاستیک، ممانعت از نشت پلاستیسایزر نیز ارتقا خواهد یافت. ویکسوزیته (گرانروی) کینماتیک بر اساس ASTM-D445 اندازه گیری می شود.

شرکت مهرتاش سپاهان عضو گروه تاش تولیدکننده انواع روانکارها و مواد شیمیایی صنعتی با ظرفیت سالانه 50,000 تن منطبق با استانداردهای DIN، API و ASTM و دارای نشان بین المللی تضمین کیفیت اروپا (CE) و استانداردهای بین المللی ISO14001:2004 ، ISO 9001:2008، OHSAS 18801:2007 مبتنی بر سیستم مدیریت یکپارچه (IMS) می باشد. همچنین این شرکت دارنده استاندارد ISO/TS 16949 بوده و در سالهای 1385و 1386 با موفقیت در امر خودکفایی صنعتی و همچنین کیفیت برتر، به عنوان واحد نمونه صنعتی انتخاب شده و در سالهای 1391 و 1392 نیز به عناوین برگزیده جامعه صنعت و معدن و قهرمان قهرمانان صنعت را به خود اختصاص داده است. در حال حاضر محصولات این شرکت عمدتاً به صنایع و مجتمع های بزرگ صنعتی از جمله نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش، حمل و نقل، لاستیک، فولادسازی، معادن، خودروسازی، سیم و کابل، لوله و پروفیل سازی، سیمان و ... عرضه می گردد.


همانگونه که در طول ربع قرن فعالیت حرفه ای در زمینه تولید روانکارهای صنعتی و خودرویی سنتتیک و نیز مواد شیمیایی ویژه، توانسته ایم موجبات رضایت خاطر مشتریان را در بیش از 25 صنعت فعال در سراسر میهن عزیزمان را فراهم سازیم، در راستای راهبرد توسعه بازار در بازارهای جهانی، سالهاست محصولات با کیفیت شرکت مهرتاش سپاهان به قاره های آسیا، اروپا و امریکای شمالی صادر شده و بر اساس آمارهای دریافتی از واحد بازاریابی و فروش، رضایتمندی 87% را از سوی مشتریان بین المللی تنها در طی 5 سال گذشته، کسب کرده ایم. این مهم تنها در سایه تلاش پرسنل خدوم سازمانی، تعهد و دانش آنها میسر شده است. ارتباطات تنگاتنگ با آزمایشگاه های بین المللی در قاره آسیا و نیز تاسیس دفاتر فروش و مهندسی فروش در قاره اروپا و امریکای شمالی، شاهدی بر این مدعاست.

محصولات شرکت مهرتاش سپاهان در سه دسته عمده شامل روانکارهای صنعتی و موتوری، مواد شیمیایی ویژه صنایع خاص و نیز مواد شیمیایی ویژه تصفیه و بهسازی آب تقسیم بندی می شود.تولید کننده روانکارهای صنعتی و مواد شیمیایی ویژه آب و بهسازی آب

روانکارهای صنعتی در صنایع مختلفی از جمله: نفت، گاز و پتروشیمی، فولاد، لاستیک، نساجی، حمل و نقل، خودروسازی، راهسازی، معادن، چوب و کاغذ و ... مورد استفاده می باشد.

این روانکارهای در دسته های محصولی زیر جای می گیرند:

روانکارهای صنعتی


مواد شیمیایی ویژه صنایعی مانند فولاد برای خطوط قلع اندود و ... کاربرد بسیار دارد.

این دسته محصولی در بزرگترین صنایع کشور، یعنی صنایع نفت، گاز، پتروشیمی و پالایش و نیز صنعت فولاد و به طور کلی صنایع فلزی کاربردهای فراوانی دارد.

مواد شیمیایی صنعتی شامل مواردی همچون:

ضد رسوب رئاکتورهای پلیمریزاسیون PVC

عامل شیمیایی محافظ سطوح مختلف فلزی

مواد شیمیایی مختص خطوط قلع اندود

و ...

می باشد.


مواد شیمیایی تصفیه آب:

مواد شیمیایی تصفیه آب، در قالب 4 دسته عمده توسط شرکت مهرتاش سپاهان تولید و عرضه می گردد.

گروه اول شامل مواد شیمیایی سیستم های خنک کننده بر پایه آب

گروه سوم، در زمینه مواد شیمیایی بویلرها ،

و در نهایت، مواد شیمیایی تصفیه پساب در گروه آخر قرار دارد.

فروش آنتی اسکالانت ها همواره یکی از نیاز های صنعت آب و فاضلاب در جهان بوده که کشور ما نیز از این امر مستثنی نمی باشد.

ضد رسوب ها

گرفتگی و رسوب در سیستم های فیلتراسیون امری اجتناب ناپذیر است. منظور از گرفتگی چیست؟ گرفتگی به معنای تجمع نمک و ذرات دیگر در غشاهای اسمز معکوس است. گرفتگی انواع مختلفی دارد. شایع ترین نوع ها کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم و سولفات استرانتیوم هستند.

نکاتی در زمینه روغن های پایه


اگر علاقمند به شناسایی انواع روغن پایه سنتتیک باشید این مقاله بسیار کاربردی، مختصر و مفید خواهد بود. پس مقاله درستی را برای مطالعه برگزیدید.

روغن پایه PAG با شاخص ویسكوزیته بالا و پایداری حرارتی عالی، روانكاری با كیفیتی را ارئه می نماید. سیالات پایه PAG در هر دو حالت محلول و غیر محلول در آب و در محدوده غلظت وسیعی موجود می باشند. این مواد در كاربردهای با دمای بالا فراریت پایینی از خود نشان داده و در محیط های بسیار سرد و گرم قابل استفاده می باشد. بطور معمول بعنوان سیال فلزكاری و گرید غذایی و سیال مخصوص عملیات حرارتی فلزكاری و نیز تجهیزات هیدرولیك و كمپرسور استفاده می شوند. اگرچه، نوعِ حلال در آب این ماده، با روغن های نفتی ناسازگار بوده و در زمان انتقال از روغن پایه نفتی به سنتتیك بایستی احتیاط نمود.

PAO پلیمرهای هیدروكربنی حاصل از چندپارش آلفا اولفین های خطی مانند آلفا-دسن است و از دیگر انواع روغن پایه سنتتیک می باشند. این مواد بعنوان روانكارهای عملكرد بالا شناخته شده و شاخص ویسكوزیته و پایداری آبكافتی بالا دارند. PAO ها بیس از دیگر انواع روغن پایه سنتتیك ها استفاده شده و بطور كلی ارزانتر از بقیه آنها هستند. از این روغن پایه در ساخت روغن موتورها و دیگر كاربردها استفاده می شود.

POLYOL ESTERها و یا نئوپنتیل پلی استرها در مواردیكه پایداری اكسیداسیون حائز اهمیت است، جایگزین دی استرها در بسیاری از موارد شده اند. بیشتر در موتور هواپیماها، توربین گازی با دمای بالا، سیال هیدرولیك و سیال انتقال حرارت از این مواد اسفاده می شود. همچنین، این مواد در تركیب با PAO برای ارتقای حلالیت افزودنی و كاهش تمایل PAO به سفت نمودن آب بندها استفاده می شود.


ضد رسوب ها

گرفتگی و رسوب در سیستم های فیلتراسیون امری اجتناب ناپذیر است. منظور از گرفتگی چیست؟ گرفتگی به معنای تجمع نمک و ذرات دیگر در غشاهای اسمز معکوس است. گرفتگی انواع مختلفی دارد. شایع ترین نوع ها کربنات کلسیم، سولفات کلسیم، سولفات باریم و سولفات استرانتیوم هستند.

گرفتگی با چسبیدن یون ها به یکدیگر مانند قطعات یک پازل، ایجاد می شود. یون های به هم چسبیده کریستال شده و آب را به بیرون می رانند؛ در حین این که آب به بیرون رانده می شود، کریستال تبدیل جامد شده و در نهایت به غشاء می چسبد. اگر این فرآیند کنترل نشود، رسوب تجمع یافته و به جرمی از کریستال بر روی سطح غشا تبدیل می شود که باعث انسداد خواهد شد. این مساله برای سیستم های اسمز معکوس مضر است، زیرا فشار آب را افزایش می دهد.

فروش آنتی اسکالانت توسط شرکت مهرتاش سپاهان

فشار بالای آب باعث ایجاد تنش در سیستم شده، و محصول خروجی و بازده را کاهش می دهد. یک غشاء به شدت رسوب گرفته می تواند خروجی گالن خود را به نصف کاهش دهد.

گرفتگی به راحتی در سیستم های فیلتراسیون اسمز معکوس رخ می دهد. در این سیستم ها، آب با فشار به غشای درون مخزن تحت فشار رانده می شود.

آب تحت فشار از میان غشاء نفوذ کرده و آب محصول از طرف دیگر خارج می شود. غلظت ناخالصی ها در آبی که از میان غشاء نفوذ نمی کند افزایش می یابد.

غلظت بالای یون ها به همراه فشار بالا در مخزن فشار، شرایط لازم را برای گرفتگی ایجاد می کند. در این مرحله اقدامات پیشگیرانه بسیار مهم است. راه های زیادی برای جلوگیری از تشکیل رسوب و گرفتگی وجود دارد. یکی از این راه ها افزودن مواد ضد رسوب به آب ورودی به سیستم اسمز معکوس است.

ضد رسوب ها چگونه عمل می کنند؟

ضد رسوب ها با تغییر کریستال، مهار آستانه و پراکندگی از گرفتگی غشا جلوگیری می کنند.

تغییر کریستال یعنی بر هم زدن شکل کریستال که منجر به تشکیل رسوبی نرم و غیر منسجم می شود. زمانی که کریستال ها تشکیل می شوند، ضد رسوب ها بارهای مثبت هسته رسوب را از بین برده و تعادل بار را که لازمه رشد کریستال است بر هم می زنند. مهار آستانه و پراکندگی نیز با روشی مشابه عمل می کنند. اساس کار ضد رسوب ها بر هم زدن تعادل بارهای یونی و ایجاد دافعه یونی است.

نرم کردن آب و ضد رسوب ها

نرم کردن آب نیز فرآیندی شبیه به ضد رسوب ها دارد. در فرآیند نرم کردن از رزین آنیونی استفاده می شود. آب خوراک با رزین بسیار باردار، که توسط نمک یا پتاسیم باردار شده است، تماس داده می شود.

به دلیل ماهیت رزین یون ها به آن می چسبند. کاتیون های رزین آنیون های رسوب را به خود جذب می کنند. این تبادل یونی منجر به حبس شدن رسوب در رزین و آزاد شدن کاتیون های غیر رسوبی در آب خوراک می شود. کاتیون های غیر رسوبی در مخزن تحت فشار فیلتر می شوند.

هر چند که نرم کردن آب نوع درستی از تصفیه رسوبی است، اما همیشه به کارآمدی استفاده از ضد رسوب نیست. نرم کردن آب به رزین نیاز دارد، که باید هر دفعه شارژ شود. همچنین برای نرم کردن آب در سیستم های اسمز معکوس به قسمت های اضافی مانند مخزن رزین و آب نمک.

در مقایسه، ضد رسوب ماده شیمیایی است که صرفا به آب خوراک تزریق می شود. ضد رسوب ها نسبت به نرم کننده های آب که فقط کلسیم و منیزیم را تصفیه می کنند، ناخالصی های بیشتری را تصفیه می کنند.

ضد رسوب بهترین روش تصفیه رسوب ها است، زیرا فرآیندی ساده دارد و سرمایه گذاری بهتری نسبت به نرم کننده های آب است. به روشی مشابه عمل می کند اما ناخالصی های بیشتری را تصفیه می کند و به مواد کم تری احتیاج دارد.

روغن لاستیک آروماتیک با نام تجاری RINGOL-200 ((روغن RPO آروماتیک) مخلوطی از برشهای نفتی خاص است که ضمن سازگاری کامل با لاستیک خام و سایر مواد سازنده مصنوعات لاستیکی , با اصلاح خواص مکانیکی آمیزه لاستیک , فرایند تولید لاستیک را نیز بهبود می بخشد .

محصول RINGOL سری 200، روغن فرايندی با پايه آروماتيك است كه به عنوان مواد اوليه اصلی در فرايند ساخت لاستيك مورد استفاده قرار می گيرد و علاوه بر خاصيت پر كنندگی، در عمل آوری و تعديل خاصيت كشش مصنوعات لاستيكی نيز نقش عمده دارد. از مزايا می توان به پايداری حرارتی عالی، آنيلين مناسب، قابليت امتزاج بالا و فراريت پايين اشاره نمود.

اگر قصد خرید روغن موتور سنتتیک را دارید، شما مخاطب عزیز در جریان باشید که روغن موتورهای بنزینی شرکت مهرتاش سپاهان، در دو دسته مونوگرید و مولتی گرید تقسیم بندی می شوند.

روغن موتور مونوگريد (Mineral) با استفاده از روغن پايه معدنی با توجه به طبقه بندی API در سطوح كيفی SC و SE براساس دسته بندی SAE در گريدهای 40 و 50 موجود بوده و مناسب برای خودروهای بنزينی می باشد. خرید روغن موتور سنتتیک نیز در کنار محصولات مونوگرید میتواند در دستور کار شما قرار گیرد.