Matematyczne Pierogi

Chinkali, czyli słynne mięsne pierożki (kołduny) w kształcie sakiewek z przepysznym bulionem w środku, należą do czołówki najpopularniejszych dań kuchni gruzińskiej.


Jak zrobić gruzińskie chinkali – przepis


Etap1. Składniki na ciasto:

  • 0,5 kg mąki pszennej

  • 300 ml ciepłej wody

  • 1,5 łyżki stołowej soli (można dodać nieco więcej, zależy od smaku)

Przygotowanie ciasta:

Do miski wsypujemy przesianą mąkę i sól. Składniki mieszamy rękami, dodając po trochu wody, do uzyskania jednolitej, zwartej i lekko twardej konsystencji.

Gotowe ciasto dzielimy na dwie kulki. Na blat i ciasto sypiemy odrobinę mąki, aby ułatwić sobie dalszą pracę. Ciasto, kolejno z obu kulek, formujemy najpierw rękami, potem rozkładamy je na blacie i wałkujemy na cienkie placki.

Następnie specjalną drewnianą foremką albo szeroką szklanką wycinamy z ciasta okręgi. Resztki ciasta zbieramy, formujemy w nową kulkę i powtarzamy proces: odrobina mąki, wałkowanie, wycinanie.


Etap2. Składniki na farsz:

  • 0,5 kg mięsa mielonego (najlepiej wykorzystać mieszane, wieprzowo-wołowe)

  • 2 łyżeczki soli

  • gruzińska przyprawa; można ją zrobić samodzielnie, łącząc 30 g świeżej kolendry i 0,5 łyżeczki chilli (lub czerwonego pieprzu, w zależności od tego, jak ostre dania lubicie)

  • 1 cebula średniej wielkości

  • 300 ml ciepłej wody


Przygotowanie farszu:

Wszystkie składniki wkładamy do miski. Cebulę można zmiksować razem z przyprawami w blenderze lub bardzo drobno posiekać. Całość mieszamy ręką, stopniowo dodając ciepłą wodę – im więcej wody dodamy, tym farsz będzie bardziej miękki i soczysty.

Etap3. Przygotowanie chinkali:

Jedną łyżkę farszu nakładamy na środek wyciętego okręgu z ciasta. Teraz zaczynamy najtrudniejszą część, czyli uformowanie sakiewki – można sobie w tym pomóc talerzykiem (zobaczcie na filmie). Ciasto trzymamy trzema palcami lewej ręki, a prawą formujemy fałdki, lekko dociskając po domknięciu każdej fałdki. Czynność kontynuujemy aż do utworzenia maleńkiego wulkanu, który należy następnie docisnąć, aby zamknąć farsz wewnątrz naszej sakiewki i dokręcić nadmiar ciasta.

Z czym podawać chinkali?

Sekret smaku chinkali tkwi w tym, że najsmaczniejsze są świeżo podane. Podgotowane później, np. na kolację, tracą najlepsze walory smakowe, często też mogą pęknąć.

Chinkali najlepiej podawać lekko przyprószone pieprzem oraz świeżo pokrojoną natkom.

Jak poprawnie jeść chinkali?

Zasada jedzenia chinkali jest banalna:

  • chinkali z mięsem jemy rękami – palcami chwytamy pierożek za ogonek i obracamy tak, żeby ogonek był skierowany w dół, następnie nachylamy go pod kątem ok. 45°, delikatnie nadgryzamy i wypijamy bulion, dopiero po tym zaczynamy dalszą konsumpcję!