Zájmy

Jsem součástí neustále a velmi rychle se měnícího světa. Moje zájmy to reflektují - z jedné části jsem součástí neustálého proudu změn díky své práci v informačních technologiích, z druhé části jsem mentálně ukotven v příbězích, které se naopak nemění vůbec. A dohromady to funguje překvapivě dobře.

Mobilis in Mobili

Mobilní technologie zažívají v současnosti obrovský boom. Na poli operačních systémů vede Android (Google) následovaný iOS (Apple). Blackberry OS vyklidil pozice kvůli neslavným hospodářským výsledkům a Windows Phone vlastně pozice ani nezaujal, Microsoft tyhle věci nějak neumí. Ještě lze zmínit ChromeOS (Google), který si našel zajímavou niku "cloudových notebooků". Systémy Android a ChromeOS se velmi pravděpodobně v budoucnu spojí, první kroky již byly učiněny.

Zcela zásadním faktorem v mobilním světě pak je zabezpečení, které lze rozdělit na několik částí: zabezpečení samotného zařízení (šifrování storage, vstupní heslo), zabezpečení komunikace (VPN) a konečně zálohování (nejlépe s použitím konceptu zero knowledge).

Další informace

Cloud

Stále více aplikací je v mobilním světě možno provozovat tzv. v cloudu, kdy data a velká část obslužné aplikace jsou přesunuty do sítě (na internet). Koncový uživatel se k nim v takovém případě dostane většinou přes webový prohlížeč. Typickým příkladem jsou aplikace Google Mail nebo G-Suite - obě ukládají data se serveru a pracuje se s nimi přes webový prohlížeč.

Výhody a nevýhody jsou jasné, nicméně pro nenáročného uživatele přináší cloud spíše pozitiva (zálohování, přístup odkudkoliv); negativní aspekty se povětšinou týkají bezpečnosti (uživatel nemá data a přístup k nim pod kontrolou). Značnou část námitek lze eliminovat konceptem zero knowledge a vlastním zálohováním.

Další informace

Elektronické knihy

Elektronické knihy už patří k životu stejně, jako jejich starší papírové sestry. Výhody elektroniky oproti papíru jsou jasné, ať už je to téměř bezedná kapacita, nasvícený displej nebo proměnná velikost písma.

Od roku 2001 jsem se věnoval práci na serveru Palmknihy.cz. Dlouhá léta šlo o projekt nadšenecký, který jsem já spravoval po stránce technické a Jiří Vlček po stránce obsahové (přitom v té době byla drtivá většina e-knih v nabídce zdarma). V roce 2010 jsme vydavatelům a nakladatelům na českém knižním trhu nabídli platformu pro publikaci a prodej e-knih českým čtenářům. Nějakou dobu server Palmknihy.cz fungoval jako nezávislý internetový obchod s velkoobchodní nabídkou pro partnery.

Teď už sice mé angažmá v tomto projektu skončilo, ale každopádně jej mohu i nadále doporučit.

Další informace