Zájmy

Jsem součástí neustále a velmi rychle se měnícího světa. Moje zájmy to reflektují - z jedné části jsem součástí neustálého proudu změn díky své práci v informačních technologiích, z druhé části jsem mentálně ukotven v příbězích, které se naopak nemění vůbec. A dohromady to funguje překvapivě dobře.

Mobilis in Mobili

Mobilní technologie se staly standardní součástí našich životů. Na poli operačních systémů vede Android (Google) následovaný iOS (Apple). Blackberry OS vyklidil pozice kvůli neslavným hospodářským výsledkům a Windows Phone vlastně pozice ani nezaujal. Čím dál tím víc se prosazuje ChromeOS (Google), který si našel zajímavou niku "cloudových notebooků" a z ní útočí na pozice klasických notebooků u nenáročných uživatelů. Trend je jasný - cloud!

Cloud

Stále více aplikací je v mobilním světě možno provozovat tzv. v cloudu, kdy data a velká část obslužné aplikace jsou přesunuty do sítě (na internet). Typickým příkladem jsou aplikace Google Mail nebo G-Suite - obě ukládají data se serveru a pracuje se s nimi přes webový prohlížeč. Cloudy mají své výhody a nevýhody a vždy je nutno dbát o bezpečnost a soukromí.

Bezpečnost

Zcela zásadním faktorem v mobilním světě je bezpečnost a soukromí: zabezpečení samotného zařízení (šifrování storage, dobře zvolené vstupní heslo), zabezpečení komunikace (VPN) a cloudového úložiště (data jsou ukládána šifrovaná a heslo zná pouze uživatel, ne poskytovatel služby - tzv. zero knowledge). A samozřejmě je nutno důležitá data zálohovat - klidně do zero knowledge cloudu.

  • Poskytovatelů VPN je mnoho, zkušenosti mám s AirVPN a VyprVPN
  • Samozřejmostí je bezpečné připojení domácnosti routerem Turris Omnia

Elektronické knihy

Elektronické knihy už patří k životu stejně, jako jejich starší papírové sestry. Výhody elektroniky oproti papíru jsou jasné, ať už je to téměř bezedná kapacita, nasvícený displej nebo proměnná velikost písma.

Od roku 2001 jsem se věnoval práci na serveru Palmknihy.cz. Dlouhá léta šlo o projekt nadšenecký, který jsem já spravoval po stránce technické a Jiří Vlček po stránce obsahové (přitom v té době byla drtivá většina e-knih v nabídce zdarma). V roce 2010 jsme vydavatelům a nakladatelům na českém knižním trhu nabídli platformu pro publikaci a prodej e-knih českým čtenářům. Nějakou dobu server Palmknihy.cz fungoval jako nezávislý internetový obchod s velkoobchodní nabídkou pro partnery.

Mé angažmá v tomto projektu sice na podzim 2016 skončilo, ale každopádně jej mohu i nadále doporučit.