Відкритий урок: "Й. Яґелло – польська письменниця, авторка творів для дітей та молоді. «Кава з кардамоном» (перекладач — Божена Антоняк): синтез підліткової повісті (стосунки в родині, перше кохання) та детективу (розгадування сімейної таємниці)".
Мета: формувати компетентності:
· Предметні: ознайомити з життям та творчістю Й. Яґелло ; повідомити про особливості твору «Кава з кардамоном» (жанр, особливості композиції, проблеми); увести новий літературознавчий термін — нонконформізм; розвивати уміння спілкуватися з однолітками, навчатися самому, навчаючи інших; прищеплювати інтерес до творчості сучасних письменників;
· Ключові: вміння вчитися активній пізнавальній діяльності і критичному мисленню.
· Комунікативні: навички спілкування в колективі, навички роботи в парах, толерантне ставлення до думок і почуттів оточуючих;
· Інформаційні: вміння визначати головне, навички роботи з книгою;
· Загальнокультурні: виховувати моральні цінності.
Тип уроку: урок засвоєння нових знань.
Обладнання: ПК, презентації, буктрейлер , текст твору.
Міжпредметні зв’язки:
1. Мистецтво
2. Журналістика
3. Історія
Методи навчання: словесний ( пояснення, бесіда); відео-метод (презентація, буктрейлер, аудіозаписи пісень); інтерактивні методи (рольова гра «Інтерв’ю з автором», «Так-ні», «Чи уважний ти читач»; випереджувальні завдання для учнів)
ХІД УРОКУ
І. Організаційна частина:
Перевірка готовності учнів до уроку.
ІІ Визначення мети і завдань уроку:
Тема нашого уроку: Й. Яґелло – польська письменниця, авторка творів для юнацтва. «Кава з кардамоном»: синтез підліткової повісті (стосунки в родині, перше кохання) та детективу (розгадування сімейної таємниці).
На уроці ми ознайомимося із життєвим і творчим шляхом Й.Ягелло, зі своєрідністю її творчого здобутку, з’ясуємо значення поняття «нонкорформізм», його особливості; а також, проаналізувавши роман «Кава з кардамоном», постараємося розкрити жанр, композицію та суть назви твору.
ІІІ. Стимулювання та мотивація навчально-пізнавальної діяльності:
Вчитель.
Я люблю каву! Не знаю, якою магією володіє цей напій, але запах кави завжди супроводжує важливі моменти життя. Змінюється форма - це батьківська кава на плиті у старій мідній турці в дев'яностих, це не дуже смачна кава на перерві між парами у студентському буфеті університету, це …
Тому що за словами «йдемо пити каву» однозначно завжди мається на увазі щось більше, ніж пити напій із чашки. «Давай ще кави поп'ємо» - давай ще поговоримо, пройдемося разом, помовчимо, подивимося один на одного, поспілкуємося».
- Які асоціації у вас викликає філіжанка кави?
- Який різновид кави вам подобається більше? Чому?
На уроці ми дізнаємося, чому польська письменниця Й. Яґелло назвала свій роман саме «Кава з кардамоном».
1. Давайте послухаємо інформацію про каву. Юрій Кульчицький і кава.
2. А що ми знаємо про видатних діячів - любителів кави? (Бальзак, Бах, Бетховен…)
IV. Викладання нового матеріалу:
Вчитель. Йоганна Ягелло – відома сучасна польська письменниця. Учні підготували випереджальне завдання - «Проект уявної зустрічі з Й.Ягелло». Уважно слухаємо, на партах у вас – візитна картка письменниці – її потрібно заповнити.
1. Рольова гра «Інтерв’ю Й. Ягелло». Інтерв’ю з письменницею.
2. Оформити візитну картку Й. Ягелло
Візитна картка письменниці
Місце народження
Навчання
Перший дебют
Номінації книги «Кава з кардамоном»
Український перекладач книги
Назва другої книги про Лінку
3. Перегляд буктрейлера до роману «Кава з кардамоном»
https://www.youtube.com/watch?v=ETpNIwoWfho
Паспорт твору «Кава з кардамоном»
Рік написання роману: 2011
Тема: Життя й проблеми 15-річної дівчини-підлітка Халіни (Лінки) Барської
Композиція.
Композиція твору досить проста: роман містить пролог, епілог та 10 розділів. Назви розділів - це назви місяців року, в які відбувалися важливі події в житті 15-річної героїні (вересень - червень, навчальний рік учениці гімназії). Кожен розділ ділиться на підрозділи й має власну композицію. На початку кожного розділу - дивні містичні сни Лінки, які надруковані курсивом. Згодом читач впізнає у снах про мамину таємницю.
Особливості стилю автора. В романі відсутня авторська оцінка усіх подій. Йоанна Ягелло дає можливість читачу формувати ВЛАСНУ думку, емоцію, оцінку.
Жанр і форма. Авторка визначає жанр роману як соціально-побутовий, мелодраматичний з елементами детективу. Книга-міркування про те, чим живуть сучасні підлітки, що переживають, відчувають і як долають певні життєві проблеми, що трапляються на їхньому шляху.
Система образів
Дорослий світ: мама, вітчим Адам, бабусі (мамина - Стефа, батькова - Божена, вітчимова - Ружа), вчителі, фотограф Мацек, прийомні батьки Касі.
Дитячий світ: молодший брат Казимеж, подруги Наталія та Кася, Адріан, Конрад, однокласники.
Коли вперше в творі з’являється кава?
«Лінка відчула гіркуватий присмак, пом’якшений чимось солодким. Під оксамитовим, ледь медовим відтінком крилося іще щось, наче відкривалося якесь друге дно» - це про каву , яку приготував Адріан для Лінки – це може бути метафоричною характеристикою Лінки чи ні, чому?
Запахи
В природі не існує жодної речовини, яка б мала тільки один основний запах. Так само як і люди, запахи мають свій характер, свою індивідуальність, свій стиль.
Всі спроби класифікувати аромати суб'єктивні і схематичні.
Завдання: давайте спробуємо підібрати синоніми до визначення запаху. Який може бути запах?
Загальна характеристика запаху:
Ароматичний, важкий, інтенсивний, легкий, ледь помітний, летючий, неприємний, нудотний, приємний, сильний, стійкий, характерний.
Особливі характеристики запаху
Аристократичний, багатий, бадьорий, бальзамічний, витончений, впевнений, гіркий, гнилісний, густий, жіночій, збуджуючий, знаний, екзотичний, еротичний, ефірний, квітковий, кислий, ліричний, лісовий, лимонний, м'який, однорідний , перцевий, пронизливий, прохолодними,
пряний, свіжий, сентиментальний, солодкий, спокійний, східний, сумний, сухий, темпераментний, фруктовий, цитрусовий, часниковий, чоловічій, яскравий.
Запах землі, солі, житнього хлібу, диму смаження та інші
- Навіщо додають кардамон?
«Найзапашніший кардамон купують нелущеним. Із сухих зелених стручків слід старанно вилущити маленькі чорні зернятка. Мелену каву, найкраще арабіку, заварити в джезві, додаючи зернятка кардамону. Пропорції: дві чайні ложечки кави з верхом і 4-5 стручків кардамону на велику чашку кави. Напій настояти протягом 5 хвилин, тим часом підігріти молоко (стежити, щоб не закипіло, якщо не любимо пінки). Запарену каву перелити до великої чашки й долити молока. Підсолодити медом. Кава з кардамоном розігріває, бадьорить і покращує настрій»
Проблемне питання:
- Чому роман має назву «Кава з кардамоном?
Вчитель.
У тексті книги можна простежити певні тенденції поняття «Нонконформізму», яке ввів у літературу англійський письменник Джером Девід Селінджер у своєму романі «Над прірвою у житі», адже, по суті, Лінка Йоанни Ягелло, як і Голден Коліфілд Селінджера бунтує і висловлює власний протест проти аморального і бездушного світу дорослих.
Словникова робота.
Нонконформізм - незгода, неприйняття або критичне сприйняття норм, цінностей, цілей, панівних у конкретній групі в конкретному суспільстві.
В деяких випадках нонконформізмом називають просто готовність індивіда відстоювати свою особисту позицію в тих випадках, коли вона суперечить позиції більшості.
4. Позиція «так», «ні».
Чи дійсно у творі є нонконформізм? Доведіть або спростуйте це.
(Ліна відстоює свою позицію у родині, намагається розкрити таємницю, сперечається з бабусею, вітчимом, матір’ю, другом)
V. Закріплення матеріалу.
1. Літературний диктант «Чи уважний ти читач?»
1. Хто був класним керівником героїні? (Математик Яцек Шрон)
2. Яке хобі мала героїня? (фотографувала)
3. Де познайомилась Лінка з фотографом Мацеком? (На кастингу).
4. Хто познайомив Лінку з Адріаном? (Наталія).
5. Яку таємницю містило, випадково знайдене, родинне фото? (Що мама Лінки була вагітною вдруге).
6. Скільки бабусь було в Лінки? ( 3: у Варшаві, Кракові, Сероцьку)
7. Що розповіла бабця Стефа про долю дитини? (дівчинка померла через ваду серця).
8. Про що довідалася Лінка з медичної картки мами? (дитина не померла, в неї був ДЦП).
9. Що сталося з батьком Лінки (загинув у автомобільній аварії).
10. Який улюблений жанр книг любила читати Лінка? (Детективи).
11.Як виявилось, що Каська – сестра Халіни? (на плечі мала родиму пляму у вигляді сердечка).
12. Який подарунок привезла Наталя Халіні після літніх канікул? (диск з португальською музикою фадо)
Музика фадо https://www.last.fm/ru/tag/fado (2,7)
Фа́ду (порт. fado от лат. fatum — доля) — особливий стиль традиційний португальської музики. Її психолінгвістична характеристика описується словом «саудаді» (порт. saudade), в значенні якого поєднуються поняття самотності, ностальгії, суму и любовного томління.
2. Музична пауза. Фадо - португальська музика.
Для кожної людини важливо перебувати в оточенні своєї родини, відчувати підтримку рідних людей. Людина сильна і щаслива тоді, коли її є кому підтримати, коли в неї є сім`я.
Бесіда:
- Що, на вашу думку, впливає на позитивний мікроклімат в сім’ї?
- Від чого залежить родинне щастя?
- Чи часто виникають проблеми в стосунках батьки – діти?
Лінка про родину
1. «Влaсне, - спaло Лінці нa думку, - родинa - це теж тaкий собі гурт aкторів, які мешкaють під одним дaхом, спілкуються між собою, aле чи говорять вони при цьому про вaжливі речі, чи все це тaкі собі бaлaчки про погоду?»
2. «Родини бувають різними, та найгірше не мати жодної».
Вчитель:
Сьогодні ми знайомимося з повсякденним життям та проблемами дівчинки-підлітка Халіни, яка називає себе Ліною. Читаючи її оповідь, ми ніби беремо безпосередню участь у подіях, замислюємося над проблемами, що завжди є актуальними: прірва, відчуження й непорозуміння між батьками та дітьми; прагнення підлітків віднайти себе у вирі амурних переживань; таємниці, що руйнують родинний спокій; правильний спосіб розв’язання складних ситуацій. Долаємо всі ці проблеми разом із героїнею роману Й. Яґелло «Кава з кардамоном».
Питання для аналізу детективної лінії роману.
Ø Що стало поштовхом до детективного розслідування? (уривчасті спогади героїні)
Ø Чому головна героїня твору Лінка попри все намагається розкрити сімейну таємницю?
Ø Чи слід таємницю однієї людини в сім’ї знати всім членам родини?
Ø Проаналізуйте розмови з мамою - які вони протягом роману?
Ми повертаємось до нашого головного питання:
Про що хотіла поговорити з читачем Йоанна Ягелло? Які проблеми є актуальними у творі? Чому твір називається «Кава з кардамоном»?
Проблематика:
• Прірва, відчуження й нерозуміння між батьками та дітьми.
• Пошуки підлітками свого місця й себе в непростому вирі життєвих проблем, у дружбі та коханні.
• Проблема сімейних таємниць, які руйнують родинний затишок.
• Вибір у складних життєвих ситуаціях.
• Відповідальність за власні вчинки.
• Життя дитини з дитбудинку.
Підсумкове слово вчителя.
Про що воліла б поспілкуватися письменниця з сучасним читачем? Чому твір називається «Кава з кардамоном»? Чим цікава книга українським читачам?
Йоанна Яґелло відкриває багато мікротем і мікропроблем, важливих для підлітків, і розставляє цікаві акценти. «Кардамонність» допомогає головній героїні в пошуку відповідей на безліч запитань. У 16 років підлітки потребують власної території для здобуття життєвого досвіду, секретів, їм складно знайти гармонію з самім собою, власним тілом, друзями, батьками. Особисті проблеми здаються унікальними, і Йоанна Ягелло дарує цю територію Лінці, дозволяє помилятися, не нав’язує порад, не засуджує. Натомість підліток-читач бачить, переживає і знаходить у сучасній книзі літературну підтримку аналогічним проблемам очима головної героїні. Проте провідною темою стає не тільки кохання. Дуже важливе значення у людському спілкуванні має дружба.
Виконати тестове завдання в гугл-класі
VІ. Підведення підсумків уроку. Виставлення оцінок.
VІІ. Домашнє завдання. 1.Створити сюжетний ланцюжок до твору (творче завдання) 2. Написати твір: «Ідеальна сім’я – це…»
"Вчитель творить Людину. Вимоги до особистості викладача"
Вчитель творить Людину. Вимоги до особистості вчителя.
Які ж особистісні якості необхідні для успішної педагогічної діяльності? Ще Я.А. Коменський сформулював основні вимого до вчителя, що не застаріли до сьогоднішнього дня. Він уважав, що головне призначення вчителя полягає в тому, щоб своєю високою моральністю, любов’ю до людей, знаннями працелюбністю та іншими якостями стати взірцем для наслідування з боку учнів і особистим прикладом виховувати у них людяність. Він вимагав, щоб учитель уважно ставився до учнів, був привітливим і ласкавим, не відштовхував від себе дітей своїм суворим поводженням, а приваблював їх батьківським ставленням, манерами та словами. На його думку, дітей слід вчити легко і радісно, «щоб напій науки провокувати без побоїв, без крику, без огиди, словом привітно і приємно».
Наприклад професійно важливими якостями європейських вчителів вважаються високий рівень самоконтролю, емоційна врівноваженість, комунікабельність, готовність до співробітництва, впевненість у собі, а також низькі показники депресії, неправдивості, психопатії, іпохондрії.
На нашу думку, особистісними якостями є:
– педагогічні здібності;
– комунікативність;
– педагогічна спрямованість та її гуманістичний характер;
- педагогічна творчість.
· Безперечно, видатний педагогічний талант, як і політичний, артистичний чи інженерний, виявляється досить рідко. Педагогічна діяльність потребує особливих якостей від людини. Перша така особливість – це педагогічні здібності, тобто наявність внутрішнього натхнення до цієї діяльності. Вчитель водночас має бути чутливим психологом, ставитися до вихованця як до неповторної та оригінальної особистості. За відсутності цієї чутливості він неспроможний досягти в цій діяльності значних успіхів.
1. Знайомство. Вправа «Драже»
Тренер пригощає учасників цукерками «драже». Завданнями для кожного учасника є розповідь фактів про себе в залежності скільки драже є в учасника.
Обговорення: - Що було незвичним при виконанні вправи?
- Що нового ви змогли дізнатись?
- Чи складно було відкривати себе для навколишніх? Якщо складно, тоді чому?
2. Привітання „Мій колега про мене б сказав...”
- А тепер ми хочемо дізнатися про вас ще з іншого боку. Подумайте і скажіть щось цікаве про себе трьома словами, починаючи своє повідомлення зі слів «Мій колега про мене б сказав…»
3. Вправа «Важливі уроки життя»
- Ознайомтеся з висловами, запропонованими у вправі «Важливі уроки життя». Прочитайте та оберіть такий вислів, який вам здається на даний момент найбільш актуальними.
- Який з уроків ви обрали і чому саме цей?
Питання для обговорення трьох вправ:
· Чому, на вашу думку, деякі з вас обрали однакові вислови? (різні люди, але спільні цінності)
- Ці три вправи допомогли нам зрозуміти, ким ми себе бачимо в цьому житті. Ким бачать нас ваші колеги. Які наші цінності.
Твердження:
· Важливо не те, що з нами трапилось, а те, як ми вийшли з ситуації, що склалася.
· Зреагувати набагато легше, аніж подумати.
· Ми відповідальні за свої вчинки, незалежно від того, які почуття ми переживаємо стосовно них.
· Ніколи не варто говорити дитині, що її мрії безглузді та нереальні. Складно придумати щось більш трагічне та образливе, якщо вона вам повірить.
· Довіра будується роками, а руйнується протягом кількох секунд.
· Важливо не те, що ти маєш у цьому житті, а те, хто поруч з тобою.
· Простіше запалити одну маленьку свічку, ніж проклинати темінь.
· Двоє можуть одночасно дивитись на одну і ту саму річ, але бачити дещо абсолютно протилежне.
· Багато говорити і багато сказати – це не одне і те ж саме.
· Чим чесніша людина, тим менше вона підозрює інших в нечесності.
· Краще розумно мовчати, ніж нерозумно говорити.
· Дружба закінчується там, де починається недовіра.
· Перемагає лише той, хто вірить.
· Ми не стільки потребуємо допомоги від друзів, скільки впевненості, що ми її отримаємо.
· Чудеса стаються там, де в них вірять, і чим більше вірять, тим частіше вони стаються.
· Найкращий спосіб зробити дітей хорошими – це зробити їх щасливими.
· Щоб повірити в добро, треба почати його робити.
Інформаційне повідомлення «Сутність самопізнання»
Самопізнання у повсякденному житті людини є відтворенням та осмисленням того, що вона робить, як вона діє, чому саме так, та ін. Тобто це - звичайна повсякденна діяльність, яка зовнішньо не відрізняється від будь-якої іншої, звичайної та необхідної людині. Адже людина усвідомлює особливості своєї фізичної, соціальної, духовної тощо природи, протягом життя навчається враховувати власні індивідуальні відмінності та вибудовувати певний спосіб діяння у світі відповідно до цих відмінностей, з одного боку, та до об'єктивних вимог життя - з іншого. Хоча, звичайно, засоби самопізнання власного фізичного «Я» відрізняються від засобів самопізнання «Я» духовного. Самопізнання є необхідним не тільки для вивчення себе, своїх якостей та можливостей, а й передбачає планування роботи над собою з метою самовдосконалення.
Самопізнання – невід'ємний компонент психічного життя особистості, що сприяє її повноцінному «функціонуванню».
Усвідомлення власної поведінки є невід'ємним компонентом пізнання людиною самої себе: своїх взаємин з іншими людьми, з оточуючою дійсністю. При вивченні самої себе людина потрапляє в незвичне і важке для неї, як дослідника, становище. Кажуть, що, вивчаючи себе, «треба навчитися дивитися на себе очима інших». Порівняння себе з іншими людьми є загальною і необхідною передумовою пізнання людиною самої себе. Людина відкриває в собі властивості, які вона спочатку бачить в інших, це допомагає їй переборювати ті труднощі в пізнанні себе, які у неї завжди виникають, оскільки вона є тут і суб'єктом і об'єктом пізнання. Б. Г. Ананьєв правильно відзначає, що у самопізнанні людини ми маємо справу зі своєрідним «перенесенням» різних властивостей особистості, помічених в іншої людини, на самого себе.
Основні знання про себе людина набуває не в результаті самоспостережень, а шляхом аналізу своєї поведінки й діяльності, порівнянь їх із поведінкою й діяльністю інших людей, усвідомлення оцінок, які даються їм іншими людьми, колективами людей, з якими вона живе, навчається й працює, у результаті читання художньої літератури, відвідування театру, кіно, вивчення спеціальних наук про людину. Усвідомлюючи себе, людина, безперечно, використовує й дані самоспостереження, але ці дані не виступають при цьому в так би мовити чистому вигляді, а опосередковуються суспільним досвідом людини, її знаннями про себе, набутими з інших джерел.
4. Вправа «Портфель вчителя на кожний урок», «Мозковий штурм»
Мета цієї вправи визначити передумови ефективного уроку, його компоненти, складові, фактори.
- На кожному маленькому трикутнику, запишіть складові, фактори ефективного проведення уроку (від 4 до 8 варіантів).
- За допомогою методики «Вибір» зробимо висновок з найважливіших факторів та складових для проведення ефективного уроку.
(Наявність методичної літератури, наочності, попередня підготовка вчителя, творчий потенціал вчителя, багаж знань дітей, використання інтерактивних методів і форм роботи, мікроклімат, використання комп’ютерних технологій, різних джерел отримання інформації )
- Самореалізація особистості має на меті отримання та максимальне використання інформації для подальшої діяльності. Наші діти використовують інформацію з різноманітних джерел, проте найпотрібніша інформація подається на уроці. Тому вчителеві необхідно найефективніше подати цю інформацію.
. Вправа «Конверт проблем»
- Сформулюйте на аркуші найбільші проблеми чи почуття страху у роботі з дітьми і покладіть до конверта. Обміняйтесь між групами конвертами. Дайте поради, як краще вирішити це питання. Вони повинні бути конкретними і дієвими.
Вправа «Казковий вернісаж»
А ще вчитель повинен вміти хоча б на декілька хвилин входити в роль учня. Усі ми родом із дитинства. І завжди з ніжністю і любов’ю згадуємо казки, які чули вдома, в дитячому садку, в школі. Адже казка – не просто найпопулярніший фольклорний жанр, це джерело, що дає творчу наснагу кожній творчій людині. Казка дарує радість і дорослим, і дітям.
Тому зараз ми виконаємо вправу «Казковий вернісаж». Кожна група по черзі витягує згортки зі скриньки із описом знайомої всім казки. Група думає над відповіддю, потім зачитує опис казки і свій варіант відповіді.
Наступне завдання самим представити казку на новий лад.
1) У якій відомій казці сіра непривітна особистість здійснює підступний план убивства двох осіб, і лише завдяки своєчасному втручанню громадськості все закінчується добре?
«Червона шапочка»
2) Назвіть казку, в якій різні за своїм соціальним статусом герої займали по черзі помешкання, створене в незвичайному архітектурному стилі. І все було б добре, якби до помешкання не повернувся його попередній власник зі своїм охоронцем. От героям казки й довелося залишити незаконно зайняту територію.
«Рукавичка»
3) Герой якої казки постійно виконує забаганки своєї норовливої дружини? Проте, як би він не прагнув задовольнити амбіції супутниці, вона щоразу підвищує рівень вимог. Зрештою, подружжя опиняється на початковому етапі задоволення власних потреб.
«Золота рибка; Про липку та зажерливу бабу»
4) В якій казці головна героїня постійно й нахабно обмовляла тих, хто робив їй добро? А коли вона, щоб уникнути покарання, незаконно оволоділа чужим помешканням, то різні впливові особи намагалися провести з нею роботу з подолання її асоціальної поведінки. Вдалося це лише найменшому з усіх учасників експерименту.
«Коза-дереза»
5) Назвіть казку, в якій ідеться про спортсмена, котрий вирушає на змагання з бігу з перешкодами. Хитрість і витримка допомогли йому дуже близько підійти до фінішу, проте фінал – трагічний. Проявивши занадто велику самовпевненість, він гине.
«Колобок»
6) Назвіть казку, в якій головна героїня могла перевтілюватися в різні образи задля свого нареченого. Проте одного разу його нерозсудливість та імпульсивність у поведінці призвели до довготривалої розлуки закоханих. Та, долаючи різні перешкоди, вони все ж таки єднають свої долі.
«Царівна жаба»
Вправа «Портрет ідеального вчителя»
1 групі дається завдання створити портрет невдалого і неуспішного вчителя, вказавши на його помилки і причини такого становища.
- Які помилки не потрібно допускати, у своїй роботі, щоб не стати неуспішним вчителем-спеціалістом?
2 група описує вчителя успішного і створює його портрет з перевагами, завдяки яким він став успішним.
- Чому потрібно вчитися, щоб стати успішним педагогом?
3 групі потрібно від імені міністерства освіти і науки України запропонувати щось нове щодо структури, змісту освіти, методів і прийомів навчання, поглядів на урок, ролі вчителя в процесі набуття учнями знань.
Обговорення
- Звичайно, навіть у найуспішнішого вчителя були кризи і поразки та ті факти, які ставили його у глухий кут, але не той учитель успішний, який не припускається помилок, а той, хто зробивши помилку, не опускає руки, а проаналізувавши їх, може прийняти і вдосконалити їх у своїй творчій роботі з учнями. Не бійтеся робити помилки, найголовніше вмійте з них виносити для себе правильні висновки.
Інформаційне повідомлення. Стилі спілкування.
Характер спілкування вихователя з вихованцем визначає основні стилі його роботи – авторитарний, демократичний і ліберальний.
· Авторитарний стиль характеризується жорсткою формою управління взаємодією учасників навчально-виховного процесу за допомогою наказів, вказівок, інструкцій тощо. Цей стиль вважається абсолютно неприйнятним, оскільки порушує права особистості. Європейські вчені дійшли таких висновків:
– авторитарний стиль дає змогу підтримувати високий рівень дисципліни та результативності навчального процесу, проте лише за умови постійного демонстрування влади вчителя;
– зовнішні показники дисциплінованості та комфортності учнів не завжди є виявом злагоди, а внутрішній психологічний конфлікт часто сублімується в різноманітні форми девіантної та антисоціальної поведінки молодої особистості.
· Демократичний стиль виявляється в опорі педагога на навчальний колектив, у намаганні зацікавити вихованців навчально-пізнавальною діяльністю заохоченні їхньої ініціативи та самостійності. Пропонують три засадові умови підтримання вчителем демократичних взаємин з учнями:
– вчитель є зразком, прототипом дорослості, гідною моделлю для самоіндифікації учнів;
– учитель виконує радше функцію арбітра, ніж судді;
– вчитель допомагає дітям усвідомлювати власні дії, обмірковувати їх і передбачати можливі наслідки.
· Ліберальний стиль характеризується самоусуненням педагога від відповідальності за перебіг і результати навчально-виховних заходів, формалізмом, потуранням і анархізмом.
На основі стилю роботи і ставлення педагога до колективу виокремлюють такі стилі педагогічного спілкування:
– спілкування на основі захоплення спільною творчою діяльністю;
– спілкування на основі дружнього ставлення;
– спілкування-дистанція;
– спілкування-залякування;
– спілкування загравання.
Узагальненим виявом стилю спілкування педагога є педагогічний такт, де акумулюються всі складові педагогічної культури і який є одним із основних показників педагогічної майстерності.
Основні ознаки педагогічного такту:
– людяність без зарозумілості;
– вимогливість без брутальності та прискіпливості;
– педагогічний вплив без наказів, навіювань, попереджень, без приниження особистої гідності вихованця;
– вміння висловлювати розпорядження, вказівки та прохання без благання, але і без марнославства;
– вміння слухати співрозмовника, не виказуючи байдужості та вищості;
– врівноваженість, самовладання і діловий тон спілкування без дратівливості та сухості;
– простота в спілкуванні без фамільярності та панібратства, без «показухи» ;
– принциповість і наполегливість без упертості ;
– уважність, чутливість і емпатійність без їх підкреслення;
– гумор без насмішки;
– скромність без удаваності.
Ш.О. Амонашвілі однією з головних властивостей педагога називає «доброту і любов до дітей, які мають бути не тільки внутрішнім станом, але й головним мотивом, стимулом педагогічної діяльності».
Учитель XXІ століття – «це вчитель із планетарним мисленням, який усвідомлює себе як суспільний діяч і просвітитель, активний перетворювач суспільства, а не просто державний службовець. «Вчителем школа стоїть», – стверджує видатний Каменяр (ІванФранко), а школою – держава, вважаємо ми».
В.О. Сухомлинський
...Улюбленим учителем підлітка, юнака, дівчини стає той, хто щодня відкривається перед допитливим юним розумом і полум'яним серцем якоюсь новою гранню. Якщо ви хочете бути улюбленим учителем, турбуйтесь про те, щоб вихованцю вашому було що у вас відкривати. Якщо ж ви кілька років один і той самий, якщо день, що минув, нічого не додав до вашого багатства, ви можете стати осоружним і навіть ненависним.
А. С. Макаренко
Я повинен бути естетично виразним, тому я жодного разу не вийшов з непочищеними чобітьми або без пояса. Я тож повинен мати якийсь блиск, в міру сили та змоги, звичайно. Я теж повинен бути таким радісним, як колектив. Я ніколи не дозволяв собі мати сумне обличчя. Навіть, коли в мене були неприємності, коли я хворий, я повинен уміти не виявляти цього перед дітьми.
Розглядання педагогічних ситуацій
Ситуація 1. Учитель дає учневі завдання, а той не бажає його виконувати і при цьому заявляє: «Я не хочу цього робити!»
Якою має бути реакція вчителя?
1. «Не хочеш — примусимо!»
2. «Для чого ж тоді ти прийшов навчатися?»
3. «Тим гірше для тебе, залишайся неуком. Твоя поведінка схожа на поведінку людини, яка на зло своєму обличчю хотіла б відрізати собі носа».
4. «Ти усвідомлюєш, чим це може для тебе скінчитися?»
5. «Чи не міг би ти пояснити причину небажання?»
6. «Сядьмо і поговорімо — можливо, ти й маєш рацію».
7. Ваш варіант.
Ситуація 2. Учень каже вчителеві, демонструючи надмірну самовпевненість: «Немає нічого такого, чого я не зумів би зробити, якби захотів. Зокрема, мені нічого не варте засвоїти і предмет, який Ви викладаєте».
Якою має бути на це репліка вчителя?
1. «Ти надто гарної думки про себе».
2. «З твоїми-то здібностями? — Сумніваюся!»
3. «Ти, напевно, почуваєшся доволі впевнено, якщо так говориш?»
4. «Не сумніваюсь у цьому, оскільки знаю, що, якщо ти захочеш, у тебе все вийде».
5. «Це, напевно, вимагатиме від тебе значних зусиль».
6. «Надмірна самовпевненість шкодить справі».
7. Ваш варіант.
Ситуація 3. Учень каже вчителеві: «Я знову забув принести зошита (виконати домашнє завдання тощо)».
Як слід на це відреагувати вчителеві?
1. «Ну от, знову!»
2. «Чи це не здається тобі виявом безвідповідальності?»
3. «Думаю, настав час ставитися до справи серйозніше».
4. «Я хотів (-ла) би знати причину?»
5. «У тебе, напевно, не було для цього можливості?»
6. «Як ти вважаєш, чому я щоразу нагадую про це?»
7. Ваш варіант.
Ситуація 4. Учень говорить учителеві: «Мені не подобається те, що ви кажете і що захищаєте на заняттях».
Якою має бути відповідь учителя?
1. «Це — погано».
2. «Ти, мабуть, у цьому не розбираєшся».
3. «Я сподіваюся, що надалі, у процесі наших занять, твоя думка зміниться».
4. «Чому?»
5. «А що ти сам любиш і готовий захищати?»
6. «На колір і смак товариш не всяк».
7. «Як ти вважаєш, чому я це кажу і захищаю?»
8. Ваш варіант.
Ситуація 5. Учень, явно демонструючи своє негативне ставлення до когось із однокласників, каже: «Я не хочу працювати (навчатися) разом із ним».
Як на це має відреагувати вчитель?
1. «Ну то й що?»
2. «Нікуди не дінешся, усе одно доведеться».
3. «Це нерозумно з твого боку».
4. «Але ж він теж не захоче після цього працювати (навчатися) з тобою».
5. «Чому?»
6. «Я вважаю, ти не маєш рації».
7. Ваш варіант.
Для того, щоб людина запам’ятала нову звичку, новий навик, вона має повторити його не менше ніж 50 раз, а слово вжити 20-30 раз.
Роль вчителя
Друг;
порадник;
коуч (тренер; шляхом запитань підводить учня до діяльності);
ментор (наставник);
фасилітатор (організатор)
Роль учня
Має можливість приймати рішення, отже, бере на себе відповідальність та здобуває власний досвід;
упевнений у собі;
розуміє, що без досвіду немає міцних знань
Отже: не викладач!
Отже: не споживач готових знань!
Інтерв’ю з вчителем
https://www.youtube.com/watch?v=MNav6oMbuYs
1 .Фільм «Спілка мертвих поетів». Американський фільм 1989 року, режисер Пітер Вір. http://moviestape.net/katalog_filmiv/drama/1316-tovarystvo-mertvyh-poetiv.html укр. мовою
2. Фільм «Клас». Французький фільм 2008 року, режисер Лоран Канте.
http://moviestape.net/katalog_filmiv/drama/5923-klas.html укр.мовою
3. Фільм «Тримай ритм». Американський фільм 2006 року, режисер Ліз Фрідлендер.: http://moviestape.net/katalo…/drama/11069-trymaj-rytm.html укр. Мовою
4. Фільм «Вчитель на заміну». Американський фільм 2011 року, режисер Тоні Кей. https://eneyida.tv/2136-uchytel-na-zaminu-vidchuzhennya.html