Бібліотека

У ВІНОК ПАМ’ЯТІ «ЧУДОВОМУ ПИСЬМЕННИКУ, А ЛЮДИНІ ЩЕ КРАЩІЙ»

21 лютого 2021 року – 100-річчя від дня народження Володимира Кириловича Малика, видатного земляка, відомого письменника, майстра історичного роману, лауреата премій ім. Г.С. ссСковороди, ім. Лесі Українки, фонду ім. Т.Г. Шевченка, ім. Панаса Мирного, який став незгасною зорею в яскравому сузір’ї класиків української літератури .

Саме древня лубенська земля з її славною тисячолітньою історією надихала його на творчість. З неї, подібно міфічному Антею, черпав він натхнення і силу. Саме тут злетіли в піднебесся його «Журавлі-журавлики».

Не звабили Володимира Кириловича ні великі міста, ні столиця. Він залишився вірним своєму «малому місту». Тому сьогодні Лубни і живуть Маликом.

Палкий патріот України, людина крицево стійка у своїх переконаннях, своїми творами відкрив для нас приховану правду рідної історії, в яку був закоханий довічно, навчив шанувати своїх славних пращурів , змусив «глянути на неприкриту правду нашого минулого, щоб зачерпнути в ній не зневіру, а силу».

Ми, лубенці, свято шануємо його пам’ять.

4 грудня 1998 року Лубенській центральній районній бібліотеці рішенням Лубенської районної ради було присвоєно ім’я Володимира Малика.

По тому, у 1999 році створено благодійний фонд імені письменника Володимира Малика «Слово», основною метою якого є увічнення пам’яті Майстра історичного роману.

Тоді само видана збірка поезії та поем Володимира Малика «Червоні маки».

У наступному 2000 році силами родини письменника встановлено пам’ятник на могилі Володимира Кириловича Малика (Сиченка). (Автор – відомий скульптор, заслужений художник України Микола Наумович Обезюк).

Тоді само – Меморіальний знак біля будинку письменника за адресою: м. Лубни, вул. Лісова, 1. (Автори – полтавський скульптор Микола Миколайович Цись і лубенський архітектор Олександр Іванович Зот).

До ювілею письменника у 2001 році видали збірку його ранніх поезій «Червоні маки». Було створено відеофільм «Лицар слова, добра і любові» (автори Ніна Малій та Олександр Кузьмінський), а також засновано літературно-мистецьку премію імені Володимира Малика. Тоді само 3-й провулок вулиці Степової в м. Лубни було перейменовано на вулицю імені Володимира Малика.

2003 року вийшла книга Валерія та Ігоря Козюр «Володимир Малик – життя і творчість».

За два роки по тому у 2005 році побачила світ книга «Уроки Володимира Малика» (сучасники про письменника і його творчість).

У квітні 2006 року в Київському національному університеті імені Т. Г. Шевченка відбулася ІІ Всеукраїнська наукова конференція, присвячена 85-річчю від дня народження українського письменника Володимира Малика.

Напередодні 90-річчя від дня народження письменника у 2008 році видано збірку «Чорнобривці», куди ввійшли спогади, оповідання «Маня», початок незакінченого В. Маликом одноіменного автобіографічного роману, поетична легенда «Журавлі-журавлики» та поезії молодих років письменника.

У 2009 році за ініціативою батьківського комітету та педагогів закладу при Лубенській ЗОШ № 4 створено музейну кімнату Володимира Малика. Тут зберігається багато особистих речей літератора (більшість їх подарував Володимир Сиченко), деякі документи, книги різних років, світлини, листи.

У 2010 році було видано щоденникові записи Володимира Малика «Синя книга», котрі відразу перетворився на бібліографічну рідкість.

У 2012 році ім’я Володимира Малика було внесене до «Альманаху пошани і визнання Полтавщини. 100 видатних особистостей Полтавщини минулих століть».

У 2016 році вийшла присвячена 95-літтю з дня народження письменника збірка «Незабутній Володимир Малик», що містила історико-біографічні нариси про його життя і творчість краєзнавців Ігоря та Валерія Козюр, а також спогади, вибрані вірші та епіграми сина письменника Олександра Сиченка.

2017 року у рамках літературно-краєзнавчого проекту «Земляки», що його реалізовує Полтавська обласна організація Національної спілки письменників України за підтримки Центру Культурного Менеджменту та Асоціації Агентств Місцевої Демократії (ALDA) у рамках програми CHOICE у Лубнах з’явився новий літературно-краєзнавчий маршрут «Лубни Володимира Малика».

Також упродовж 1999–2020 років були перевидані твори В. Малика: «Журавлі-журавлики», «Двоє над прірвою», «Таємний посол», «Горить свіча», «Князь Кий», «Князь Ігор» та «Чумацький шлях».

У 2021 році сторіччя В. К. Малика відзначається на державному рівні.

Світ побачило ювілейне видання «Я йшов шляхом українства», що містить листи та спогади письменника, та трикнижжя Володимира Малика «Спогади. Листи до брата і друга» (листи письменника до Петра Сиченка), упорядковані Олександр Сиченком та Ніною Іваницькою (Сиченко). У серії «Письменники Полтавщини» Полтавської ОУНБ імені І. П. Котляревського вийшов бібліографічний покажчик «Володимир Кирилович Малик (1921–1998). До 100-річчя від дня народження», де репрезентуються публікації письменника та наукові, публіцистичні, художні джерела про нього і його творчість.

Валентина СЬОМАК,

директорка Лубенської публічної бібліотеки імені Володимира Малика,

м. Лубни, 2021 р