Ela Wojciulewicz

Przygoda z Erasmus+

na Malcie


Przygoda zaczęła się w maju, kiedy dzięki programowi Erasmus + ,,Kompetentny Nauczyciel-Kompetentny Uczeń" , do którego zakwalifikowała się nasza szkoła, wyjechałam na Maltę, by tam uczestniczyć w podstawowym kursie języka angielskiego. Kurs zapewniał 4 godziny dziennie przez dwa tygodnia zajęć języka angielskiego na poziomie podstawowym w międzynarodowych grupach. Dzięki temu mogłam przypomnieć sobie podstawowe reguły gramatyczne, zdobyć nowe umiejętności i kształtować kompetencje społeczno - obywatelskie.

Musiałam radzić sobie w porozumiewaniu się podczas nawiązywania kontaktów ze współlokatorkami i uczestnikami kursu w czasie zajęć i poza nimi. Poznawaliśmy się nawzajem, przybliżając swoje zainteresowania, rodzinę, warunki życia w różnych krajach(Meksyk, Japonia, Węgry, Włochy) jak również ulubione dania. Dzięki organizatorom kursu uczestniczyłam w wielu wycieczkach po Malcie, mających na celu poznanie kultury, zwyczajów kulinarnych, ciekawych przyrodniczo miejsc na Malcie, co wykorzystam w swojej pracy podczas zajęć.

Organizowanie samodzielnych wypadów krajoznawczych zmusiło mnie do komunikacji językowej, pozwoliło nabrać odwagi podczas porozumiewania się, co było świetnym doświadczeniem.Wyjazd od początku do końca organizowałam samodzielnie, dysponując określoną kwotą gotówki, otrzymanej w ramach programu. Rozwinęłam się zatem zakresie kompetencji przedsiębiorczości, matematycznych , poprawiłam umiejętności praktyczne tj. planowania i organizacji.

Zdecydowanie wzrosła moja motywacja do do dalszego rozwijania umiejętności zawodowych, współpracy z innymi. Stałam się bardziej kreatywnym nauczycielem, który w przyszłości z pewnością będzie rozwijał się w różnych dziedzinach, w tym i językowych. Dzięki udziałowi w projekcie "Kompetentny nauczyciel kompetentny uczeń" z większą odwagą planuję współpracę moich uczniów z kolegami z innych szkół między innymi w ramach platformy eTwinning. Mam nadzieję w przyszłości nawiązać współpracę ze szkołą zagraniczną.Wycieczki organizowane przez szkołę językową


KOTY są dla mieszkańców Malty bardzo ważne ważne


podczas wyprawy na wyspę Gozo


targ rybny