MEDNA STAZA
Mali pčelari iz Gacke doline
OŠ Zrinskih i Frankopana Otočac
Školski projekt Medna staza.
Provodi se tijekom šk. god. 2022./2023.
CILJ: Upoznati čudesan svijet marljivih pčela i njihovu važnost za održivost ekosustava. Upoznati se i s nezamjenjivim, nadasve ljekovitim, proizvodima koje stvaraju kao i raznim vrstama medonosnog bilja s područja Gacke doline. Sadnja medonosnog bilja u školskom dvorištu. Uzgoj pčela i proizvodnaj meda. Ostvariti suradnju s lokalnom zajednicom i uključiti se u poznavanje i promociju turističke ponude - Mednu stazu Gacke. Ostvariti sinergiju sa zajednicom u kojoj živimo i pomoći u razvoju iste.
Autor i voditelj projekta: učiteljica Mateja Posavi Došen
Učitelji suradnici na projektu: Dražena Rubčić, Petra Janković i Katarina Ostović-Cvitković, Danijela Jerbić, pedagoginja Inka Turković.
Partneri na projektu: HGK - Županijska komora Otočac, Hrvatska udruga pčelara Pčelinjak iz Zagreba, Udruga pčelara Maslačak iz Otočca.
Započeo školski projekt Medna staza
Početkom ove nastavne godine započet je školski projekt Medna staza koji će se provoditi tijekom cijele školske godine u različitim fazama i planiraim aktivnostima. Nakon upoznavanja učenika s planom rada uslijedilo je prvo od planiranih predavanja na temu Život pčela.
Predavanje o životu pčela održao je pčelar gosp. Joso Brajković iz Udruge Maslačak. Djeca su upoznata sa životnom zajednicom pčela, košnicom i njenim dijelovima, s dijelom opreme koja se koristi u radu s pčelama te zanimljivostima i važnosti pčela za održivost ekoustava. Učenici su tako zavirili u mali svijet pčela, a za neke se već nakon prvog susreta može pretpostaviti da će biti pravi pčelari.
U projekt se uključilo nekoliko učitelja i pedagoginja koji će s učenicima organizirati razne aktivnosti na temu života pčela. Sve projektne aktivnosti ćemo pažljivo bilježiti i objaviti na mrežnoj starnici škole. Projektom se ujedno želi i popularizirati istoimena turistička ponuda Gacke doline - Medna staza, i tako ostvariti povezanost s lokalnom zajedniom.
Jesenska obrada zemlje
Uključenost roditelja u život i rad škole doprinosi kvalitetnijem odgoju i obrazovanju djece. Misleći na to roditelje nastojimo uključiti u one aktivnosti gdje se može ostvariti suradnja s njima.
Tijekom provedbe školskog projekta Medna staza planirano je nekoliko aktivnosti u kojima će sudjelovati roditelji djece. Jedna od njih je i obrada tla u školskom dvorištu za sadnju medonosnog bilja. Obrada je započla jesenjskim oranjem, a nastavit će se na proljeće. Zemlju je izorao Damir Škorić, tata učenice četvrtog razreda Nike Škorić.
Posjet TZ Grada Otočca
Želeći doznati nešto više o turističkoj ponudi Medna staza, jer istoimeni projekt provodimo u školi, posjetili smo Turističku zajednicu grada Otočca. Gđa. Zdenka Kostelac upoznala nas je s radom turističke zajednice i na koncu s turističkom ponudom Medna staza. Kad proizvedemo med možda ćemo i mi jednog dana biti upisani kao mali pčelari na tu kartu. U znak sjećanja na naš posjet izradili smo veliku pčelu radilicu i darovali je turističkoj zajednici.
Biti marljiv kao pčela
Marljivost se uvijek nagrađuje. Za izniman doprinos i istaknutos u projektnim aktivnostima dobivaju se značeke. Učenici ih skupljaju i stavljaju u svoje medne sandučiće. Na kraju projekta vidjet će tko je bio najmarljiviji.
Prvu je osvojio Gabriel iz kviza znanja o životu pčela.
Kartonsko saće
Jedna od projektnih aktivnosti je bila izrada okvira i saća od papira i kartona. Učenici su crtali male šesterokute i povezivali ih u niz te tako napravili izgled saća kojeg su smjestli u kartonski okvir. Tako su dobili prikaz uokvirene matične rešetke ispunjene saće.
Zaključili su kako su pčelice ne samo izvrsni sakupljači nektara i peludi već i vrsni arhitekti.
Crtanje šesterokuta, povezivanje i nizanje. Određivanje vrste kutova. Motiv: saće.
Izrada okvira od kartona.
Tri puta mjeri, jednom reži.
Uređivanje okvira. Rezanje viška kartona.
Bojanje okvira.
Tabla - Mali pčelari
Kao pravi mali gospodarstvenici, koji se bave pčelarstvom, uredili smo tablu s nazivom. Oslikali su je učenici uz mentorstvo vjeroučiteljice Dražene, a postavila ju je spremačica Bogdanaka na vanjski zid škole koja ju je u svojoj radinosti za tu priliku izradila. Tako će svi prolaznici znati čime se ovi mali gospodarstvenici, između ostalog, bave.
Oslikavanje table.
Kad se male ruke slože sve se izraditi može. Tabla je oslikana.
Posatvlajnje table na zid škole.
Medna pošta i elektronička pošta
Medna pošta učenicima koristi za prikupljanje znački Mali pčelar i razmjenu mednih pisama. Svaki učenik ima svoj sandučić kojeg čuva pčela s originalnim imenom koje su im nadjenuli sami učenici. Zadatak je prikupiti što više znači i poruka kao pčela meda. Upoznajmo tako pčelicu Zukidu-zu, Maju, Ančicu i Zizi.
Nedavno su pčelice dobile i svoje elektroničke adrese. One su plod učeničke mašte nakon obrade sadržaja iz Hrvatskog jezika o elektroničkim porukama.
Dva velikana mjeseca prosinca
Mjesec prosinac broji mnogo velikana koje katolička crkva slavi, a mi smo izdvojili njih dvojicu. Riječ je o svetim Ambroziju i svetom Nikoli.
Sveti Nikola kao zastitnik djece neizostavan je lik priča, igrokaza, razgovora, pisama, likovnih radova i razmišljanja svakog djeteta, stoga je nemoguce ne istaknuti tog svetca. Uz njega smo ove godine posebno istaknuli svetog Ambrozija, zaštitnika pčelara, čija će nam pomoć dobro doći u svim aktivnostima vezanim za školski projekt Medna staza.
Kad bolje pogledamo obojicu velikana, baš si dobro pašu rame uz rame.
Školski medni dan
Školska pedagoginja Inka Turković je u povodu obilježavanja spomendana svetog Ambrozija, inače zaštitnika pčelara, s učenicima prvih razrednih odjela u MŠ Otočac održala radionicu gdje su učenici pogledali zanimljivu i edukativnu Priču s cvjetne livade te učili o pčelama i medu, bojali crteže pčela i na kraju dobili slatke, medene pakete koje čine: promotivna vrećica, edukativna slikovnica Pčelica Jelica i medo Edo te med pakiran u nacionalnu staklenku za med.
Školski medni dan obilježili su i učitelji prvašića u svim područnim školama.
Priča s cvjetne livade
Školska pedagoginja Inka Turković je u povodu obilježavanja spomendana svetog Ambrozija, inače zaštitnika pčelara, posjetila PŠ Hrvatsko Polje i djeci održala radionicu na temu života pčela i važnosti meda u prehrani ljudi. Oblikovala je to u priču zanimljivog naziva Priča s cvjetne livade.
Red predavanja.
Red bojanja.
Još jedan red bojanja.
Red uređenja učionice završenim radovima.
Mobil košnica-saće
Jedna od aktivnosti projekta bila je izrada mobila košnice-saća i pečelica. Mobil smo izradili od papirnatih valjaka, a pčelice od plastičnih posuda kinder jaja i kolaž papira. Na taj način smo praktično primjenili znanje o životu pčela i ekološki djelovali - potrijebili smo otpad koji skupljamo u školi i razvrstavamo u spremnike. Mobil krasi našu učionicu.
Bojanje kartonskih valjaka.
Ljepljenje kartonskih valjaka.
Postavljanje mobila i stavljanje pčelica.
Fotografiranje za kraj.
Pčelinji proizvodi
Predavanje o pčelinjim proizvodima održao je pčelar Joso Brajković. Djeca su naučila što proizvode pčele, a što se dobije preradom nekih njihovih proizvoda. Zaključili su kako je široka lepeza pčelinjih proizvoda koji su ujedno vrlo ljekoviti. Dotaknuli su se i pojma poduzetništva koji možemo dalje razvijati u školi u sklopu projekta Medna staza. Susret je završio brojnim pitanjima koja su postavili učenici. Pokazali su tako svoju dječju znatiželju, a sadržaj i način izlaganaj očito ih je na isto potaknuo.
Kviz - Pčelinji proizvodi
Značku Mali pčelar u razrednom natjecanju zaslužila je učenica Nika jer se je istaknula u znanju o pčelinjim proizvodima. Iako su svi učenici jako dobro riješili kviz ona je imala najviše točnih odgovora. Pažljivo je slušala predavanje Pčelinji proizvodi i bila marljiva poput pčelice.
Znački je spremila u medni sandučić.
Pčelice maskice
Učenici u Sincu su bili domišljati u maskiranju. Zajedno sa svojim učiteljicama su u vrijeme poklada izradili kostime u obliku pčelica i tako se prerušili u pravi mali roj pčela. Škola im je postala košnica. Bili su marljivi kao pčele, a nakon kostimiranja su zujali do mile volje. Zasluženo!
Dijelovi pčele
Kako bi bolje upoznali svijet pčela učenici u Sincu su istraživali dijelove tjela pčelice.
Zadaće pčela u zajednici
Pčele su nadaleko poznate po dobroj organizaciji i podjeli poslova u zajednici. Kako i na koji način to rade istražili su učenici u Sincu.
Frezanje zemlje
Prije postavljanja košnica s pčelama valja posaditi medonosno bilje. Sadit ćemo faciliju, a sjeme će nam donirati Udruga pčelara Maslačak iz Gacke. Proljetno frezanje odradio je učenik Gabrijel sa svojim tatom. Pokazao se pravim poljoprivrednikom.
Strip - sjetva facelije
Strip prikazuje sjetvu facelije, medonosne biljke, u školskom dorištu PŠ Hrvatsko Polje. Izradila ga je učenica Nika Škorić.
Strip - sjetva facelije
Strip prikazuje sjetvu facelije, medonosne biljke, u školskom dorištu PŠ Hrvatsko Polje. Izradila ga je učenica Tatjana Dujmović.
Pčelice u produženom boravku
Učenici prvih razreda koji polaze produženi boravak , a pod mentortvom učiteljice Danijele Jerbić, bojali su pčelice i košnice te ih završene postavili na školski pano. Na jednom od susreta upoznali su se sa životom pčela gledajući crtai film Pčelica Maja.
Predavanje - Medonosno bilje
Niz predavanja o životu i važnosti pčela za očuvanje ekosustav završili smo predavanjem o mednonosnom bilju. Predavanje je održao pčelar Joso Brajković koji je na kraju učenicima, učiteljici i školi, za razrednu knjižnicu, poklonio knjigu Medonosno bilje regije Gacke čiji je suautor. Obogatio je tako kućni fond knjiga djece ali i razredne knjižnice.
Sjetva facelije
Jedna od završnih projektnih aktivnosti školskog projekta Medna staza je sjetva medonosne biljke facelije u školskom dvorištu. Nakon jesenskog oranja i proljetnog frezanja zemlja je bila spreman za sjetvu. Aktivni u ovoj aktivnosti su bili učenici, spremačica Bogdanka Lavrnja, učiteljica Mateja Posavi Došen i pčelar Joso Brajković.
Sjeme facelije donirao je pčelar Željko Grčević (OPG Ž.A.RINO).
Stigle su pčele!
Jupi! U školsko dvorište su stigle pčele. Donio ih je pčelar Joso Brajković. Nazvali smo ih Purgerice jer su stigle iz Zagreba. Dar je to Hrvatske udruge pčelara Pčelinjak iz Zagreba, a u Otočac ih je dovezao predsjednik Udruge Dražen Jerman.
Brigu o pčelama vodit će djeca uz pomoć pčelara Brajkovića. Nadamo se da će nakon paše biti koja kila meda. Tako ćemo proširili djelatnosti i proizvodnju našeg malog izmišljenog poljoprivrednog gospodarstva.
Slad nakon rada
Nakon rada, postavljanje košnice s pčelama u školsko dvorište, zasladili smo se medom iz saća. Donio nam ga je zajedno s košnicom pčelar Joso Brajković. Mmmmm... bilo je slasno. Isto tako se nadamo da će biti i iz naše košnice.
Brananje zemlje
Još jedna faza obrade zemlje je iz nas. Brananje zemlje obavio je tata Zvone. Nakon toga četvrtašice Nika i Tatjana bacile su još sjemena facelije na obrađenu zemlju.
Pčele su već našle svoju prvu pašu. Pasu u krošnji lipe u školskom dvorištu.
Razgovaramo u hladu lipe, okruženi njenim mirisom i meditativnim zvukom zujanja pčela...ima li što ljepše?
Naša pčelica Zu - Zu
Tijekom svih projektnih aktivosti pratila nas je pčelica Zu - Zu. Ona je uvijek znala prije nas što ćemo raditi i o tome nas je redovito obavještavala.
Zu - Zu je naša najdraža pčelica.
Sve je više pčelica
Tijekom ljetnih praznika brigu o pčelama vode pčelari iz udruge Maslačak iz Otočca. Pčelar Joso Brajković ih redovito obilazi. Kako ih se broj povećao potreba je bila osigurati im više mjesta. Košnica je tako dobila nastavak. Sada je boravak našim pčelicama ugodniji, a možemo biti i sigurniji da neće napraviti novi roj izvan košnice.