Інформаційна безпека. Інструктаж з БЖД. Практична робота "Налаштування параметрів безпеки в середовищі браузера"

Мета уроку

Навчальна: ознайомити з інформаційною безпекою; удосконалити практичні навички налаштування браузера для досягнення комфортної і безпечної роботи в Інтернеті;

Розвиваюча:  розвивати логічне й алгоритмічне мислення; формувати вміння діяти за інструкцією, планувати свою діяльність, аналізувати i робити висновки;  

Виховна: виховувати в учнів активність, зацікавленість; підвищувати загальнокультурний рівень.

Етичні й правові основи інформаційної безпеки

Інформаційна безпека — це захищеність даних та інформаційної системи від випадкового або навмисного пошкодження та несанкціонованого доступу.

Засоби і методи підтримки інформаційної безпеки мають різне призначення

Згадаймо вже відомі вам морально-етичні правила інформаційної безпеки.

• Не використовуйте неліцензійне програмне забезпечення.

• Робіть посилання на використаний ресурс.

• Використовуйте антивірусні програми.

• Створюйте надійні паролі під час реєстрації акаунтів.

• Не розголошуйте приватну інформацію стороннім особам.

• Обмежуйте доступ до комп’ютера сторонніх осіб.

• Будьте ввічливими під час інтернет-спілкування.

• Не відкривайте листи й файли, отримані від незнайомців.

• Не надсилайте СМС-повідомлення для отримання «безкоштовних» подарунків тощо.


В Україні прийнято низку законів та постанов щодо забезпечення інформаційної безпеки: «Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах», «Про державну таємницю», «Про захист персональних даних», «Про авторське право та суміжні права» та ін.

Незаконне втручання в роботу комп’ютерів і мереж, у розповсюдження вірусів тягне за собою кримінальну відповідальність (ст. 361 Кримінального кодексу України).

Загрози, що виникають під час роботи в інтернеті

Брандмауери

Для запобігання інтернет-загрозам між комп’ютером і мережею встановлюють перешкоди — міжмережеві екрани (брандмауер від нім. Brandmauer; файрвол від англ. Firewall — «вогняна стіна»).

Брандмауер — це технічний пристрій (маршрутизатор, роутер тощо) або програмний засіб для контролю даних, що надходять до комп’ютера через мережу.

Брандмауери допомагають запобігти проникненню на комп’ютер зловмисників або шкідливих програм, але не запобігають витоку персональної інформації та завантаженню користувачами вірусів.

ОС Windows має вбудований персональний брандмауер. Щоб увімкнути і налаштувати його, слід вибрати команду: Пуск → Панель керування → брандмауер Windows.

Засоби браузера, призначені для гарантування безпеки

Сучасні браузери мають вбудовані засоби захисту від низки інтернет-загроз.

До популярних нині браузерів належать

На багатьох комп’ютерах, телефонах і планшетах встановлюють браузер Google Chrome, який: попереджає про відкриття сайта із загрозою фішингу або шкідливих програми; ізольовано відкриває вебсторінки, що в разі загрози приводить до закриття лише однієї шкідливої сторінки; дозволяє скасувати збереження конфіденційних даних; надає можливість керувати показом спливних вікон.

Можна налаштувати й інші дозволи або обмеження для інформаційного наповнення вебсторінок (анімація, малюнки тощо) або посилань на сайти (місцезнаходження тощо).

Захищені сайти

Для забезпечення інформаційної безпеки недостатньо захистити дані на комп’ютері-клієнті або сервері — зловмисник може перехопити дані під час обміну ними по каналах зв’язку. Захист даних під час передавання забезпечує протокол захищеного зв’язку https.

Захищений сайт — це сайт, який використовує для обміну даними протоколи захищеного зв’язку.

Підтримка захищених каналів зв’язку потрібна сайтам, які працюють із персональною інформацією користувачів. Це можуть бути урядові сайти, сайти банків, інтернет-магазинів тощо. Під час відкриття такого сайту в адресному рядку відображається піктограма замка і позначка одного з протоколів захищеного зв’язку, наприклад https:// (рис. 6.5), що свідчить про захищеність каналу зв’язку цим сайтом.

Захист від спаму

Крім зазначеного, існують непрямі загрози, наприклад спам.

Спам — це небажана пошта переважно рекламного характеру.

Спам може містити посилання на небезпечні сайти, привабливі пропозиції перерахувати гроші на певні рахунки тощо. Спамери збирають адреси потенційних «клієнтів» спеціальними програмами-роботами; найнадійніший спосіб захисту від спаму — не дати можливість роботам упізнати вашу електронну адресу.

Наведемо кілька порад, як захиститися від спаму.

• Не публікуйте свою адресу й телефони на сайтах.

• Якщо адресу доводиться публікувати, то закодуйте її на кшталт r_a_n_o_c_(a)_i_._u_a або подайте у вигляді картинки, що дозволить розпізнати адресу тільки людині.

• Іноді доцільно створити додаткову поштову скриньку для реєстрації в службах, які можуть розповсюджувати спам.

• Не реагуйте на спам (не переходьте за посиланнями тощо), бо такі дії можуть підтвердити спамерам активність електронної скриньки, що збільшить кількість спаму на вашу адресу

Практичне завдання 

Увага! Під час роботи з комп’ютером дотримуйтеся вимог безпеки життєдіяльності та санітарно-гігієнічних норм.

Повторіть дії з відео. Результат (фото, робіть так, щоб я бачила дату на панелі завдань) надішліть вчителю.

Домашнє завдання 

1. Опрацювати матеріал сайту.

2. Виконати практичне завдання

Джерела