Шкідливе програмне забезпечення та боротьба з ним. Основні дії для захисту персональних комп'ютерів від шкідливого програмного забезпечення. Антивірусні та антишпигунські програми, налаштування їхніх основних параметрів

Мета уроку

Навчальна: познайомити учнів з терміном комп’ютерний вірус, їх різновидами, причинами розповсюдження, способами зараження, засобами захисту від вірусів – антивірусними програмами; навчити учнів користуватися антивірусами;

Розвивальна: розвивати логічне мислення, дослідницькі навички;

Виховна: виховувати інформаційну культуру учнів, уважність та відповідальність, бажання мати глибокі та якісні знання.

Шкідливе програмне забезпечення

Крім корисних програм, які допомагають користувачеві опрацьовувати дані, існують і шкідливі програми.

Шкідлива програма — комп’ютерна програма або переносний код, призначений для реалізації загроз даним, що зберігаються в інформаційній системі, або для прихованого нецільового використання ресурсів системи, або іншої дії, що перешкоджає нормальному функціонуванню інформаційної системи. 

Для  шкідливих  комп’ютерних програм характерно:


1. Швидке  розмноження  шляхом  приєднання  своїх  копій  до  інших програм,  копіювання  на  інші  носії  даних,  пересилання  копій комп’ютерними мережами.

2. Автоматичне  виконання  деструктивних  дій,  які  вносять  дезорганізацію в роботу комп’ютера:

Резидент (лат. residens – той, що сидить) – іноземець, що постійно проживає в якійсь державі.

За рівнем небезпечності дій шкідливі програми розподіляють на:

безпечні – проявляються відео- та звуковими ефектами, не змінюють файлову систему, не ушкоджують файли і не виконують шпигунські дії;

небезпечні – призводять до перебоїв у роботі комп’ютерної системи: зменшують розмір доступної оперативної пам’яті, перезавантажують комп’ютер тощо;

дуже небезпечні – знищують дані з постійної та зовнішньої пам’яті, виконують шпигунські дії тощо.

Класифікація шкідливих програм за принципами розповсюдження та функціонування 

Комп’ютерні віруси — це програми, здатні записувати свій код у код інших програм, створювати свої дублікати та виконувати несанкціоновані дії на комп’ютері. 

За середовищем існування  віруси розподіляють на:

Хробаки (черв’яки) комп’ютерних мереж — пересилають свої копії комп’ютерними мережами з метою проникнення на віддалені комп’ютери. 


Більшість черв’яків поширюються, прикріпившись до файлів електронної пошти, електронних документів тощо. Під час спільного користування файлами, програмами миттєвого обміну повідомленнями.

Троянські програми — програми, що проникають на комп’ютери користувачів разом з іншими програмами, які користувач «отримує» комп’ютерними мережами. 

Як і інші шкідливі програми, троянські програми можуть виконувати зазначені вище деструктивні дії, але в основному їх використовують для виконання шпигунських дій.

 

Значна частина шкідливих програм у початкові періоди зараження не виконують деструктивних дій, а лише розмножуються. Це так звана пасивна фаза їхнього існування. Через певний час, у визначений день або по команді з комп’ютера в мережі шкідливі програми починають виконувати деструктивні дії – переходять в активну фазу свого існування.

 

Серед вірусів виділяють ті, що використовують спеціальні способи приховування своїх дій і знаходження в операційній системі комп’ютера:

З прикладами вірусних програм ти можеш ознайомитися на сайті Української антівірусної лабораторії, на сторінці Вірусна енциклопедія за адресою https://zillya.ua/virus/all.

«Симптоми» зараження комп’ютера вірусом: 

Методи боротьби з комп'ютерними вірусами

Антивірусні програми — спеціальне програмне забезпечення для захисту даних і комп'ютерних систем від шкідливих програм. 

Антивірусні програми до складу операційної системи не входять, їх треба встановлювати окремо. Програми розрізняють за їхнім призначенням.

Детектори — виявляють файли, заражені вірусами.

Лікарі (фаги) — «лікують» заражені програми або документи, видаляючи із заражених файлів віруси.

Ревізори — запам’ятовують стан програм і дисків та порівнюють їх поточний стан із попереднім і повідомляють про виявлені невідповідності.

Фільтри — перехоплюють звернення до системи, які використовуються вірусами для розмноження і заподіяння шкоди.

Блокувальники — перехоплюють вірусонебезпечні дії (відкриття файла для запису, запис у завантажувальний сектор диску тощо) і повідомляють про це користувача.

Сканери — сканують (перевіряють) файли на жорсткому диску і в оперативній пам’яті.

Імунізатори — повідомляють користувача та/або перешкоджають зараженню вірусами.

Одними з найпопулярніших комерційних антивірусних програм є: 

ESET NOD 32 

BitDefender 

Kaspersky Internet Security 

Майже не поступаються їм за ефективністю безкоштовні програми:  

360 Total Security

Panda Free Antivirus

Avast Free Antivirus

Avira Free Antivirus

Українська антівірусна лабораторія пропонує кілька версій свого продукту Zillya! 

В останніх версіях операційної системи Windows програма антивірусного захисту Windows Defender (англ. defender – захисник) входить до складу ОС, і перевірка системи на ураження шкідливими програмами здійснюється автоматично з певною періодичністю. Користувач може увімкнути або призупинити запуск програми, змінити налаштування цієї програми, здійснити додатково швидку або повну перевірку комп’ютера, оновити систему захисту (оновити антивірусні бази – сукупності даних про відомі на даний момент часу шкідливі програми і способи боротьби з ними) тощо. Для цього потрібно відкрити вікно Безпека у Windows (Пуск ⇒ Настройки ⇒ Оновлення і захист ⇒ Безпека у Windows ⇒ Захист від вірусів і загроз).

Методи профілактики зараження комп'ютерними вірусами

Усі існуючі заходи боротьби з комп’ютерними вірусами можна поділити на дві категорії:

Для профілактики зараження комп’ютера вірусами слід дотримуватись певних правил:

Додаткове відео:

Домашнє завдання 

1. Опрацювати матеріал сайту

2. Виконати тестове завдання в "Мій клас"

Джерела

1. Інформатика. Підручник для 9 кл закладів загальної середньої освіти. Йосиф Ривкід, Тетяна Лисенко, Людмила Чернікова, Віктор Шакотько. 2022

2. Інформатика. Підручник для 9 кл. закладів загальної середньої освіти / Н. В. Морзе, О. В. Барна. — Київ : УОВЦ «Оріон», 2022. — с. : іл.

3. https://www.miyklas.com.ua/p/informatica/9-klas/programne-zabezpechennia-ta-informatciina-bezpeka-327110/osnovi-zakhistu-danikh-327187/re-e9facff7-f2f0-4716-82d8-173b876b7c8d