Поняття одновимірного масиву 

Існує багато задач, у яких потрібно опрацювати значення досить великої кількості змінних.

Наприклад, нехай потрібно скласти проєкт для знаходження середньої маси ста учнів та учениць 9-х класів. Очевидно потрібно використати 100 змінних, значенням кожної з яких буде маса відповідного(-ої) дев’ятикласника(-ці), знайти суму значень цих змінних і поділити її на 100.

Якщо використати 100 змінних з іменами, наприклад, a, b, c, ..., z, aa, ab, ac, ..., az, ba, bb, bc, ..., bz, ca, cb, cc, ..., cv, то команда знаходження суми їхніх значень буде містити в правій своїй частині 100 доданків або потрібно включити до тексту програми такі 100 команд:

sum := a;

sum := sum + b;

sum := sum + c;

...

sum := sum + cv;

Усе це робить текст програми громіздким і незручним, зважаючи на те, що кількість учнів/учениць може бути ще більшою або взагалі заздалегідь невідомою.

Для розв’язування задач, у яких опрацьовується значення багатьох змінних, можна піти іншим шляхом: розглядати всі ці змінні як елементи деякого впорядкованого набору змінних. Такими впорядкованими наборами змінних, наприклад, є:

• значення середніх щоденних температур протягом місяця;

• значення щоденних курсів валют протягом тижня;

• семестрові оцінки учня/учениці;

• врожаї пшениці в Україні протягом останніх 15 років та інші.

Впорядкований набір змінних одного типу називається одновимірним масивом. Кожна змінна, що входить до одновимірного масиву, називається елементом одновимірного масиву.

Одновимірний масив — це пронумерована послідовність значень одного типу, що мають спільне ім’я. 

Одновимірний масив має ім’я, яке записують за правилами для імен змінних. Ім’я елемента одновимірного масиву складається з імені цього масиву і порядкового номера (індекса) цього елемента в масиві, який узято у квадратні дужки.

Так, для вищенаведеного прикладу доцільно використати одновимірний масив, що складається зі 100 елементів. Якщо ім’я цього масиву a, то імена змінних – елементів цього масиву – будуть такі: a[1], a[2], a[3], ..., a[100]. Кожна з цих змінних матиме дійсний тип і певне значення.

Тоді, щоб знайти суму значень усіх цих 100 змінних, достатньо записати такі команди:

Виконання цього фрагмента проєкту відбуватиметься так:

У результаті виконання наведеного фрагмента проєкту значення змінної sum дорівнюватиме сумі значень усіх 100 змінних – елементів одновимірного масиву, тобто загальній масі даних 100 учнів. Після цього можна обчислити шукану середню масу, поділивши знайдену суму на 100.

Очевидно, що використання одновимірних масивів і їх опрацювання в циклі робить програмний код коротшим та ефективнішим.

Звертаємо вашу увагу, що за таким алгоритмом знаходять суму 100 елементів масиву для будь-якої задачі, незалежно від суті елементів масиву (маса, температура, заробітна плата та ін.).

Домашнє завдання 

1. Опрацювати матеріал сайту

Джерела

1. Підручник для 9 класу закладів загальної середньої освіти / Йосип Ривкінд, Тетяна Лисенко, Людмила Чернікова, Віктор Шакотько. –– Київ: Видавництво “Генеза”, 2022 р.

2. https://www.miyklas.com.ua/p/informatica/9-klas