Шкільний медичний кабінет


·                     Про деякі аспекти вакцинації

Правові підстави загальної вакцинопрофілактики інфекційних хвороб в Україні.

Автор – Олексій Тараканов, юрист, експерт Національного порталу з імунізації.

Вакцинопрофілактика інфекційних хвороб є одним із законодавчо визначених методів профілактики в системі охороні здоров’я. Чинне українське законодавство визначає, що робити профілактичні щеплення є одним з обов’язків громадян в сфері охорони здоров’я.

Найпоширеніший приклад: право на здобуття освіти в колективі може бути реалізоване виключно в разі наявності щеплень згідно календаря вакцинації.

Законодавчі підстави проведення вакцинації це ряд законів, зокрема:

- Закон «Про захист населення від інфекційних хвороб»;

- Основи законодавства України про охорону здоров’я;

- Закон “Про систему громадського здоров’я”.

Ці закони визначають обов’язок громадян вакцинуватися, обов’язок держави забезпечувати цей процес, контролювати його якість, доступність та безперервність.

Основний документ, який регулює процес вакцинації, це наказ Міністерства охорони здоров’я від 16.09.2011 р. №595 «Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів». Наказом затверджено:

– Календар профілактичних щеплень; 

– Положення про організацію і проведення профілактичних щеплень;

– Перелік медичних протипоказань до проведення профілактичних щеплень;

– Порядок відпуску громадянам вакцин та анатоксинів через аптечну мережу;

– Порядок забезпечення належних умов зберігання, транспортування, приймання та обліку вакцин, анатоксинів та алергену туберкульозного в Україні.

Ці документи детально регулюють організацію проведення профілактичних щеплень, визначають, хто і коли має вакцинуватися, де і як проводиться вакцинація, які медичні стани є підставою для відкладення вакцинації або в яких випадках вакцинація взагалі не повинна проводитися (таких випадків, на щастя, зовсім небагато). Регулюється також порядок транспортування, зберігання і продажу вакцин, для того щоб забезпечити збереження ефективності та безпеки вакцинних препаратів.

 У чому ж сенс вакцинації і принцип її дії ? Вакцинація – дієвий спосіб масової профілактики інфекційних захворювань

·                     Вірусних – кору,краснухи,свинки,поліомієліту,гепатиту В

·                     Бактеріальних – туберкульозу,дифтерії,коклюшу,правцю.

Сенс вакцинації в тому,що в організм людини вводять ослаблені або вбиті збудники різних інфекцій. Коли вакцина потрапляє в організм імунна система уважно вивчає її, запамятовує та посилає виробляти спеціальні речовини для її знищення. Вакцина ніби “навчає” імунну систему готуючи її до боротьби з “ повноцінною” інфекцією.

Отже, вакцинація як один з найефективніших методів профілактики інфекційних хвороб,входить до переліку гарантованих державних послуг. Існує перелік профілактичних щеплень,які є обов’язковими і входять до календаря щеплень. До обов’язкових відносять профілактичні щеплення проти:

·                     Туберкульозу

·                     Поліомієліту

·                     Дифтерії,правцю

·                     Кашлюку

·                     Гепатиту В

·                     Кору,паратиту,краснухи

·                     ХІБ-інфекції

· В Україні є достатньо вакцин проти всіх 10 захворювань за Календарем щеплень, а колективного імунітету (коли вакциновані 95-97% населення) - немає проти жодного.

Вакцинація передбачена календарем щеплення проводиться безкоштовно.

Статею 15 Закону України “Про захист населення від інфекційних хвороб” – чітко визначено,що дітям які не отримували профілактичні щеплення згідно календаря щеплення відвідування дитячих закладів забороняється.

ЦКПХ-до-Місяця-подолання-ТБ_2024.pptx
Інфокампанія по туберкульозу.pdf