10 клас

Тема. Збирання й аналіз маркетингової, виробничої та фінансової інформації про майбутній бізнес.

Призначення та послідовність створення бізнес-плану

В умовах ринкової економіки, щоб досягти успіху в будь-якій справі, потрібно планувати свої дії. Для того щоб отримати бажаний результат і не втратити вкладені кошти під час реалізації нового інвестиційного проекту, необхідно ретельно опрацювати й спрогнозувати розвиток подій на всіх етапах підприємницької діяльності. Тому складають такий документ, як бізнес-план.

Бізнес-план — це основний документ для планування розвитку майбутнього бізнес-проекту, в якому міститься інформація про кошторис: витрати на створення й функціонування об’єкту інвестування, терміни окупності затрат та інше. У висновку бізнес-плану має бути результат розрахунків, із якого можна зрозуміти, чи варто вкладати кошти у втілення певної бізнес-ідеї.

Сутність бізнес-планування полягає в тому, щоб розробити та впровадити низку заходів для забезпечення окупності, ефективності та прибутковості підприємства. Мета бізнес-плану також у тому, щоб динамічно реагувати на зміни як усередині організації, так і на сегменті ринку, де вона надає послуги, а також в економіці в цілому.

Головна мета бізнес-плану — визначити плюси й мінуси бізнес-ідеї та полегшити управління своєю фірмою для досягнення її ефективності.

Можна виділити такі загальні функції бізнес-плану:

• створення та розвиток підприємства, а також модернізація вже діючої фірми;

• планування нових напрямків діяльності й розвитку фірми;

• можливість залучення коштів та ресурсів для розвитку;

• залучення інвесторів і партнерів для розвитку бізнесу;

• визначення стратегії рекламних компаній для залучення клієнтів;

• передбачення можливих проблем і аналіз дій конкурентів на ринку;

• розрахунок техніко-економічних показників організації.

Дізнайтеся більше

Марко Савицький, Марія Гром та Іван Савицький — власники львівської майстерні «Зробив тато». Усе розпочалося, коли перед Різдвом пані Марія вирішила підзаробити — виготовити власноруч із фанери ялинкові прикраси. На виготовлення першої партії виробів було витрачено всі заощадження — $600. Сьогодні крім ялинкових прикрас, в асортименті майстерні є дерев'яні блокноти, метелики, дитячі товари для розвитку і творчості. Ще одним напрямком діяльності майстерні є виготовлення виробів на замовлення: коробочок, ящиків для квітів, кашпо, скриньок.

На нові ідеї підприємців надихають їхні діти. Саме для них було розроблено і виготовлено набір «Вивчаємо дроби», набір для творчості «Місто» та багато іншого. Важливу увагу під час розроблення нової продукції приділяють безпеці. Усі матеріали (деревина, фарба, лаки) екологічно чисті й нешкідливі, хоча й дорожчі. Першими продукцію тестують їхні родичі. А основним каналом комунікації і продажів є сайт та Facebook. Найважливіше у співпраці, на думку підприємців, — розподілити обов'язки так, щоб кожен мав свою ділянку роботи, за яку відповідає.

Вироби майстерні «Зробив тато» замовляли з Іспанії, Австрії, Німеччини, Норвегії, Ісландії, США, Бразилії, Канади та навіть Японії. Виходити на іноземні ринки не дуже складно, якщо товар є унікальним та якісним. Але малому підприємству важко вийти на великі обсяги виробництва для продажу за кордон. Це потребує великої кількості документів, сертифікатів, транспортних і митних витрат. Усе це досить дорого, хоча надалі підприємці планують більше виробляти для іноземного ринку. Тому зараз вигідніше працювати для українського споживача.

Наостанок три поради від власників майстерні «Зробив тато» підприємцям-початківцям:

1. Вірте в себе і не бійтеся.

2. Навчатися потрібно завжди.

3. Усе під силу, коли закоханий у власну справу.

Саме бізнес-план має переконати інвесторів, що вкладання коштів у підприємство буде ефективним, а кредиторів — у тому, що погашення основної суми боргу і виплата відсотків за ним відбуватиметься в зазначені терміни. Керівництво фірми має запевнити інвесторів, що обрано раціональну стратегію розвитку, запропонований план буде успішним, а головне — прибутковим, тому і заслуговує на підтримку.

Бізнес-план може бути розроблений як для нового, що тільки створюється, підприємства, так і для вже існуючих організацій на черговому етапі їх розвитку.

Певна річ, не існує стандартної, універсальної, єдиної для всіх випадків структури бізнес-плану. Залежно від особливостей підприємства структура плану може змінюватися.

Бізнес-план складає безпосередньо керівник, часто із залученням співробітників фірми і незалежних фахівців та експертів.

Типові розділи бізнес-плану:

• резюме — повідомлення про наміри: стислий огляд бізнес-проекту, його ключових і важливих аспектів;

• галузь, фірма та її продукція — поточна ситуація і тенденції розвитку галузі, опис продукту, стратегія фірми, права власності;

• дослідження ринку — характеристика ринку щодо продукту, який планується виготовляти, аналіз цільового ринку бізнесу, місцезнаходження фірми, оцінка впливу важливих чинників;

• маркетинговий план — стратегія маркетингу, очікувані обсяги продажу;

• виробничий план — основні виробничі операції, машини та устаткування, приміщення, сировина, матеріали, комплектуючі вироби;

• організаційний план — форма організації бізнесу, потреба в персоналі, власники бізнесу, менеджери, організація управління, кадрова політика;

• оцінка ризиків — типи можливих ризиків, способи реагування на загрози для бізнесу;

• фінансовий план — прибуток і збитки, план руху готівки, плановий баланс, фінансові показники;

• додатки (кошториси, графіки, фото, ліцензії, статути).

Бізнес-планування складається з трьох етапів:

1. Підготовчий етап — підбір виконавців, консультантів та експертів, постановка завдання й розподіл обов’язків між виконавцями, розробка календарного плану (графіка) виконання робіт, збір необхідної інформації.

2. Розробка бізнес-плану.

3. Презентація бізнес-плану — доведення основних положень бізнес-плану до потенційних інвесторів.

Основні поняття, необхідні для виконання навчального проекту

Ринок — це сукупність покупців, здатних купити, та продавців, зацікавлених у продажу товарів. Ринок — це механізм, який об’єднує покупців і продавців товарів або послуг.

Товар — це все, що може задовольнити потреби або бажання споживачів і пропонується на ринку з метою привертання уваги, придбання, використання чи споживання. Це вироби, послуги, види діяльності, ідеї.

Послуги — це дії, результатом яких є вироби або корисний ефект для споживача. Розрізняють послуги з технічного обслуговування й ремонту, консультативні, лізингові, виробничі, навчальні, інформаційні, рекламні, бухгалтерські, аудиторські, юридичні тощо.

Запити — бажання клієнтів, вартість задоволення яких у більшості випадків вища за їх наявну купівельну спроможність.

Попит — бажання задовільнити свої потреби з урахуванням наявної купівельної спроможності, тобто забезпечена грошима конкретна потреба в конкретних товарах (послугах), які реалізуються на ринку. Іншими словами, це можливість споживача купити товар або послугу в певний час.

Вартість — це гроші чи грошовий еквівалент, який покупець готовий обміняти на будь-який предмет чи об’єкт.

Собівартість продукції — це виражені в грошовій формі поточні витрати підприємства на виробництво і збут одиниці продукції.

Дохід — це всі грошові кошти, отримані в результаті реалізації товарів або послуг за певний період часу, а прибуток — це дохід за вирахуванням податків, собівартості продукції та інших витрат.

Амортизація — це перенесення вартості основних фондів на вартість готової продукції з метою відшкодування їх зношеної частини.

Податок — обов’язковий терміновий державний платіж, який сплачується примусово фізичними та юридичними особами на задоволення державних потреб.

Інвестор — людина чи комерційна установа, яка вкладає гроші та/або інші активи з метою їх збереження та примноження.

Дізнайтеся більше

• Логотип компанії Nike був створений 1971 року Каролін Девідсон — студенткою факультету графічного дизайну Портлендського університету. Цей лаконічний логотип символізує крило Ніки — грецької богині перемоги.

Спочатку керівництво було не дуже задоволене створеним логотипом і оцінило роботу лише в $35. Коли компанія перетворилася на міжнародного виробника спортивних виробів, Каролін Девідсон на знак подяки було подароване діамантову каблучку у вигляді славнозвісного розчерку.

• Toyota Motor Corporation — найбільша японська автомобільна корпорація — свою діяльність починала з випуску ткацьких верстатів. Лише 1933 року було створене нове відділення, що спеціалізувалося на виробництві автомобілів. Існує версія, що логотип компанії, створений 1989 року, означає нитку, просунуту в голку, і є даниною ткацькому минулому компанії.


Практична робота.

VІ. Практична робота.

Завдання 1. Проаналізувати бізнес конкурентів - магазинів сувенірних подарунків (інтернет магазини) та заповнити таблицю «Аналіз можливостей майстерні в порівнянні з магазинами сувенірами»

Аналіз можливостей майстерні в порівнянні з магазинами сувенірів

Наприклад.

Переваги

• Ручна робота з використанням різних технік декоративно-ужиткового мистецтва;

• висока якість продукції та екологічно чисті матеріали;

• цілодобове замовлення

Недоліки

• Відсутність приміщення для виготовлення продукції та магазину для її реалізації;

• відсутність співробітників

Можливості

• Розширення асортименту;

• зростання попиту на ринку

Загрози

• Поява нових конкурентів;

• тіньові виробники (незареєстровані)

Завдання 2. Визначитися з моделями товарів унікальної національної сувенірної продукції.

(Асортимент може бути представлений ручною вишивкою, текстильними іграшками, дерев’яними виробами та виробами на замовлення, які виготовлені з екологічно чистих матеріалів.)

Домашнє завдання.

  1. Виконати практичну роботу в зошиті (сфотографувати надіслати на перевірку)

  2. Пройти тестування до 25,11,2020 за посиланням: