List otwarty do Władz Miasta Lublina

z kwietnia 2021 r

w sprawie startu w konkursie

na Europejską Stolicę Kultury 2029

PONIŻSZY LIST POWSTAŁ W KWIETNIU 2021 r.


Szanowny Panie Prezydencie, Szanowni Zastępcy i Zastępczynie Prezydenta, Szanowni Radni i Szanowne Radne Miejskie,

Drodzy Mieszkańcy, Drogie Mieszkanki Lublina,


Wnosimy o podjęcie przez Miasto Lublin przygotowań do startu Lublina w konkursie na Europejską Stolicę Kultury, którego finał jest przewidywany na rok 2029. Prosimy o poparcie naszego pomysłu.


Tym razem wygramy. Świadczy o tym fakt, że już w 2011 roku otarliśmy się o zwycięstwo, a kilka tygodni temu zdobyliśmy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2023. Mamy odpowiednie doświadczenie, kapitał społeczny, większą świadomość, wiedzę, infrastrukturę i potencjał niż dekadę temu. Ponadto, idea startu Lublina w konkursie na ESK 2029 wpisuje się w sens ESM 2023 i może wzmocnić elementy opracowywanej Strategii Lublina 2030, ponieważ jest to szansa dla obecnej młodzieży, która za osiem lat uzyska pełnoletniość, wejdzie w życie zawodowe i rodzinne. Pomyślmy o dobru młodego pokolenia także w tych kategoriach, długofalowo i holistycznie.


Pandemia uderzyła we wszystkie sektory gospodarki i usług publicznych zależnych od bezpośrednich kontaktów międzyludzkich, które są najważniejsze dla istnienia społeczeństwa. Wśród tych sektorów znalazła się również szeroko pojęta kultura. Brak swobody przemieszczania oraz znacznie ograniczona możliwość uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych wywołały nie tylko negatywne skutki ekonomiczne, ale także psychologiczne, które dotknęły większość ludzi. Znacznemu pogorszeniu uległ dobrostan psychofizyczny Mieszkańców i Mieszkanek, który z jednej strony kształtowany jest przez uczestnictwo w kulturze, z drugiej zaś stanowi podstawę działania w innych sferach życia. Najnowsze badania przeprowadzone na University College of London (UCL) dowiodły, iż Brytyjczycy i Brytyjki, którzy poświęcali 30 minut dziennie na interakcję/zaangażowanie w sztukę podczas kwarantanny, mają niższe wskaźniki lęku i depresji oraz odczuwają większą satysfakcję z życia.


Jeśli więc bliskie jest nam obiegowe miano Lublina jako “miasta kultury”, to start w konkursie na ESK 2029 może być dla nas nie tylko szansą na odbudowę sektora kultury i znalezienie dla niej nowych ścieżek rozwoju po pandemii, ale także uzyskanie konkretnych korzyści społecznych, m.in tych związanych ze zdrowiem i szeroko rozumianym dobrostanem społecznym.


Starania miast o tytuł ESK 2016 były oceniane według trzech głównych kryteriów: “wartości europejskie”, “miasto i obywatele”, “trwały rozwój”. Dzięki namysłowi nad nimi podczas pisania naszych aplikacji dużo zyskaliśmy mimo przegranej. Całe pokolenie osób zaangażowanych w proces konkursu, niejednokrotnie stawiających wówczas swoje pierwsze kroki w sektorze kultury, obecnie stanowi silne środowisko profesjonalistów i profesjonalistek, posiadających ogromne doświadczenie zarówno w skali lokalnej jak i na arenie międzynarodowej. Dziś proponujemy do założeń kandydatury Lublina na Europejską Stolicę Kultury 2029 wpisać kryteria i wartości wynikające z tych doświadczeń, a bez których trudno jest myśleć o przyszłości kultury w Lublinie.


 Pragniemy Europejskiej Stolicy Kultury, która:


… ESK, która podkreśla kluczową rolę kultury w życiu i kształtowaniu miasta, ponieważ kultura:


… ESK, która nie jest incydentem, ale elementem długofalowej strategii, dzięki temu, że:


… ESK, która promuje otwartość, włącza i buduje kapitał społeczny oraz lokalną wspólnotę, poprzez:


… ESK, która inspiruje zmiany jakościowe w sektorze kultury i konsoliduje środowisko poprzez:


Uważamy, że kultura oparta na powyższych wartościach jest szansą na wielowymiarowy i podnoszący jakość życia rozwój Lublina, jego Mieszkańców i Mieszkanek, a start naszego miasta w konkursie na ESK 2029 będzie dla tego rozwoju przełomowym wydarzeniem.


Zespół autorski

Osoby popierające list:

Chcesz się włączyć w nasze działania?

Zapraszamy wszystkie chętne osoby, którym bliskie są nasze postulaty lub które chciałyby się włączyć w krytyczną dyskusję nad nimi do kontaktu pod adresem: kontakt@lublin2029.pl 

Postaramy się z każdym skontaktować i zorganizować w nieodległej przyszłości otwartą dyskusję dotyczącą możliwości kandydowania Lublina w konkursie na Europejską Stolicę Kultury 2029.


W tym czasie zapraszamy również:


Kontakt dla mediów oraz ws. odpowiedzi na list:


Osoby popierające list:

Dla dociekliwych i chętnych poszerzania wiedzy - dokumentacja lubelskich starań o tytuł ESK 2016


Archiwum wraz z komentarzami treści stron SPOKO (Społecznego Komitetu Organizacyjnego)

http://ulublin.eu/historia-forum/archiwum-lublin-esk-2016/


Skrót z ww. strony do wszystkich publikacji Lublin ESK 2016, które udało się zebrać:

http://ulublin.eu/.../archiwum-lublin-esk.../publikacje-esk/


Artykuł o lubelskich doświadczeniach ESK napisany na potrzeby czytelników zainteresowanych tematem z innych miast

https://kongresruchowmiejskich.pl/.../70-lublin-esk-2016