L-25 Lubin-Gorzyca-Zimna Woda-Raszówka-Pieszków-Lubin

Lubin - Brunów - Zimna Woda - Raszówka - Gorzelin - Pieszków - Lubin

Długość trasy 44 km.

Trasa przebiegająca i szosami, i drogami leśnymi. Odcinki przebiegające duktami szutrowymi są przejezdne rowerem przez cały rok.

Opis trasy rozpoczynamy od skrzyżowania ulicy Lecha Kaczyńskiego z ulicą Hutniczą.

Kierujemy się ścieżką rowerową w górę ulicy Hutniczej. Przekraczamy ulicą Jana Pawła II i docieramy do miejsca gdzie obwodnica skręca na południowy-wschód. Jedziemy jeszcze mały kawałek chodnikiem, lecz wnet skręcamy w pola i żółtym szlakiem pieszym jedziemy do Krzeczyna Małego. Do tej wsi docieramy przy jego wschodnim krańcu. Krótki odcinek szosą bardzo ruchliwą i pod kątem prostym skręcamy w prawo (na północ). Jedziemy wśród pól, a gdy droga się rozwidla skręcamy w lewo (na zachód). Dojeżdżamy do drogi poprzecznej, którą kierujemy się ponownie na północ (w prawo). Nadal jedziemy żółtym szlakiem, który w pewnym momencie skręca na północny-zachód i wchodzi do lasu. Jadąc przez las osiągamy najwyższy punkt wyprawy (194 m n.p.m.) i docieramy do Brunowa. Gdy dojedziemy do głównej szosy przez wieś skręcamy w lewo (na południe). Asfaltową szosą jedziemy przez wieś docierając do poprzecznej ruchliwej drogi relacji Lubin-Chojnów. Przeskakujemy na drugą stronę i już leśną drogą podążamy w kierunku Ogrodziska. Po jednym kilometrze, w Ogrodzisku, skręcamy w lewo i jedziemy drogą asfaltową do Gorzycy. Na początku tej wsi skręcamy w prawo kierując się do Bolanowa. Dobra droga szutrowa w lesie. Przejeżdżamy przez ten przysiółek i podążamy dalej. Po kilku kilometrach docieramy do drogi asfaltowej koło Zimnej Wody. Skręcamy w lewo i jedziemy do Karczowisk. Przeskakujemy na drugą stronę ruchliwej drogi relacji Lubin-Legnica. Drogą brzegiem lasu, potem lasem jedziemy do przejazdu kolejowego, za którym docieramy do Raszówki. Z Raszówki wjeżdżamy w drogę asfaltową w lewo (na północ) biegnącą do Gorzelina. Z Gorzelina szosą podążamy do Pieszkowa. W Pieszkowie na skrzyżowaniu przed kościołem skręcamy w lewo i przez Osiek dojeżdżamy do Lubina na Przylesiu. Objeżdżamy Przylesie ścieżką asfaltową wzdłuż ulicy Piłsudskiego. Z ulicy tej zbaczamy w prawo i obok dużych sklepów wjeżdżamy w Park Wrocławski. Docieramy do Alei Niepodległości wzdłuż której (ścieżka rowerowa) wracamy na miejsce startu.

Ciekawe obiekty na trasie to: pałac w Krzeczynie Małym, kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Brunowie, kościół świętego Józefa Robotnika w Gorzycy, kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Pieszkowie.

Paweł Niewodniczański - 2012

Kościół Świętego Józefa w Gorzycy

Kościół Świętej Trójcy w Zimnej Wodzie

Cerkiew Zaśnięcia Bogurodzicy w Tymowej