L-24 Lubin-Czerniec-Rynarcice-Pieszkowice-Sobin-Lubin

Lubin - Czerniec - Rynarcice - Dąbrowa - Sobin - Lubin

Długość trasy około 58 km.

Trasa w większości przebiegająca szosami. Odcinki przebiegające duktami szutrowymi są przejezdne rowerem przez cały rok.

Opis trasy rozpoczynamy od ronda w biegu ulicy Paderewskiego. Jedziemy w kierunku Parku Wrocławskiego, który przejeżdżamy kierując się na Castoramę. Przy Castoramie przekraczamy drogę nr 3 relacji Zielona Góra-Wrocław. Wjeżdżamy w Miroszowice. Przejeżdżamy tę wieś kierując się do lasu. Przed lasem mostek nad Zimnicą. Od Miroszowic droga szutrowa. Za lasem kawałek asfaltem w prawo (na południe). Jednak tuż przy boisku skręcamy w lewo (na wschód) i ponownie drogą szutrową (szlak czerwony) do Czerńca. W Czerńcu, już na początku wsi, skręcamy w lewo i jadąc asfaltem na północ dojeżdżamy do drogi prowadzącej z Lubina do Ścinawy. Przeskakujemy tę ruchliwą drogę i dalej jedziemy do Księginic. W Księginicach skręcamy w prawo (na północny-wschód) i drogą wśród wijącą się pól docieramy do Składowic. W tej wsi na głównej drodze w prawo (na północny-wschód), a potem w lewo (na północ). Lubińskim szlakiem rowerowym (kolor niebieski) jedziemy do Zalesia. W tej wsi ostry skręt w lewo (na zachód) i jedziemy do drogi biegnącej z Lubina do Rudnej po drodze mijając głaz Klapuś. Jedziemy tą ruchliwą drogą (w prawo - na północ) kilkaset metrów i skręcamy w lewo (na zachód). Dojeżdżamy do Koźlic i na skrzyżowaniu za torami skręt w prawo (na północ). Na górce skręt skosem w prawo i szutrową drogą jedziemy do Rynarcic. Po drodze przejeżdżamy przez tory kolejowe. Droga jest dopuszczona do normalnego ruchu samochodowego. Do Rynarcic dojeżdżamy przy dworcu kolejowym. Skręt na drogę asfaltową w lewo (na zachód). Jedziemy w kierunku Rudnej. Za wsią skrzyżowanie, na którym skręt w lewo (na zachód) w kierunku Żelaznego Mostu. Przejeżdżamy przez tę wieś i podążamy do Pieszkowic, a następnie Dąbrowy. Na początku Dąbrowy, przy jej zachodnim krańcu, wjeżdżamy na szutrową drogę w lewo (na południowy-zachód) i lasem jedziemy niebieskim szlakiem rowerowym do Biedrzychowej. W tej wsi dojeżdżamy do dwupasmowej drogi nr 3, którą przekraczamy na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Nadal niebieskim szlakiem rowerowym, lasem, drogą szutrową jedziemy do Sobina. Z Sobina już szosą kierujemy się do Jędrzychowa i dalej do Szklar Dolnych, gdzie skierujemy się na południe do Obory. Z Obory do Lubina ścieżką rowerową wzdłuż szosy. Na skraju miasta ścieżka rowerowa skręca w lewo (na wschód, a potem na południe). Dalej wzdłuż ulicy Hutniczej do ulicy Lecha Kaczyńskiego. Tą ulicą przechodzącą w Aleję Niepodległości dojeżdżamy na miejsce startu.

Trasę można podzielić na dwa etapu. Miejsce podziału mogą być Koźlice, z których za torami, skręcając na południe, dojedziemy do Goli i dalej do Lubina.

Ciekawe miejsca na trasie to: pałac w Księginicach, dwór Jana Jonstona w Składowicach, kościoły świętego Marcina w Rynarcicach, świętej Barbary w Żelaznym Moście, świętego Michała w Sobinie, świętego Bartłomieja Apostoła w Jędrzychowie, świętych Piotra i Pawła w Szklarach Dolnych oraz świętego Antoniego w Oborze.

Paweł Niewodniczański - 2012

Kościół Świętego Marcina w Tymowej

Pałac w Rynarcicach

Kościół Świętego Michała Archanioła w Sobinie