Актуальність
В умовах триваючої війни та її наслідків, психоемоційне здоров'я українців зазнає колосального тиску. Особливо вразливими є ветерани, внутрішньо переміщені особи, люди старшого віку, молодь, діти. Створення мережі просторів для психоемоційного розвантаження є критично важливим для системної підтримки ментального здоров'я населення, а бібліотеки, як осередки культури та знань, мають потенціал бути своєрідними хабами психоемоційного відновлення в кожній громаді, комфортним інструментом адаптивного туризму, “містком” для психоемоційної підтримки переходу від воєнного до мирного життя, сприяти соціальній реінтеграції вразливих груп населення з потенціалом для масштабування та сталого розвитку.
Мета
Проєкт спрямований на створення мережі психоемоційного розвантаження, який розвивається на базі Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки об’єднує мешканців громад навколо публічних бібліотечних просторів у єдину мережу психоемоційного відновлення. Бібліотеки - своєрідні “хаби для психоемоційного відновлення” через залучення населення до активної комунікації і проведення “тихих зустрічей” з малими цільовими групами (актуально в умовах обмеження проведення масових заходів). Особлива увага приділяється взаємодії з ветеранськими просторами, театрами, музеями, клубами, освітніми закладами, суб'єктами туризму, креативної індустрії бізнесу й громадських інституцій.
Інноваційним елементом проєкту є інтеграція з інструментами адаптивного туризму. Поєднання культурної спадщини, природних ландшафтів, творчих практик в бібліотеках сприяє комфортній реїнтеграції, комфортному психоемоційному розвантаженню для ветеранів, внутрішньо переміщених осіб, людей старшого віку, молоді та дітей.
Проєкт передбачає створення короткострокової навчальної програми з Сумським регіональним центром підвищення кваліфікації для держслужбовців та посадовців органів місцевого самоврядування, що сприятиме сталому розвитку та підтримці функціонування мережі. Завдяки мультидисциплінарному підходу, який об’єднує ресурси сфери культури та туризму, креативних індустрій, освіти та соціального захисту, проєкт має потенціал для масштабування на інші області України.
Цільова аудиторія проєкту
Сім'ї ветеранів, загиблих та зниклих безвісти
Внутрішньо переміщені особи
ДІти та молодь, люди старшого вік у в громадах
Бібліотекарі, держслужбовці та посадові особи органів місцевого самоврядування
Команда проєкту
Валентина Кальченко
Директор Сумської обласної універсальної наукової бібліотеки
Телефон: +380542700099
sumy_ounb@ukr.net
Світлана Чаусовська
Керівник Сумської філії ВГО “Об’єднання матерів і дружин Захисників України”
Телефон: +380679851447
s.chausovska@gmail.com
Таїсія Павленко
Член правління ГО “Сумське обласне об’єднання інвалідів та ветеранів ЗСУ “ГРОМАДАВЕТЕРАНІВ”
Телефон: +380996882624
pavlenkotaisiia@gmail.com
Юрій Гладенко
Директор департаменту культури, туризму та релігій Сумської ОДА
Телефон: +380952106982
dktr@sm.gov.ua
Олександр Бондаренко
Начальник групи комунікацій Сумського ТЦК та СП
Телефон: +380506055702
mlm.bond@gmail.com
Участники проєкту
Публічні бібліотеки Конотопської, Роменської, Липоводолинської, Охтирської, Тростянецької, Сумської, Глухівської, Шосткинської, Путивльської, Буринської громад
Партнерські організації, структурні підрозділи Сумської ОДА та органів місцевого самоврядування, Сумський регіональний центр підвищення кваліфікації
Мапа взаємодії команди