Muzeum Archeologiczne w Poznaniu

Wystawa Śmierć i życie w starożytnym Egipcie

Wystawa składa się z ponad sto zabytków ze wszystkich epok staroegipskiej historii. Wyjątkowe obiekty przybliżają nam kulturę starożytnego Egiptu. Wśród nich obelisk z Athribis, ustawiony na dziedzińcu Pałacu Górków. Właściwym wprowadzeniem do galerii egipskiej jest replika dekoracji komory sarkofagowej z grobowca Tutanchamona w Dolinie Królów. Ten zawierający niezwykle bogate wyposażenie i niemal nienaruszony grób został odkryty w 1922 roku przez angielskiego archeologa Howarda Cartera. Znajdujące się w Muzeum Kairskim skarby z grobowca, w tym słynna złota maska, trumny, kapliczki, posążki, meble i biżuteria to nie tylko dzieła sztuki o ogromnej wartości materialnej i artystycznej, ale przede wszystkim świadectwo staroegipskich wierzeń. Malowidła w grobowcu przedstawiają najważniejsze tematy związane z odrodzeniem króla do życia wiecznego, w tym sceny: ceremonii Otwarcia Ust, magicznego ożywienia jego mumii, czy przyjęcia Tutanchamona przez bogów w Krainie Zachodniej – państwie umarłych. Po prawej bogini Hathor podaje mu znak anch, oznaczający "życie”; za królem stoi bóg Anubis, boski balsamista, przewodnik zmarłych i patron nekropoli. Po lewej wita króla bogini Nut, a następnie Tutanchamon obejmuje się z bogiem Ozyrysem, władcą państwa umarłych ...

Wystawa Tu powstała Polska

Wystawa jest podróżą do epoki średniowiecza. Przybliża życie codzienne ludności regionu Wielkopolski w czasach kształtowania się naszej państwowości. Odnosi się do ważnych zmian kulturowych jak: konwersja z religii pogańskiej na chrześcijańską, powstawaniem pierwszych miast, czy umacnianiem się królewskiej władzy. Na ekspozycji prezentowana jest cenna biżuteria, oręż wojów i rycerzy, relikwiarze, monety. Można podziwiać kunszt średniowiecznych rzemieślników m.in.: złotników, płatnerzy, kowali, garncarzy, czy bednarzy. Zabytki te wplecione są w narrację historyczną dotyczącą wzniosłych momentów w dziejach Polski. A we wzmocnieniu wrażeń pomagają efekty dźwiękowe i muzyczna oprawa wprowadzająca w klimat średnich wieków.

Na tym nie koniec zwiedzania. W Muzeum prezentowane są również inne wystawy stałe: Pradzieje Wielkopolski, Archeologia Sudanu, Sztuka Naskalna Afryki Północnej.

Poznań, ul. Wodna 27
Prezentacja zbiorów
... i dla dzieci
Dziedziniec Pałacu Górków
Śmierć i życie w starożytnym Egipcie
Śmierć i życie w starożytnym Egipcie
Śmierć i życie w starożytnym Egipcie
Otton III i Bolesław Chrobry na Zjeździe Gnieźnieńskim w 1000 r. (inscenizacja)
Szyszak z Giecza (X wiek)
Wczesnopiastowski kościół - rotunda z Łekna (model)
Zbiór ozdób srebrnych (XI wiek)