Конспект заняття з мовленнєвого розвитку для дітей з особливими освітніми потребами дошкільного віку

На подвір’ї у селі. Українська народна казка “Колосок”

Мета: збагачувати та уточнювати уявлення дітей про свійських тварин та птахів їхніх дитинчат; учити називати (показувати) свійських, тварин, птахів та їхніх дитинчат (теля(тко), курча(тко) тощо); вправляти у звуконаслідуванні голосів тварин; розвивати артикуляційну моторику; удосконалювати звукову культуру мовлення; навчати емоційно-образного сприйняття змісту казки; розвивати увагу, пам'ять, мислення дітей, уміння працювати в парах; виховувати пізнавальний інтерес до живої природи; виховувати інтерес до художніх творів

Обладнання: картки ПЕКС із зображенням свійських тварин і птахів (або відповідні іграшки), серія карток ПЕКС «Свійські тварини з малятами» (для дидактичної гри), іграшкові Півник та мишенята (круть та Верть), дитяча книжка “Колосок”, ілюстрації до казки.

Хід заняття

І. Вступна частина

1.1. Організаційний момент.

1.2. НПП. Психогімнастика “ Дружба починається з усмішки ” (Сидячі у колі, діти беруться за руки, дивляться сусіду в очі і мовчки посміхаються одне одному.)

ІІ. Основна частина

2.1. Вихователь приносить в групу іграшкових свійських тварин і птахів, звертає на них увагу дітей і розпочинає бесіду

Вихователь:Діти, погляньте, хто сьогодні завітав до нас у гості. (Тварини і пташки). Так,правильно. Погляньте на них уважно. Чи знайомі вам ці тварини і пташки? Де вони живуть: у лісі чи поруч із людиною? (Поруч із людиною) Правильно, і тому ми називаємо їх свійськими. Отже, які це тварини?(Свійські) Які це пташки? (Свійські) Молодці. Демонстрація сюжетного малюнку «На подвір’ї у селі»

- Давайте разом поглянемо на нашу картину. Що на ній зображено? (подвір’я). Кого ми бачимо на подвір’ї? (діти по-черзі виходять до дошки, називають та показують тварин)

- Молодці. Усі ці тваринки і пташки різні, але всі симпатичні і корисні.

Зараз ми в цьому переконаємось, а допоможуть нам у цій справі веселі потішки.

2.2.Потішки-звуконаслідування

Ось вітається вівця:”Бе-е! Бе-е!”

Вийшла кізка із хлівця: “Ме-е! Ме-е!”

Поросятка зі свинею: “Хро-хро-хро! Хро-хро-хро!”

Кінь гривастий вас вітає “І-го-го! І-го-го!”

І корівка вслід за ними: “Му-у! Му-у!”

На подвір’я всіх вітати я біжу.

2.3. Дидактична гра “ Тварини та їх малята ”

Мета: учити дітей знаходити малят свійських тварин та називати їх; розвивати пам'ять, мовлення, увагу.

Матеріали: серія карток ПЕКС «Свійські тварини з малятами».

Хід гри: Вихователь пропонує дітям допомогти свійським тваринками. Необхідно знайти малят, які загубилися. Діти працюють парами.

Одна дитина бере тварину, друга шукає. Діти повинні назвати (показати) тварину та її дитинча.

2.4. Фізкультхвилинка

Тук-тук-тук

Будуємо дім (кулаком стукаємо по кулаку)

Дім високий (руки вгору)

Вікно в нім (руки в сторони)

З гострим дахом і трубою (руки у вигляді даху)

В домі ми живем з тобою ( плескаємо)

2.5. Ігровий момент

- Сьогодні до нас завітали гості. Тільки вони не хочуть просто так показуватися, а хочуть щоб про них загадки відгадали.


І пастух він, і співак,

Вранці він розбудить мастак.

Цей будильник в гарнім пір'ї -

Командир всього подвір’я. (Півень)

Сіренькі, маленькі,

Бігають швиденько.

Шкодять, коли тиша,

Пакостливі ...(миші)


Вихователь показує іграшкових Півника та Мишенят.

- Молодці, діти! Вмієте ви відгадувати загадки! А за це Півник і Мишенята вам дарують ось таку книжечку! Давайте прочитаємо її.

2.6. Читання казки «Колосок» з одночасним розгляданням ілюстрацій

2.7. Обговорення казки «Колосок»

- Сподобалась вам казочка?

- Хто вам сподобався у казці? (назви, покажи)

- Знайди та покажи півника.

- Знайди та покажи мишенят.

- Як же звали мишенят?

- покажи та назви, що знайшов півник.

- Сподіваюся, вам сподобалася казка, яку ми читали?

ІІІ. Заключна частина

3.1.Підсумок заняття

Дидактична гра “ Упізнай тваринку за описом ”

Мета: удосконалювати знання дітей про свійських тварин; учити знаходити картинки за описом; розвивати уважність, пам'ять, мислення.

Матеріали: предметні картинки зі свійськими тваринами.

Хід гри: Вихователь пропонує дітям знайти ту тварину, яку він опише.

Вихователь. Ця тварина має голову, вушка, гострі зуби, тулуб, ноги, хвіст. Вона охороняє будинок, любить гризти кістки.

Дитина виходить і знаходить картинку з собакою, показує її дітям, а діти знаками відповідають: згодні вони чи ні.

3.2. Організоване завершення заняття. Похвала дітей.