Науково-дослідна лабораторія
"Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі"

11 листопада 2024 р. у межах роботи тематичного напряму «Стан та перспективи розбудови безпечного та комфортного освітнього середовища НУШ» Всеукраїнської науково-практичної конференції «Науково-теоретичні засади та практичні аспекти осучаснення освітньої діяльності: міждисциплінарний підхід» було проведено  мітап «Безпечне освітнє середовище НУШ: опора для незламної нації та крок до стійкого майбутнього».

Модератор: Олена Сібіль, доцент кафедри теорії та методики виховання КЗ «ЗОІППО» ЗОР, кандидат педагогічних наук, доцент.

Спікери заходу:

Тема: «Подвійний виклик: створення безпечного середовища для дітей».

Тема: «Незламні в укритті: спорт і дозвілля як основа життєвої енергії під час війни».

Тема: «Філософія "малих справ" ліцею "Захисник" – опора для незламної української нації».

Тема: «Робота Запорізького обласного центру туризму і краєзнавства, спорту та екскурсій учнівської молоді в умовах воєнного стану».

У заході взяли участь 198 педагогічних та науково-педагогічних працівників Запорізької та інших областей України. 

Відео

Фото

11 вересня 2024 року в межах Тижня освіти дорослих відбувся педагогічний дайджест “Особливості вирішення безпекових питань щодо організації  навчання в очному та дистанційному форматах”.

Модератори заходу: Олена Бабкова та Кіра Стадниченко, співробітники науково-дослідної лабораторії “Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі”.

До обговорень питань безпеки долучилися 125 науково-педагогічних та педагогічних фахівців Запорізької та Донецької  областей, м. Києва. Учасники дайджесту ознайомились з  інтерактивною картою  “Фізична безпека” та у рольовій грі розглянули територію безпеки; зупинили увагу на потребі у формуванні інформаційної гігієни в усіх учасників освітнього процесу; використали барометр емоцій для визначення власного психологічного стану. У взаємодії окреслили питання, що потребують зараз додаткової уваги і прийняття зважених рішень.

Дякуюємо за участь і запрошуємо до нових зустрічей!

17 травня 2024 р. в межах ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Освіта та наука крізь виклики сьогодення» відбулася педагогічна майстерня «Створення безпечного освітнього середовища у закладі загальної середньої освіти в умовах воєнного стану».

Організаторами та модераторами заходу були співробітники науково-дослідної лабораторії «Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі».

Спікери заходу: Бойко Світлана, кандидат філософських наук, старший дослідник, завідувач сектору авторського педагогічного новаторства відділу інноваційної діяльності та дослідно-експериментальної роботи Державної наукової установи «Інститут модернізації змісту освіти», координатор інноваційного освітнього проєкту «Організаційно-педагогічні умови функціонування та розвитку безпечної школи у воєнний/повоєнний час» представила результати діагностики готовності педагогів експериментальних закладів освіти до реалізації інноваційного проєкту; Апостолова Тетяна, директор комунального закладу загальної середньої освіти «Кушугумська гімназія «Інтелект» Кушугумської селищної ради Запорізького району Запорізької області презентувала досвід щодо створення безпечного освітнього середовища у найпростішому укритті;    Лізвінська Ніна, заступник директора з навчально-виховної роботи Запорізької гімназії № 84 Запорізької міської ради ознайомила учасників заходу з функціональними можливостями кабінету безпеки; Розумейко Тетяна, директор комунального закладу «Дніпрорудненська спеціалізована школа І-ІІІ ступенів «Світоч» Дніпрорудненської міської ради Василівського району Запорізької області акцентувала увагу на підтримці дітей у віддаленій взаємодії; Бабкова Олена, завідувач Лабораторії, відзначила безпекові можливості освітньої екосистеми громади.

У заході взяли участь 195 педагогічних та науково-педагогічних працівників Запорізької, Донецької, Дніпровської, Луганської, Івано-Франківської, Харківської областей та м. Києва.

Шановні колеги! Запрошуємо вас до участі в роботі ІІ Міжнародної науково-практичної конференції «ОСВІТА ТА НАУКА КРІЗЬ ВИКЛИКИ СЬОГОДЕННЯ", яка відбудеться 15-17 травня 2024 року на базі Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти. Пропонуємо вам долучитися до онлайн-заходів за напрямом «Освіта на здоров’я: особливості розбудови безпечного, здорового та інклюзивного освітнього середовища» :

До Всесвітнього дня творчості та інноваційної діяльності
23-24 квітня 2024 року 

відбулася апробація експериментальної програми освітнього тренінгу «Фізкультура: безпечно просто здорово!» з формування безпекового професіоналізму сучасного вчителя фізичної культури.  Автор-розробник освітньої програми, тренер –  Олена Аксьонова, головний науковий співробітник Лабораторії.

До конкурсу ХV Міжнародної виставки «Сучасні заклади освіти-2024» в номінації «Безпечний освітній простір як чинник забезпечення якості освіти» науково-дослідною лабораторією «Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі» та обласним науково-методичним центром моніторингових досліджень якості освіти було подано роботу «Вплив соціально-психологічного клімату педагогічного колективу на розбудову  освітнього середовища вільного від насильства та булінгу». Членами фахового журі  відзначено роботу медаллю найвищого гатунку _ ЗОЛОТОЮ! 

Автори:

Барліт О.О., к.пед.н., доцент, завідувач кафедри теорії та методики виховання КЗ «ЗОІППО» ЗОР, головний науковий співробітник лабораторії;

 Шумада Р.Я. – завідувач обласного науково-методичного центру моніторингових досліджень якості освіти КЗ «ЗОІППО» ЗОР.

28 березня 2024 року у межах ХV Міжнародної виставки "Сучасні заклади освіти-2024" науково-дослідною лабораторією "Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі" та обласним науково-методичним центром моніторингових досліджень якості освіти була проведена презентація результатів моніторингового дослідження "Вплив соціально-психологічного клімату педагогічного колективу на розбудову освітнього середовища вільного від насильства та булінгу". Модераторами заходу були Оксана Барліт та Роман Шумада.

У заході взяли участь 180 педагогічних та науково-педагогічних працівників із різних регіонів України, зокрема Запорізької, Рівненської, Харківської, Сумської, Дніпропетровської, Черкаської, Луганської областей.

Запрошуємо вас ознайомитись з відеозаписом заходу.

09 лютого 2024 року у синхронному режимі відбувся Марафон ідей «Розбудова безпечного діяльнісного освітнього середовища в укритті: інноваційні стратегії та успішні практики». Організатори марафону: науково-дослідні лабораторії КЗ «ЗОІППО» ЗОР, науковий відділ. Захід проводиться на виконання завдань: Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі, Наказу МОН України від 14.02.2023 р. № 164 «Про реалізацію інноваційного освітнього проєкту за темою «Організаційно-педагогічні умови функціонування та розвитку безпечної школи у воєнний/повоєнний час»), Меморандуму про взаєморозуміння між Міністерством освіти і науки України та The LEGO Foundation, Меморандуму про співпрацю між КЗ «ЗОІППО» ЗОР України та The LEGO Foundation.  Участь в онлайн – взаємодії взяли працівники закладів загальної середньої освіти Запорізької області-учасники освітнього проєкту всеукраїнського та регіонального рівнів з розбудови безпечної школи, керівники та педагогічні працівники закладів дошкільної і загальної середньої освіти. 

Детальніше

Напрями розбудови безпечного освітнього середовища

Активності освітньої взаємодії 

Проєкт #BraveKidsUkraine 

З метою науково-методичного супроводу розбудови безпечного освітнього середовища (відповідно завдань Національної стратегії розбудови безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі, Наказу Міністерства освіти і науки України від 14.02.2023 No 164 «Про реалізацію інноваційного освітнього проєкту за темою «Організаційно-педагогічні умови функціонування та розвитку безпечної школи у воєнний/повоєнний час»),реалізації діяльнісного підходу у закладах освіти Запорізької області в умовах сьогодення, а також з нагоди Міжнародного дня жінок і дівчат в науці 09 лютого 2024 року о 15.00 фахівцями КЗ «Запорізькій обласний інститут післядипломної педагогічної освіти» ЗОР у дистанційному режимі буде проведено Марафон ідей «Розбудова безпечного діяльнісного освітнього середовища в укритті: інноваційні стратегії та успішні практики».

Запрошуємо педагогічних працівників до участі у заході.

Реєстрація

10 листопада 2023 р., у Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку, головним науковим співробітником Лабораторії Оксаною Барліт та завідувачем обласного науково-методичного центру моніторингових досліджень якості освіти Романом Шумадою проведено мітап «Освітнє середовище вільне від булінгу: педагогічний колектив як фактор розбудови»! Учасниками заходу стали 1085 педагогів. Освітяни долучилися до обговорення актуальних питань булінгу, ознайомилися з результатами моніторингового дослідження «Вплив соціально-психологічного клімату педагогічного колективу на розбудову освітнього середовища вільного від насильства та булінгу». 

Дякуюємо  за співучасть, відвертість і щирість!

Запрошуємо до перегляду матеріалів мітапу.

Щорічно 10 листопада в усьому світі відзначають Всесвітній день науки в ім’я миру та розвитку (World Science Day for Peace and Development) – свято, засноване у 2001 році під егідою ЮНЕСКО. 

З цієї нагоди співробітники Лабораторії у співпраці з методичним центром моніторингових досліджень якості освіти Запорізького обласного інституту післядипломної педагогічної освіти проводять мітап «Освітнє середовище вільне від булінгу: педагогічний колектив як фактор розбудови»!

Запрошуємо вас, шановні колеги і колежанки, на онлайн-зустріч, яка відбудеться 10 листопада 2023 року о 15.00.

Реєструйтесь та отримайте запрошення  до веб-кімнати (ZOOM) на електронну пошту напередодні заходу. 

Реєстрація

Приємний бонус. Участь у заході є безоплатною.

 Учасники отримають електронний сертифікат.

Ми чекаємо на вас!


В межах тижня освіти дорослих 15.09.2023 співробітниками науково-дослідної лабораторії «Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища» проведено онлайн майстерку «Можливості інтегративного підходу в НУШ для формування безпечного освітнього середовища».

 Спікерами заходу були Світлана Фокша, науковий співробітник лабораторії, координатор НУШ у базовій школі Запорізького регіону та Ольга Юрченко, вчитель КЗ «Таврійський НВК «ЗОШ І-ІІІ ст. – ДНЗ» Роздольської сільської ради Василівського району Запорізької області. 

Шляхи реалізації теоретичних особливостей інтегративного підходу через практику організації міжгалузевих курсів, інтегрованих уроків, предметних тижнів зацікавили 123 учасників майстерки. Калейдоскопом цікавих ідей надихала презентація з досвіду роботи Ольги Володимирівни «Формування безпечного освітнього середовища через міжпредметну інтеграцію». Результатом спільної групової роботи стали цікаві пропозиції щодо вирішення питань створення безпечного і здорового освітнього середовища на інтегрованих уроках. 

Матеріали

Сертифікати

11 вересня 2023 року проведено дайджест з теми "Дайджест: безпечна школа у воєнний/ повоєнний час. Міжнародний досвід". Формат проведення - синхронний, онлайн. Захід проведено в межах 

Тижня освіти дорослих. 

Спікери - Олена АКСЬОНОВА та Олена ТОННЕ.

Учасники - науково-педагогічні працівники закладів освіти різного типу. Разом до заходу долучилося 110 осіб.

Упродовж дайджесту учасники мали нагоду дізнатися про такі аспекти:

На фініші заходу найбільш сміливі учасники взяли участь у вікторині.

Шановні колеги! Запрошуємо вас долучитися до онлайн-майстерки "Можливості інтегративного підходу в НУШ для формування безпечного освітнього середовища", яка відбудеться в межах Тижня освіти дорослих - 2023. 

Захід відбудеться 15 вересня 2023 року. Початок о 14.00. 

Спікер: Світлана Фокша

Реєстрація

У межах Тижня освіти дорослих - 2023 науково-дослідною лабораторією  ЗОІППО «Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі» проводиться дайджест "Безпечна школа у воєнний/повоєнний час : міжнародний досвід". 

Спікер - Олена Аксьонова. 

Захід відбудеться у форматі онлайн 11 вересня 2023 року. 

Початок - о 15:00. Запрошення буде надіслано на Вашу електронну адресу після реєстрації. До зустрічі!

Реєстрація

У новому 2023/2024 навчальному році пріоритетними залишаються питання створення безпечного освітнього середовища у закладі (укриття, запасні виходи), здійснення заходів щодо мінної безпеки (інформування учнів, спільні заходи із залученням ДСНС), забезпечення комфортних умов для учасників освітнього процесу й поліпшення якості освітньої діяльності закладів освіти.

Державна служба якості освіти України рекомендує засновникам і керівникам шкіл під час підготовки до нового навчального року  використовувати:

«Абетка для директора» 

«Безпечне освітнє середовище: нові виміри безпеки»  

Лист Міністерства освіти і науки України від 17.05.2023 року № 1/6990-23 «Про підготовку закладів освіти до нового навчального року та проходження осінньо-зимового періоду 2023/24 навчального року» 

Наказ Міністерства освіти і науки України від 15.08.2016 № 974 «Про затвердження Правил пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України» 

Наказ Міністерства освіти і науки України від 26.12.2017 № 1669 «Про затвердження Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти»   

Наказ Міністерства освіти і науки України від 29.04.2020 № 574 «Про затвердження Типового переліку засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів і STEM-лабораторій» 

Наказ Міністерства освіти і науки України від 20.07.2004 № 601 «Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів» 

Наказ Міністерства освіти і науки України від 07.02.2020 № 143 «Про затвердження типового переліку засобів навчання та обладнання для навчальних кабінетів початкової школи» 

Наказ Міністерства охорони здоров’я України від 25.09.2020 №2205 «Про затвердження Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти» зі змінами 

Постанова КМУ від 28.07.2023 № 782 "Про початок навчального року під час воєнного стану в Україні"

Лист МОНУ від 16.08.2023 "Про організацію 2023/2024 навчального року в закладах загальної середньої освіти

Наказ МОНУ від 24.02.2023 № 201 "Про затвердження змін до Положення про дистанційну форму здобуття повної загальної середньої освіти"

Наказ МОНУ від 22.03.2023 № 333 "Про внесення змін до наказу МОНУ від 24.02.2023 року № 201

Наказ МОЗУ від 01.08.2022 № 1371 "Про затвердження змін до деяких наказів МОЗУ

Наказ МОНУ від 18.08.2023 № 1014 "Про затвердження типової освітньої програми для навчання дітей, які виїхали з України внаслідок повномасштабного вторгнення Російської Федерації  і здобувають освіту одночасно в закладах країни перебування і України"

Розпорядження КМУ від 07.04.2023  № 301-р "Про схвалення Концепції безпеки закладів освіти"

19 травня 2023 року співробітниками лабораторії проведено вебінар «Суб'єктна взаємодія в НУШ як основа розбудови безпечного освітнього середовища».

До участі у вебінарі долучилися 93 педагогічних та науково-педагогічних працівники Запорізької області.

Презентаційні матеріали

Відеозапис

СЕРТИФІКАТИ ТУТ

Спікери заходу: 

Руда Оксана Зіновіївна, професор кафедри психології та педагогіки КиМУ, кандидат історичних наук,  експерт проєкту фінської підтримки реформи української школи «Навчаємось Разом» («Learning Together»), громадська діячка, психологіня, психотерапевт, співзасновник ГО «Інститут ментального здоров’я»;

Фокша Світлана Євгеніївна, методист навчально-методичного центру КЗ «ЗОІППО» ЗОР, науковий співробітник науково-дослідної лабораторії «Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у новій українській школі»;

Юрченко Ольга Вікторівна, вчитель початкових класів  КЗ "Таврійський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Роздольської сільської ради Василівського району Запорізької області;

Кармишова Надія Миколаївна, заступник директора з навчально-виховної роботи, вчитель зарубіжної літератури та історії КЗ "Таврійський навчально-виховний комплекс "Загальноосвітня школа  І-ІІІ ступенів - дошкільний навчальний заклад" Роздольської сільської ради Василівського району Запорізької області;  

Ліра Олена Олексіївна, заступник директора з навчально-виховної роботи комунального закладу «Новогорівський заклад загальної середньої освіти І-ІІІ ступенів Роздольської сільської ради Василівського району  Запорізької області»;

Соловйова Катерина Юріївна, вчитель початкових класів, інформатики, заступник директора з виховної роботи закладу загальної середньої освіти № 5 Токмацької міської ради;

Рицька Олена Сергіївна, вчитель початкових класів закладу загальної середньої освіти № 5 Токмацької міської ради.

18 травня 2023 року відбувся вебінар з  теми "Моделювання безпечного і здорового освітнього середовища: сучасні підходи". У заході взяли участь 278 педагогічних та науково-педагогічних працівники закладів освіти Запорізької області.

Презентаційні матеріали і запис

Учасників привітали хлопчики та дівчатка 1 Б класу Вільнянської заальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів Вільнянської міської ради

Дякуємо всім колегам, які долучилися до заходу, за інтерактив та співпрацю! 

СЕРТИФІКАТИ ТУТ

Досвід презентували:

Карнафель Н.А., заступник директора з навчально-виховної роботи Комунального закладу загальної середньої освіти "Новозапорізька гімназія "СМАРТ" Долинської сільської ради Запорізького району Запорізької області

Костенко О.В., заступник директора з навчально-виховної роботи Вільнянської  загальноосвітньої  школи І-ІІІ ступенів № 2 Вільнянської міської ради

Лізвінський В.Л., заступник директора з навчально-виховної роботи Запорізької гімназії № 84 Запорізької міської ради

Відповідно до плану роботи  у лютому 2023 року головним науковим співробітником Лабораторії Оксаною Барліт  та завідувачем обласного науково-методичного центру моніторингових досліджень якості освіти Ярославом Шумадою   проведено моніторингове дослідження "Вплив соціально-психологічного клімату педагогічнго колективу на розбудову освітнього середовища вільного від насильства та булінгу".  

Запрошуємо до перегляду результатів дослідження.

З нагоди Всесвітнього дня творчості та інноваційної діяльності відбулася майстерка "Здоров'язбережувальні складові онлайн-уроку ". У заході взяли участь 302 педагогічних і науково-педагогічних працівників закладів освіти Запорізької області. 

Відеозапис

Презентація

Інтерактивні покликання

Сертифікати  ТУТ

Спікерами заходу були: 

Бабкова Олена, завідувач НДЛ "Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у НУШ", к.п.н., доцент; доцент кафедри дидактики та методик навчання природничо-математичних дисциплін КЗ"ЗОІППО" ЗОР; 

Отрощенко Юлія, вчитель хімії та біології в підготовчих класах Людвіг-Ляйхарт-гімназія, Котбус, Німеччина.

12 березня 1863 року народився Володимир Іванович Вернадський -  український вчений, мислитель світового рівня, організатор і перший президент Української академії наук; основоположник геохімії, біогеохімії, вчення про біосферу  й ноосферу. В центрі уваги академіка окрім природознавства були питання історії та розвитку суспільства, єдності природничих та соціальних процесів.

З нагоди 16о річчя від дня народження В.І. Вернадскього пропонуємо Вашій увазі презентацію "Формування в учнів/учениць планетарного мислення".

14 листопада 2022 року в межах VІІІ Міжнародної науково-практичної конференції «Неперервна освіта нового сторіччя: виклики та пріоритети» (07-14.11.2022) за напрямом: «Сучасні проблеми та перспективи формування культури здорового та безпечного життя суб'єктів освітнього процесу» проведено вебінар «Дієві прийоми психосоціальної підтримки учасників освітнього процесу в умовах війни», в якому взяли участь 92 фахівця освітньої галузі: керівники й педагоги  закладів освіти та установ освіти усіх рівнів, науково-педагогічні працівники.

Модератор: Світлана Фокша, науковий співробітник науково-дослідної лабораторії «Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі».

15 вересня 2022 р. в межах Тижня освіти дорослих-2022 кафедрою теорії та методики виховання та науково-дослідною лабораторією «Науково-методичні засади створення безпечного і здорового освітнього середовища у Новій українській школі» проведено Всеукраїнський мітап «Школа без булінгу: нездійснена мрія чи реальна можливість?». Модератор – Оксана Барліт.

У заході взяли участь 485 педагогічних та науково-педагогічних працівників із різних регіонів України.

Під час заходу було обговорено проблему булінгу, зокрема, її актуальність в умовах воєнного стану та нових викликів сьогодення.

Матеріали заходу

Досвідчені та високопрофесійні спікери ділились своїми думками та задавали тон для обговорення нагальних питань: 

Тетяна Гура, проректор з наукової роботи та міжнародної діяльності КЗ «ЗОІППО» ЗОР, д.психол.н., професор; 

Вікторія Грандт, доцент кафедри психології Запорізького національного університету, к.психол.н., доцент; 

Ольга Павлюк, незалежний журналіст, засновниця проєкту «TRUE SPORT» «Булінг в спорті»; 

Валентина Шевчук, завідувачка кабінету практичної психології та соціальної роботи Закарпатського інституту післядипломної педагогічної освіти; 

Антон Барліт, старший юрист «Pricewaterhouse Coopers Legal», доктор філософії в галузі права; 

Світлана Прус, заступник директора з виховної роботи Запорізького академічного ліцею № 34, вчитель-методист; 

Ірина Репетун, практичний психолог Запорізького академічного ліцею № 34.