ConKurs

Szósta seria pytań – BESKID ŚLĄSKI i trochę Żywieckiego

Pytanie 6/2018

Na poprzednim wyjeździe odśpiewaliśmy piosenkę, która stała się istnym hitem początku Roku Beskidnika. Tym razem prezentujemy utwór kiczowaty, którego śpiewanie nie będzie warunkiem zaliczenia żadnej dniówki, interesuje nas zaś barierka, którą trzyma Góraleczka między 3:19 a 3:47 minutą teledysku. Częścią jakiego obiektu jest ta barierka i gdzie się on znajduje?

https://www.youtube.com/watch?time_continue=243&v=MxkTsuMY6I4

Odpowiedź

Plenery Żywca i jego okolic, widoczny Beskid Żywiecki, Śląski, Mały zaprowadziły Was w dobre miejsce. Równie skuteczna okazała się dedukcja, że skoro zespół pochodzi z Żywca, a teledysk wydaje się raczej niskobudżetowy, istnieje więc prawdopodobieństwo, że był nagrywany w okolicy. Barierka, o którą pytaliśmy to element konstrukcji Krzyża Milenijnego stojącego na szczycie Matyski. Prowadzi tam kontrowersyjna droga krzyżowa zwana Golgotą Beskidów. Kontrowersyjna, bo zawierająca symbole masońskie.

Poprawnej odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Łukasz Hałat 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt


Pytanie 7/2018

Liczbie 3 przypisuje się duże znaczenie symboliczne, jest też istotna w Beskidzie Śląskim. Można znaleźć kilka nazw wykorzystujących właśnie trójkę. Podaj taką nazwę, która jest bezpośrednio związana z poborem podatków i drugą, która dotyczy kilku miejscowości. Dla podpowiedzi dodamy, że można tam posłuchać wielu ciekawych gawęd, tradycyjnych instrumentów i zobaczyć piękne koronki.

Odpowiedź

Obszarów, gdzie stykają się granice trzech państw, jest w Polsce sześć. W najdalej na południe położonym przysiółku Jaworzynki - w Trzycatku zbiegają się granice Polski, Czech i Słowacji. Nazwa Trzycatek pochodzi od dawnego budynku celnego na granicy, gdzie pobierano podatek zwany po słowacku „tricatek”. Miejscem, gdzie można posłuchać ciekawych gawęd, tradycyjnych instrumentów i zobaczyć piękne koronki jest Trójwieś Beskidzka, tworzona przez Istebną, Jaworzynkę i Koniaków. Wyraziste wspomnienia pozostawiają zwłaszcza wizyty w chatach Kawuloka i Gwarków.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Zofia Sotwin 1 pkt

Kasia Stelmach 0,5 pkt


Pytanie 8/2018

Dawno nie było widoków. Mniej więcej taki powinien nam zaoferować czwarty dzień obozu. Prosimy o podanie nazw szczytów ukrytych pod numerami 1, 2, 3 oraz przełęczy nr 4.


Odpowiedź

Z usytuowanego tuż przy drodze z Koniakowa do Milówki wzniesienia zwanego Koczym Zamkiem można podziwiać szeroką panoramę. Patrząc w kierunku wschodnim i południowo-wschodnim widoczne są m.in. Prusów (1), Romanka (2), Rysianka (3) oraz przełęcz Glinka (4).

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Zofia Sotwin 1/4 pkt


Pytanie 9/2018

Osoba rodzinnie związana z okolicą naszego przejścia zabiera brytyjską flagę i kilka kamieni, zostawia zaś flagę polską. Ponad pół roku później niemal równie głośno, przynajmniej w skali kraju, robi się o innej górskiej sytuacji, w której ginie trzech nastolatków. Jakie wydarzenia przywołujemy w tym pytaniu?

Odpowiedź

W maju 1980 roku polski taternik Jerzy Kukuczka, którego rodzina pochodzi z Istebnej, zdobywa Mount Everest wraz z Andrzejem Czokiem. W książce "Mój pionowy świat" opisuje szczegóły wejścia na szczyt. W ostatnich dniach grudnia do Korbielowa przybywa na obóz kondycyjny grupa młodych sportowców. Młodzież z trenerem wyrusza "na chwilę" na lekko na Pilsko, gdzie zaskakuje ich załamanie pogody. Bez odpowiedniego wyposażenia, przy niskiej widoczności gubią drogę, błądzą i tracą siły, tragicznej nocy nie przeżyły trzy osoby.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Zofia Sotwin 1 pkt

Piotrek Potoniec 0,5 pkt


Pytanie 10/2018

Odszukajcie pięć schronisk (A, B, C, D, E), związanych swą lokalizacją z Beskidem Śląskim.

Informacje ogólne:

1. Wszystkie swymi korzeniami sięgają czasów przed II Wojną Światową, ale w trzech z nich ruch turystyczny rozpoczął się po odzyskaniu przez Polskę niepodległości.

2. Cztery z nich do dziś pełnią funkcję noclegową, a dwa zlokalizowane są na wysokości poniżej 1000 m n.p.m.

Dodatkowo:

1. Pomysł wybudowania C powstał po spłonięciu pierwszego obiektu A, zaś o pozwolenie na budowę D zaczęto się starać po pożarze schroniska w sąsiedniej grupie górskiej, przeciwnikiem powstania D był m.in. Walery Goetel.

2. Przy B i C wzniesiono obiekty sportowe, które już nie istnieją, zaś przy A wybudowano innego typu obiekt rekreacyjny, nieczęsto spotykany w górach, czynny sezonowo, wzorowany na znacznie wcześniejszym, ulokowanym w obrębie tej samej góry.

3. E powstało jako pierwsze w Polsce schronisko pewnej organizacji, do której nie należało żadne z pozostałych. Okna jego jadalni zapewniają rozległe widoki.

4. Uroczyste otwarcie odbudowanego po pożarze A poprzedziło o niemal dwa miesiące otwarcie C i o 29 lat E. D zostało otwarte 12 lat po B, które udostępniono turystom sezon wcześniej niż E.

5. C powstało pierwotnie wg projektu architekta, który miał duży wkład w zmianę wizerunku nieodległego miasta.

6. Przy A, B i C znajdują się wyciągi narciarskie, chociaż ten przy B na pewno nie zostanie uruchomiony jeszcze w tym sezonie. Zaś D było bazą pewnych konspiracyjnych mistrzostw o międzynarodowej obsadzie.

7. Z C jest mniej więcej pięć razy bliżej niż z B do obiektu zapewniającego niezłe widoki.

8. Zupełnie blisko A można nocować jeszcze w innym obiekcie, dla którego świadczenie noclegów nie jest pierwotną funkcją, ale jego logo znajdziemy także przy B, C i E.

Odpowiedź

Schroniska, wokół których osadziliśmy naszą zagadkę, to dawna Klementynówka (A, dziś schronisko PTTK pod Klimczokiem), schronisko na Przysłopie pod Baranią Górą (B), na Szyndzielni (C), nieistniejące schronisko na szczycie Trzech Kopców (D) oraz na Błatniej (E).

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Piotrek Potoniec 3/4 pkt

Łukasz Hałat 2/3

Kasia Lamparska 0,5 pkt

Klasyfikacja po II serii w edycji 2018:

Helena Bremer 9+3/4 pkt

Kasia Stelmach 8+3/4 pkt

Weronika Ciągała 8+3/4 pkt

Sylwia Smela 8,5 pkt

Agnieszka Kruszyna 8+1/4 pkt

Piotrek Potoniec 6+3/4 pkt

Kasia Lamparska 6 pkt

Zofia Sotwin 5,5 pkt

Gosia Zbylut 5 pkt

Arkadiusz Głodek 4,5 pkt

Karol Matuszewski 4 pkt

Łukasz Witkowski 4 pkt

Olena Szczepańska 4 pkt

Maciej Wałach 3+1/4 pkt

Łukasz Hałat 1+2/3 pkt


Klasyfikacja generalna po VI serii pytań:

Helena Bremer 27+3/4+1/3 pkt

Weronika Ciągała 27+3/4 pkt

Agnieszka Kruszyna 27+1/4 pkt

Kasia Stelmach 25,5+1/3+1/4 pkt

Sylwia Smela 24+3/4+2/3 pkt

Piotrek Potoniec 24,5+1/4 pkt

Kasia Lamparska 22+1/4+1/3 pkt

Maciej Wałach 14+2/3 pkt

Olena Szczepańska 12+1/3 pkt

Anna Nowak 8+2/3 pkt

Gosia Zbylut 8+2/3 pkt

Karol Matuszewski 7+2/3+3/4 pkt

Łukasz Witkowski 6+3/4 pkt

Zofia Sotwin 5,5 pkt

Arkadiusz Głodek 4,5 pkt

Angelika Nieduziak 2,5+1/3 pkt

Łukasz Hałat 1+2/3 pkt

Piąta seria pytań - BESKID ŚREDNI


Pytanie 1/2018

Przygotowania do wyjazdu zwykle rozpoczynacie od granic. Przez Beskid Średni można poprowadzić różne granice, nawet takie, nad którymi wznoszono obiekty obronne. Prosimy o wskazanie lokalizacji tych obiektów w granicach turystycznych Beskidu Średniego, określenie w jakim są dzisiaj stanie oraz informację jakimi szlakami można najszybciej przejść pomiędzy tymi spośród nich, które nazywano zamkami.

Odpowiedź

Jak słusznie zauważyliście, na dobrze bronioną wygląda północna granica Beskidu Średniego, choć ta powstała w wyniku ustaleń geografów na długo po zejściu rycerzy z koni. Wiemy natomiast, że wzdłuż Skawinki przebiegała granica między Księstwem Krakowskim a Księstwem Oświęcimskim, której strzegły zamki na górze Żar i Lanckorońskiej Górze (pozostałości po nich możemy oglądać w terenie). Ważny, międzynarodowy trakt wzdłuż doliny Raby zabezpieczała brona myślenicka, której do dziś zachowany fragment objęty jest ochroną rezerwatową Zamczysko nad Rabą, świadczą o niej także nazwy terenowe Stróża i Osieczany. Na terenie Beskidu Makowskiego znajdował się także zamek warowny w Dobczycach (obecnie Muzeum Regionalne PTTK) oraz wcześniej powstałe w dolinie Skawy grodziska, których relikty do dziś znajdują się na skraju wzgórza Wierzchowina nad nowym zalewem, na Kurczynie czy w Zembrzycach (ale to już po zachodniej stronie Skawy).

Podróżując wzdłuż szlaków między dawnymi zamkami warto zwrócić uwagę także na Beskidzką Drogę św. Jakuba.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Gosia Zbylut 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Arkadiusz Głodek 3/4 pkt

Helena Bremer 3/4 pkt

Karol Matuszewski 3/4 pkt

Kasia Lamparska 3/4 pkt

Kasia Stelmach 3/4 pkt

Maciej Wałach 3/4 pkt

Piotrek Potoniec 3/4 pkt

Sylwia Smela 3/4 pkt

Agnieszka Kruszyna 0,5 pkt

Łukasz Witkowski 0,5 pkt

Olena Szczepańska 0,5 pkt

Zofia Sotwin 0,5 pkt


Pytanie 2/2018

Wędrując przez Beskid Średni możemy trafić w miejsca wyjątkowe w skali kraju. Przykład widoczny jest na zdjęciu. Prosimy o podanie przyczyny wyjątkowości poniższego drzewa, nazwiska postaci z nim związanej i wytłumaczenie tego powiązania oraz, to już dodatkowo i pozabeskidzko, co łączy tę postać z Oskarem Kolbergiem.

Odpowiedź

Na zdjęciu przedstawiliśmy jeden z dwóch cisów Raciborskiego. Do tych rzadko występujących w Polsce i zarazem jednych z najstarszych drzew w kraju udało się nam dotrzeć w trakcie wyjazdu. Nazwane na cześć Mariana Raciborskiego, przyrodnika aktywnie zabiegającego o ochronę przyrody, którego z wielkim etnografem wiąże, jak łatwo odgadliście, niemało, a pośmiertnie połączył ich Tadeusz Błotnicki, autor popiersia znajdującego się na grobie Kolberga na cmentarzu Rakowickim oraz pierwszego pomnika Raciborskiego (wykonanego dla krakowskiego ogrodu botanicznego).

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Arkadiusz Głodek 1 pkt

Gosia Zbylut 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Karol Matuszewski 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Łukasz Witkowski 1 pkt

Maciej Wałach 1 pkt

Olena Szczepańska 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Zofia Sotwin 1 pkt


Pytanie 3/2018

W tym pytaniu prosimy o przeanalizowanie planowanej trasy naszego weekendowego przejścia i wybranie z niej miejsc naznaczonych przez podziemne organizacje narodowościowe z czasów okupacji niemieckiej. W odpowiedzi prosimy nazwać te miejsca i krótko opisać co się w nich działo.

Odpowiedź

Zbiorowo znaleźliście powiązania organizacji podziemnych ze wszystkimi miejscami na naszej trasie oraz w jej okolicach, wiecie już, że Beskid Średni był nimi naszpikowany. Począwszy od Myślenic – głównej bazy Obwodu AK „Murawa”, miejsca redakcji pisma podziemnego "Przegląd Polski", konspiracyjnej fabryki broni "Ubezpieczalnia", przez Porębę i otaczające ją wzniesienia, Suchą Polanę i wiele innych miejsc w paśmie Lubomira i Łysiny, w wielkiej mierze związanym z obozem partyzantów i obławą na nich, przez Pcim - teren działania placówki AK i miejsce regularnych przejść oddziałów, wreszcie pasmo Koskowej Góry - związane również z działalnością i ukrywaniem członków Konfederacji Tatrzańskiej oraz pasmo Babicy, na której zboczach także długo stacjonowały oddziały partyzanckie i toczyła się bitwa leśna.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Gosia Zbylut 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Olena Szczepańska 1 pkt

Agnieszka Kruszyna 3/4 pkt

Arkadiusz Głodek 3/4 pkt

Kasia Lamparska 3/4 pkt

Kasia Stelmach 3/4 pkt

Piotrek Potoniec 3/4 pkt

Sylwia Smela 3/4 pkt

Weronika Ciągała 3/4 pkt

Zofia Sotwin 3/4 pkt

Karol Matuszewski 0,5 pkt

Łukasz Witkowski 0,5 pkt

Maciej Wałach 0,5 pkt


Pytanie 4/2018

Jak powszechnie wiadomo, w Beskidach występują lwy. Pytamy o lokalizację tych konkretnych oraz czy zawsze były umaszczone w ten sposób.

Odpowiedź

Lwy ze zdjęcia są częścią fontanny Tereska stojącej na myślenickim rynku. Obecny kolor, zbliżony do oryginalnego, uzyskały w wyniku ostatniej renowacji (w latach 80. pomalowano je na seledynowo, aby dopasować do płytek ceramicznych).

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Arkadiusz Głodek 1 pkt

Gosia Zbylut 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Karol Matuszewski 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Łukasz Witkowski 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Olena Szczepańska 3/4 pkt


Pytanie 5/2018

Świętych najłatwiej rozpoznawać po atrybutach. Przedstawienia pewnego ze świętych mężów wyróżnia to, że jedynym jego odzieniem bywają własne włosy i broda. W Polsce święty ten czczony był głównie na ziemi kłodzkiej, a swoiste "beskidzkie zagłębie" tego świętego znajduje się właśnie w Beskidzie Średnim. Rozpoznaj jaki to święty i wskaż w jakich trzech, bliskich sobie, przestrzeniach można go zobaczyć.

Odpowiedź

Przedstawienie św. Onufrego, patrona dobrej drogi, możemy zobaczyć na górze Chełm nad Stryszowem (przy czerwonym szlaku), na zboczach Kamionki nad Stroniem (Pod Lipą, przy dawnym szlaku do Kalwarii), w kaplicy cmentarnej w Zembrzycach, w herbie gminy Stryszów, która co roku wręcza swym zasłużonym obywatelom statuetki św. Onufrego, i dokąd można wybrać się w czerwcu na Onufralia - imieniny bohatera naszej zagadki.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Arkadiusz Głodek 1 pkt

Gosia Zbylut 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Łukasz Witkowski 1 pkt

Maciej Wałach 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Zofia Sotwin 1 pkt

Karol Matuszewski 3/4 pkt

Kasia Stelmach 3/4 pkt

Olena Szczepańska 3/4 pkt

Klasyfikacja po I serii w edycji 2018:

Gosia Zbylut 5

Helena Bremer 4+3/4

Weronika Ciągała 4+3/4

Arkadiusz Głodek 4,5

Kasia Lamparska 4,5

Sylwia Smela 4,5

Agnieszka Kruszyna 4+1/4

Kasia Stelmach 4+1/4

Karol Matuszewski 4

Łukasz Witkowski 4

Olena Szczepańska 4

Piotrek Potoniec 3,5

Maciej Wałach 3+1/4

Zofia Sotwin 3+1/4

Klasyfikacja generalna po V serii pytań:

Weronika Ciągała 23+3/4 pkt

Agnieszka Kruszyna 23+1/4 pkt

Helena Bremer 22+3/4+1/3 pkt

Kasia Stelmach 21+1/3+1/4 pkt

Piotrek Potoniec 21,5 pkt

Sylwia Smela 20+3/4+2/3 pkt

Kasia Lamparska 20+3/4+1/3 pkt

Maciej Wałach 14+2/3 pkt

Olena Szczepańska 12+1/3 pkt

Anna Nowak 8+2/3 pkt

Gosia Zbylut 8+2/3 pkt

Karol Matuszewski 7 +2/3 +3/4

Łukasz Witkowski 6+3/4 pkt

Arkadiusz Głodek 4,5

Zofia Sotwin 3+1/4

Angelika Nieduziak 2,5+1/3 pkt

Czwarta seria pytań - BESKID NISKI


Pytanie 16

Cztery z poniżej prezentowanych cerkwi znajdują się na trasie naszego obozu sylwestrowego. W odpowiedzi prosimy o dokonanie wyboru tych właściwych, podanie ich lokalizacji (miejscowości), wezwań oraz określenia jaką funkcję pełnią one obecnie.

Odpowiedź

Dzięki przejściu obozu sylwestrowego zapoznaliście się z dawnymi cerkwiami grekokatolickimi, w naszym ConKursie znalazły się cztery z nich: cerkiew św. Michała Archanioła (F) w Brunarach (obecnie kościół rzymskokatolicki), cerkiew Opieki Matki Bożej (B) w Hańczowej (obecnie cerkiew prawosławna), cerkiew św. Paraskiewy (A) w Kwiatoniu (obecnie kościół rzymskokatolicki), cerkiew Opieki Matki Bożej (E) w Owczarach (obecnie pełni funkcję cerkwi grekokatolickiej oraz kościoła rzymskokatolickiego) - trzy z nich zostały wpisane na Listę Dziedzictwa UNESCO. Na pozostałych zdjęciach mogliście rozpoznać kolorowe cerkwie w Gładyszowie (C), Świątkowej Małej (D), Świątkowej Wielkiej (G) i Koniecznej (H).

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Maciej Wałach 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt


Pytanie 17

Aby wczuć się w zimowy klimat okolic, przez które będziemy wędrowali, proponujemy obejrzenie teledysku, do którego link znajduje się poniżej.

https://www.youtube.com/watch?v=-uQdZS9DVtA

Następnie prosimy o odtworzenie trasy i podanie nazw trzech zabytkowych obiektów, które widać w teledysku.

Odpowiedź

Cieszymy się, że zadanie to sprawiło Wam tyle frajdy oraz że dostrzegliście nieścisłości topograficzne, co zrzucamy na karb priorytetów montażowych, za trasę przejazdu przyjmując: Gorlice - Siary - Ropica Górna - Banicka Góra - Krzywa.

Zabytki widoczne przez szyby autobusu to m.in. gorlicki ratusz, bazylika oraz kapliczka Jezusa Frasobliwego – miejsce zapalenia pierwszej na świecie ulicznej lampy naftowej, kapliczka św. Jana Nepomucena, brama do posiadłości Długoszów w Siarach, dawne cerkwie w Ropicy i Krzywej.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Maciej Wałach 3/4 pkt


Pytanie 18

Na trasie obozu znajduje się pomnik pewnego ważnego polskiego polityka, którego nazwisko można też skojarzyć ze sławnym polskim historykiem. Właściwym jednak powodem dla, stosunkowo niedawnego, uczczenia owej postaci wystawieniem pomnika, była jej pionierska działalność na polu pozyskiwania pewnego surowca skalnego. W odpowiedzi prosimy podać, w jakiej miejscowości usytuowany jest ów pomnik oraz jak nazywa się skała, o której mowa w pytaniu.

Odpowiedź

W tym pytaniu upamiętniliśmy Władysława Długosza, senatora II RP, pioniera polskiego przemysłu naftowego (interesowały go ropa naftowa oraz ozokeryt), którego pomnik odsłonięto jesienią 2011 w Sękowej, gdzie znajduje się także mauzoleum Długoszów, w którym nasz bohater został pochowany.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Maciej Wałach 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt


Pytanie 19

Poniższe zdjęcie zostało wykonane z miejsca, które znajduje się na trasie pierwszego dnia obozu sylwestrowego. Jego oś skierowana jest niemal idealnie w kierunku zachodnim. W odpowiedzi prosimy o podanie nazw szczytów oznaczonych na zdjęciu.

Odpowiedź

Panoramy Beskidu Niskiego niejednemu już sprawiły kłopot. Część z Was, także wybrała szczyty zbyt południowe. Na fotografii wykonanej z Taniej Góry widzimy Jaworze (A), Modyniankę (B), Rosochatkę (C) i Chełm (D).

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Maciej Wałach 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Sylwia Smela 1/4 pkt


Pytanie 20

Prezentujemy poniżej skan mapy wydanej w roku 1936. Współcześnie okolica ta wygląda inaczej, jednak pewne rzeczy pozostały niezmienne. Chcemy zapytać o szlak turystyczny, wiodący przez Wysową i Regietów Wyżny, oraz obiekty oznaczone czerwonymi kółkami. W odpowiedzi prosimy o podanie pełnej nazwy, jaką wtedy określany był ten szlak, oraz czterech liczb, które występują w nazwach poszczególnych obiektów.

Odpowiedź

23 czerwca 1935 roku w Stanisławowie (obecnie Iwano-Frankiwsk, zachodnia Ukraina) odbył się Walny Zjazd Delegatów Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego, na którym zdecydowano o nazwaniu głównego szlaku turystycznego P.T.T., biegnącego rdzennym grzbietem Karpat od Ziemi Cieszyńskiej na zachodzie aż po Góry Czywczyńskie na wschodzie – Głównym szlakiem karpackim P.T.T. im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Uchwała ta dała formalny początek istnieniu najdłuższego pieszego szlaku turystycznego w Polsce, który po dekadzie znakowania kolorem czerwonym osiągnął długość ponad 700 km.

Do roku 1939 czerwone oznaczenia głównego szlaku prowadziły przez Wysową, Regietów Wyżny i Konieczną. Powojenne zmiany granic ukróciły szlak o dobre dwieście kilometrów, a jego obecną pozostałością jest oczywiście Główny Szlak Beskidzki.

Czerwonymi kółkami obwiedziono cmentarze pierwszowojenne o numerach: 51 Rotunda, 46 Konieczna, 48 Regetów Wyżny, 49 Blechnarka.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Maciej Wałach 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Kasia Lamparska 0,5 pkt

Sylwia Smela 0,5 pkt


Klasyfikacja po IV serii pytań:

Weronika Ciągała 19 pkt

Agnieszka Kruszyna 19 pkt

Helena Bremer 18+1/3 pkt

Piotrek Potoniec 18 pkt

Kasia Stelmach 17+1/3 pkt

Sylwia Smela 15,5+3/4+2/3 pkt

Kasia Lamparska 15,5+3/4+1/3 pkt

Maciej Wałach 10+3/4+2/3 pkt

Anna Nowak 8+2/3 pkt

Olena Szczepańska 8+1/3 pkt

Karol Matuszewski 3 +2/3 +3/4

Gosia Zbylut 3+2/3 pkt

Angelika Nieduziak 2,5+1/3 pkt

Łukasz Witkowski 2+3/4 pkt

Trzecia seria pytań - BESKID MAŁY (Góry Zasolskie)


Pytanie 11

Poniższa figura znajduje się w pewnym mieście na obrzeżach Beskidu Małego. Jej lokalizacja nie jest przypadkowa, można bowiem znaleźć co najmniej dwa powody, dla których właśnie tak przedstawiony koń może się z tym miastem kojarzyć. W odpowiedzi prosimy o wyjaśnienie obu asocjacji.

Odpowiedź

Figura konia stanowi fragment fontanny, którą w 2005 ustawiono na rynku Suchej Beskidzkiej, upamiętniając 600-lecie miejscowości. Koń w takiej pozycji znajduje się w herbie miasta, czerpiącym z herbu szlacheckiego Starykoń używanego przez Wielopolskich, właścicieli Suchej przez niemal dwa stulecia.

Druga asocjacja, również związana z Wielopolskimi, to targi końskie, które były organizowane w Suchej dzięki przywilejowi targowemu nadanemu przez króla Augusta II Sasa w 1742 r., co podniosło rangę miasta jako ważnego ośrodka handlowego.

Widoczny na zdjęciu koń stoi przed powstałą na początku XVIII w. karczmą, w której dobijano targu podczas końskich jarmarków i w której Mickiewicz umieścił akcję "Pani Twardowskiej". Symbolem karczmy jest koń, figura wisi nad wejściem do lokalu.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Karol Matuszewski 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Olena Szczepańska 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Kasia Lamparska 0,5 pkt


Pytanie 12

W Beskidzie Małym, podobnie jak i w innych częściach Polski, ostały się ślady burzliwej przeszłości. Prosimy o wskazanie gdzie w tej grupie górskiej znajduje się najwyżej położone Zamczysko oraz nieoszklone od wieków Okno. Podpowiedzią niech będzie fakt, że oba te obiekty coś łączy.

Odpowiedź

Oba obiekty można namierzyć w paśmie Łamanej Skały. Popularne wśród wspinaczy bloki skalne Zamczysko znajdziemy nad miejscowością Łysina, zaś Zbójeckie Okno w potężnej wychodni skalnej przy żółtym szlaku między chatami w rejonie Potrójnej. Obie formacje skalne są zbudowane z odpornych na wietrzenie piaskowców istebniańskich.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Karol Matuszewski 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Olena Szczepańska 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt


Pytanie 13

Walory widokowe Leskowca są powszechnie znane. Przy dobrej widoczności ze szczytowej polany zobaczyć można nie tylko Beskidy, lecz również Tatry. Większą sztuką jest zobaczyć Tatry z niżej położonych miejsc. W Beskidzie Małym jest to jednak możliwe, nawet z niektórych wsi położonych w dolinach. W odpowiedzi prosimy o podanie nazw dwóch takich wsi.

Odpowiedź

Tatrami nazwano wzniesienie nad doliną Skawy, pomiędzy Świnną Porębą i Jaszczurową.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Karol Matuszewski 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Olena Szczepańska 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt


Pytanie 14

Pytanie jest krótkie – gdzie zostało zrobione to zdjęcie?

Jednak w odpowiedzi prosimy nie tylko o określenie co to za obiekt, lecz również gdzie jeszcze w polskich Karpatach znajdują się podobne?

Odpowiedź

Widzimy rozwidlenie torów PKL prowadzących na górę Żar, w tym miejscu mijają się wagoniki. W polskich Karpatach tego typu mijanki znajdują się na Górze Parkowej (Krynica-Zdrój) i na Gubałówce (Zakopane).

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Kasia Stelmach 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Karol Matuszewski 2/3 pkt

Kasia Lamparska 2/3 pkt

Olena Szczepańska 2/3 pkt


Pytanie 15

Odszukajcie pięć postaci (A, B, C, D, E), związanych swym pochodzeniem z różnymi miejscowościami Beskidu Małego.

Na początek parę informacji ogólnych:

1. O każdym z nich było w swoim czasie głośno w skali całej Polski, niektórzy z nich uzyskali też światową sławę.

2. Większość z nich urodziła się w miastach, tylko postać oznaczona jako C urodziła się na wsi.

3. Tylko D wciąż żyje. Pozostali rozstali się z tym światem w latach: 1977, 1993, 2005, 2015 (kolejność przypadkowa).

4. Dla A, B i E ważny okazał się okres ich pobytu w Krakowie. Każdy z nich został w tym mieście upamiętniony ulicą swego imienia, w tym jeden jeszcze za swego życia.


Jeżeli zaś zestawimy fragmenty życiorysów poszczególnych z nich to dowiemy się że:

5. A przez 6 lat był przełożonym B. 5 lat później przybył z daleka i odwiedził na krótko m.in. B, uroczyście kończąc przy tym pewną inwestycję, w której B brał udział choć nie pierwszoplanowy.

6. A i C odegrali bardzo istotną rolę w historii Polski, choć każdy z nich w biegunowo odległy sposób.

7. Dla D bardzo istotne były idee głoszone przez A, do czego zresztą publicznie się przyznawał, choć w jego profesji nie było to typowe. Ponadto D studiował tam, gdzie kiedyś wykładowcą był A.

8. A i E łączył kierunek podjętych, a nieukończonych studiów. Z obydwoma postaciami połączyć można również podobne z nazwy, masowe wydarzenia, których organizację dzieliło niemal co do dnia 4 lata.

9. B przez kilka lat był obiektem szczególnego zainteresowania podwładnych C.

10. Najważniejsza placówka w jakiej pracował B znajdowała się w miejscu, którego nazwa może budzić wyraźne skojarzenie ze statusem jaki D uzyskiwał w swej profesji kilkukrotnie.

11. Daty urodzin B i E dzieliło 6 lat, a daty śmierci 16 lat. Byli związani z podobnymi środowiskami, przy czym działalność B na tym polu miała większy zasięg i trwała dłużej, a rozwinęła się dopiero po śmierci E.

12. Dla instytucji, którą kierował C, w bardzo specyficzny sposób użyteczni byli ludzie z profesji D.

13. Uważa się że jeden z takich ludzi (choć C nie był wtedy jeszcze jego przełożonym) miał związek ze śmiercią E.

14. D i E urodzili się w tej samej miejscowości, ponadto E jest pochowany tam gdzie mieszkał D.

W odpowiedzi prosimy o podanie imion i nazwisk każdej z tych postaci.


Odpowiedź

Pod kolejnymi literami kryły się następujące osoby: A - Karol Wojtyła, B - Kazimierz Jancarz, C - Czesław Kiszczak, D - Tomasz Adamek, E - Stanisław Pyjas.

To pytanie wymagało najwięcej poszukiwań. Utrudnienie sprawił Wam popularny portal informacyjny, w którym zmieniono miejsce urodzenia Stanisława Pyjasa. Po dopasowaniu wszystkich elementów układanki, niektórym udało się znaleźć wszystkich bohaterów naszej łamigłówki. Serdecznie gratulujemy!

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Helena Bremer 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Karol Matuszewski 3/4 pkt

Kasia Stelmach 3/4 pkt

Sylwia Smela 3/4 pkt

Kasia Lamparska 1/4 pkt

Klasyfikacja po III serii pytań:

Helena Bremer 14+1/3 pkt

Weronika Ciągała 14 pkt

Agnieszka Kruszyna 14 pkt

Kasia Stelmach 13+1/3 pkt

Kasia Lamparska 12+3/4+1/3 pkt

Piotrek Potoniec 13 pkt

Sylwia Smela 11+3/4+2/3 pkt

Anna Nowak 8+2/3 pkt

Olena Szczepańska 8+1/3 pkt

Maciej Wałach 6+2/3 pkt

Karol Matuszewski 3 +2/3 +3/4

Gosia Zbylut 3+2/3 pkt

Angelika Nieduziak 2,5+1/3 pkt

Łukasz Witkowski 2+3/4 pkt

Druga seria pytań - PASMO RADZIEJOWEJ


Pytanie 6

Zdjęcie wykonano w Paśmie Radziejowej ok. 20 minut po wschodzie słońca. Pytanie jest proste. Podaj nazwy szczytów oznaczonych jako 1 i 3, nazwę miejscowości ukrytej we mgle (numer 2) oraz nazwę szczytu, na którym znajduje się obiekt oznaczony jako 4.

Odpowiedź

Patrząc z Radziejowej na zachód, wyraźnie widzimy Trzy Korony (1) w masywie Pienin oraz gorczański szczyt Lubania (3), w dolinie pomiędzy tymi górami, zasnute mgłą Krościenko (2). Obiekt oznaczony jako 4 to oczywiście przekaźnik na Przehybie, (dokładniej, stojący na szczycie nazywanym Małą Przehybą), nieopodal schroniska.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1

Anna Nowak 1

Helena Bremer 1

Kasia Lamparska 1

Maciej Wałach 1

Piotrek Potoniec 1

Sylwia Smela 1

Weronika Ciągała 1

Kasia Stelmach 3/4

Łukasz Witkowski 3/4


Pytanie 7

Wydawać by się mogło, że zbójnictwo było domeną czasów dawno już minionych. Jednakże w niektórych częściach Beskidów proceder ten, choć w formie i celach zupełnie niezgodnych z romantycznymi legendami, kwitł jeszcze zupełnie niedawno. Było tak i w Paśmie Radziejowej. Podaj nazwę miejscowości, której najsłynniejszy mieszkaniec wróci do niej najwcześniej 40 lat od usłyszenia wyroku (o ile sąd skróci mu wielokrotny wyrok dożywocia).

Odpowiedź

Rabunki, pobicia, podpalenia, wymuszania haraczy, w końcu morderstwa, których dopuścili się bracia Władysław i Ryszard Chowańcowie z Gabonia nie stawiają tej miejscowości w dobrym świetle. Bracia stworzyli groźny gang, który 20 lat temu rządził południową Polską. Starszy z nich doczekał się przydomka "Al Capone z Gabonia", więcej można poczytać np. tutaj: https://www.tygodnikprzeglad.pl/al-capone-znad-dunajca/

Poprawnej odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1

Anna Nowak 1

Helena Bremer 1

Kasia Lamparska 1

Kasia Stelmach 1

Łukasz Witkowski 1

Maciej Wałach 1

Piotrek Potoniec 1

Sylwia Smela 1

Weronika Ciągała 1


Pytanie 8

W dalszej perspektywie majaczą już święta Bożego Narodzenia, pewna sądecka kolęda opisuje drogę Świętej Rodziny przez Pasmo Radziejowej. Co prawda prawa poetyki oraz upływ czasu nieco zniekształciły użyte tam nazwy miejscowe, jednak wydają się one czytelne. W oparciu o tekst kolędy, oblicz ile punktów GOT zdobyli za to przejście Maryja i Józef.

Odpowiedź

W 1984 roku powstała urocza Sądecka Kolęda, jej autorem jest Wojtek Pysz, przewodnik SKPG Kraków (blacha nr 306). Józef z Maryją wyruszają w stronę Rytra z enigmatycznych Tylmanowskich Groni, idą przez Prehybę i Radziejową, z której schodzą w dolinę Popradu. Ich trasa częściowo prowadzi po wyznakowanych szlakach PTTK, w pozostałych miejscach obliczając punktację do GOT przyznaje się jeden punkt za każdy przebyty kilometr oraz jeden punkt za każde pokonane 100 m sumy różnic poziomów przy podejściach. Uznajemy więc, że Święta Rodzina za to przejście zdobyła około 39 punktów GOT.


SĄDECKA KOLĘDA (1984)

W dawnych czasach, gdy rządzili cesarze i króle

Zarządzono spis ludności w Sądeckim Cyrkule.

Każdy musiał wszystko rzucić czy chory, czy zdrowy

Iść tam, gdzie się rodził, zgłosić rachmistrzom spisowym.

Wyruszyli Józef z Marią z Tylmanowskich Groni

Szli do Zamku w Rytrze pieszo, bo nie mieli koni.

Rankiem z domu wyszli, zanim słonko wstało

Drogi szmat do Rytra było, a dnia zimą mało.


Józef z trudem pod Prehybę w śniegu szlak przebijał

Za nim wolno szła po śladach brzemienna Maryja.

W górze śniegu coraz więcej, stąpać coraz trudniej

Pod Złomistym Wierchem popas zrobili w południe.

Dalej droga będzie lżejsza, już zaszli wysoko

Jeszcze w górę Radziejowa, potem w dół Roztoką,

Już na Żłobkach, Fugasówki, Kiczora, Żabieńce

Tutaj droga przedeptana, narodu szło więcej.


Już do celu mają blisko, jeszcze trzy pacierze

Żeby ujrzeć nad Popradem wznoszącą się wieżę.

W grudniu słońcu spieszno spocząć, za góry się chowa,

Trzeba będzie znaleźć miejsce, gdzie by zanocować.

Nie przyjęli ich na nocleg w gospodzie ryterskiej

I nie było dla nich miejsca w żadnej chacie wiejskiej.

Za wieś poszedł Józef szukać, znalazł stary szałas

Siano miękkie w nim, więc poszedł po Maryję zaraz.


Z kilku desek, gontem kryty na małej polanie,

Tu wędrówką umęczeni spoczęli na sianie.

Nikt nie wiedział jeszcze wtedy, że właśnie tej nocy

Na świat przyjdzie Ten, którego głosili prorocy.

Że w pustkowiu, kędy zimą nigdy nikt nie chodzi

Pan nad pany, Król nad króle w szopie się narodził.

Chustą matki owinięty, sianem otulony

Czekał kiedy przyjdą Mędrcy złożyć mu pokłony.

Kiedy przyjdą pastuszkowie, osiołek i wołek

Kiedy się rozlegnie granie fujarek wesołe,

Ale wkoło cicho było, Malusieńki zasnął

Józef, sam zmarznięty, nakrył Dziecię cuchą własną.

Poprawnej odpowiedzi udzieliły:

Agnieszka Kruszyna 1

Anna Nowak 1

Helena Bremer 1

Kasia Lamparska 1

Kasia Stelmach 1

Weronika Ciągała + za znalezienie tejże kolędy


Pytanie 9

Z doliny Popradu wracać będziemy zapewne wesołym pociągiem. Niestety nie uda nam się nim dojechać do punktów rozpoczęcia wyjazdu. Mogło być inaczej. Podaj relacje trzech niezrealizowanych, choć planowanych linii kolejowych, którymi zamierzano wzbogacić sieć komunikacyjną zachodniej części Beskidu Sądeckiego.

Odpowiedź

Dolina Dunajca od dawna stanowiła ważną arterię komunikacyjną, zaś Szczawnica i Krościenko dynamicznie rozwijały się w 2. połowie XIX wieku. Oba te czynniki sprawiły, że już ponad 120 lat temu planowano poprowadzenie linii kolejowej doliną Dunajca. W lutym 1894 "Czasopismo Techniczne" opublikowało obszerny plan budowy kolei lokalnych. Znalazła się tam m.in. linia Nowy Sącz-Szczawnica-Stary Sącz, która została poparta uchwałą Rady Kolejowej w połowie 1900 roku. W kolejnych latach zaproponowano przedłużenia tej linii, łączące miejscowości cieszące się powodzeniem wśród galicyjskich kuracjuszy z Nowym Targiem oraz Piwniczną. Realizację tych planów przekreślił wybuch I wojny światowej (po szynach jeździł tylko parowóz o nazwie Szczawnica). W latach 50. powrócono do tematu, zespół profesora Czyczuły z Politechniki Krakowskiej zaproponował budowę kolejki wąskotorowej z Piwnicznej do Szczawnicy. Od początku XXI wieku ponownie lobbowane są projekty połączenia obu uzdrowisk. W 2007 roku pomysł budowy kolei zablokowały silne protesty ekologów. Przez ostatnią dekadę zmieniła się technologia i sztab naukowców z PK, wciąż wierzy w możliwość przeforsowania budowy. Jeden z wariantów kolejki zakłada odgałęzienie na Słowację. Na przełęczy Obidza od głównego toru odchodziłby drugi, który przez Litmanową i Jarabinę prowadziłby do zamku Lubomirskich w Starej Lubowni.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1

Anna Nowak 1

Helena Bremer 1

Kasia Lamparska 1

Kasia Stelmach 1

Łukasz Witkowski 1

Maciej Wałach 1

Piotrek Potoniec 1

Weronika Ciągała 1

Sylwia Smela 2/3


Pytanie 10

Zdjęcie przedstawia fragment ciekawego obiektu, który choć na terenie Pasma Radziejowej jest obcy, to jednak w szczególny sposób mocno z nim związany. Podaj nazwę tego obiektu oraz wyjaśnij gdzie, kiedy i z jakiej okazji go wzniesiono.

Odpowiedź

Tajemnicze znaki widoczne na zdjęciu przedstawiają napis widniejący na bogato dekorowanej Bramie Seklerskiej, która w 1999 stanęła w sąsiedztwie klasztoru klarysek w Starym Sączu na pamiątkę kanonizacji bł. Kingi przez Jana Pawła II. Zgodnie z podaniami, Kinga przybyła do Polski z Węgier w otoczeniu walecznych seklerów, później w Starym Sączu założyła klasztor klarysek, w którym spędziła ostatnie dni życia i została pochowana. Starosądecka brama jest typowa dla Seklerszczyzny (na terenie dzisiejszej Rumunii), gdzie została wykonana i skąd w formie daru trafiła w Beskid Sądecki.

Poprawnej odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1

Anna Nowak 1

Helena Bremer 1

Kasia Lamparska 1

Kasia Stelmach 1

Maciej Wałach 1

Sylwia Smela 1

Weronika Ciągała 1


Klasyfikacja po II serii pytań:

Kasia Lamparska 9+2/3 pkt

Helena Bremer 9+1/3 pkt

Weronika Ciągała 9 pkt

Agnieszka Kruszyna 9 pkt

Anna Nowak 8+2/3 pkt

Kasia Stelmach 8+1/3+1/4 pkt

Piotrek Potoniec 8 pkt

Sylwia Smela 7+2/3 pkt

Maciej Wałach 6+2/3 pkt

Olena Szczepańska 4+2/3 pkt

Gosia Zbylut 3+2/3 pkt

Angelika Nieduziak 2,5+1/3 pkt

Łukasz Witkowski 2+3/4 pkt

Pierwsza seria pytań - GORCE


Pytanie 1

Zdjęcie zrobiono w schronisku na Maciejowej, przedstawia ono Gorce i ich najbliższe sąsiedztwo w nietypowym ujęciu. Pytanie brzmi, jakim wspólnym mianem można określić obiekty oznaczone liczbami i co schronisko na Maciejowej ma z tym wspólnego?

Odpowiedź

Zdjęcie przedstawia fragment planu rozmieszczenia tzw. „Bacówek turystyki kwalifikowanej PTTK”, zwanych też „Moskałówkami”, na obszarze polskich Karpat. Ostatecznie powstało ich w Beskidach 11 (oraz 3 w Sudetach). Choć plan ten obejmował aż 163 obiekty, i tak nie był kompletny. Nie ma na nim oznaczonych, powstałych w latach 80. bacówek na Brzance i Jamnej oraz… bacówki na polanie Przysłop pod Maciejową, oddanej do użytku w roku 1977. Ten temat jeszcze wiele razy pojawi się na kursowych wyjazdach, więc polecamy bliżej się z nim zapoznać.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Anna Nowak 1 pkt

Hela Bremer 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Olena Szczepańska 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Angelika Nieduziak 0,5 pkt

Gosia Zbylut 0,5 pkt

Katarzyna Stelmach 0,5 pkt


Pytanie 2

W przeszłości w Gorcach osiadła ludność spoza granic naszego kraju. Ponazywała otoczenie w swoim języku, czego dowody spotykamy do dziś. O jaką ludność chodzi i nazwy jakich miejsc świadczą o jej obecności w Gorcach? Podaj przynajmniej dwie nazwy geograficzne.

Odpowiedź

W XIV wieku w Gorce dotarli Wołosi. Była to ludność pasterska we wczesnym średniowieczu zamieszkującą góry dzisiejszej Rumunii. Najważniejszą osadą wołoską na Podhalu była Ochotnica, w której do dziś krowy nazywa się imionami wywodzącymi się z języka Wołochów: Fryga, Korbula. W terenie i na mapie odnajdujemy wiele śladów po Wołochach, są nimi takie nazwy jak: Magura, Kiczora, Przysłop, Suhora, Runek i inne.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Hela Bremer 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Katarzyna Stelmach 1 pkt

Maciej Wałach 1 pkt

Olena Szczepańska 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Gosia Zbylut 0,5 pkt


Pytanie 3

Zdjęcie przedstawia pewien ciekawy obiekt. Na jakiej polanie można go zobaczyć i jakie były okoliczności jego powstania?

Odpowiedź

Zdjęcie przedstawia Kaplicę Matki Bożej Królowej Gorców na polanie Rusnakowej, prowadzi do niej żółty szlak (Nowy Targ - Turbacz - Tymbark). Wcześniej kaplica zwana była Partyzancką, Pasterską lub Papieską. Powstała w 1979 jako dar dla Jana Pawła II z okazji pierwszej pielgrzymki do ojczyzny.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Angelika Nieduziak 1 pkt

Anna Nowak 1 pkt

Gosia Zbylut 1 pkt

Hela Bremer 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Katarzyna Stelmach 1 pkt

Maciej Wałach 1 pkt

Olena Szczepańska 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt


Pytanie 4

Póki co Gorce nie kojarzą się jednoznacznie jako centrum narciarstwa, niemniej jest w nich kilka stoków, na których można spróbować swoich sił. Podaj lokalizację gorczańskiego wyciągu krzesełkowego, miejsca w Gorcach, gdzie wyciąg zlikwidowano oraz miejsca, w którym planowana jest budowa nowego ośrodka narciarskiego.

Odpowiedź

Na gorczańskich stokach ulokowały się ośrodki narciarskie, w których dominują wyciągi orczykowe. Znajdziemy jednak także wyciągi krzesełkowe - dwa w centrum narciarskim "Czorsztyn-Ski" w Kluszkowcach, trzecim można wyjechać z Koninek na grzbiet Tobołowa (kolej linowa "Tobołów"). Jeszcze na początku XXI wieku działał wyciąg orczykowy przy schronisku pod Turbaczem, starsi pamiętają także wyciąg na Łapsowej Polanie. Wyciąg orczykowy na Maciejowej został zamknięty w 2013 roku, ale wznowił działanie po dwuletniej przerwie (dlatego nie uznawaliśmy tej odpowiedzi). Temat budowy nowej stacji narciarskiej rozpala za to umysły mieszkańców Ochotnicy Górnej. Pod uwagę branych jest aż 10 lokalizacji, z których najbardziej zaawansowana jest koncepcja wykorzystania w tym celu północnych stoków góry Runek w paśmie Lubania.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Olena Szczepańska 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Anna Nowak 2/3 pkt

Gosia Zbylut 2/3 pkt

Kasia Lamparska 2/3 pkt

Angelika Nieduziak 1/3 pkt

Hela Bremer 1/3 pkt

Katarzyna Stelmach 1/3 pkt


Pytanie 5

Z gorczańskich polan można podziwiać rozległe panoramy okolicznych gór. Oczywiście działa to i w drugą stronę – Gorce pięknie prezentują się z innych części Beskidów. Proponujemy zatem rozgrzewkę przed czymś co już niedługo stanie się jednym z podstawowych zagadnień życia każdego kursanta. Znajdujemy się na Mogielicy, patrzymy na wschodnią część Gorców i pytamy: co stąd widać? W odpowiedzi podajcie nazwę miejscowości oznaczonej numerem 1 oraz nazwy szczytów oznaczonych numerami 2 i 3.

Odpowiedź

Panorama widoczna na zdjęciu przedstawia przede wszystkim wschodnią część Gorców, w tle widnieją Tatry Wysokie. Miejscowość położona w dolinie Kamienicy to Szczawa (1), za nią widoczny jest dwuwierzchołkowy szczyt Lubania (2), a na prawo wyrasta Gorc (3). Fotografia ta nosi znamiona zdjęcia archiwalnego, na żadnym z opisanych szczytów nie ma jeszcze wież widokowych, które powstały na Gorcu i Lubaniu w 2015 roku.

Poprawnych odpowiedzi udzielili:

Agnieszka Kruszyna 1 pkt

Angelika Nieduziak 1 pkt

Anna Nowak 1 pkt

Gosia Zbylut 1 pkt

Hela Bremer 1 pkt

Kasia Lamparska 1 pkt

Katarzyna Stelmach 1 pkt

Piotrek Potoniec 1 pkt

Sylwia Smela 1 pkt

Weronika Ciągała 1 pkt

Maciej Wałach 2/3 pkt

Olena Szczepańska 2/3 pkt

Klasyfikacja po I serii pytań:


Piotrek Potoniec 5 pkt

Weronika Ciągała 5 pkt

Kasia Lamparska 4+2/3 pkt

Olena Szczepańska 4+2/3 pkt

Hela Bremer 4+1/3 pkt

Agnieszka Kruszyna 4 pkt

Sylwia Smela 4 pkt

Katarzyna Stelmach 3,5+1/3 pkt

Anna Nowak 3+2/3 pkt

Gosia Zbylut 3+2/3 pkt

Angelika Nieduziak 2,5+1/3 pkt

Maciej Wałach 2+2/3 pkt


ConKURS regulamin i informacje ogólne

ConKurs 17-19

Chcąc zdopingować Was do zdobywania dodatkowych informacji na temat grup górskich, które będziemy poznawać w ramach kursu, przygotowaliśmy specjalnie dla Was ConKurs. Uczestnictwo w nim nie jest obowiązkowe, mamy za to nadzieję, że sprawi Wam sporo przyjemności.

Poniżej publikujemy regulamin ConKursu. Zaś kolejne serie pytań i odpowiedzi na nie pojawiać się tu będą w rytmie zgodnym z kalendarzem wyjazdów kursowych. Na odpowiedzi czekamy do nocy poprzedzającej wyjazd.

Życzymy dobrej zabawy,

Wasze Kierownictwo


Regulamin ConKursu

1. Organizatorem ConKursu jest kierownictwo Kursu 17-19, sam zaś ConKurs adresowany jest wyłącznie do uczestników wyżej wymienionego Kursu.

2. ConKurs ma na celu przede wszystkim dobrą zabawę oraz wzbudzenie dodatkowej motywacji do poznawania obszaru Waszych przyszłych uprawnień.

3. Kolejne serie pytań publikować będziemy z odpowiednim wyprzedzeniem, przed kolejnymi wyjazdami kursowymi, określając zarazem termin udzielenia odpowiedzi. Pytania w danej serii dotyczyć będą grupy górskiej, która będzie miejscem kolejnego wyjazdu.

4. Uczestnikiem ConKursu może (choć nie musi) zostać każdy z Was. Do zabawy dołączyć można w każdym momencie, choć najlepiej brać w niej udział od początku. Nie dopuszcza się udziału zespołowego. Ambicją każdego z Uczestników powinno być samodzielne znalezienie właściwych odpowiedzi.

5. Odpowiedzi należy udzielać w postaci pisemnej na adres: conkurs1719@gmail.com

6. W końcowej klasyfikacji ConKursu każde miejsce premiowane nagrodą powinno być zajmowane przez dokładnie jedną osobę. Jeżeli po ostatnim pytaniu w każdej z edycji co najmniej dwie osoby będą miały tyle samo punktów i będą zajmować wyróżnione miejsce, zostanie rozegrana pomiędzy nimi dogrywka na zasadach określonych przez Organizatorów.

7. Punktacja: za właściwą odpowiedź na pytanie Uczestnik otrzymuje jeden punkt. Za odpowiedź niewłaściwą otrzymuje zero punktów. Za odpowiedź niepełną Uczestnik nie otrzymuje punktu.

Jeżeli prawidłowa odpowiedź składa się z kilku elementów, Organizatorzy mogą przyznać ułamek punktu za każdą z części odpowiedzi. W przypadku, gdy już po opublikowaniu pytania okaże się, że jego treść jest niejasna lub niejednoznaczna, Organizatorzy mogą zdecydować o przyznaniu ułamka punktu za odpowiedź częściowo poprawną.

8. Nagrody:

- zostaną przyznane dla trzech osób, które zdobędą największą liczbę punktów,

- wśród osób, które zdobędą co najmniej 30% punktów w całej edycji ConKursu, a nie będą premiowane innymi nagrodami, zostanie rozlosowana nagroda specjalna.

9. O wszystkich kwestiach nie objętych powyższym regulaminem decydują Organizatorzy ConKursu.