Kumaş

Kumaşların hijyenik özelliklerinin ana göstergeleri şunlardır: zararlı bileşenlerin olmaması, kumaşların emici özellikleri, buhar-su geçirgenliği, ısı koruma özellikleri, toz tutma kapasitesi vb. Kumaş Alanlar bir kumaşın çevreden nemi emme yeteneği. Saf yün ürünleri en higroskopiktir. Higroskopiklik iç giyim ve yazlık ürünlerde çok önemlidir. Keten kumaşlar, doğal ipek, viskon, pamuktan yapılmış kumaşlar, nemi hızlı bir şekilde emme ve hızlı bir şekilde serbest bırakma özelliğine sahiptir.


Sentetik lifler genellikle hafif higroskopiktir. Parça Kumaş terbiyesi, kumaşın higroskopikliğini önemli ölçüde etkileyebilir: su geçirmez emprenyeler, film kaplamalar, vernikleme, çekme önleyici ve kırışık önleyici emprenye kumaşların higroskopikliğini azaltır. Kumaşın higroskopikliği, kumaşın birçok özelliğini (elektriklenme, buhar geçirgenliği, su direnci) belirler.

Kumaş Alan. Gevşek dokumaya sahip malzemelerde, nem buharları kumaşın gözeneklerinden geçer; daha yoğun malzemelerde, liflerin yüksek higroskopikliği ile buhar geçirgenliği sağlanmalıdır. Buna göre, düşük higroskopikliğe sahip sentetik kumaşlar bile, eğer ipliklerin birbirine geçmesi buna izin veriyorsa, iyi buhar geçirgenliğine sahip olabilir. Örneğin, profesyonel spor giyim, özel giydirme ve iplik dokuma nedeniyle yüksek hava ve buhar geçirgenliğine sahip sentetik kumaşlardan yapılır.


Kumaş Alanlar. Doku yüzeyinde oluşan elektrik yükünün büyüklüğü ve işareti (pozitif veya negatif) vücut üzerinde biyolojik bir etkiye sahiptir. Doğal, Parça Kumaş viskon ve poliamid (naylon) lifler, insan cildinde negatif bir elektrik alan oluşmasına katkıda bulunur ve bu da insanlar üzerinde faydalı bir etkiye sahiptir. Etkisi tam olarak yüksek elektrifikasyona dayanan tıbbi çamaşırların yapıldığı özel sentetik lifler vardır.


Sentetik liflerin çoğu, insanlar için zararlı olan pozitif bir elektrik alanı yaratır. Yeni tekstil malzemeleri geliştirilirken, elyaf karışımını oluşturan bileşenlerin rasyonel seçimi ile elektrifikasyon değiştirilebilir. Örneğin, zıt işaretin yüklerini biriktiren bir lif kombinasyonu, elektriklenmeyi azaltır.