Ksiądz

Jan Kanty Madej

Film prezentujący działalność ks. Jana Madeja

Prezentacja poświęcona działalności Księdza Jana Madeja

Ksiądz Jan Madej prezentacja

Życiorys

Madej Jan Kanty (1875-1941), ksiądz, działacz polityczny i społeczny, poseł na Sejm.

Urodził się 24 września 1975 r. w Izdebniku w powiecie wadowickim, w rodzinie chłopskiej,

Był synem Walentego i Teresy Adamus. Po ukończeniu gimnazjum w Krakowie studiował w latach 1896 do 1900 teologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wyświęcony na księdza 1 lipca 1900 r. był kolejno wikarym w Nowym Targu (1900-1) i w Krakowie (1901-5), następnie proboszczem w Białce Tatrzańskiej od 1 lipca 1905 r. aż do śmierci. Jako proboszcz wybudował m.in. nowy kościół (1914-21) i założył nowy cmentarz. W r. 1924 otrzymał godność szambelana papieskiego, a w 1926 r. przy podziale dekanatu nowotarskiego został powołany na dziekana spiskiego. Założył w Białce Kółko Rolnicze, Ośrodek Zdrowia, a w 1929 r. Spółdzielnię Mleczarską, prowadził Kasę im. Stefczyka. W latach 1919 do 1920 był posłem do Sejmu Ustawodawczego z okręgu wyborczego Nowy Targ z ramienia Stronnictwa Katolicko-Ludowego.

Wszedł do Sejmu w czerwcu 1919 r. na miejsce posła Wawrzyńca Wojdyły, którego mandat unieważniono. Należał do Klubu Narodowego Zjednoczenia Ludowego. Był członkiem sejmowej Komisji zdrowia publicznego i skarbowo-budżetowej.

W 1928 r. ponownie otrzymał mandat poselski swego stronnictwa, z listy katolickiej Unii Ziem Zachodnich z okręgu Wadowice, Biała, Myślenice, Maków, Żywiec, Nowy Targ.

Należał do Klubu Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem (BBWR). Na posiedzeniach sejmu zabierał głos m. in. w sprawach oświaty (nauczania religii w szkołach) i finansowych.

W swoich wystąpieniach publicznych na wiecach gorąco popierał Józefa Piłsudskiego, za co był atakowany przez niektóre kręgi katolickie związane z „Głosem Narodu”. W 1929 r. odwiedził go w Białce Tatrzańskiej prezydent Ignacy Mościcki, a na uroczyście obchodzony jubileusz 25-lecia proboszczowania w Białce przybyło wielu sanacyjnych dygnitarzy.

W czasie wyborów w 1930 r., w których sam nie kandydował, prowadził bardzo aktywną agitację wyborczą na rzecz listy BBWR np. odbył na Pomorzu 15 wieców. Wchodził do rady nadzorczej Spółki Wydawniczo-Handlowej „Lud Katolicki”. Był aktywnym członkiem Międzykomunalnego Związku Opieki Społecznej w Krakowie.



W czasie drugiej wojny światowej był pośrednikiem w przeprowadzaniu oficerów polskich przez granicę na Węgry, za co został w 1940 r. aresztowany przez gestapo. Po przeszło dwumiesięcznym pobycie w „Palace” z Zakopanem, następnie w więzieniu nowotarskim, został wykupiony przez mieszkańców Białki Tatrzańskiej Zmarł 31 czerwca 1941 r. w Białce i został pochowany na tamtejszym cmentarzu.

Galeria zdjęć z archiwum parafialnego w Białce Tatrzańskiej i Narodowego Archiwum Cyfrowego z okresu dwudziestolecia międzywojennego