Бібліотека НВК

Бібліотека - це одна з найважливіших ділянок роботи школи. Вона сприяє реалізації державної програми національної освіти і виховання учнів, вирішує це завдання своїми методами та засобами в загальному плані навчально - виховного процесу школи разом із педагогічним колективом.

Реалізацію бібліотекою таких основних функцій як освітня, виховна, пізнавальна, інтелектуальна логічно узгоджується із повсякденним змістом роботи школи.

Основними завданнями бібліотеки школи є:

Інформаційне забезпечення всіх аспектів в навчально – виховного процесу у засвоєнні програмних та факультативних знань учнів, виховання інформаційної культури, формування навичок пошуку інформації. Тому шкільна бібліотека відіграє велику роль у реалізації цілей і завдань щодо інформаційної освіти. Робота шкільної бібліотеки надзвичайно багатогранна. Це й методично-інформаційний центр, де учні розвивають читацький смак, формують любов до книги. Бібліотека – це світ відкриттів, світ творчості, де формується читач-творець.

Поєднуючи традиційні і нетрадиційні форми роботи, я постійно працюю над тим, аби заохочувати учнів до читання, зацікавити їх книгою, процесом пізнання, стимулювати до використання книг, що є у бібліотеці.

Тому що, шкільна бібліотека, є інформаційною базою як для учнів, так і для вчителів, батьків.

Важливим напрямком роботи бібліотеки є інформаційна робота.


Для забезпечення читачів необхідною для навчально-виховного процесу літературою постійно вивчаю читацькі потреби.

З цього напряму провожу:

Індивідуальні бесіди з учнями школи для виявлення їхніх інтересів та інформаційних потреб;

Анкетування учнів для виявлення читацьких потреб;

Ознайомлення з новою навчальною, художньою літературою, шляхом оформлення книжкових виставок, бібліографічних оглядів літератури.

Для якісного інформаційного забезпечення учнів проводжу систематичну роботу з метою збереження, зміцнення та розмноження бібліотечного фонду; формування ядра фонду, основою якого є українська книга.

Допомогаю учням усвідомити, що книга не тільки матеріальна, а й духовна цінність, невіддільна від понять: Батьківщина, чесність, справедливість.

Визначено основні напрями діяльності:

Оперативне забезпечення повною інформацією навчально-виховного процесу школи;

Сприяння кращому засвоєнню учнями знань через інформаційні форми і методи бібліотечної роботи;

Забезпечення високого рівня організації виховного процесу для особистісного становлення кожного через громадське, морально-правове, фізичне, художньо-естетичне, екологічне та економічне виховання.

Крокуючи в ногу з часом, наша бібліотека працює над методичною проблемою «Використання інноваційних технологій в роботі бібліотеки, як засіб особистісно орієнтовного виховання учнів»

З метою розвитку інформаційно-бібліотечного обслуговування читачів провожу тематичні огляди літератури.

У бібліотеці оформлені постійно діючі книжкові виставки й виставки до знаменних і пам’ятних дат.

«Цікава математика»

«Доторкнись до джерел славної історії»

«В країні цікавих уроків»

«І тепер, поете любий, в сім’ї вольній новій тебе згадую з любов’ю, теплим щирим словом»

«Книги письменників рідного краю»

«Ольга Кобилянська – майстер художнього слова»

«Юрій Федькович – народний співець Буковини»

«Твої права і обов’язки»

«Поспішайте прочитати»

Допомогою учням у самоосвітній роботі, навчаю орієнтуватись у розмаїтті книг, щоб вміли знайти потрібну інформацію, були готові до самостійної роботи з книжкою.

У процесі роботи приділяю увагу забезпеченню учнів усіма необхідними матеріалами для уроків, написання рефератів, підготовки до контрольних робіт.

Проводжу вивчення запитів користувачів бібліотеки, використовуючи різні методи аналізу;

Спостереження за частинами;

Групові та індивідуальні користування учнів при виборі книг;

Проводжу тематичні бесіди про прочитане, консультації біля книжкових виставок.

Раз у місяць проводжу інформаційну годину. В цей день разом з активом бібліотеки проводжу огляд літератури, знайомлю педагогів та учнів із новими надходженнями.

Члени активу бібліотеки беруть участь у підготовці та випуску шкільної газети «Бібліотечний вісник»

Де висвітлюється як учні зберігають підручники, корисні поради, як зберігати підручники, як читати книгу.

Для учнів, як категорії споживачів інформації, розроблено тематику бібліотечно-бібліографічних бесід, які допоможуть розібратися в морі книг:

«Розвиток книгодрукування в Україні», «Бібліотечно-бібліографічні засоби пошуку літератури», «Крилаті вислови про книгу», «Книга запитує – книга відповідає».

Забезпечення інформаційних потреб користувачів може бути масовим, груповим та індивідуальним. Для педагогічного колективу ведеться за такими основними напрямками:

Інформаційне забезпечення проведення педагогічних рад (підготовка списків літератури, виступ з інформаційними оглядами літератури);

Інформування про нові документи шляхом випуску бюлетеня «Нові надходження» та списки літератури «Нові книги з історії України,» «Нові книги з біології», «Нові підручники».

Інформаційне забезпечення роботи методичних об’єднань, надання необхідної інформації класним керівникам по виховній роботі;

Індивідуальне інформування вчителів, що атестуються.

Для учителів-предметників систематично у процесі надходження нової літератури поновлюються тематичні полички, які мають вільний доступ і класифіковані за навчальним програмами: «Математика», «Хімія», «Біологія», «Інформатика», «Світова література» та інші. Вчителі також можуть скористатися тематичними папками: «Нормативні документи», «На допомогу класному керівнику», «Духовні скарбниці».

У своїй роботі я залучаю учнів всіх класів до проведення загальношкільних масових заходів, готую добірки літератури та питання до вікторини, допомагаю вчителям у розробці сценарії свят.

Інформаційна робота в бібліотеці ведеться з урахуванням нових освітніх технологій, вікових та індивідуальних потреб читачів, що дає можливість організувати індивідуальну і групову, самостійну науково-пізнавальну, творчу діяльність учнів, забезпечити вільний доступ до джерел інформації.

Для диференційного обслуговування виділено такі категорії споживачів інформації:

Адміністрація школи;

Учителі-предметники;

Учні, інші працівники школи.

Для адміністрації необхідна інформація про нові методи організації навчально-виховного процесу, форми і методи планування роботи школи, про загальний стан освіти в країні. Підвищення кваліфікації працівників, фінансування роботи школи.

Для вчителів-предметників особливий інтерес представляє інформація про нові методи виховання, викладання конкретної дисципліни, перевірка знань учнів, підвищення педагогічної майстерності.

Учні початкових і середніх класів вчаться правильно користуватися книгою, фондами бібліотеки, з довідковим апаратом бібліотеки.

Учням 10-11 класів необхідна інформація не тільки пов’язана з навчальним процесом, але й додаткові матеріали про те, яку обрати професію, куди піти вчитися.

Діти можуть надавати перевагу тій чи іншій інформації, що найбільше їх цікавить, допомагають підвищити їх культурний та інтелектуальний рівень.

Для батьків необхідна інформація про те, як допомогти дітям у їх навчанні, виховувати чесну, працелюбну, високоморальну духовно-багату особистість, допомогти їм знайти своє місце в житті.

Інформаційна культура учня – це вміння правильно формувати свої запити. Основне завдання роботи бібліотеки з учнями – формування в них ставлення до бібліотеки як до невичерпного джерела інформації, а також розуміння того, що в бібліотеці можна поповнити свої знання.

Зацікавити учнів учитися захоплено – це одне із завдань, яке я намагаюсь вирішити спільно із педколективом школи.

Нові навчальні програми вимагають від учнів різнобічних знань, великої ерудиції, вміння робити узагальнення і висновки. Виконати ці вимоги може лише учень, який звертається до додаткової літератури.

Бібліотека – центр розвитку інформаційної компетентності педагогів та учнів, тому в ній вирішуються такі завдання:

Формування інформаційної компетентності читачів;

Співробітництво з бібліотеками шкіл району;

Готувати грамотного користувача з високим рівнем бібліографічної та читацької культури.