Позакласна робота

МЕТА І ЗАВДАННЯ ВИХОВНОЇ РОБОТИ

1) Виховувати в учнів любов до свого народу, його мови, традицій, народних ремесел.

2) Виховувати любов до праці, почуття дбайливого господаря свого навчального закладу, бережливе ставлення до майна училища і кабінету.

3) Вчити дітей учитись, виховувати почуття відповідальності за доручену справу.

4) Виховувати бережливе ставлення до природи, дати елементарні знання з екології.

5) Виховувати учнів на принципах християнської моралі.

6) Здійснювати правове виховання учнів, ознайомлювати з правовою відповідальністю, окремими статтями

Кримінального кодексу України.

7) Привчати учнів до систематичного читання періодичної преси, перегляду телепередач, з наступним обговоренням цих матеріалів.

8) Зміцнювати здоров'я учнів, добиватися сумлінного ставлення до уроків фізкультури, спортивних секцій, ранкової фізкультури.

9) 3 метою вивчення природи рідного краю організовувати екскурсії і походи.

10) Виховувати повагу до вчителів, старших, батьків.

Методичний порадник класного керівника

ДОКУМЕНТАЦІЯ КЛАСНОГО КЕРІВНИКА

Журнал теоретичного навчання учнів.

Аналіз контингенту учнів групи.

  1. Журнал виховної роботи групи.
  2. Табелі успішності та відвідування занять учнями.
  3. План виховної роботи на місяць, затверджений заступником директора з навчально-виховної роботи.
  4. Матеріали виховних годин, годин спілкування тощо.
  5. Розробки, сценарії виховних заходів.
  6. Особові справи учнів групи.
  7. Щоденник роботи з «важкими» учнями.
  8. Щоденник роботи з батьками.
  9. План та протоколи засідань ради профілактики правопорушень групи.
  10. Протоколи батьківських зборів, доповідні та виступи на зборах.
  11. Матеріали із запобігання дитячого травматизму, бесід з правил дорожнього руху, журнал (протоколи) проведення інструктажів з ТБ із підписами учнів.
  12. План та матеріали діяльності волонтерської організації групи.
  13. Літопис чи фотоальбом групи.

ОСНОВНІ ФОРМИ І МЕТОДИ ІНДУВІДУАЛЬНОЇ РОБОТИ З УЧНЯМИ

Основні форми дії на індивіда:

індивідуальна бесіда;

індивідуальна допомога;

індивідуальне завдання;

індивідуальне доручення;

індивідуальний контроль.

Індивідуальна бесіда вимагає від вихователя: попередньої підготовки, продумування інформації, вибирання засобів і прийомів залежно від особливостей співбесідника і його стану.

Індивідуальна допомога виховує учня тоді, коли вихователь не нав'язує, а пропонує раду, свою підтримку або схвалення.

Індивідуальне завдання має мету залучити вихованця в активну учбову роботу, спортивну секцію, кружок.

Індивідуальний контроль – обов'язкова форма для формування кращих якостей і здібностей що вчиться, яка дозволяє вихователеві оцінити динаміку розвитку особи.


Рекомендації класному керівникові із попередження правопорушень учнів

1. Вивчити особистості дітей та особливості їх розвитку на основі психодіагностики, взяти на контроль учнів, що мають негативну поведінку, здійснювати психолого-педагогічні спостереження.

2. Відвідати сім”ї дітей, вивчити умови проживання, підготовки до уроків, взаємостосунки дорослих і дітей.

3. Взяти на облік сім”ї, де немає контролю з боку батьків за поведінкою дитини, в яких зловживають спиртними напоями, де батьки уникають контактів із училищем.

4. Вивчити стан здоров’я дітей, стежити за „картками здоров’я” учнів.

5. Забезпечувати взаємозв’язок з батьками через попереджувальні інформаційні листи.

6. Створити умови для корекції стосунків учня з товаришами, дорослими, батьками.

7. Знаходити шляхи взаєморозуміння з учнем у спілкуванні з викладачами, майстрами виробничого навчання, щоб він міг їм довірятися.

8. Налагодити індивідуальну роботу з учнем, враховуючи його психологію, фізіологічний стан, нахили, захоплення, позитивні сторони характеру, уміння.

9. Залучати учнів до участі в гуртках, до позакласної роботи та суспільно-корисних справ.

10. Співпрацювати із училищною радою профілактики правопорушень, органами місцевого самоврядування.


Досліджує

класний керівник

Педагогічна діагностика – це педагогічна діяльність, спрямована на вивчення і пізнання стану об’єктів (суб’єктів) виховання з метою співробітництва з ними і управління процесом виховання.

При діагностичному підході до формування загальної мети виховання, яка є складовою частиною навчально-виховної системи училища, має використовуватись особистісний підхід до формування дитини, який передбачає такі основні компоненти

а) соціальні риси;

б) власний життєвий досвід;

в) інтелектуальні риси;

г) генетичні риси.

Діагностика виховного процесу – це виявлення ефективності, аналіз затрачуваних педагогом зусиль, одержання всебічної інформації про характер впливів навколишніх мікро та макросередовищ на розвиток учнів.

Вивчаються:

а) рівень вихованості та загального розвитку учнів;

б) система виховної роботи в училищі;

в) реакція учнів на впроваджувані заходи, педагогічні умови;

г) ступінь задоволення виховною роботою, спілкування з педагогами;

д) ступінь і характер взаємодії (співробітництва) суб’єктів виховання;

е) момент напруженості у стосунках учнів і педагогів та їх причини.

Основним елементом виховного процесу є вихована ситуація. В ній перехрещуються складні взаємостосунки особистості учня, вихователя, колективу, середовища, суспільства. Основу ситуації становить виховна взаємодія, яка має відповідну мету і стосовно неї зміст і засоби виховання. В поняття “виховна ситуація” включається вплив педагога, вплив його особистості на учня, діяльність колективу, а також інші впливи, які достатньо значимі для даної ситуації.

Тому результати виховання віддалені, але діагностування виховного процесу, як і виховної ситуації, можливе.

В педагогічній науці виховний процес розглядається як процес складний, динамічний і системний. Це означає, що йому характерні цілісність, взаємозв’язок зовнішніх і внутрішніх властивостей.

Будь-яка виховна ситуація, як елемент виховного процесу, більшістю зв’язків залежить від інших ситуацій. Тому, визначаючи програму вивчення будь-яких педагогічних явищ, вчитель повинен пам’ятати, що який би “найкращий” чи “сучасний” метод діагностування не був застосований, взятий окремо, він може бути лише інструментом аналізу якоїсь сторони виховного процесу (взаємодії особистості і колективу, різні прояви процесу формування особистості в різних видах діяльності учнів і т. д.).

Тому більш доцільніше використовувати комплексні діагностичні методики, які включають найрізноманітніші методи, фіксуючі групи інтегративних показників виховного процесу.

Алгоритм, логіка виховного процесу.

1. Знання головної мети, завдань і змісту процесу виховання, виділення актуальних проблем виховання. Розуміння основних психолого-педагогічних понять, володіння провідними формами і методами виховної роботи.

2. Аналіз рівня відповідності результатів виховної роботи меті виховання, розуміння причин, які впливають на неоптимальне вирішення завдань виховання. Вмілий аргументований аналіз виховного заходу (виховної справи), власної педагогічної позиції, сучасне педагогічне мислення, готовність до розвитку ситуацій успіху.

3. Передбачення результатів своєї роботи, вміння порівняти реальні результати із загальною метою виховання, бачити суперечності, будувати обґрунтовані гіпотези.

4. Конкретизація завдань із врахуванням результатів вивчення головних об’єктів виховання і прогнозів-перспектив

5.Усвідомлений вибір головних завдань і адекватної їм діяльності із врахуванням розвитку учнів і учнівських колективів. Переконаність, що вибрані види виховної діяльності, форми і методи виховної роботи забезпечать позитивні зрушення в рівні вихованості учнів.

6. Вироблення конкретної програми діяльності як логічної ланки процесу виховання. Педагог повинен продумати як змінити позицію вихованців, викликати позитивні внутрішні мотиви і переконання.

7. Проектування розвитку особистості, включення учнів у таку систему діяльності та стосунків, яка збагачує їх позитивний досвід, зміцнює морально-ціннісну позицію. При цьому педагог не лише організовує діяльність адекватну виховній меті і завданням, але й створює умови для прояву позитивних якостей дитини. Підводячи підсумки виховної діяльності, вчитель підкреслює успіх, показує ріст особистості, при необхідності ”авансує” успіх. Із врахуванням реальних можливостей кожного вихованця вчитель підбирає відповідний вид діяльності і доручення конкретному учневі, опираючись на його сильні сторони.

8. В реалізації програми виховної роботи важливо враховувати і можливості самого педагога, його сильні і слабкі сторони, забезпечити використання найбільш доцільних в даних конкретних умовах методи та засоби виховання, творчий ріст вчителя.

9. Проведення проміжного контролю, аналізу результатів діяльності, рівня вихованості учнів і рівня розвитку учнівського колективу.

Таким чином, при умові логічної побудови виховного процесу на діагностичній основі класний керівник звільняється від недоцільних заходів, обґрунтовано вибирає зміст, форми і методи роботи, тобто усвідомлено будує процес виховання і управляє успішним становленням особистості учня, з меншими затратами сил і часу досягає позитивних успіхів у вихованні.

Пропоную вашій увазі приклади анкет, тестів різного спрямування, які я використовую у свої діяльності, з урахуванням вікових особливостей та розвитку учнів.


Анкета «Ти і твоя група»


1. Чи подобається тобі група, де навчаєшся ? Підкресли одну із запропоно-

ваних відповідей:

а) так;

б) частіше так, інколи ні;

в) важко сказати (і так, і ні);

г) частіше ні, інколи так;

д) ні.

2.Що тобі подобається в групі найбільше?

3.Що тобі не подобається в твоїй групі?

4.Якби ти став класним керівником, то які зміни вніс би в житті групи?

5. Оціни, будь ласка, відносини між учнями у твоїй групі.

З цією метою підкресли одну із запропонованих відповідей:

а) наш колектив дружний і згуртований; .

б)наш колектив дружний;

в) учні не сваряться, але кожен існує сам по собі;

г) учні інколи сваряться, але в цілому колектив не конфліктний;

д) колектив недружний, часто виникають конфлікти;.

е) наш колектив дуже недружний, важко навчатися в такій

групі.


Анкета «Стосунки в колективі»

1.Скільки тобі років?

2.Стать (чол./жін.). .

3.Тобі подобається навчатися в училищі?

а) дуже;

б)не дуже;

в) трішки;

г) не подобається.

4. Як ти почуваєшся навчальному закладі?

а) спокійно;

б)весело;

в) нудно;

г) страшно;

д)комфортно;

е) неспокійно;

5.Чи подобається тобі хтось у групі? (Так, ні.)

6.Якщо так, то що переважає у ваших стосунках?

а) взаєморозуміння;

б)взаємодопомога;

в) співпереживання;

г) повага один до одного;

д)спільні хобі.

7. Які стосунки склалися у колективі?

8. Які проблеми найбільше хвилюють тебе у взаєминах з одно-

групниками?

а) взаєморозуміння;

б)байдужість;

в) повага і довіра;

г) співпереживання;

д)переслідування та висміювання;

е) взаємодопомога.

9. Найцікавіше тобі зі своїми одногрупниками:

а)вчити уроки;

б)відпочивати на природі;

в)брати участь у громадській роботі;

г) захищатися від небезпеки;

д)не спілкуватися;

е)проводити вільний час;

ж)допомагати тим, хто потребує цього;

з) обговорювати цікаві події.

12. Який вислів найкраще відповідає твоїй життєвій позиції?

а)я відчуваю потребу завжди допомагати іншим людям;

б)я готовий відмовитися від власних інтересів заради інших

людей;

в)я намагаюся узгоджувати власні інтереси з потребами та

інтересами інших людей;

г) я допомагаю іншим людям, якщо це не суперечить моїм

інтересам;

д)я намагаюся не турбувати інших людей через особисті проблеми;

е) я можу співчувати іншій людині, проте марнувати час на будь-яку допомогу не можу;

ж) я допомагаю іншим людям, якщо сам маю з цього якийсь зиск;

з) мене не цікавлять інші

Анкета «Я — учень»

Допиши запропоновані речення.

1. Я думаю, що гарний учень — це той, хто ....

2. Я думаю, що поганий учень — це той, хто ....

3. Найбільше я люблю, коли викладач ....

4. Найбільше я не люблю, коли викладач ....

5. Найбільше мені подобається училище за те, що ...,

6. Я не люблю училище за те, що ....

7. Я радію, коли у навчальному закладі ....

8. Я боюся, коли у навчальному закладі....

9. Я не хотів би, щоб в училищі ....

10.Коли я неуважний на уроці, я ....

11.Коли я не розумію що-небудь на уроці, я ....

12.Якщо я що-небудь не розумію при виконанні домашнього завдання, я ....

13.Я завжди можу перевірити, чи правильно я ....

14.Я ніколи не можу визначити, чи правильно я ....

15.Якщо мені що-небудь необхідно запам'ятати, я ....

16.Мені завжди цікаво, коли на уроці....

17.Мені завжди не цікаво, коли на уроці....

18.Я хотів би, щоб у нашому навчальному закладі завжди ....


Анкета «Моє навчання»

Підкресли або допиши необхідне.

1. Навчатися в училищі мені:

а) цікаво;

б) не цікаво.

2.Мої улюблені предмети — це....

3.Виконуючи самостійну роботу, я:

а) відразу беруся до справи, працюю завжди швидко;

б) спочатку намагаюся зрозуміти завдання, старанно його обмірковую, а потім дію без вагань, швидко;

в) дуже довго міркую, як краще вчинити, почуваюся невпевнено;

г) завжди хвилююся, тому що ...;

д) почуваю себе завжди спокійно, тому що ....

4. Найчастіше я:

а) не розумію мети роботи;

б) не розумію завдання;

в) не знаю, як його виконувати;

г) не вмію контролювати хід своєї роботи;

д) не знаю, як перевірити результат;

е) не вмію правильно розподілити час.

5. Я дуже ціную допомогу викладачів,майстрів виробничого навчання, товаришів. (Так, ні)

6. Якби я був педагогом , то таким учням, як я, допоміг ось у чому....


Анкета «Моя сім'я»

I. Дорогий друже! Дай відповіді на запропоновані запитання.

1. Хто приділяє тобі найбільше уваги в сім'ї?

2. Кому з рідних ти найчастіше розказуєш про своє жит­тя?

3. Чи розкриваєш ти мамі свої таємниці? Чи можеш з нею спілкуватися як із другом?

4. Чи карають тебе вдома? Яким чином?

5. Чи вважаєш ти своїх батьків справедливими?

6. Що тебе засмучує у стосунках з батьками?


II.Доповни речення.

1. Найбільше я боюся ....

2. Найбільше мені не подобається в собі....

3. Мені сумно, коли

4. Я хотів би бути більш ....

5. Коли-небудь я сподіваюся ....

6. Я відчуваю труднощі ....

7. Найбільше мене хвилює ....

8. П'ять найбільших неприємностей у моєму житті ....

9. Мені потрібна допомога, коли ....

10.Найщасливіша хвилина в моєму житті....

11.Я почуваю себе щасливим, коли ....

12.П'ять найрадісніших подій у моєму житті....


Тест « Чи вмієш ти спілкуватися»

1. Чи багато в тебе друзів?

2. Чи довго тебе бентежить почуття кривди, якої тобі завда­ли?

3. Чи прагнеш ти до нових знайомств із різними людьми?

4. Чи правда, що тобі приємніше читати книгу, ніж займатися будь-яким іншим заняттям, спілкуватися з людьми?

5. Чи легко ти встановлюєш контакти з людьми, значно стар­шими за віком?

6. Чи важко тобі спілкуватися у новому колективі?

7. Чи легко ти встановлюєш контакти з незнайомими людьми?

8. Чи легко ти освоюєшся в новому колективі?

9. Чи прагнеш ти будь-що познайомитися з новою людиною?

10.Чи дратують тебе оточуючі, чи часто прагнеш побути на са­моті?

11.Чи подобається тобі постійно бути серед людей?

12.Чи відчуваєш ти себе незручно, якщо доводиться виявляти ініціативу, щоб познайомитися з новою людиною?

13.Чи любиш ти брати участь у колективних іграх?

14.Чи справді почуваєшся незручно серед незнайомих людей?

15.Чи вважаєш ти, що не завдаси особливого клопоту, якщо створиш конфліктну атмосферу в малознайомій для тебе компанії?

16.Чи прагнеш обмежити коло знайомих невеликою кількістю людей?

17.Почуваєш ти себе невимушено, коли потрапляєш у незнайо­му компанію?

18.Чи правда, що ти почуваєшся досить впевнено і спокійно, коли доводиться говорити що-небудь невеликій групі лю­дей?

19.Чи багато у тебе друзів?

20.Чи ти бентежишся, коли до Тебе звертаються малознайомі люди?

Анкета «Рівень вихованості учнів»

1. Чи часто ти замислюєшся над тим, як впливають твої вчин­ки на навколишніх? а) так; б) ні; в) іноді.

2. Чи бували в тебе вияви брутальності? а) так; б) ні; в) іноді.

3. Чи любиш ти аналізувати свої вчинки? а) так; б) ні; в) іноді.

4. Чи перебиваєш ти співрозмовника? а) так; б) ні; в) іноді.

5. Чи можеш ти зупинити того, хто занадто самовпевнений? а) так; б) ні; в) іноді.

6. Чи подобається тобі демонструвати свій авторитет? а) так; б)ні; в) іноді.

7. Чи любиш ти допомагати людям? а) так; б) ні; в) іноді.

8. Чи знаєш ти власні вади? а) так; б) ні; в) іноді.

9. Чи конфліктуєш ти часом зі своїми друзями? а) так; б) ні; в) іноді.

10.Чи трапляються конфлікти в твоїй сім'ї? а) так; б) ні; в) іноді.

11.Між ким в твоїй сім'ї найчастіше виникають конфлікти? а) між батьками; б) між тобою і батьками; в) між членами сім'ї та гостями.

12.Кого в сім'ї ти наслідуєш? а) матір; б) батька; в) інших чле­нів сім'ї.

13.Хто з учителів тобі подобається? Чому?



Анкета «Моральні пріоритети»

Закінчи речення. Добро — це....

Зло — це....

Підлість — це....

Совість — це....

Ненависть — це ....

Нахабство — це ....

Дружба — це ....

Порядність — це ....

Ворожість — це ....

Право — це....

Чесність — це ....

Обов'язки — це ....

Хитрість — це ....

Обробка результатів.

Якщо учні не можуть визначити поняття, необхідно організува­ти роботу з їх вивчення, аналізу, обговорення.


Соціометрична анкета «Самохарактеристика учня»

1. Прізвище, ім'я.

2. Чи задоволений ти самим собою? (Так, ні.)

3. Як, на твою думку, ставляться до тебе в учнівському колективі?

4. Чи перейшов би ти до іншої групи , якби у тебе з'явилася така нагода? (Так, ні.)

5. Що ти цінуєш понад усе у своєму характері? Якщо можеш, назви.


Малювальний тест «Моя група і яв ній »

Намалюй учнів своєї групи, використовуючи чорний, коричне­вий, синій та червоний олівці. Чорним та коричневим малюй тих, до кого ставишся не дуже гарно, синім та червоним — до кого при­хильно. Намалюй також себе, колір і розмір малюнка обери самостійно.


Тест «Плутанка»

Протягом заздалегідь визначеного часу потрібно називати цифри по порядку від 1 до 20, одночасно записуючи їх на аркуші паперу або дошці у зворотному напрямку, наприклад назвати цифру 2, а записати 19 і т. д. Учитель відзначає кількість зроблених поми­лок. Чим менша кількість помилок, тим краще розподілена учнівська увага.

Тест «Ранжування понять»

Розташуй поняття за ступенем значущості.

  1. Друзі.
  2. Професія.
  3. Сім'я.
  4. Багатство.
  5. Здоров'я.
  6. Спілкування.
  7. Батьківщина.
  8. Гроші.
  9. Квартира.
  10. Любов.
  11. Талант.
  12. Здібності.

Обробка результатів.

Після проведення серед учнів ранжування будуть виявлені ті проблеми, які необхідно вирішувати.

Опираючись на дані діагностування, класний керівник оцінює стан вихованості учнів та формулює проблеми в їх подальшому розвитку. Класний керівник має вміти виділяти пріоритетні за­вдання з виховання учнів на певний період, використовуючи результати діагностування й інші джерела.