Tantárgyleírás

A tantárgy: Könyvtár-informatika. Előadás, kollokviummal zárul.

Tantárgy státusza: Általános kompetenciákat fejlesztő, kötelező / választható a BA alapkézésben.  Meghirdetője: Magyar Nyelv- és Irodalomtudományi Intézet (Magyar Nyelvészeti Tanszék)

Tantárgyleírás

 A források ismerete és magabiztos használata, a megtalált adatok megfelelő értékelése, válogatása, beépítése az ismeretszerzés vagy tudásszerzés folyamatába a tudományos megismerés és kutatás alapja. 

A tantárgy a korszerű könyvtári szolgáltatásokkal és információforrásokkal foglalkozik. Iránymutatást ad a céltudatos kereséshez, az internet- és forráshasználathoz. A diákok megismerik a tanulmányaik alatt nélkülözhetetlen szakirodalom felkutatásának lehetőségeit, a forrásgyűjtemények és a dokumentumok fajtáit, az információkeresés módját. A kurzus foglalkozik a bölcsészet- és társadalomtudományokat általában, valamint az egyes szakterületeket külön-külön is lefedő hálózati elektronikus forrásokkal, azok tartalmi és technikai jellegzetességeivel, a helyi és távhasználati lehetőségekkel. Sor kerül a legalapvetőbb  szabadon elérhető és felhasználói jogosultságokhoz kötött portálok, katalógusok, bibliográfiák, elektronikus könyvtárak, tudományos adatbázisok, valamint múzeumi és levéltári források elemzésére. Felhívjuk a figyelmet néhány praktikus alkalmazásra, az információk kritikus értékelésének szempontjaira és az etikus felhasználás kérdéseire is.

A kollokvium (elektronikus vizsga), írásbeli számonkérés e-formában, teszt kitöltésével.  A vizsgalap a Neptun rendszeren keresztül lesz elérhető.

Megajánlott jegy feltételekkel szerezhető a nappali kurzus résztvevői számára.

Levelező hallgatók: kollokvium, elektronikus vizsgát tesznek. Írásbeli számonkérés e-formában, teszt kitöltésével. 

Tematika

Kötelező irodalom

Dudás, Anikó:

Információs Műveltség Felsőfokon . Könyvtárinformatika. Szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban. -  Digitális kiad. - Budapest: Akadémiai Kiadó, 2018. - (PPKE BTK jegyzetek)  <doi> (Megtek. 2022. július).

 Elérhető: MERSZ online könyvtár. -  Shibboleth/EduId

Információs műveltség felsőfokon. Könyvtár-informatika: Szakirodalmi forráskutatás a bölcsészet- és társadalomtudományokban. Budapest-Piliscsaba, PPKE BTK, 2018 (PPKE BTK jegyzetei).

BTK honlap: - Kari jegyzetek  (belépésköteles oldalon)

ADATBÁZISOK

PPKE - előfizetett adatbázisok

A kurzus témakörébe tartozó ajánlott adatbázis-lista: ld. a Linkgyűjtemény menüpontot 

Ajánlott irodalom

BUDA Attila: Könyvtári ismeretek kisszótára. Budapest: Korona, 2000

GANTERT, Klaus: Erfolgreich Recherchieren: Linguistik. Berlin ; Boston : de Gruyter Saur, 2013. (Erfolgreich Recherchieren, ISSN 2194-3443 ;  De-Gruyter-Saur-Studium)

GRAFTON, Anthony: A lábjegyzet: egy különös történet. Budapest : L'Harmattan : Német-Magyar Filozófiai Társaság, 2011. (Historika) ; (A Német - Magyar Filozófiai Társaság közleményei ; 8.)

HAVASRÉTI József: Tudományos írásmű. Budapest : Bölcsész Konzorcium, 2006.

KOKAS Károly: Kalauz a modern könyvtárak világába. Bp., Akadémiai Kiadó, MERSZ, 2021. Online.
KOKAS Károly (szerk.),  Könyvtári és infomatikai alapismeretek, SZTE, Klebelsberg Könyvtár, online kurzus tananyagai. Online
Ismertetés
 

VARGA Katalin: VI. Az információs műveltség szerepe az egész életen át tartó tanulásban http://mek.oszk.hu/06300/06355/html/ 

A bibliográfiai közlés

 Néhány magyarországi stílus (bővebben ld. a jegyzet 9. fejezetét)

Magyar nyelvészeti hivatkozások: Magyar Nyelv; Magyar Nyelvőr. (Nyr. 120 [1996]: 121–3. nyomán)

A Fons c. folyóirat ajánlása

Az Irodalomtörténeti Közlemények címleírási és jegyzetelési alapelvei, ItK, 1997/1-2, melléklet.

Az Irodalomtörténeti Közlemények 2018-tól érvényes, Chichago-formázású hivatkozási stílusa

A Magyar Pedagógia folyóirat stílusa (az APA stílusát honosítja)