Koľko stojí Google reklama

Medzi najčastejšie otázky inzerentov Google Adwords patria koľko stojí google reklama a aký je cenník google reklamy. Ako prvé treba povedať, že neexistuje pevný cenník za inzerciu na Google. Všetky reklamy bežia primárne na ppc modely a platíte teda až vtedy, ak niekto klikne na vašu reklamu, zobrazenia reklamy sú bezplatné.

Aby ste mohli na Google inzerovať, je potrebné previesť finančné prostriedky na účet Adwords, kde sa bude nastavovať samotná Google reklama, kampane, reklamné skupiny, kľúčové slová a reklamy. Môžete využiť platbu kartou, prevodom, k dispozícii je aj automatická platba, kde si systém automaticky sťahuje utratené prostriedky za reklamu. Každý mesiac vám systém vygeneruje faktúru, ktorú môžete použiť pre vaše účtovníctvo.

Z pomyselnej kôpky peňazí na reklamu rozdeľujete peniaze na tzv. kampane, každej určíte denný limit a vďaka tomu máte čerpanie prostriedkov plne pod kontrolou. Na základe konkurenčnosti kľúčových slov, nastavení reklám a výsledkov aukcie sa cena za klik môže pohybovať od 1 centu pokojne až po 2 eurá za klik, čo platí najmä vo sfére B2B.

Príklad: Do účtu ste nahrali 300 eur. Za mesiac ste získali 1000 klikov v priemernej hodnote 10 centov. Na získanie klikov ste teda utratili 100 eur a na účte vám bude svietiť zostatok 200 eur.

Pri odhadovaní nákladov na Google reklamu treba rátať aj s odmenou pre agentúru alebo správcu reklám, ak si službu nezastrešujete interne vo svojej firme. Odmena za poskytovanie tejto služby je individuálna, závisí od rozsahu kampaní, náročnosti klienta, predpokladanom čas na komunikáciu s klientom a aj od skúseností marketéra.