Kocie Wołanie

kampania przeciwko catcallingowi

Seksualne podteksty, gwizdy w miejscu pracy czy na ulicy? A może obmacywanie?

Mówimy STOP catcallingowi - w naszym projekcie zbadamy skalę problemu oraz nauczymy kobiety jak radzić sobie z ulicznym molestowaniem. Naszym celem jest ukrócenie kultury gwałtu, aby każda kobieta czuła się bezpiecznie.

Co zakłada nasz projekt i dlaczego się go podjęliśmy?

Od 1944 roku na świecie zaczęła się dyskusja nt. zjawiska ulicznego molestowania.

Statystyki na całym świecie pokazują, że 80% kobiet znosi przynajmniej częste nękanie na ulicy, 45% uważa, że ​​nie może iść samotnie do miejsc publicznych, a 50% musi przejść przez ulicę, aby znaleźć alternatywne drogi do miejsca docelowego. Nie chcemy takiego świata!

Do rozpoczęcia projektu zainspirowały nas przeżycia żeńskiej części zespołu i naszych koleżanek. Niepokojące jest jak kultura gwałtu zakorzeniła się w polskim społeczeństwie.


W ramach naszych działań chcemy zbadać zjawisko, porozmawiać na ten temat ze specjalistami, a następnie edukować nieskończoną liczbę ludzi o tym, że jakiekolwiek uliczne zaczepki należy potępiać. Nauczymy Polki jak reagować na catcalling, a Polakom pokażemy, że męskość nie wyraża się w seksistowskich żartach czy gwizdach. Mamy nadzieję, że skutkiem naszych działań będzie ograniczenie tego zjawiska oraz absolutny brak aprobaty ze strony społeczeństwa.

Opis problemu społecznego:

Według Raportu Fundacji STER 87% Polek spotkało się w swoim życiu z jakąś formą molestowania seksualnego. Pod tym zagadnieniem nie kryje się tylko cielesne naruszenie intymnej strefy innej osoby, ale również jakiekolwiek zaczepki słowne, gwizdanie, mlaskanie czy dotyk bez zgody. Catcalling, bo tak nazywamy uliczne molestowanie, to zmora polskich miast i miasteczek. Pomimo coraz większej świadomości państw europejskich, których władze wprowadzają dotkliwe kary za uliczne molestowanie w Polsce prawo kobiet do wolności i poczucia bezpieczeństwa (zagwarantowane w art. 5 i 33 Konstytucji RP) jest notorycznie łamane, a sprawcy nie są poddawani karze.

W dalszym ciągu jest publiczne przyzwolenie na kulturę gwałtu, na traktowanie kobiety jako obiektu seksualnego. Co gorsze, w oczach wielu osób takie zaczepki świadczą o męskości i kojarzą się niesłusznie z podrywaniem. Wiele osób uważa, że kobiety powinny być zadowolone z faktu, że budzą zainteresowanie mężczyzn.

NIE! NIE MOŻEMY NA TO POZWOLIĆ!

Kto jest adresatem naszych działań i jaką korzyść wyniosą z projektu beneficjenci?

Beneficjentami projektu są wszyscy Polacy, z naciskiem na osoby w wieku 15-20 lat uczęszczające do placówek oświatowych na terenie miasta Zabrze. Każdy uczestnicy w życiu społecznym, więc opisany problem społeczny dotyczy każdej osoby i nasz projekt jest skierowany do każdej i do każdego.

Kobiety nauczą się jak radzić sobie z catcallingiem jako ofiary, a wszystkich chcemy nauczyć prawidłowych reakcji na takie zachowania w społeczeństwie. Korzyścią ogólną będzie ograniczenie zjawiska ulicznego gwałtu w polskich miastach i miasteczkach. Beneficjenci dostaną dużo praktycznej wiedzy, z którą każdego dnia będą mogli skutecznie przeciwdziałać catcallingowi.