VIRTUALNA KNJIŽNICA OŠ BUKOVAC ZAGREB

Jedina stvar koju sa sigurnošću moraš znati je lokacija knjižnice. – Albert Einstein

Dobro došli u virtualnu knjižnicu!

Dragi učenici, poštovani roditelji, kolegice, kolege i svi ostali prijatelji knjige,

dobrodošli u virtualnu knjižnicu OŠ Bukovac!

Za vrijeme trajanja nastave na daljinu školska knjižnica nastavlja s radom u virtualnom okruženju kao podrška učenicima u učenju, a učiteljima i stručnim suradnicima u poučavanju.

Čitajmo digitalna izdanja, dok ne bude opet prilika doći u svoju školsku knjižnicu po lektiru, po neki novi naslov koji nam je zapeo za oko ili na druženje u knjižnici. :)

Knjižnica je također tu da pronađemo zanimljive sadržaje koji nisu obavezni, ali su poučni i zabavni - kliknite na vrhu stranice na ponuđene sadržaje i pronađite nešto za učenje, ali i za razonodu.

Pozdravljaju vas vaše knjižničarke Anđelka i Mateja.

____

Stvari koje želim znati su u knjigama; moj najbolji prijatelj je čovjek koji mi daruje knjigu koju nisam pročitao. (Abraham Lincoln)

Knjiga nije hrana, ali je poslastica. (Tin Ujević)

Aktualnosti...

Međunarodni dan muzeja

I ove se godine 18. svibnja obilježava Međunarodni dan muzeja, ali s obzirom na situaciju, ovogodišnje je izdanje online. Temom Muzeji za jednakost: različitost i uključivost muzeji diljem Hrvatske obilježavaju Međunarodni dan muzeja raznolikim programima od 12. do 18. svibnja 2020. Raspored događanja pogledajte na službenim stranicama i pronađite nešto za sebe!

Međunarodni dan obitelji, 15. svibnja

Međunarodni dan obitelji - 15. svibnja proglasili su Ujedinjeni narodi svojom rezolucijom 1993. godine. Prvi put se taj dan obilježio 15. svibnja 1994. godine pod sloganom Obiteljski dan ne čine stvari nego srdačni odnosi roditelja i djece.

Međunarodni dan obitelji počeo se obilježavati s ciljem da se naglasi važnost obitelji kao osnovnog elementa svakog društva, tj. da se potakne djelovanje društva u korist obitelji, donošenje odluka koje će osigurati bolji standard i kvalitetu života obitelji, te pružanje podrške uvažavanja obiteljskog života, tradicija i običaja.

Ovim poticajnim ciljevima želi se naglasiti da se bitna obilježja čovječanstva (zajedništvo, tolerancija, demokracija, svjetski mir,…) počinju izgrađivati u obitelji.

Obitelj je institucija koja čuva ljudske vrijednosti, kulturalni i povijesni kontinuitet generacija, faktor je stabilnosti i razvoja. Zahvaljujući "zdravim" obiteljima društvo napreduje i jača, kao i sveopća dobrobit. Kroz povijest se razvijenost neke zemlje procjenjivala kroz stanje njezinih obitelji. Razlog je taj što prosperitet neke zemlje i danas izravno ovisi o njezinim građanima.

Sve države su pozvane da svojim obiteljima garantiraju jednakost i ljudska prava, potiču zajedništvo u obavljaju kućanskih poslova i odgovornosti uz eliminiranje svake diskriminacije po spolu, pružaju im mogućnost zapošljavanja, omoguće im obrazovanje i pomognu im da same brinu o sebi i pridonose razvoju društva.

Toga dana su i sve obitelji pozvane da proslave svoje zajedništvo, vezanost i ljubav koju osjećaju jedni prema drugima, u zajedničkim aktivnostima i uživanju jedni s drugima.

Odigraj zabavan kviz, testiraj svoje znanje i/ili nauči nešto novo!Dan obitelji

Međunarodni dan medicinskih sestara

Međunarodni dan medicinskih sestara i medicinskih tehničara obilježava se 12. svibnja. Medicinske sestre i primalje imaju važnu ulogu u zdravstvenom sustavu, čega smo itekako svjesni u trenutnoj situaciji u kojoj se nalazimo. Svoj su život posvetili brizi za potrebite i zato je Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) 2020. godinu proglasila Međunarodnom godinom medicinskih sestara i primalja.
U čast tog dana stavljamo vam poveznicu na zanimljiv Muzej Florence Nightingale. Florence Nightingale bila je utemeljiteljica modernog sestrinstva. Postala je poznata i pod nazivom "Dama s lampom" (Lady with a lamp) zbog redovitih obilazaka ranjeničkih kreveta tijekom noći. Ako želite saznati još puno drugih zanimljivih informacija o njoj, preporučujemo posjet na stranicu Muzeja. :)

Jedna zanimljivost iz svijeta knjiga

Jeste li znali da se najveća knjiga na svijetu nalazi u našem susjedstvu? :)
Najveća knjiga na svijetu viša je od 4m, široka 7m (otvorena), a teška čak 1.420 kg. Izradili su je Bela i Gabor Varga, u Mađarskoj. Ušla je u Guinnessovu knjigu rekorda 2010. godine kao najveća knjiga na svijetu. Čuva se u muzeju Nacionalnog parka Aggtelek u Mađarskoj!

Puž Silvestar - nova terapeutska priča

Dragi učenici,

donosimo vam novu terapeutsku priču, a njezina je tema razvoj samopouzdanja i prihvaćanje sebe i drugih. Priča se preporučuje za djecu od 5 godina i stariju. Upoznajte puža Silvestra i uživajte u priči! :)

Šest činjenica o tome zašto je važno čitati

U sljedećem članku možete pročitati više o tome zašto je čitanje najbolji način da popravite kvalitetu svog života, čitaju li uspješni ljudi, na koji način čitanje utječe na nas itd.

Svi oni koji ne vole čitati, možda nakon ovog članka promijene svoje mišljenje. A svi oni koji već dijele našu ljubav prema knjigama i čitanju, možda će proširiti svoje znanje o važnosti čitanja. :)

Dan hrvatske knjige i Svjetski dan knjige

Odlukom Hrvatskog sabora iz 1996. godine, 22. travnja obilježava se Dan hrvatske knjige, kao simboličan čin sjećanja na Marka Marulića, autora epa Judita, dovršenog u Splitu na današnji datum 1501. godine. Marulić je njime nagovijestio jedinstvo hrvatskoga jezika, a djelo se smatra prvim umjetničkim epom ispjevanim na hrvatskom jeziku.

Na Glavnoj skupštini UNESCO-a 1995. godine donijeta je odluka da se 23. travnja obilježava Svjetski dan knjige i autorskih prava, kao simbolični datum u svjetskoj književnosti kada su 1616. godine umrli književnici Miguel de Cervantes, Wiliam Shakespeare i Inca Garcilaso de la Vega.

Više o autorskim pravima možete saznati na sljedećoj poveznici: Autorska prava i učenje na daljinu.

Podsjećamo da se sutra obilježava Noć knjige i da na njihovoj službenoj stranici možete saznati više o zaista brojnim događanjima ove godine koji će se održati na daljinu.
I na kraju poruka našeg zaštitnog lica manifestacije Čituljka: S knjigom niste izolirani! :)

Proljeće u stihovima

Učenici 6.c razreda interpretirali su na satu Hrvatskog jezika pjesmu G. Krkleca Proljeće pa su se poslije i sami okušali u stvaranju svojih stihova. Pročitajte stihove dvoje naših učenika. Vjerujemo da ćete uživati u njima. :)

Prva pjesma

Na krvavo crvenom mostu,

mačka crna kao mrkli mrak

i znatiželjni kos

koji voli hodati bos

nalaziše se neprestano.


Svakoga jutra i svake noći

slušali harmoničan pjev ptica

kada god im je to bilo u moći.

Neprestano tražili nekakva čuda.

Ah, da su bar za školu dali toliko truda!

Uživali su svakoga dana i znadoše:

-sve sutra ide ispočetka!

L. Đ.


Druga pjesma

I sjedim na balkonu i slušam i gledam,

i šumi vjetar dok prolazi kroz drveće.

Zuji, zuji, zuji pčelica dok oprašuje cvijeće,

skakavac u ritmu skače i cvrči i cvrči i cvrči.

I trepćem i tražim tratinčicu kako bi

ju ubrao i odnio mami.

Zuje, zveče, djeca sreće,

dok mama kolače peče.

L. Ž.

Igrajmo se zajedno

Dragi učenici,

pokušajte riješiti igru i povežite pojmove s lijeve strane s objašnjenjima s desne strane. Pojmovi su o knjigama i knjižnici i vjerujemo da ćete uspješno riješiti igru, a nadamo se i zabaviti uz rješavanje. Sretno! :)

Knjižica za djecu o koronavirusu

Draga djeco,

znamo da svakodnevno slušate o koronavirusu, ali znate li što je točno taj virus i zašto se događaju promjene u našim životima vezane za taj virus? Ako želite saznati odgovore na ova pitanja i saznati nešto što možda niste znali o koronavirusu, pročitajte sljedeću ilustriranu knjižicu Koronavirus - Knjižica za djecu.

Noć knjige - Posadi priču!

Dragi naši klinci s Bukovca,

približava nam se i ovogodišnje izdanje Noći knjige, a tema ove godine je Posadi priču! - koju ćemo saditi na daljinu. :)
Pravo na sudjelovanje imaju svi učenici osnovnih škola i više detalja o tome možete pročitati na službenoj stranici - Posadi priču!

Upotrijebite veliku maštu koju svi imate i pišite nam priče o odgovornosti, dobroti, poštovanju, nježnosti, suosjećanju, humanosti, pravednosti, ustrajnosti, ljubavi ili preobrazbi. Odaberite jedno sjeme koje ćete posaditi, ispričati priču i podijeliti s nama tako što ćete nam ju poslati na knjiznica.bukovac@gmail.com

Možete nam poslati i fotografije svojih posudica od papira u koje ćete ubacivati riječi. :)

Moć da mijenjate svijet u vama je i u vašim pričama!

Veselimo se vašim radovima i s nestrpljenjem ih očekujemo!

Dan dječje knjige

Svake godine na rođendan Hansa Christiana Andersena, 2. travnja, sjetimo se koliko su knjige za djecu važne u njihovu odrastanju, a kako ljubav prema čitanju treba razvijati od najranije dobi. Upravo iz tog razloga datum rođenja ovoga velikog književnika, autora nekih od najljepših svjetskih bajki, proglašen je Međunarodnim danom dječje knjige, koji se obilježava na različite načine u mnogim zemljama svijeta. U novom broju Modre laste možete saznati još neke zanimljivosti o ovom velikom piscu: Modra lasta - H. C. Andersen

Iskoristite današnji dan i nađite na elektirama priče H. C. Andersena; potražite kod kuće dječje knjige i slikovnice koje imate te provedite dan zajedno čitajući dječje knjige. :) Nakon toga možete potražiti na YouTubeu animirane filmove koji su nastali prema dječjim knjigama i podsjetiti se nekih od najpoznatijih priča.

Mi vam ovdje stavljamo poveznicu na uglazbljeno čitanje priče
Ježeva kućica.

Ili možete zaigrati kvizove na sljedećim poveznicama:

Terapeutska priča: Mali gnom zatvoren u dom

Kako bi olakšala djeci trenutnu situaciju uzrokovanu pandemijom, poznata australska autorica Susan Perrow napisala je terapeutsku priču „Mali gnom zatvoren u dom“ namijenjenu mlađoj djeci. Evo što sama autorica kaže o priči: Cilj priče je ohrabriti prihvaćanje sadašnje situacije socijalnog distanciranja i pomoći da motiviramo djecu kako bi uživala u aktivnostima koje mogu raditi u svom domu. Za one kojima je ''ljekovita priča'' nova, priče nam mogu pomoći da upravljamo emocijama koje se mogu pojaviti kod različitih vrsta gubitaka i zahtjevnih situacija.