Bralna značka skozi čas

Bralna značka se je rodila na Koroškem v letu 1960/61, ko je na Osnovni šoli Prevalje profesor Stanko Kotnik skupaj z ravnateljem in mladinskim pisateljem Leopoldom Suhodolčanom že obstoječi bralni krožek razvil v »tekmovanje za Prežihovo bralno značko«.

Po prvi Prežihovi bralni znački je nastalo po Sloveniji več bralnih značk, ki so se imenovale po slovenskih pesnikih in pisateljih.

Bralna značka združuje in povezuje različne generacije: stare starše, starše, otroke in vnuke.

Knjižničarji, mentorji in motivatorji branja skrbijo za vključevanje bralcev v to dejavnost. Skupaj sestavljajo široke priporočilne sezname knjig, ki pa niso obvezni, ampak so v pomoč pri izbiri knjig za branje.

Priporočilni seznam knjig za bralno značko imamo tudi v naši šolski knjižnici.

Včasih so bralci za nagrado za prebrane knjige dobili v dar pravo kovinsko značko. Ker se te ne nosijo več, so se tudi nagrade nekoliko spremenile.

Zlati bralci, ki berejo za bralno značko vsa leta, ob koncu osnovne šole prejmejo v dar knjigo iz zbirke »Zlata bralka, zlati bralec«.

Vojniški zlati bralci pa poleg te gredo še na brezplačni enodnevni izlet.

Knjiga pa ni le nagrada, je tudi povabilo k branju. Naše prvošolce že vrsto let ob prvem obisku šolske knjižnice obdarimo s slikanico

Slavko Pregl, Kostja Gatnik; Smejalnik in cvilililna zavora (naslovnica slikanice za prvošolce 2020/2021)


Bralna značka ima že vrsto let tudi svojo maskoto – Ostržka. Ostržek je glavna književna osebnost otroškega romana, ki ga je napisal italijanski pisatelj Carlo Collodi. Znanstveniki to knjigo štejejo za eno prvih literarnih del za otroke. Preveden je v mnoge jezike, po svetu pa ga berejo generacije za generacijo …


Tilka Jamnik, Peter Škerl: Ostržek bere za bralno značko (naslovnica slikanice za prvošolce 2015/2016)

Bralna značka želi spodbujati branje na zelo različne načine: mladi bralci v vrtcih in šolah pripovedujejo o prebranih knjigah, rišejo in ustvarjajo o prebranem, bralci se srečujejo na bralnih klubih, srečanjih s pesniki, pisatelji in ustvarjalci knjig … Prirejajo razstave knjig, literarne uganke, kvize …

Tak je tudi MEGA kviz. Letošnji je v celoti posvečen bralni znački.