Pedagoški kutak
Na ovoj stranici možete pronaći sve obavijesti, materijale i ideje koje je za vas pripremila stručna služba.
MENTALNO ZDRAVLJE
Podrška mentalnom zdravlju:
https://centar.erf.unizg.hr/vjestine-suocavanja-i-mentalno-zdravlje-djece/
https://www.medijskapismenost.hr/mentalno-zdravlje-djece-i-mladih-u-fokusu-14-festivala-prava-djece/
VJEŽBENICA ZA RAZVOJ ČITALAČKIH VJEŠTINA
Omoguru pripremio je vježbenicu za razvoj čitalačkih vještina za djecu od 1. do 4. razreda. U njoj je 27 priča i slikopriča, a tekstove su ustuplili logopedi.
Vježbenicu možete besplatno preuzeti na poveznici: https://www.omoguru.com/hr/hr-omoblog/lexie-hr/poklanjamo-vjezbenica-za-razvoj-vjestina-citanja-i-razumjevanja-teksta/
pedagoginja Željka Ceglec
MZO objavljuje Smjernice za rad s učenicima s teškoćama kao okvir za planiranje, realizaciju i vrednovanje odgojno-obrazovnog procesa učenika s teškoćama namijenjene učiteljima, nastavnicima, stručnim suradnicima i ravnateljima osnovnih i srednjih škola.
Smjernice možete preuzeti na stranici: https://mzo.gov.hr/vijesti/smjernice-za-rad-s-ucenicima-s-teskocama/4450
pedagoginja Željka Ceglec
U suradnji sa stručnjacima iz Društva za Komunikacijsku i medijsku kulturu i s Hrabrog telefona, Agencija za elektroničke medije i UNICEF pripremili su priručnik za roditelje i skrbnike ‘Razgovarajmo o životu s druge strane ekrana’ koji možete preuzeti na stranici https://www.medijskapismenost.hr/wp-content/uploads/2020/05/Prirucnik-za-roditelje.pdf
prof. def. Ljiljana Fresl
Moja knjiga karantene
Moja knjiga karantene zabavna je aktivnost namijenjena djeci do 14 godina. Kako se radi o biografskoj metodi rada, namjera joj održati pozitivnu perspektivu na trenutne događaje i osobe u njihovom životu s ciljem osvještavanja i izgradnje vlastitih snaga i resursa u ovim okolnostima. Omogućuje održati sjećanje na strategije suočavanja s razdobljem karantene zbog virusa Covid-19.
Materijal možete besplatno preuzeti na poveznici iz nastavka: https://www.lifebookforyouth.com/myquarantinebook
Kolege socijalni pedagozi s edukacijsko-rehabilitacijskog fakkulteta oblikovali su materijale za naše učenike, ponajviše srednjoškolce i učenike viših razreda osnovne škole te ih objedinili u "ŠALABAHTERE za NASTAVU na DALJINU".
"Šalabahteri za nastavu na daljinu" obuhvaćaju sljedeće materijale:
· "Zlatna pravila formalne komunikacije"
· "O pamćenju i kako lakše zapamtiti nastavno gradivo?"
· "Kako biti i (p)ostati aktivni čitatelj?"
· "Korak po korak do učinkovitiijeg učenja"
· "Od preferiranog stila do učinkovitog učenja"
· “Organizacija pisanja eseja ili pisanog rada"
prof. def. Lj. Fresl
Zbog nemogućnosti pružanja usluga direktnim putem te uvažavajući trenutne okolnosti, roditeljima je omogućeno besplatno telefonsko savjetovanje vezano uz različita područja razvoja djeteta. Na poveznici iz nastavka možete pronaći područja iz kojih stručnjaci (psiholozi, edukacijski rehabilitatori, logopedi i socijalni pedagozi) pružaju podršku i savjetovanje, vrijeme u kojem ih se može nazvati i telefonski brojevi: https://centar.erf.unizg.hr/
prof. def. Ljiljana Fresl
Svjetski dan svjesnosti o autizmu
Danas se obilježava Svjetski dan svjesnosti o autizmu. Proglašen je 2008. godine i od tada se obilježava svakoga 2. travnja na način da se s gradskih trgova puštaju plavi baloni. S obzirom na situaciju izazvanu koronavirusom, ove se godine prisjećamo i dajemo podršku osobama koje njihov autizam drži u svojevrsnoj samoizolaciji i ograničava ih u svakodnevnom funkcioniranju tijekom cijelog njihovog života.
prof. def. Ljiljana Fresl
Balone ne možete pustiti, ali možete pjesmu Moje su misli plave udruge obitelji djece s autizmom „Dar“ koju je uglazbio Goran Bošković. Uživajte!
https://web.facebook.com/100674898254225/videos/664809354335688/
Poštovani roditelji,
budući da je kriza s koronavirusom pred vas stavila izazovan zadatak balanasiranja između radnih i kućanskih obveza te planiranja dječjih aktivnosti, stručnjaci s Edukacijsko-rehabilitacijskog fakulteta napravili su letak s nekoliko savjeta…
pedagoginja Željka Ceglec
Bonton na internetu
Netiquette
Budući da smo ovih dana više nego ikad prisutni na internetu, valjalo bi se prisjetiti pravila lijepog ponašanja na internetu koje je za vas pripremila pedagoginja Željka Ceglec.
Empatija Sonje Jarebice
Sonja Jarebica, mag. soc. pedagogije, izradila je za učitelje i učenike prezentaciju na temu Empatija s nekoliko aktivnosti za učenike kako bi svima pružila podršku i pomoć.
Omoguru pomaže disleksičarima
Ako ste se susreli s nekom od specifičnih teškoća u učenju, a naročito s disleksijom, svakako trebate posjetiti službenu stranicu hrvatske tvrtke Omolab koja je razvila dva vrlo važna proizvoda: Omoguru Reader i OmoType.
Navedeni proizvodi osobama s disleksijom i ostalim teškoćama u čitanju olakšavaju, poboljšavaju i potiču čitanje.
OmoType poseban je font (pismo) stvoren upravo za osobe s teškoćama u čitanju, a Omoguru Reader aplikacija je za čitanje knjiga koja omogućava prilagodbu fonta, rastavljanje riječi na slogove što olakšava ritam čitanja, poboljšava fokus i praćenje retka te brzinu čitanja. Oba proizvoda možete besplatno preuzeti kao aplikaciju za iOS i Android operativne sustave prateći poveznicu na njihove službene stranice.
Također dostupan je i plug-in za internet preglednik Google Chrome koji omogućava prilagodbu svih internetskih stranica i aplikacija kojima se želi pristupiti.