REALIZACJA

1. Opracowanie zestawu narzędzi systemowych dla wzmocnienia potencjału B+R

W wyniku realizacji zadania opracowano zestaw narzędzi systemowych umożliwiających wzmocnienie potencjału B+R, m.in:

  • Tutorial/Przewodnik - Realizacja projektów Badawczo Rozwojowych w Partnerstwie PRZEWODNIK PO GŁÓWNYCH ELEMENTACH PROCESU

  • Kwestionariusze/ Fiszki

  • Publikacja na stronie www KGOiR

Zrealizowano w terminie: 2021-06-01 - 2021-10-10

Opracowanie w/w narzędzi wraz z Manualem wdrożeniowym pozwoliło w sposób kompleksowy i zintegrowany przygotować zestaw narzędzi, którymi posługiwali się eksperci w trakcie realizacji projektu. Weryfikacja ich skuteczności możliwości zastosowania w praktyce i nastąpiła podczas spotkań matchmakingowych. W praktyce posłużyły za podstawę do przygotowania wniosków i identyfikacji potrzeb firm członkowskich. W praktycznym wymiarze zestaw narzędzi stał się podstawę do stworzenia nowej usługi w ramach KGOiR i stanowi pierwsze powstałe na potrzeby klastra narzędzie - metodologię , możliwe do trwałego zastosowania, skalowalne na inne obszary.

2. Opracowanie Mapy Inwestycyjnej

Wynikiem realizacji zadania jest stworzenie i zidentyfikowanie obszarów, które poprzez innowacyjne użycie dostępnych surowców i nowe modele biznesowe w firmach mogą stworzyć ich nową ofertę. Dzięki podjętym działaniom zidentyfikowany został potencjał firm członkowskich w obszarze współpracy z sektorem rolno - spożywczym m.in zagospodarowanie odpadów rolno spożywczych jako surowców, wykorzystanie upraw pod kątem energetycznym ( biogazownie, spalanie) wykorzystanie upraw w sektorze budowlanym oraz opakowaniowym (surowiec) oraz tekstylnym.

Zrealizowano w terminie: 2021-09-06 - 2021-12-19

Opracowano narzędzie, które dla członków klastra jest podstawą do rozwijania nowej działalności biznesowej w regionie wojewódzkim w oparciu o potencjał produkcji rolno spożywczej i zidentyfikowany potencjał innowacyjny. W tym celu nawiązana została współpraca z jednostkami zajmującymi się w/w obszarem takimi jak: Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Warszawie, czy Agro-Bio Cluster. Dzięki inwentaryzacji KGOiR w tym w obszarze B+R zidentyfikowany został potencjał firm członkowskich w obszarze współpracy z sektorem rolno - spożywczym m.in zagospodarowanie odpadów rolno spożywczych jako surowców, wykorzystanie upraw pod kątem energetycznym ( biogazownie, spalanie) wykorzystanie upraw w sektorze budowlanym oraz opakowaniowym (surowiec) oraz tekstylnym. Wynikiem realizacji zadania jest nie tylko zatem stworzenie i zidentyfikowanie tych obszarów, które poprzez innowacyjne użycie dostępnych surowców i nowe modele biznesowe w firmach mogą stworzyć ich nową ofertę - ale także poszerzenie świadomości członków KGOiR w zakresie możliwości podjęcia współpracy z branżą rolno -spożywczą, który dotychczas nie była dostrzegana jako intersująca z punktu widzenia członków klastra.

3. Manual - realizacja projektów, w tym projektów inwestycyjnych

W ramach realizacji działania opracowano narzędzia, które w oparciu o mapę inwestycyjną i potencjał B+R ( zidentyfikowany w ramach spotkań matchmaikingowych oraz przy tworzeniu oferty KGOiR w tym obszarze) wskazały ścieżki realizacji projektów w tym inwestycyjnych. Wypracowane narzędzie po identyfikacji tych obszarów - pozwoli w prosty sposób członkom klastra przejść praktyczną ścieżkę realizacji projektów - nie tylko rozumianych jako projekty dotacyjne ale jako działania podejmowane w firmach wraz z ich fiannsowaniem oraz wsparciem doradczym w celu przeprowadzenia procesu inwestycyjnego w tym m.in kontaktu z danym samorządem, koniecznymi pozwoleniami, decyzjami i działaniem w razie ich braku

Zrealizowano w terminie: 2021-09-01 - 2021-10-24

Aby wzmocnić praktyczny wydźwięk tego działania - nawiązana została współpraca z 2 kancelariami prawnymi ( Eco Legal, Kancelaria Ekologiczna Kazimierski) zajmującymi się obszarem zielonej gospodarki - działającymi w ramach KGOiR - którzy w praktyczny sposób w tym w trakcie nowo rozpoczętego od września 2021 roku cyklu PORAD PRAWNYCH w obszarze inwestycyjnym i rozwoju działalności pod kątem nowych projektów ( Zamówienia Publiczne, doradztwo z zakresie pozwoleń środowiskowych, prawo spółek itd..) prowadzą bezpłatne doradztwo dla członków KGOiR. Został także powołany zespół ekspertów inwestycje, prawo, doradztwo środowiskowe, finansowanie poza dotacyjne, innowacyjność, fundusze unijne - który na stałe w ramach nowej usługi KGOiR doradza i będzie doradzał firmom członkowskim. W ramach spotkań matchmakingowych natomiast prowadzone były warsztaty z zakresu sposobu realizacji projektów oparte o w/w narzędzia w tym Manual wdrożeniowy.

4. Identyfikacja potencjalnych wyzwań firm członków KGOIR oraz przedsiębiorców branż komplementarnych

W wyniku realizacji zadania powstało opracowanie pn. Analiza potencjału rozwoju nowych działalności w oparciu o sektor rolno-spożywczy w modelu GOZ.

W tym celu przeprowadzone zostały ankiety za pomocą narzędzia online wśród członków KGOiR, których wynik jednak nie był zadowalający i dodatkowe badanie zostało przeprowadzone podczas Rady Klastra i warsztatu matchmaikingowego.

W ramach tych działań zostały wyznaczone priorytetowe kierunki rozwoju branży w oparciu o wykorzystanie potencjału sektora.

Na podstawie wyników obu działań, opracowana została analiza potencjału wraz ze wskazaniem możliwości rozwoju branży pod kątem wykorzystania zaplecza B+R a także branży rolno - spożywczej, wyznaczenie obszarów strategicznych B+R na podstawie przeprowadzonej identyfikacji potencjału B+R członków klastra oraz mapowania regionu oraz wyznaczenie głównych kierunków inwestycyjnych w oparciu o zdiagnozowany potencjał agro- bio regionu Mazowsza

5. Budowa międzybranżowych konsorcjów projektowych w oparciu o model GOZ

Realizacja projektu umożliwiła nawiązanie trwałej współpracy z ekspertami z branż komplementarnych oraz możliwość organizacji spotkań międzybranżowych aby unaocznić potencjał tej współpracy członkom KGOiR W praktyce powstały 4 konsorcja projektowe w tym 3 badawczo - rozwojowe, które nawiązały trwałą współpracę i faktycznie realizując zamierzone cele projektowe.

W efekcie powstał nowy obszar działalności KGOiR, który do tej pory nie dostrzegał potencjału wykorzystania branży agro-bio - całkowicie wpisujący się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu i celów Gospodarki o Obiegu Zamkniętym a także Zrównoważonego Rozwoju.

7. Realizacja wspólnego projektu B+R w ramach KGOIR

Dzięki realizacji projektu niezidentyfikowany dotąd potencjał branży rolno -spożywczej występujący głównie w województwie mazowieckim stworzył istotną możliwość rozwoju oferty KGOiR a także poszerzenia oferty jego członków o współpracę z podmiotami działającymi w tym obszarze ( rolnicy, B+R) bądź firmami produkcyjnymi.

W rezultacie tych działań powołano dwa konsorcja projektowe celem opracowania i przygotowania dokumentacji projektowej dwóch odrębnych projektów B+R.

8. Stworzenie Zintegrowanej oferty Członków KOGiR w obszarze B+R (katalog)

W wyniku realizacji projektu GoPRO opracowana i przetestowana została nowa formuła usługi w ramach zintegrowanej oferty dla członków KGOIR - "Kompleksowe kreowanie współpracy i innowacji w wymiarze międzysektorowym dla członków klastra" tworzenie konsorcjów międzybranżowych akceleracja współpracy sieciowej wykorzystanie dostępnego potencjału B+R finasowanie powstałych projektów w oparciu o dostępne środki zewnętrzne w tym UE