Документація

ЗАТВЕРДЖЕНО наказом МОН України від 02.11.2017 № 1440

{Із змінами, внесеними згідно з наказами МОН України 

№ 752 від 30.05.2019, № 574 від 29.04.2020, № 458 від 27.04.2021}

Рекомендована форма журналу складена відповідно до «Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, підпорядкованих МОН України про організацію роботи з охорони праці учасників навчально-виховного процесу в установах і закладах освіти», затвердженого наказом МОН України №304 від 18.04.2006 р.

Наказ Міністерства охорони здоров'я України №2205 від 25.09.2020 "Про затвердження Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти".

Зареєстровано в Міністерстві юстиції України 10 листопада 2020 р. за № 1111/35394.

Набрав чинності з 01 січня 2021 року.

На даній сторінці наведено витяг з наказу стосовно вимог до кабінетів інформатики, а також комплекси вправ з рухової активності та комплекс вправ гімнастики для очей.

Вимоги до кабінетів інформатики

20. Навчальні приміщення, призначені для роботи з персональними комп'ютерами повинні мати природне та штучне освітлення. Штучне освітлення у приміщеннях повинно здійснюватися системою загального освітлення. Норми освітленості на робочих місцях повинні відповідати вимогам: на екрані - не менш 200 лк; на клавіатурі, робочому столі учня - не менш 400 лк. Забороняється перевищувати рівень освітленості на робочому місці та на екрані ПК більше 600 лк.

21. Поверхня підлоги повинна мати антистатичне покриття та бути зручною для вологого прибирання.

22. Для виконання практичної частини навчального заняття дозволено обладнувати кожне робоче місце учня персональним комп'ютером форм-фактора десктоп у такому складі: монітор, системний блок, відокремлена клавіатура, відокремлений маніпулятор типу "миша", стіл, стілець (крісло). Дозволяється використання моніторів (екранів) з діагоналлю не менш 38,1 см (15 дюймів).

Вимоги до комп'ютерного обладнання, яким комплектуються навчальні приміщення, призначені для роботи з персональними комп'ютерами визначені у Типовому переліку комп'ютерного обладнання для закладів дошкільної, загальної середньої та професійної (професійно-технічної) освіти, затвердженому наказом Міністерства освіти і науки України від 02 листопада 2017 року N 1440, зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 15 січня 2018 року за N 55/31507.

Допускається співвідношення сторін відеомонітора (екрана) 3:4 та використання сучасних моделей відеомоніторів (екранів) (рідкокристалічний, плазмовий тощо). Відеомонітор (екран) повинен знаходитись на відстані 1,5 діагоналі екрану від очей учня таким чином, щоб його верхня половина знаходилась на рівні очей учня. Ширина і глибина робочої поверхні робочого столу учня повинна забезпечувати виконання учнем операцій в межах зони досяжності - шириною та глибиною не менше 0,50 м.

У разі відсутності можливості обладнання робочих місць учнів персональними комп'ютерами форм-фактора десктоп допускається використання портативних персональних комп'ютерів (ноутбуків) з діагоналлю відеомоніторів (екранів) не менше 35,56 см (14 дюймів) за умови використання відокремленої клавіатури (учнями 1 - 7 класів) та використання відокремленого маніпулятору типу "миша" (учнями 1 - 11(12) класів), а також обов'язкового чередування практичної та теоретичної частин навчального заняття.

Для проведення лабораторних та практичних робіт (дослідження фізичних, хімічних, біологічних явищ та явищ в географічній оболонці), проєктної діяльності, навчальних занять з робототехніки, військово-польових зборів допускається використання учнями 7 - 11(12) класів персонального комп'ютера форм-фактора планшетний ПК з діагоналлю екранів не менше 25,4 см (10 дюймів).

Протягом навчального заняття, після роботи з комп'ютерною технікою обов'язково повинні виконуватися комплекси вправ для профілактики зорової та статичної втоми. Комплекси вправ з рухової активності та комплекс вправ гімнастики для очей наведені у додатку 3 до цього Санітарного регламенту.

23. Забороняється використання у закладах освіти як відеомонітори (екрани) пристрої, сконструйовані на телевізійних електронно-променевих трубках.

24. Проводи чи інші провідники, через які подається електричний струм в комп'ютерній техніці, повинні бути надійно ізольовані і механічно захищені з метою запобігання ураження електричним струмом учасників освітнього процесу.

25. Не дозволяється одночасна робота за одним комп'ютером двох і більше учнів незалежно від їх віку.

26. Медичними протипоказаннями до занять учнів з персональною комп'ютерною технікою є: аномалія рефракції, некорегована міопія або гіперметропія, некорегована косоокість, епілепсія.

27. Використання друкувальних та (або) копіювальних пристроїв у навчальних приміщеннях дозволяється при відсутності учнів та по завершенню навчальних занять. Після використання таких пристроїв приміщення необхідно провітрити.

Додаток 3 

до Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти

(пункт 22 розділу III)

Комплекси вправ з рухової активності та комплекс вправ гімнастики для очей

I. Комплекс вправ гімнастики для очей

У середньому темпі проробити 3-4 кругових рухів очима в правий бік, стільки ж само у лівий бік. Розслабивши очні м'язи, подивитися вдалечінь - на рахунок 1 - 6. Повторити 1 - 2 рази.

II. Примірний комплекс вправ з рухової активності (РА)

РА для покращення мозкового кровообігу

РА для зняття стомлення з плечового поясу та рук

РА для зняття стомлення з тулуба

РА загального впливу комплектуються з вправ для різних груп м'язів з урахуванням їх напруження в процесі діяльності.

Комплекс вправ РА для молодших школярів на навчальних заняттях з елементами письма


Вимоги до організації роботи з технічними засобами навчання 

(пункт 10 розділу V)

В умовах воєнного стану, надзвичайної ситуації іншого характеру безперервна тривалість навчальних занять при організації дистанційного навчання у синхронному форматі не повинна перевищувати для учнів:

.... .....

10-11 класів - 3 навчальних занять по 45 хвилин або 4 - по 35 хвилин, або 5 - по 30 хвилин, або 6 - по 25 хвилин.



Інші документи, які стосуються кабінету інформатики та інформаційних технологій

Порядок поділу класів на групи при вивченні окремих предметів у загальноосвітніх навчальних закладах

Типові правила внутрішнього трудового розпорядку для працівників навчально-виховних закладів системи

Загальні правила поведінки учнів під час навчально-виховного процесу у загальноосвітніх закладах України

Положення про навчальні кабінети загальноосвітніх навчальних закладів

Про використання Інструктивно-методичних матеріалів з питань охорони праці, безпеки життєдіяльності у навчально-виховному процесі

Положення про реєстр комп'ютерних програм

Вимоги до специфікації навчальних комп’ютерних комплексів для оснащення кабінетів інформатики №614

Правила використання комп'ютерних програм №903

Правила безпеки під час навчання в кабінетах інформатики навчальних закладів системи загальної середньої освіти

Про інноваційну діяльність

Санітарно-гігієнічні вимоги

Наказ МОЗ України від 25.09.2020 № 2205 "Про затвердження Санітарного регламенту для закладів загальної середньої освіти"

ДСанПІН 3.3.2.007-98 роботи з візуальними дисплейними терміналами електронно-обчислювальних машин

Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів - ДНАОП 0.00-1.21-98

Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій

Охорона праці

Типове положення про службу охорони праці - НПАОП 0.00-4.35-04

Типове положення про навчання з питань охорони праці - НПАОП 0.00-4.12-05

Положення про порядок проведення навчання і перевірки знань з питань охорони праці в закладах, установах, організаціях, підприємствах, підпорядкованих Міністерству освіти і науки України

Положення про організацію роботи з охорони праці та безпеки життєдіяльності учасників освітнього процесу в установах і закладах освіти

Правила пожежної безпеки для навчальних закладів та установ системи освіти України

Положення про розробку інструкцій з охорони праці - ДНАОП 0.00-4.15-98

Правила безпеки під час навчання в кабінетах інформатики навчальних закладів системи загальної середньої освіти

Граничні норми піднімання і переміщення важких речей неповнолітніми