Кафедра культурологічних дисциплін та образотворчого мистецтва

КАФЕДРА КУЛЬТУРОЛОГІЧНИХ ДИСЦИПЛІН ТА ОБРАЗОТВОРЧОГО МИСТЕЦТВА

    Усі роки існування нашого навчального закладу значна увага приділялась розвитку художньо-творчих здібностей майбутніх педагогів, фахова діяльність яких не можлива без опанування дисциплін, що викладаються на кафедрі, де напрацьований роками досвід у підготовці конкурентоспроможних спеціалістів. Науково-методичний та практичний потенціал було накопичено протягом досить довгої історії. 

  Завдяки фаховій майстерності та творчому ставленню до роботи очільниками циклової комісії викладачів образотворчого мистецтва та художньої праці було закладено традиції художньо-естетичного виховання, без яких неможливе навчання й зараз. Головами циклової комісії у різні часи були П.А.Мальований, В.Д.Лихвар, Т.А.Агєєнко. З набуттям статусу інституту (2004 р.) циклову комісію було реорганізовано в кафедру образотворчого мистецтва під орудою Агєєнко Т.А. З 2009 року, кафедру очолила доцент, кандидат мистецтвознавства С.І. Нікуленко. У 2012 році кафедра отримала сучасну назву.

Викладачі кафедри культурологічних дисциплін та образотворчого мистецтва традиційно співпрацювали з іншими кафедрами академії, забезпечуючи підготовку фахівців, даючи майбутнім педагогам знання 

в галузі історії світової та української культури. А здобувачі освіти, що готувалися до роботи 

зі дошкілятами та молодшими школярами вивчали теоретичні та методичні засади образотворчого мистецтва і художньої праці, опановували різноманітні художні техніки. Поглиблена увага приділялась підготовці студентів, що отримували додаткові спеціалізації "Керівник гуртка образотворчого мистецтва" для вчителів початкових класів та "Керівник образотворчої діяльності в дошкільному закладі" для вихователів дитячих садків.

   З 2017-18 навчального року, пріоритетним напрямом роботи кафедри є підготовка бакалаврів 

зі спеціальності 034 Культурологія з кваліфікацією педагог-організатор культурно-дозвіллєвої діяльності, керівник гуртка художньої творчості, що можуть працювати в якості: заступника директора загальноосвітньої школи, професійно-технічного училища чи позашкільного закладу з виховної роботи; методиста освітньо-виховного закладу; керівника художньої студії; координатора культурологічних проектів.

Тому, професорсько–викладацький склад кафедри прагнучі до підготовки креативних та ініціативних молодих людей, які мріють творити світ культури, впроваджувати інноваційні технології дозвілля, розвивати бізнес-індустрію в цій галузі, наполегливо працює над розробкою методичного забезпечення усіх освітніх компонентів.

Із метою розширення та поглиблення спектру професійних знань, умінь і навичок надання допомоги студентам у прискореному оволодінні спеціальністю, досягненні високого рівня професіоналізму, розвитку нестандартного мислення та індивідуальних здібностей студенти активно беруть участь в роботі художньо–творчих гуртків: «Художній текстиль» керівник  С.Нікуленко, «Живопис на склі» – Т.Агєєнко, «Палітра» – А.Ігнашина–Стоколяс, науково-культурологічними гуртками: «Генезис» - керівник О. Суховій, «Прометей» - керівник О. Калініна та «Парадигма» – керівник  Е.Мараховська.

   Серед наших вихованців чимало переможців міських, республіканських, міжнародних творчих конкурсів та учасників художніх виставок різних рівнів, проектів, майстер-класів, науково-практичних конференцій та "круглих столів" з проблем розвитку культури та освіти.

Колектив, що представляє сьогодні кафедру культурологічних дисциплін та образотворчого мистецтва, складається як із педагогів зі значним досвідом, так і молодих викладачів, що довели свій професійний рівень. Серед 9 осіб, що працюють нині – 6 кандидатів наук (три кандидати мистецтвознавства, два кандидати філософських наук та кандидат культурології) та 3 викладачі вищої категорії.

      Проте слід відзначити і колег, котрі зробили значний внесок в становлення нової спеціальності, що має пріоритетне значення в діяльності кафедри на теперішній час, та, нажаль, не працюють у нашому закладі з різних причин.

Екскурсія до Національного музею-заповідника українського гончарства в Опішному, 2018 р.


Восени 2020 року пішов із життя найдосвідченіший викладач кафедри Володимир Дмитрович Лихвар, що практично всі роки своєї педагогічної діяльності присвятив роботі у нашому закладі.

Лихвар В.Д. – кандидат педагогічних наук, доцент. Вишу освіту отримав в Одеському державному педагогічному інституті ім. К.Д. Ушинського за спеціальністю: малювання та креслення (1972 р.). 2004 – захистив кандидатську дисертацію за темою: «Розвиток художньо-творчого потенціалу молодших школярів в процесі образотворчої діяльності»

Володимир Дмитрович, автор та співавтор понад 70 публікацій, серед яких: 19 навчальних посібників із культурології, естетики, релігієзнавства, надрукованих у вітчизняних                       і закордонних видавництвах.

Серед його численних відзнак: бронзова медаль ВДНГ СРСР за серію скульптурних робіт малих форм із дерева; чотири грамотами Міністерства освіти України; нагрудний знак МОН України "Відмінник освіти України "; диплом  за І місце в номінації "Науковець" ІІ обласного конкурсу "Вища школа Харківщини – кращі імена" серед вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації; багаторазовий учасник та переможець обласного конкурсу  “Камерата” - ІІІ місце  в номінації "Живопис"; -  диплом  першого ступеню  в номінації "Рисунок".

 

Викладав такі дисципліни:

Основи культурології;

Історія світової та української культури;

Образотворче мистецтво з методикою навчання;

Декоративно-прикладне мистецтво;

Малюнок і живопис;

Фотографіка.

В 2021 році, у зв’язку з виходом на заслужений відпочинок, склад кафедри покинула Любов Антонівна Третьякова, викладач із великим досвідом та золотими руками.

Третьякова Л. А. – старший викладач кафедри, викладач-методист. Отримала дві вищі освіти: філологічну – в Харківському державному педагогічному  університеті  ім.  О.М. Горького (нині Каразіна) в 1991 році та вчителя образотворчого мистецтва, організатора прикладної творчості в Харківському державному педагогічному університеті ім. Г.С. Сковороди  у 2003 році.

Поміж багатьох відзнак Любові Антонівни – грамота  Міністерства освіти і науки України, нагрудний знак «Відмінник освіти України». Досить значний період Третьякова Л. А. була головою профспілкового комітету комунального закладу “Харківська гуманітарно-педагогічна академія”.

Любов Антонівна – учасник щорічних Міжнародних виставок «Сучасні заклади освіти», «Освіта Слобожанщини  та навчання за кордоном»; виставок творчих робіт студентів і викладачів кафедри культурологічних дисциплін та образотворчого мистецтва та експозиції обласного конкурсу «Вища школа. Кращі імена»; Міжнародного конкурсу молодих дизайнерів «Печерські каштани», Міжнародного форуму «Інноватика в сучасній освіті».

 

Викладала такі дисципліни:

Практикум в навчальних майстернях з методикою;

Художня праця;

Прикладна методика «Художня діяльність»;

Декоративно-прикладне мистецтво


Дякуємо за співпрацю!

Корисні посилання